REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga rehabilitacyjna - zakup orbitreka, steppera, roweru elektrycznego

Ulga rehabilitacyjna. Czy w zeznaniu PIT można rozliczyć wydatki poniesione na zakup orbitreka, steppera oraz roweru elektrycznego jako wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych (art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu

Podatki w Polskim Ładzie. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, który ma realizować założenia wynikające z tzw. Polskiego Ładu, budzi uzasadnione obawy, co do jego wpływu na polską gospodarkę.

Program ICAP - wnioski do 30 września

Program ICAP. Do 30 września 2021 r. przedsiębiorstwa wielonarodowe mogą składać wnioski o przystąpienie do Międzynarodowego Programu Zapewnienia Zgodności (International Compliance Assurance Program - ICAP), dzięki któremu mogą ograniczyć ryzyko podatkowe – poinformowała PAP zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. Czym jest ICAP? Jak złożyć wniosek?

Likwidacja spółki kapitałowej - skutki podatkowe

Likwidacja spółki a opodatkowanie. Likwidacja spółki kapitałowej jest bardzo formalnym procesem uregulowanym przepisami ustawy Kodeks spółek handlowych. Rozwiązanie ma miejsce po przeprowadzonej likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Podział pozostałego po likwidacji majątku spółki musi nastąpić po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia likwidacji i wezwania wierzycieli. Proces likwidacji majątku spółki zawiera także kwestie podatkowe, które powinny być przeanalizowane wcześniej.

REKLAMA

Zmiany w leasingu w Polskim Ładzie

Polski Ład - zmiany w leasingu. Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji - ocenił dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu Andrzej Sugajski.

Opłata targowa w 2022 r.

Opłata targowa jest opłatą lokalną. Rada gminy może, ale nie musi wprowadzać opłaty targowej na terenie gminy. Dla roku 2022 stawka maksymalna opłaty targowej wynosi 852,75 zł dziennie. Co jeszcze warto wiedzieć o opłacie targowej?

Przedsiębiorcy o propozycjach podatkowych Polskiego Ładu

Polski Ład w części podatkowej. Przedstawiamy wspólne stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Polskiego Towarzystwa Gospodarczego w sprawie propozycji podatkowych z Polskiego Ładu. Jakie rozwiązania podatkowe proponują przedsiębiorcy?

Jak skorzystać z procedury VAT OSS?

Procedura VAT OSS umożliwia na jednej deklaracji naliczyć VAT od sprzedaży wysyłkowej do wszystkich krajów UE. Dzięki VAT OSS można złożyć deklarację za sprzedaż do każdego z krajów UE w ramach jednego rozliczenia do jednego urzędu. Co jeszcze warto wiedzieć o VAT OSS?

REKLAMA

Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

Rejestracja w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Ministerstwo Finansów przypomina o konieczności zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Termin na rejestrację upływa z końcem sierpnia.

Kasa fiskalna online przy świadczeniu usług budowlanych

Kasa fiskalna online - usługi budowlane. Czy firma budowlana świadcząca usługi na rzecz podmiotów gospodarczych ma obowiązek zakupić kasę fiskalną online, w związku z obowiązkiem prowadzenia kasy online od lipca 2021 r. przez firmy, które świadczą usługi budowlane?

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych - skutki podatkowe

Darowizny na rzecz osób fizycznych i osób prawnych. Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie darowizny dla osoby prawnej i osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

Protokół odbioru a obowiązek podatkowy w VAT

Protokół odbioru a VAT. Protokół odbioru prac stosowany w praktyce gospodarczej to informacja o wykonanych usługach. Jakie jest podatkowe znaczenie protokołu odbioru? Czy protokół decyduje o tym, kiedy jest VAT?

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to klucz do e-administracji, czyli wygodnego i bezpiecznego załatwiania spraw urzędowych bez wizyty w urzędzie. Jak założyć profil zaufany? Jakie sprawy urzędowe można załatwić?

Warunki stosowania 50% kosztów autorskich

50% koszty uzyskania przychodu. Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejne orzeczenie dotyczące niedostatecznego dokumentowania 50% autorskich kosztów przez pracodawcę i pracownika. Jakie są warunki zastosowania do przychodów ze stosunku pracy (lub ich części) 50% kosztów uzyskania przychodów?

Pakiet SLIM VAT 2 z podpisem prezydenta

SLIM VAT 2. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – poinformowała kancelaria prezydenta. Jej podstawowym celem było wprowadzenie tzw. pakietu SLIM VAT 2, upraszczającego rozliczanie tego podatku.

