REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak polski podatnik ucieka do raju podatkowego

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", w 2016 r. Polacy mieli za granicą majątek o wartości 32 mld euro. W efekcie czego budżet państwa stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków.

Zarządzanie dostawami i zamówieniami a limit kosztów usług niematerialnych

Firma, która zleca zarządzanie zakupami surowców i opakowań spółce powiązanej, nie odliczy całości kosztów z tego tytułu. Inaczej byłoby w sytuacji wydatków bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem towaru czy usługi, co dałoby podstawę do wyłączenia obowiązku stosowania limitu.

Ogólne zasady opodatkowania biznesu w Polsce: warsztat KIG i Kancelarii WKB

Nowe przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych, ogólne zasady opodatkowania dochodu oraz preferencyjne zasady opodatkowania − już 24 października 2019 r. w godz. 12.00-14.00 w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbędzie się warsztat z zagadnień prawa podatkowego dla przedsiębiorców. Spotkanie poprowadzi ekspert z Kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc. Patronat medialny nad warsztatem objął Infor.

Zmiany w VAT od 1 listopada 2019 r. - rozliczenia w okresie przejściowym

Od 1 listopada 2019 r. zmieni się m.in. sposób rozliczenia transakcji w związku z likwidacją odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych i zastąpienia go mechanizmem podzielonej płatności. Istotne jest to, że niektóre transakcje rozpoczęte jeszcze przed 1 listopada 2019 r. i objęte dotychczas odwrotnym obciążeniem mogą być na mocy przepisów przejściowych rozliczane na starych zasadach także po 1 listopada 2019 r.

REKLAMA

Stawka akcyzy dla pojazdów hybrydowych niższa o 50 proc.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada obniżenie stawki podatku akcyzowego dla pojazdów hybrydowych. Samochody hybrydowe o pojemności silnika większej niż 2000 centymetrów sześciennych, ale nie wyższej niż 3500 centymetrów sześciennych, zostaną objęte 9,3 proc. podatkiem, natomiast w przypadku pojazdów z sinikami do 2000 centymetrów sześciennych stawka akcyzy ma wynosić 1,55 proc.

Nabycie usług i wartości niematerialnych - wyłączenie z kosztów

Na początku ubiegłego roku do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został dodany art. 15e. Przepis ten ogranicza możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie usług i wartości o charakterze niematerialnym i prawnym.

Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców [PODCAST]

Ustawodawca wprowadza szereg istotnych dla przedsiębiorców zmian w podatku od towarów i usług. Dotyczą one w zdecydowanej większości stosowania obniżonych stawek VAT (tzw. nowa matryca stawek VAT). Pojawi się również zupełnie nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Podatek minimalny od przychodów z budynków uderza w branżę hotelarską

Podatek minimalny od przychodów z budynków po modyfikacji w 2019 r. objął wszystkie nieruchomości - budynki podatnika, które są oddane w najem lub dzierżawę. Zgodnie z interpretacją Krajowej Administracji Skarbowej podatek ma obciążać branżę hotelarską, co jest niezgodne z intencją ustawy. Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz.

REKLAMA

Biała lista podatników VAT - masowa weryfikacja kontrahentów

Masowa weryfikacja kontrahentów przy wykorzystaniu dostępu do API Białej Listy jest korzystna dla wszystkich podatników, w tym w szczególności dla średnich i dużych przedsiębiorców, którzy wykonują wiele transakcji. Dzięki masowej weryfikacji kontrahentów, jak podkreśla ekspert Grant Thornton, unikniemy nie tylko dodatkowych obciążeń administracyjnych, ale także dzięki temu, że ten proces jest automatyczny, unikniemy dodatkowych błędów.

Stawka VAT dla transakcji cesji praw z umowy przedwstępnej

Cesja praw z umowy przedwstępnej korzysta z takiej samej stawki VAT oraz zwolnień, co dostawa nieruchomości. Tak uznał WSA w Bydgoszczy w sprawie przedsiębiorcy, którego transakcje cesji praw do nieruchomości fiskus chciał opodatkować stawką 23% zamiast 8% i stawką zwolnioną.

