REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy CIT od spółek komandytowych doprowadzi do zmniejszenia inwestycji i zatrudnienia?

Zdaniem pracodawców CIT od spółek komandytowych uderzy w polski biznes i doprowadzi do zmniejszenia inwestycji oraz zatrudnienia.

Podatek od spadków i darowizn - kto musi płacić?

Kto musi płacić podatek od spadku lub darowizny? Jaka jest wysokość kwot wolnych od podatku? Jakie są grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn? Jak wygląda kwestia zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny?

Podatek cyfrowy w UE - ostateczny termin porozumienia w połowie 2021 r.

Połowa 2021 roku to ostateczny termin na globalne porozumienie ws. podatku cyfrowego - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jeśli go nie będzie lub będzie niewystarczające, UE wprowadzi własne przepisy - zapowiedziała.

Zawieszenie opłaty targowej w 2021 r.

Zawieszenie poboru opłaty targowej w roku 2021 przewiduje projekt zmian w ustawie covidowej. Gminy mają otrzymać rekompensatę dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r., ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

REKLAMA

Samorząd doradców podatkowych zaczyna rebranding

Samorząd polskich doradców podatkowych zaczyna rebranding i ogłosił konkurs na nowe logo i identyfikację wizualną KIDP. Dwuetapowy konkurs ma charakter otwarty i do udziału zaproszeni są wszyscy twórcy i projektanci graficzni. Nagroda dla zwycięzcy to 23 000 zł.

Nieświadomy udział w karuzeli VAT

Dowód na świadomość przedsiębiorcy co do uczestnictwa w karuzeli VAT, w postaci korespondencji e-mail zawierającej opis trasy samochodu dostawczego, nie jest wystarczający. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Ulga na złe długi - jak wykazać w nowym JPK_VAT?

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ulga na złe długi - jak wykazać w nowym JPK_VAT” adresowane do księgowych, biur rachunkowych i przedsiębiorców, które odbędzie się w dniu 12 listopada 2020, godz.: 13:00 – 14:00.

Jak wystawiać faktury korygujące?

Faktura korygująca jest bardzo istotnym dokumentem księgowym. Zasady wystawiania tego rodzaju faktury zostały sformalizowane przez ustawodawcę na gruncie ustawy o VAT. W artykule wskazujemy m.in. na to jakie elementy powinna zawierć faktura korygująca, co można nią korygować, kiedy należy ją wystawiać, jak potwierdzać jej odbiór, jak rozliczać, a także jak ujmować w nowym JPK_VAT.

REKLAMA

Cyfrowa rewolucja w samorządzie doradców podatkowych

Po raz pierwszy w historii, nadzwyczajny Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych odbył się w 100% w formule online. 173 delegatów dokonało zmian w statucie Krajowej Izby Doradców Podatkowych nie ruszając się z domów i swoich kancelarii. Było to możliwe dzięki cyfrowym narzędziom, które wdrożyła Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) w ostatnich latach oraz przepisom ustawy antycovidowej, które dały samorządowi taką możliwość.

Zaliczki na PIT - część przedsiębiorców zapłaci później. Kiedy?

Zaliczki na podatek PIT i podatek zryczałtowany pobrane przez płatników w październiku 2020 r. część przedsiębiorców będzie mogła zapłacić do 20 maja 2021 r.; natomiast za listopad - do 20 czerwca 2021 r., a zaliczki na PIT za grudzień - do 20 lipca 2021 r. Zmiany dotyczą m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

Eksport towarów - jak rozliczać VAT?

Prawidłowe rozliczenie transakcji eksportowych jest bardzo istotne z perspektywy podatku VAT, a ewentualne pomyłki mogą generować ryzyko podatkowe dla przedsiębiorców i konieczność opodatkowania eksportu towarów według krajowych stawek VAT, zamiast preferencyjnej stawki dla eksportu w wysokości 0%. Dodatkową komplikację przy rozliczaniu podatkowego eksportu towarów stanowi pobranie od kontrahenta zaliczki, co jest praktyką biznesową.

Podatek leśny w 2021 r.

Do ustalenia podatku leśnego na 2021 r. przyjmuje się średnią cenę drewna uzyskaną przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały tego roku. Ile wynosi podatek leśny w 2021 r.? Co podlega opodatkowaniu? Kto płaci podatek, a kto jest zwolniony? Jak obliczyć podatek leśny i jak go zapłacić? Jak złożyć deklarację?