Nowe wzory NIP-2, NIP-7, ZAP-3 i NIP-8 od 1 września 2021 r.

NIP-2, NIP-7, ZAP-3 i NIP-8. Resort finansów przygotował nowe wzory formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających. Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.

Polski Ład z ulgami na innowacje

Ulgi podatkowe na innowacje. Wprowadzenie Polskiego Ładu ma skutkować szerokim pakietem ulg na innowacje dla przedsiębiorców. Mają one obowiązywać od 2022 roku i dotyczyć pięciu obszarów: ulgi B+R, IP Box, ulgi na prototyp, na robotyzację przemysłową i na wsparcie innowacyjnych pracowników.

Klasyfikacja PKWiU w interpretacji podatkowej

Klasyfikacja PKWiU. Organ podatkowy w toku wydawania interpretacji podatkowych musi dokładniej analizować stan faktyczny i dokonywać własnych ocen w zakresie klasyfikacji towarów lub usług do określonego PKWiU, zwłaszcza jeżeli od tej klasyfikacji zależą skutki podatkowe, o które pyta podatnik - tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Bez odliczenia składki zdrowotnej księża zapłacą wyższy podatek

Ryczałt od duchownych. Kościół katolicki nie został uwzględniony wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne dot. projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach Polskiego Ładu - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w piśmie do premiera. Jeśli wejdzie w życie likwidacja odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, osoby duchowne, a więc większość księży w Polsce, które opłacają zryczałtowany podatek dochodowy - będą płacić wyższy podatek.

Jak od 1 lipca 2021 r. rozliczyć akcyzę od samochodu osobowego?

Akcyza od samochodu. Aby zarejestrować samochód osobowy sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Od 1 lipca 2021 r. zostaną wprowadzone zmiany w zasadach opodatkowania akcyzą samochodów. Dojdą nowe obowiązki akcyzowe.

Polski Ład - tabela zmian w podatkach

Polski Ład - tabela planowanych zmian w podatkach. Resort finansów opublikował projekt zmian podatkowych, które mają być wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Jakie dokładnie zmiany proponuje ustawodawca?

Sankcje za błędne zastosowanie przepisów o VAT

Błędne zastosowanie przepisów o VAT przez podatnika nie może prowadzić do nakładania sankcji VAT przewidzianej polską ustawą - tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nowelizacja kodeksu karnoskarbowego zwiększy kary za produkcję alkoholu i papierosów

Nowelizacja kodeksu karnoskarbowego zakłada m.in. podniesione kary za produkcję alkoholu i papierosów. Projekt nowych przepisów będzie gotowy w IV kw. tego roku – wynika z informacji zamieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Skutkiem Polskiego Ładu może być zanik samozatrudnienia

Polski Ład a jednoosobowa działalność gospodarcza. To już ostatnie dni na konsultacje podatkowych propozycji Polskiego Ładu. Skutkiem wprowadzenia zmian podatkowych może być zanik formy samozatrudnienia.

Wysokość opłaty reklamowej w 2022 r.

Opłata reklamowa w 2022 r. Ustawodawca określił górną granicę stawki części stałej opłaty reklamowej oraz stawki części zmiennej opłaty reklamowej na przyszły rok. Jakie wartości kwotowe stawek maksymalnych opłaty reklamowej obowiązują na 2022 r.?

Podatkowy Polski Ład obniży dochody gmin

Polski Ład. Ministerstwo Finansów promuje ryczałt ewidencjonowany jako najbardziej korzystną formę opodatkowania w Polskim Ładzie. Jednak jeśli przedsiębiorcy zaczną masowo przechodzić na ryczałt, będzie to duży problem dla samorządów. Podatek ten trafia bowiem wyłącznie do budżetu państwa i jest rozliczany centralnie. Samorządy nie dostają z niego żadnych środków. Dla wielu z nich może to oznaczać problemy finansowe.

Czy tworzenie prostych spółek akcyjnych będzie atrakcyjne?

Prosta spółka akcyjna. Od 1 lipca 2021r. obowiązują regulacje w KSH, które wprowadziły do porządku prawnego nowy typ spółki kapitałowej. Łączy ona rozwiązania przewidziane dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej.