Związek międzygminny podatnikiem opłaty skarbowej

Związek międzygminny, w skład którego wchodzą trzy sąsiadujące ze sobą gminy, realizuje projekt budowy obiektu sportowego, który będzie służył mieszkańcom każdej z gmin. Czy występując z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę, związek będzie musiał uiścić opłatę skarbową?

Konsekwencje w PIT i CIT bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (tzw. „twardy Brexit”)

Ministerstwo Finansów opublikowało najważniejsze informacje dotyczące możliwych konsekwencji w PIT i CIT tzw. "twardego Brexitu" (hard Brexit), czyli bezumownego wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.

Olga Tokarczuk nie zapłaci PIT od Nagrody Nobla

Minister finansów Jerzy Kwieciński poinformował, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody.

Co decyduje o tym, czy dana usługa jest kosztem

Na gruncie prawa podatkowego zasadą jest, że o rodzaju czynności decyduje nie nazwa nadana przez strony, lecz rzeczywisty charakter czynności. W rezultacie o zakwalifikowaniu do konkretnego rodzaju usług decyduje treść czynności.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2020 r.

Ministerstwo Finansów określiło w drodze rozporządzenia wysokość norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, które będą obowiązywały w 2020 r.

Stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT

Mimo wprowadzonej definicji terminu stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, to w głównej mierze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości wypracowało wskazówki interpretacyjne tego terminu. Jak zatem prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług na potrzeby VAT?

Prawo podatkowe coraz bardziej skomplikowane

Prawo podatkowe staje się coraz bardziej skomplikowane, z uwagi na szereg nowych przepisów wprowadzanych przez ustawodawcę. Choć kolejne zmiany pomagają zapobiegać nadużyciom podatkowym, to część z nich utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.

Nowa skala podatkowa od 1 października 2019 - co oznacza dla przedsiębiorców?

Od 1 października 2019 r. obowiązują zmiany w podatku dochodowym. Najważniejszą zmianą jest obniżenie progu podatkowego z 18% na 17%, przy kwocie granicznej bez zmian. Dodatkowo zwiększone zostaną: kwota wolna od podatku oraz koszty uzyskania przychodów dla pracowników. Co w praktyce oznaczają powyższe rozwiązania?

Transakcje łańcuchowe i nienależna korzyść podatkowa w VAT

W przypadku stwierdzeniu błędnego rozliczenia transakcji łańcuchowej organ podatkowy ma obowiązek wykazania istnienia nienależnej korzyści podatkowej po stronie podatnika w celu odmowy prawa do odliczenia VAT. Nie wystarczy samo stwierdzenie nadużycia ze strony podatnika uczestniczącego w łańcuchu transakcji.

Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r.

Od 25 października 2019 r. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania CIT-8 w postaci papierowej, a nie elektronicznej. Zmiana obejmuje fundacje i stowarzyszenia non profit.

Rozliczenie straty z tytułu handlu kryptowalutami

Na początku tego roku znowelizowana została ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obrotu wirtualną walutą. W efekcie czego, podatnicy zostali pozbawieni możliwości rozliczenia straty podatkowej, wygenerowanej przed zmianą tych przepisów. Pociągnęło to za sobą pogorszenie sytuacji osób, które przed 2019 rokiem osiągnęły straty z tytułu handlu kryptowalutami.

Przewlekłość postępowań skarbowych barierą dla biznesu

Przewlekłość postępowań skarbowych to jedna z większych barier stojących na drodze do szybkiego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, w tym polskich browarów kraftowych i regionalnych – wynika z panelu poświęconego stymulowaniu rozwoju MŚP, który odbył się na Kongresie 590 w podrzeszowskiej Jasionce.

Zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów od 1 kwietnia 2020 r.

Ustawodawca przygotował nowelizację, która wprowadza nową treść załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT od 1 kwietnia 2020 r. Jakie są najważniejsze zmiany w wysokości stawek VAT dla towarów?

Opodatkowanie kieszonkowego dziecka

Kieszonkowe, które otrzymują dzieci od najmłodszych lat, jest doskonałą formą nauki zarządzania swoim małym budżetem. Sprawia, że najmłodsi poznają wartość pieniądza oraz uczą się szacunku do pracy. Dostrzegają bowiem, że pieniądze nie biorą się z bankomatu, ale trzeba na nie zapracować. Oraz, że czasem się kończą. Czy kieszonkowe może podlegać opodatkowaniu?