Stawki podatku od nieruchomości w Słupsku w 2021 r.

Zaktualizowane maksymalne stawki podatku od nieruchomości obowiązywać będą w Słupsku w 2021 r. Oznacza to wzrost dotychczasowych stawek o wskaźnik inflacji, czyli 3,9 proc.

Jak umówić wizytę w urzędzie skarbowym?

Jeżeli podatnik musi przyjść do urzędu skarbowego, powinien wcześniej zarezerwować taką wizytę na stronie podatki.gov.pl lub telefonicznie. Od 9 listopada 2020 r. w kilku województwach wizyta w urzędzie będzie możliwa wyłącznie po internetowej lub telefonicznej rezerwacji. Wiele spraw z zakresu podatków i cła można jednak załatwić online bez wychodzenia z domu.

Kiedy zostanie wprowadzony podatek cyfrowy w UE?

Propozycje wprowadzające podatek cyfrowy w Unii Europejskiej są już gotowe. Niemiecka prezydencja ma nadzieję, że jeszcze w tym roku UE uda się wypracować porozumienie ws. skuteczniejszego ściągania takiego podatku.

Nie uciekniesz od podatku dzieląc biznes na części. Jak przeprowadzić restrukturyzację?

W obliczu kolejnych pomysłów resortu finansów wielu podatników rozważa podzielenie biznesu na kilka spółek, tak aby przychody żadnej z nich nie przekraczały ustawowych progów, a w konsekwencji nie były objęte fiskalną daniną. Takie działanie krytycznie ocenił niedawno Szef Krajowej Administracji Skarbowej uznając, że stanowi ono formę sztucznego unikania opodatkowania. Jakkolwiek odmowa wydania opinii zabezpieczającej dotyczyła w tym przypadku podatku od sprzedaży detalicznej, dobrze obrazuje ona generalne podejście organów skarbowych do „pomysłowych” restrukturyzacji.

Krajowy urząd skarbowy od 2021 roku - czy poprawi obsługę największych podatników?

Utworzenie krajowego wyspecjalizowanego Urzędu Skarbowego (KWUS) od 1 stycznia 2021 roku jest szansą na poprawę jakości obsługi największych podatników, ale również stanowi wyzwanie dla Krajowej Administracji Skarbowej oraz pośrednio sądownictwa administracyjnego. Tak uważa Anna Pęczyk-Tofel, partnerka w zespole postępowań podatkowych w CRIDO. Jak zmieni się właściwość podmiotowa urzędów skarbowych od 2021 roku?

Nowe podatki i opłaty w 2021 r.

Zapłacimy nowe podatki i opłaty w 2021 r. To konsekwencja zwiększonych wydatków publicznych i zadłużania państwa. Nowe daniny obciążą niektóre grupy podatników m.in. w ramach „uszczelniania” systemu podatkowego. Pojawi się też opłata cukrowa czy podatek handlowy.

PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR - nowe wzory deklaracji od 18 listopada 2020 r.

PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR w nowej wersji od 18 listopada 2020 r. Nowe wzory deklaracji mają zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2020 r. Kto ma obowiązek wystawić i przesłać PIT-11, PIT-4R lub PIT-8AR?

Usługi kompleksowe a VAT

Spółka świadczyła usługi kompleksowe na rzecz zagranicznego kontrahenta, ale organ podatkowy zakwalifikował je jako dostawę towaru. Wszystko w tym celu, by móc je opodatkować VAT. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

VAT w handlu elektronicznym w UE – nowelizacja przepisów

Komisja Europejska nowelizuje VAT w handlu elektronicznym (e-handlu). Nowe przepisy, dyrektywy 2017/2455 oraz 2019/1995, mają wejść w życie 1 lipca 2021 roku. Zmiany przepisów mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu rozliczenia podatku VAT oraz poprawienie konkurencyjności unijnych firm na wspólnym rynku.

Podatek rolny w 2021 r.

Do ustalenia podatku rolnego na 2021 r. przyjmuje się średnią cenę skupu żyta za okres ostatnich 11 kwartałów, ogłoszoną przez GUS. Jaki będzie podatek rolny w 2021 r.? Kto będzie zobowiązany do zapłaty i w jakim terminie? Jak i gdzie zapłacić podatek rolny? Kto jest zwolniony? Kiedy przedawnia się podatek rolny a kiedy można go umorzyć?