Globalna reforma podatkowa według USA

Założenia globalnej reformy podatkowej. „To historyczny dzień dla dyplomacji ekonomicznej” – tak w Departamencie Skarbu USA skomentowano decyzję 130 państw produkujących 90% światowego PKB o przyłączeniu się do międzynarodowej reformy podatkowej. Warto przyjrzeć się, jaka jest istota tej reformy, jaka jest w niej rola Waszyngtonu i jakie skutki umowa ta będzie miała dla reszty świata.

Podatek od środków transportowych w 2022 r.

Podatek od środków transportowych w 2022 r. Znane są już stawki maksymalne podatku od środków transportowych jakie będą obowiązywać w przyszłym roku. Ile zapłacą podatnicy podatku od środków transportowych w 2022 r.?

Polski Ład. Menedżer zapłaci 70-proc. PIT

Polski Ład ma zlikwidować legislacyjną dziurę, wykorzystywaną dziś do obchodzenia wysokiego podatku od odpraw i odszkodowań w spółkach z większością głosów Skarbu Państwa lub samorządu. Czego dotyczy 70-procentowy podatek sankcyjny?

Nowa wersja Informacji CUK-1 (opłata cukrowa)

Opłata od środków spożywczych (opłata cukrowa). Resort finansów przygotował nową wersję aplikacji webowej - Informacja CUK-1.

Ceny transferowe. Definicja transakcji kontrolowanej

Transakcja kontrolowana. W ostatnich latach można zaobserwować dużą dynamikę zmian w zakresie przepisów o cenach transferowych. Immanentną cechą zmian jest powstanie niepewności oraz możliwości różnego rozumienia zmiany, co prowadzić może do rozbieżności w interpretacji przepisów.

Hipotetyczne odsetki - rozliczenie CIT

Hipotetyczne odsetki w CIT. Ustawodawca celem zachęcenia podatników do zatrzymywania zysków zamiast wypłacania dywidend oraz finansowania działalności z dopłat w miejsce finansowania zewnętrznego stworzył instytucję tzw. hipotetycznych odsetek. Jest to preferencja podatkowa obowiązująca od 1 stycznia 2019 r., która obwarowana jest pewnymi warunkami. Przedsiębiorcy powinni zatem rozważyć zalety i wady instytucji hipotetycznych odsetek przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej preferencji.

Wzór informacji w sprawie opłaty paliwowej (OPAL)

Opłata paliwowa. Resort infrastruktury określił nowy wzór informacji w sprawie opłaty paliwowej (OPAL). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 października 2021 r.

Ulga abolicyjna - objaśnienia podatkowe

Ulga abolicyjna. Resort finansów przygotował objaśnienia podatkowe dotyczące ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienia zostały wydane według stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2021 r. Poniżej pełna treść objaśnień.

Kwota zastawu skarbowego w 2022 roku

Zastaw skarbowy. Kwota zastawu skarbowego w 2022 roku wynosi 13900 zł. Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu m.in. zobowiązań podatkowych. Kiedy może zostać ustanowiony zastaw skarbowy?

Polski Ład. Kto straci na zmianach podatkowych?

Polski Ład a podatki. Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie stracą prawie wszyscy przedsiębiorcy - uważa Konfederacja Lewiatan. Negatywnie odczują je także osoby mało zarabiające ponieważ zwiększenie obciążeń dla firm przełoży się na wzrost cen. Obniżka podatków nie zrekompensuje im wyższych wydatków na zakup towarów pierwszej potrzeby. Części dochodów pozbawione zostaną także osoby, które poza działalnością gospodarczą albo umową o pracę, wynajmują prywatne mieszkania.

Podatki i opłaty za korzystanie ze środowiska

Podatki i opłaty środowiskowe. Ostatnimi laty coraz większą wagę przykłada się do kwestii związanych z ochroną środowiska, co znajduje odzwierciedlenie m.in. we wprowadzanych podatkach i opłatach, będących fiskalnym narzędziem zarządzania polityką państwa.

Wysokość kary porządkowej w 2022 r.

Kara porządkowa na rok 2022 wynosi 3000 zł, co oznacza wzrost o 100 zł w stosunku do roku 2021. O nałożeniu kary porządkowej oraz o jej uchyleniu rozstrzyga organ podatkowy, przed którym toczy się postępowanie. Kiedy może zostać nałożona kara porządkowa?

Limit dochodów dzieci uprawniający do ulgi prorodzinnej bez zmian

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna). Nie zmieni się limit dochodów dzieci, którego przekroczenie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi na dziecko. Będzie wynosił nadal 3 089 zł. Jego podwyższenie nie byłoby zasadne – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Czy ulga rehabilitacyjna obejmuje terapię logopedyczną?