Stawki VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism od 1 listopada 2019 r.

Od początku listopada 2019 r. będzie obowiązywał nowy zakres stosowania obniżonych stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Nowe wzory formularzy CIT od 1 grudnia 2019 r.

Od 1 grudnia 2019 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie w zakresie wzorów formularzy zeznań rocznych składanych przez podatników CIT. Oprócz aktualizacji funkcjonujących już wzorów wprowadzone zostaną także trzy nowe formularze, tj. do rozliczania exit tax (CIT/PM), ulgi IP BOX (CIT/IP) oraz walut wirtualnych (CIT/WW).

Obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie od 1 stycznia 2020 r.

Od początku 2020 r., po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury w każdym przypadku. Niezbędnym elementem paragonu będzie bowiem NIP nabywcy na paragonie. Co to oznacza w praktyce?

Poznaj INFORLEX Biura Rachunkowe!

Płatność na rachunek bankowy a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca dokonujący płatność na rzecz innego przedsiębiorcy, w przypadku gdy wartość transakcji przekracza 15 000 zł, jest obowiązany dokonywać tej płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tej zasady powoduje konsekwencje w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

Doradcy podatkowi na obradach CFE Tax Advisers Europe w Turynie

Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych biorą udział w obradach CFE Tax Advisers Europe, europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy i stowarzyszenia doradców podatkowych z 24 państw europejskich.

Trwają prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego

Minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował, że prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego trwają - przede wszystkim w Ministerstwie Finansów, ale także w resorcie cyfryzacji - już od dłuższego czasu, choć nie zostały jeszcze ukonkretnione. Dochody z takiego podatku nie zostały uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 r.

Zastosowanie stawki 0% VAT przy eksporcie - jakie warunki trzeba spełnić?

Eksport towarów co do zasady może korzystać z obniżonej stawki VAT w wysokości 0%. Jednak w praktyce prawidłowe zakwalifikowanie na potrzeby VAT transakcji towarowych międzynarodowych jest trudne i wymaga wnikliwej analizy warunków dostawy oraz przebiegu transakcji.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2020 r.

W 2020 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać podatnicy, których przychody w obecnym roku podatkowym nie przekroczą kwoty 1 093 350 zł. Przy czym, prawo do kwartalnego rozliczenia ryczałtu będzie przysługiwało podatnikom, których przychody nie przekroczyły 109 335,00 zł.

Niestabilność prawa podatkowego utrudnia prowadzenie firmy

Niestabilność przepisów prawa podatkowego daje się we znaki przedsiębiorcom. Okazuje się, że tylko przez ostatnie cztery lata prawo podatkowe było nowelizowane ponad 70 razy.

Niższy PIT i nowe koszty uzyskania przychodów

Od 1 października 2019 r. obniżona została stawka podatku PIT (z 18% na 17%,) a koszty uzyskania przychodów są dwukrotnie wyższe. Jak to zmniejszenie obciążeń podatkowych wpływa na wynagrodzenia?

Podwyższenie kwoty zobowiązania w postępowaniu podatkowym

Niedopuszczalne jest podwyższanie przez organ odwoławczy kwot zobowiązania określonych już wcześniej przez organ pierwszej instancji, bez powołania się na zaistnienie umożliwiających to przesłanek wynikających z Ordynacji podatkowej, a więc: wydania przez organ pierwszej instancji decyzji rażąco naruszającej prawo lub interes publiczny.

Obligatoryjny split payment to dodatkowe obowiązki dla firm

Obowiązkowy split payment uszczelni VAT, ale będzie wiązał się również z dodatkowymi obowiązkami dla firm. Eksperci wskazują m.in. na wątpliwości związane ze stosowaniem tej procedury w przypadku wielostronnych potrąceń płatności.

Stawki podatku od środków transportowych na 2020 r.