Puste faktury a odliczenie VAT

Fiskus ustalił, że podatnik odliczył VAT z faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Odmówił jej tym samym możliwości obniżenia podstawy opodatkowania w VAT, zobowiązując podatnika do uregulowania podatku w oparciu o puste faktury.

Opodatkowanie kryptowalut nieskuteczne. Będą zmiany

Podatek od kryptowalut obowiązuje od dwóch lat. Fiskus ma jednak problem z poborem tego podatku, dlatego przepisy w tym zakresie mają ulec zmianie.

Podatek od nieruchomości. Polemika wokół statusu przedsiębiorcy przesyłowego i Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

Określenie podatnika podatku od nieruchomości może nastręczać trudności porównywalne do tych, które wiążą się ze wskazaniem przedmiotu opodatkowania tym podatkiem. Sytuacja jest szczególnie nieprzejrzysta, gdy mówimy o podmiotach, które łączy umowa o ustanowienie służebności przesyłu.

Nowe wzory formularzy dla ryczałtu, karty podatkowej i duchownych od 1 stycznia 2021 r.

Podatnicy ryczałtu, karty podatkowej i osoby duchowne rozliczą się na nowych formularzach podatkowych PIT. Jakie zmiany pojawią się w formularzach PIT-28, PIT-28S, PIT-16A, PIT19A, PIT-28/B? Od kiedy i do których przychodów należy stosować nowe wzory?

Czy split payment obejmuje sprzedaż abonamentu na oprogramowanie?

Split payment a sprzedaż abonamentów na korzystanie z oprogramowania. Czy podatnik ma obowiązek stosować mechanizm podzielonej płatności w sytuacji, gdy oprogramowanie wydawane jest klientom poprzez pobranie aplikacji, poprzez którą instalowane jest oprogramowanie?

Jak opodatkowany jest spadek w USA?

O tym czy odziedziczyliśmy spadek w USA dowiemy się nie wyjeżdżając z Polski. Przykrą niespodzianką może okazać się, że dziedziczony majątek jest podwójnie opodatkowany. Ile wynosi podatek od spadku w USA? Jak przebiega postępowanie spadkowe w USA?

CIT dla spółek komandytowych od 2021 r. Jakie skutki?

Od 2021 roku spółki komandytowe, które stanowią w Polsce około 7 proc. wszystkich spółek, czeka znaczny wzrost obciążeń podatkowych. Ze względu na wyższe obciążenie podatkowe spółki komandytowe mogą zacząć znikać z rynku.

Zwolnienie z akcyzy dla producentów lekarstw - KE kieruje sprawę przeciw Polsce do TSUE

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciw Polsce w związku z niedostosowaniem do prawa UE polskich przepisów ws. zwolnienia z podatku akcyzowego importowanego alkoholu używanego do produkcji lekarstw.

Czy darowizna w gotówce podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

W przypadku otrzymania środków pieniężnych przez obdarowanego w gotówce, dla zastosowania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, wystarczające jest wpłacenie otrzymanych w tej formie środków przez obdarowanego na własny rachunek bankowy. Tak uznał Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Pakiet zmian w VAT od 2021 r. Co czeka podatników?

Pakiet zmian w VAT na 2021 r. zawiera zmiany obejmujące tzw. pakiet SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT), dotyczące w szczególności fakturowania, eksportu, odliczania podatku VAT, a także doprecyzowanie niektórych konstrukcji VAT, m.in. w zakresie stosowania JPK_VAT. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obwiązywać w innych terminach (m.in. zmiany w zakresie Tax Free).

Wyższy podatek od nieruchomości w Opolu od 2021 r.

Radni w Opolu uchwalili podwyżki podatków i opłat na 2021 r. Podatki od nieruchomości na terenie miasta Opole wzrosną średnio o kilka procent.

Pakiet VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało projekt zmian ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce. Chodzi m.in. o uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 lipca 2021 r.

Czy przejęcie spółki matki przez spółkę córkę to unikanie opodatkowania?

Celem przejęcia spółki matki spółka córka zamierza objąć 100% jej majątku. Obie spółki należą do tej samej międzynarodowej grupy kapitałowej. Jako cel przejęcia wskazano m.in.: potrzebę uproszczenia struktur organizacyjnych, redukcję kosztów działalności czy zwiększenie efektywności zarządzania. Wszystko to uzasadniono kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19. Czy takie działanie jest unikaniem opodatkowania?

Ulga abolicyjna z limitem odliczenia od 2021 r.

