REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop, Praca kobiet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, należy wliczać nie tylko okres przepracowany w firmie, w której pracownik jest obecnie zatrudniony, lecz również okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długość przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 § 1 Kodeksu pracy).

Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi w zależności od stażu pracy przysługuje w ciągu roku kalendarzowego 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca udziela mu tego urlopu zgodnie z planem urlopowym, a jeśli go nie tworzy - po porozumieniu z pracownikiem.

Urlop okolicznościowy i płatne zwolnienia od pracy

Urlop okolicznościowy to pojęcie potoczne, ale dotyczy on zdarzeń i okoliczności, w których za czas nieobecności lub zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia czy też otrzymuje pieniężną rekompensatę, a niekiedy zyskuje nawet dodatkowe dni wolne od pracy. Jakie to są okoliczności i ile dni usprawiedliwionej nieobecności przysługuje?

Konsultantki SAP rosną w siłę

Coraz więcej kobiet pracuje jako konsultantki SAP. Jakie są przyczyny tego trendu, z jakimi wyzwaniami wiąże się ta praca i za co się ją lubi opowiada Paulina Szablewska, konsultantka SAP w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

REKLAMA

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego - co warto wiedzieć?

Czy urlop wypoczynkowy się przedawnia? Czy urlop przepada przy zmianie pracy? I co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu? Szczególnie teraz, w okresie urlopowym i w powoli zbliżającej się kluczowej dacie 30 września 2022 r. - warto mieć świadomość podstawowych praw pracowniczych.

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?

Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!

REKLAMA

Porady urlopowe dla konsumentów

Europejskie Centrum Konsumenckie i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach wspólnej akcji #NaUrlopie - radzą, jak sprostać wakacyjnym problemom w podróży.

Jak usunąć kleszcza? Lasso, strzykawka czy pęseta? [Filmy instruktażowe]

Lekarze zalecają samodzielne wyjęcie kleszcza przed próbą dotarcia do najbliższej przychodni. Ważne jest bowiem jak najszybsze usunięcie kleszcza. Dodatkowo w każdej aptece można bez problemu kupić tanie akcesoria do samodzielnego wyjęcia kleszcza. Ich obsługa nie wymaga posiadania wiedzy medycznej.

Urlopy. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

Obecnie obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który 16 maja wprowadzono zamiast stanu epidemii. Nie spowoduje to jednak odwołania wielu przepisów szczególnych dotyczących prawa pracy. Więcej w urlopach zmieni nowelizacja Kodeksu Pracy, wprowadzając m.in. nowy rodzaj urlopu, który będzie przysługiwał pracownikowi z powodu działania siły wyższej.

Dobry urlop kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy

Ponad połowa Polaków najczęściej decyduje się na dłuższy urlop w jednym terminie, co trzeci woli brać krótsze urlopy, ale częściej - wynika z badania Pracuj.pl. Dla 81 proc. respondentów dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy.

Prezes ZUS z nagrodą specjalną „Polka XXI wieku”

Demografia, rynek pracy i sytuacja kobiet w kontekście systemu emerytalnego i wysokości pobieranych przez nie świadczeń to tematy, które poruszyła Prezes ZUS podczas konferencji „Polka XXI wieku”. Podczas tego wydarzenia prof. Gertruda Uścińska otrzymała nagrodę specjalną za pracę na rzecz transformacji cyfrowej ZUS.

Przerwa zawodowa związana z narodzeniem dziecka

Przerwa zawodowa związana z narodzinami dziecka powinna być społecznie respektowana i doceniana; potoczne twierdzenia o "siedzeniu w domu" są krzywdzące i nieprawdziwe - powiedziała we wtorek wiceminister rodziny Barbara Socha podczas konferencji "Polka XXI w."

Zdrowie i poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze wartości dla kobiet

Zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i bezpieczeństwo ekonomiczne to najważniejsze wartości w życiu kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na reprezentatywnej próbie 1229 Polek.