Znane są już stawki minimalne i maksymalne podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w 2020 r. Stawki minimalne, z uwagi na niewielkie wahanie kursu euro, pozostaną na tym samym poziomie co w 2019 r.

Mały podatnik VAT w 2020 r.

W 2020 r. małym podatnikiem w świetle ustawy o VAT będzie podatnik u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w 2019 r. wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. Po przeliczeniu, po kursie euro z 1 października br., limit ten wynosi 5 248 000 zł.

Jak fiskus walczy z wyłudzeniami VAT w elektronice

Dystrybutorzy elektroniki mają problem z ubezpieczeniem swoich zobowiązań. Winą za to obarczają urzędników skarbówki, którzy przedłużają kontrole. Problem wynika z sytuacji, jaka miała miejsce przed kilku laty, gdy elektronika była wykorzystywana do wyłudzeń VAT.

Certyfikacja zawodu księgowego dobra dla biznesu

Obecnie nie ma przepisów określających wymagania wobec osób, które chcą być księgowymi. Brak regulacji jest utrudnieniem przy wyborze księgowego przez firmy. Receptą dla biznesu jest system certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Wymiana udziałów między wspólnikami spółki neutralna podatkowo

Neutralność podatkowa jest istotną przesłanką oceny kryteriów i rodzajów przekształceń prawnych spółek. Zdaniem NSA niedopuszczalna byłaby więc taka wykładnia przepisów krajowych, która zapewniałaby osiągnięcie tych celów tylko, gdyby wymiana udziałów była neutralna podatkowo, tylko gdyby przesłanki wynikające z ustawy o PIT odnosić językowo jedynie do jednego wspólnika.

Blokada konta bankowego firmy przez KAS

W pierwszej połowie tego roku Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała 2,5 razy więcej zgromadzonych na kontach środków niż w całym 2018 r. Zajmując środki pieniężne na rachunku bankowym przedsiębiorcy KAS nie musi przedstawiać dowodów na popełnienie przestępstwa przez ich posiadacza.

Większe wpływy do budżetu dzięki Krajowej Administracji Skarbowej

Dzięki pracy Krajowej Administracji Skarbowej rosną wpływy do budżetu państwa z tytułu rożnych należności podatkowych. KAS to także mniej przeprowadzanych kontroli podatkowych i celno-skarbowych.

Obniżenie stawki pierwszego progu podatkowego od 1 października 2019 r.

Z dniem 1 października 2019 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ustawa reguluje między innymi obniżenie stawki podatku dla pierwszego progu podatkowego oraz obniżenie kwoty zmniejszającej podatek.

Zakup towaru słabej jakości lub niezgodnego z zamówieniem a koszty

Przedsiębiorcy dokonują różnego rodzaju zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy po zakupie następuje zmiana planów podatnika lub towary są słabej jakości czy niezgodne z zamówieniem. Przedsiębiorca może je sprzedać, zgłosić reklamację czy utylizować. Ujęcie w kosztach takich towarów często sprawia wiele problemów.

Niższy podatek dla emerytów i rencistów od 1 października 2019 r.

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób z dochodem do 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Z obniżonej stawki mają skorzystać również emeryci i renciści. Ile zyskają rocznie? Emeryci mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia.

Z ulgi na B+R korzysta coraz więcej podatników CIT

Ministerstwo przedsiębiorczości i technologii powołując się na wstępne dane resortu finansów poinformowało, że w 2018 r. z ulgi B+R skorzystało 951 podatników CIT. Oznacza to, że beneficjentów tego rozwiązania było o 60 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Niższy PIT dla emerytów i rencistów od 1 października 2019 r.

Zakłada Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 1 października 2019 r. stawka podatku PIT uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Co za tym idzie zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy.

Obniżenie skali podatkowej, wyższe KUP już od 1 października 2019 r.

Skala podatkowa za cały 2019 rok uległa zmianie. W rocznym rozliczeniu podatku za 2019 r. do dochodów do 85 528 zł będzie miała zastosowanie stawka 17,75 proc. Jaki zysk przyniesie obniżenie PIT w 2019 i 2020 roku? Ile po zmianach wyniosą koszty uzyskania przychodów? Zmiany już od 1 października 2019 r.

REKLAMA