REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Pracodawca jest zobowiązany chronić dane osobowe nie tylko tych osób, które u niego pracują, ale również tych, które chce zatrudnić. Proces rekrutacji również objęty jest obowiązkiem ochrony danych, pomimo iż zakres danych jest znacznie węższy.

Co z przerwą między umowami o pracę?

Kodeks pracy daje pracodawcom możliwość swobody zatrudniania pracowników w oparciu o takie umowy, jakie w danej chwili są dla niech najbardziej korzystne. Takie postępowanie nie zawsze idzie w parze z korzyścią dla pracownika.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy jest przysługującym pracownicy urlopem bezpłatnym, którego okres powinien być wykorzystany na opiekę nad urodzonym dzieckiem. Maksymalnie może on trwać trzy lata, do czasu ukończenia przez dziecko czterech lat. Aby z niego skorzystać należy złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.

Umowa o pracę na czas nieokreślony – wady i zalety

Powszechnie przyjmuje się, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest najlepszą z umów o pracę, jakie mogą łączyć pracownika z pracodawcą. Nie zawsze jednak takie stwierdzenie będzie prawdziwe, wszystko zależy od sytuacji konkretnego pracownika.

REKLAMA

Na czym polega przejście zakładu pracy na innego pracodawcę?

Kodeks pracy dopuszcza sytuację, w której cały zakład pracy przechodzi na innego właściciela, ale dotychczasowe stosunki pracy pozostają bez zmian. Na czym dokładnie polega takie rozwiązanie?

Na jakich zasadach pracownik korzysta z odzieży roboczej

Przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej. W wielu zawodach odzież ta zabezpiecza przed urazami mechanicznymi, zabrudzeniami ciała, zapewnia czystość i estetykę, a przede wszystkim chroni zdrowie pracownika. Trudno bowiem wyobrazić sobie pracę chociażby w szpitalu, straży pożarnej czy zakładzie chemicznym bez odpowiedniej ochrony.

Kto ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Należy jednak podkreślić że przepisy prawa gwarantują pewnej grupie pracowników prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Kiedy następuje przedawnienie w prawie pracy?

Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie pewnego określonego przepisem prawa terminu, nie można już dochodzić swoich roszczeń przed sądem bądź innym organem.

REKLAMA

Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy?

Każdy pracownik powinien dążyć do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Kwestia ta powinna mieć także duże znaczenie dla pracodawcy. Stosowne zmiany w Kodeksie Pracy w tym zakresie zostały uchwalone w maju tego roku.

Czy urlop szkoleniowy wymaga zgody pracodawcy

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych polega na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Aby pracownik mógł skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego musi uzyskać zgodę swojego przełożonego na dokształcanie.

Podstawowy okres rozliczeniowy pracodawcy z pracownikiem

Artykuł 129 Kodeksu pracy stanowi, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Czy taki okres rozliczeniowy zawsze będzie wynosił 4 miesiące?

Podróż służbowa a czas pracy

Definicja podróży służbowej znajduje się w art. 77 (5) kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem za podróż służbową uważa się wykonywanie, na polecenie pracodawcy, pracy (zadań służbowych) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem świadczenia pracy.

Kiedy pracownik uwolni się od odpowiedzialności za powierzone mienie?

Za szkodę powstałą w mieniu, które zostało powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, pracownik może w pewnych okolicznościach odpowiadać w pełnej wysokości, ale może się także od takiej odpowiedzialności uwolnić.

Zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia

Zgoda pracownika poszerza przedmiotowy zakres możliwości dokonywania przez pracodawcę potrąceń należności z tytułu wynagrodzenia pracowniczego.

Urlopy szkoleniowe dla energetyków

Pracownicy branży energetycznej muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Z tego względu mają prawo do urlopów szkoleniowych, podczas których zachowują prawo do wynagrodzenia.

Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Istnieje jednak możliwość jego przekazywanie na konto bankowe.

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Na jakich podstawach oprzeć powództwo o przywrócenie do pracy?

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie ma prawo odwołać się do sądu. W każdym przypadku takie żądanie musi być uzasadnione. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak uzasadnić pozew.

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Co z urlopem pracownika powracającego do pracy po długiej nieobecności?

Zgodnie z Kodeksem pracy, w przypadku, gdy pracownik powraca do dotychczasowego pracodawcy w ciągu tego samego roku kalendarzowego, po trwającym co najmniej miesiąc okresie nieobecności, jego urlop podlega proporcjonalnemu skróceniu.

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Pracownik w okresie urlopu wypoczynkowego nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy i może swobodnie korzystać z przysługującego mu czasu wolnego. Jednak nawet wówczas pracodawcy przysługują wobec niego pewne uprawnienia. Są one ściśle określone przepisami prawa.

Kiedy pracodawca jest obowiązany przesunąć termin urlopu na późniejszy

Czy istnieje przepis prawa pracy, który nakazuje pracodawcy przesunąć urlop na termin późniejszy?

Przesunięcie urlopu - kilka wskazówek

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czy zatem może zrzec się prawa do urlopu?

Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Kadrowa twierdzi, że skoro jestem zatrudniona na pół etatu to przysługuje mi 1 dzień opieki nad dzieckiem. Czy kadrowa ma rację?

Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Chciałem skorzystać z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Pracodawca poinformował mnie jednak, że jeżeli moja żona nie pracuje tylko przebywa z dzieckiem w domu nie przysługują mi 2 dni wolne. Czy szef ma rację?