Terapia logopedyczna a ulga rehabilitacyjna. Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione na leczenie jąkania jako rehabilitacji mowy zgodnie z zaleceniami lekarskimi? Czy ma znaczenie nazwa usługi określona na fakturze: leczenie jąkania, terapia, wizyta, zajęcia, zabiegi logopedyczne czy sam fakt otrzymywanego wsparcia dla osoby niepełnosprawnej, które wpisuje się w zalecenie lekarskie?

Czy można skorygować puste faktury bez sankcji VAT?

Puste faktury kojarzą się bardzo negatywnie i najczęściej utożsamiane są z oszustwami podatkowymi i nadużyciami prowadzącymi do uszczuplenia dochodów podatkowych państwa. Jednak wystawić „pustą fakturę” można także niecelowo, przypadkiem. Co wtedy?

Stawki akcyzy w Polsce wymagają urealnienia

Stawki akcyzy. W Polsce przyjęto unikalny sposób wyliczania akcyzy dla tzw. produktów nowatorskich, czyli podgrzewaczy tytoniu, a to prowadzi do znaczącego zaniżenia akcyzy na te produkty. W Polsce jest ona o ponad 50 proc. niższa w stosunku do średniej dla państw członkowskich UE - mówi raport ekspertów z Forum Prawo dla Rozwoju pt. „Save&Invest: Polityka akcyzowa Ministerstwa Finansów czy Komisji Europejskiej?”.

Ulga na zakup kasy wirtualnej - objaśnienia podatkowe

Wirtualna kasa fiskalna. Ministerstwo Finansów przygotowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad przyznawania ulgi na zakup kas wirtualnych. Dzięki nim i zawartym w nich przykładom, realizacja ulgi na zakup kas wirtualnych stanie się prostsza. Podatnicy zyskają dodatkowo pewność prawa w zakresie ewidencji na kasie rejestrującej sprzedaży, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Objaśnienia podatkowe wydano na wniosek przedsiębiorców i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Interpretacja przepisów jest wiążąca dla administracji skarbowej.

Pożyczka nieoprocentowana a podatek dochodowy

Pożyczka nieoprocentowana a podatek dochodowy. Czy zawarcie nieoprocentowanej pożyczki powoduje powstania nieodpłatnego świadczenia i będzie wymagało zapłaty podatku dochodowego z tytułu niezapłaconych pożyczkodawcy odsetek?

Granice należytej staranności w podatku u źródła

Należyta staranność w podatku u źródła, nie powinna być już zaskoczeniem dla polskich płatników tego podatku. Pomimo konsekwentnego odraczania wejścia w życie nowych zasad jego poboru, począwszy od 1 stycznia 2019 r., obowiązek jej dochowania pojawia się zawsze wtedy, gdy płatnik chce zastosować inną stawkę podatku niż podstawowa (20%/10%/19%), czy skorzystać z preferencji, które dają zapisy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odstępne, odszkodowanie i rekompensata a VAT

VAT - rekompensata, odstępne i odszkodowanie. Jak organy podatkowe podchodzą do opodatkowania VAT takich instytucji jak rekompensata, odstępne i odszkodowanie?

Polski Ład a progi podatkowe

Progi podatkowe. Polski Ład jest próbą wyeliminowania głównych nieprawidłowości w regulacjach podatkowych, ale za mało stanowczą - uważa prezes Polskiego Towarzystwa ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. Potrzebne jest m.in. wprowadzenie dodatkowych progów podatkowych - dodaje.

SLIM VAT 2 - zmiany od 1 października 2021 r.

SLIM VAT 2. Sejm poparł jedną z ośmiu poprawek zaproponowanych przez Senat do nowelizacji ustawy, która wprowadza tzw. pakiet SLIM VAT 2. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Zmiany wejdą w życie od 1 października 2021 r.

Polski Ład. Przejściowy podatek dochodowy

Przejściowy podatek dochodowy, wprowadzany w ramach Polskiego Ładu, to nowa instytucja w prawie podatkowym. Skorzystać z niej będą mogli podatnicy zainteresowani ujawnieniem organom podatkowym dochodów wcześniej nieopodatkowanych. Możliwość opodatkowania podatkiem przejściowym będzie dostępna do 31 grudnia 2022 r.

REKLAMA