Ulga abolicyjna zostanie ograniczona niskim limitem. Od 2021 r. z ulgi będą mogli korzystać podatnicy, ale tylko w przypadku gdy kwota odliczenia z tego tytułu nie przekroczy 1360 zł. Jakie konsekwencje dla podatników wynikają z ograniczenia ulgi abolicyjnej?

Podatek od nieruchomości w Olsztynie na 2021 r.

W 2021 roku w Olsztynie wzrosną stawki podatków i opłat, w tym podatku od nieruchomości. Od stycznia podatki od budynków mieszkalnych w Olsztynie wzrosną z 0,79 zł do 0,85 zł za 1 m kw. Wzrośnie też podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zmiany w PIT, CIT i ryczałcie. Co nowego w podatkach od 2021 r.?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Jedna ze zmian wprowadza opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Nowe regulacje mają wejść w życie na początku 2021 r.

Estoński CIT dla firm przyjęty przez Sejm

Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Weryfikacja rozliczeń kontrahentów podczas kontroli podatkowej

W trakcie kontroli podatkowej przeprowadzanej u podatnika organy skarbowe mogą dokonać weryfikacji rozliczeń jego kontrahentów. W ten sposób poznają dokładny przebieg transakcji i mogą zweryfikować, czy obie jej strony wykazały ją poprawnie na potrzeby podatkowe.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn - tekst jednolity

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Tekst ujednolicony. Wersja aktualna od 27 października 2020 r. Uwzględniająca zmiany wprowadzone ustawą z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1761).

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla wychowanków rodzin zastępczych

Weszła w w życie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rozszerza ona krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn m.in. o wychowanków rodzin zastępczych.

Estoński CIT dla spółdzielni od 2022 r.?

Resort finansów chce umożliwić skorzystanie z estońskiego CIT przez spółdzielnie. Planuje się, że ta forma opodatkowania będzie spółdzielniom umożliwiona od początku 2022 r.

Spółka nieruchomościowa. Nowe zasady opodatkowania od 2021 r.

Ustawodawca wprowadza rewolucyjne zmiany w opodatkowaniu tzw. spółek nieruchomościowych. Nastąpi przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z tego tytułu ze sprzedawcy na spółkę nieruchomościową. Nowe regulacje, które obejmują CIT i PIT, mają wejść w życie od 2021 r.

Podatek od nieruchomości. Dane nie tylko o powierzchni nieruchomości

W celu ustalenia podstawy opodatkowania nieruchomości urzędy chcę wiedzieć kto i za ile sprzedał mieszkanie – informują osoby, które zgłaszają lokal do opodatkowania, choć sam podatek od nieruchomości jest wymierzany tylko od metrażu. Sprawa dotyczy urzędów warszawskich.

Zapotrzebowanie na banderole akcyzowe będzie można złożyć elektronicznie

Dokumenty umożliwiające otrzymanie znaków akcyzy będzie można złożyć elektroniczne, wprowadzony zostanie też nowy wzór banderol na płyn do e-papierosów - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia.

Jak dochować należytej staranności w podatku u źródła?

Procedura dochowania należytej staranności w przypadku podatku u źródła jest bardzo pracochłonna i obarczona niepewnością odnośnie do tego, czy wdrożone rozwiązania zostaną na etapie kontroli zaakceptowane przez urzędy. Podatnicy nie mają też pewności, czy taka weryfikacja wymagana jest przy płatnościach poniżej 2 mln zł.

Rozliczenie VAT – płatność między spółką polską a brytyjską (Część I)

W ramach cyklu dotyczącego rozliczania podatku VAT od płatności między spółką polską a brytyjską, prezentujemy pierwszy temat, w którym to firma brytyjska fakturuje firmę polską.

Nowa usługa KAS dla podatników - umówienie wizyty w urzędzie skarbowym

W dniu 26 października br. w pięciu województwach rusza nowa usługa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dla podatników - możliwość umówienia, np. przez internet, wizyty w urzędzie skarbowym. W listopadzie obejmie ona cały kraj - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.

Eksperci ostrzegają przed urnami w skarbówkach

Urny do składania dokumentów w skarbówkach wprowadzono, żeby ułatwić kontakt w czasie lockdownu. Tak przekonuje Krajowa Administracja Skarbowa, ale eksperci odradzają korzystanie z tego rozwiązania. I ostrzegają, że w tym przypadku nie otrzymuje się potwierdzenia wpływu. A to może mieć już poważne konsekwencje karnoskarbowe.

REKLAMA