Czy pracownikowi przysługuje prawo sprzeciwu wobec kary porządkowej?

Do skutecznego nałożenia kary porządkowej na pracownika niezbędne jest jego pisemne zawiadomienie, zaś odpis zawiadomienia o nałożeniu kary jest umieszczany w aktach osobowych pracownika. Pracownik musi być w tym piśmie poinformowany o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie do jego wniesienia. Obowiązku tego nie może zastąpić informacja ustna.

Czym jest szczególny urlop bezpłatny

Czy pracodawca może zaproponować mi pójście na urlop bezpłatny w zamian za pracę u innego pracodawcy? Czy jego działanie jest zgodne z prawem?

Urlop bezpłatny a przeniesienie na inne stanowisko

Jestem na urlopie bezpłatnym. Otrzymałam telefon od pracodawcy, że zostałam przeniesiona na inne stanowisko. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Wychowuję trójkę dzieci. Czy nie powinno mi przysługiwać 6 dni zwolnienia na opiekę nad nimi?

Jakie konsekwencje grożą pracodawcy za naruszenie zakazu dyskryminacji?

Do zasadniczych obowiązków pracodawcy należy równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Pracodawca naruszający powyższe prawa powinien spodziewać się poniesienia poważnych konsekwencji.

Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy

Zmarła moja teściowa. Czy w związku z tym mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego? Jakie przepisy prawa regulują tą kwestię?

Czy wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają Kodeksowi pracy?

Kodeks pracy stanowi, że ilekroć jest w nim mowa o prawie pracy, to należy przez to rozumieć przepisy tego kodeksu oraz m.in. przepisy innych ustaw. Trzeba pamiętać, że kodeks pracy jest również ustawą i w hierarchii źródeł prawa zajmuje zasadniczo takie samo miejsce jak inne ustawy regulujące prawo pracy. Jakie konsekwencje mogą z tego wynikać dla pracownika?

Na jak długi okres można udzielić urlopu bezpłatnego

Chcę złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Jak długo, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, może trwać mój urlop?

Kiedy przepada urlop okolicznościowy

Przebywając na urlopie wypoczynkowym zmarł mój teść. Kadrowa poinformowała mnie, że nie mogę skorzystać przebywając na urlopie wypoczynkowym z urlopu okolicznościowego. Czy to prawda?

Czym się różni norma od wymiaru czasu pracy?

Wymiar i norma czasu pracy nie są identycznymi określeniami. Norma czasu pracy to maksymalna liczba godzin do przepracowania przez pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Natomiast wymiar czasu pracy to liczba godzin pracy do przepracowania przez pracownika w ciągu doby i okresu rozliczeniowego. Wymienione różnice mogą tym samym wpływać na sytuację pracownika.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwa etaty

Pracuję w dwóch firmach na umowę o pracę. Czy w obu zakładach pracy przysługuje mi po dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem?

Kiedy pracodawca narusza dobra osobiste pracownika?

Zgodnie z art. 11 Kodeksu pracy, stanowiącym jedną z podstawowych zasad prawa pracy, pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Wraz z mężem adoptowaliśmy 2,5 letnią córeczkę. Czy przysługuje nam 2 dni opieki nad dzieckiem, tak jak biologicznym rodzicom dziecka?

Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?

Artykuł 141 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy wprowadzenie przerwy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Maksymalna jej długość to 60 minut.

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Jestem zatrudniona w systemie skróconego tygodnia pracy, przy czym pracuję od poniedziałku do wtorku w godzinach od 11 do 21, w środy od 12 do 22, a w czwartki od 14-24. Czy w związku z powyższym jestem zatrudniona w porze nocnej i czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia? Jak wygląda sprawa nadgodzin w moim przypadku?

Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?

Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku?

Prawa i obowiązki pracownika z zakresu BHP

Przepisy Kodeksu Pracy określają prawa i obowiązki pracownika z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, warto jednak zaznaczyć, że prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zapewnia także art. 66 ust 1 Konstytucji RP.

W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Zgłosiłam pracodawcy dwa dni opieki nad dzieckiem, wniosek został przyjęty, jednak po przyjściu do pracy szef poinformował mnie, że w dniach tych widział mnie jak spacerowałam z dzieckiem, które wyglądało na zdrowe. Według niego zwolnienie na dziecko przysługuje wówczas jak ono zachoruje. Czy pracodawca ma rację? W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Zgłoszenie urlopu na żądanie

Godzinę przed rozpoczęciem pracy zgłosiłem telefonicznie pracodawcy urlop na żądanie, jednak odmówił on mi jego udzielenia, ponieważ według niego za późno go o tym poinformowałem. Zagroził też, że jeżeli nie stawię się do pracy, to mnie zwolni. Czy pracodawca może odmówić mi urlopu na żądanie? Czy faktycznie za późno go o nim poinformowałem?

Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy?

Prawo wskazuje sytuacje, gdy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy. W niektórych przypadkach pracownik, mimo nieobecności w pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Czy urlop na żądanie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym?

Wykorzystałem 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak ani razu nie zgłosiłem urlopu na żądanie. Czy w związku z tym przysługuje mi jeszcze dodatkowo cztery dni urlopu?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym?

Prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę (czyli bez wypowiedzenia) przysługuje pracownikowi w dwóch przypadkach.

REKLAMA