Morawiecki o kobietach: choć mamy takie same prawa i obowiązki - musimy mieć równe szanse

Choć mamy takie same prawa i obowiązki, to musimy mieć równe szanse - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wieńczącej konferencję "Polka XXI wieku". W ocenie szefa rządu w przyszłości "świat gospodarczy będzie miał coraz bardziej twarz kobiety".

Jedynie 10 proc. kobiet nie planuje zmiany pracy przez okres dłuższy niż pięć lat

Jedynie 10 proc. kobiet nie zamierza zmieniać pracy przez okres dłuższy niż pięć lat. 53 proc. uważa, że ich poziom stresu wzrósł względem ubiegłego roku, a "niemal połowa odczuwa wypalenie zawodowe" - przekazał Deloitte.

Jak ustalić staż urlopowy przy nauce i pracy w tym samym okresie?

Pracownik równolegle pracował i studiował. Jak potraktować ten czas do ustalenia wymiaru urlopu ? W przypadku równoległego zatrudnienia liczy się jeden okres, czy w sytuacji studiowania i łączenia studiowania z pracą też liczy się jeden okres ? Czy może fakt ukończenia studiów daje 8 lat z automatu, a równolegle należy potraktować zatrudnienie?

Kobiety bardziej doceniane w branży przemysłowej

– Klimat wokół kobiecego przywództwa jest coraz bardziej pozytywny. W branży przemysłowej, którą reprezentuję, zauważam, że bardzo doceniane są cechy i kompetencje, które wnoszą kobiety – mówi Beata Syczewska, dyrektorka Dywizji Robotyki ABB w Polsce. Mimo korzystnych zmian przemysł wciąż jednak ma twarz mężczyzny.

Urlop menstruacyjny – czy także w Polsce?

Urlop menstruacyjny można wziąć w Japonii i Korei Południowej, a obecnie w projekcie ustawy proponuje go Hiszpania. Czym jest? Czy można ubiegać się o taki urlop również w Polsce?

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

W Kodeksie pracy znajduje się mechanizm ułatwiający znalezienia nowego miejsca zatrudnienia - dni wolne na poszukiwanie pracy. Jaki jest wymiar zwolnienia w takim przypadku? Komu przysługują wolne dni?

Produkcja a różnorodność

Według tegorocznego badania „Kobiety w przemyśle”, autorstwa HRK Engineering & Manufacturing, 34% firm z sektora produkcyjnego deklaruje wzrost zatrudnienia pań na stanowiskach specjalistycznych z obszaru naukowo–technicznego. Wyniki idą w parze z trendem w biznesie, który daje równe szanse kobietom i mężczyznom, zgodnie z polityką różnorodności. Polski przemysł otwiera się na panie, jednak dzieje się to stopniowo. O tym, dlaczego transformacja miejsc pracy jest potrzebna opowiada Dominika Frydlewicz, HR Manager firmy Cedo.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym – kiedy przysługuje pracownikowi?

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę w ciągu roku, ustala się mu urlop proporcjonalny. Jak to zrobić?

Urlop dziekański – na czym polega, komu przysługuje?

Na czym polega urlop dziekański? Kto może z niego skorzystać?

Urlop bezpłatny a ZUS

Urlop bezpłatny został uregulowany w art. 174 Kodeksu pracy. Udziela się go na pisemny wniosek pracownika. Czy opłaca się za niego ZUS? W jakim wymiarze przysługuje? Czy jest to okres oskładkowany? Czy wlicza się do stażu pracy?

Nowy rodzaj urlopu – czy tylko w celu opieki nad dziećmi?

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Dzięki jej wdrożeniu pracownicy uzyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu przysługuje urlop opiekuńczy? W jakim wymiarze?

Urlop rehabilitacyjny 2022 r.

Urlop rehabilitacyjny – czym jest? Pracodawca, który zatrudnia osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności musi pamiętać o przysługujących im dodatkowych uprawnieniach pracowniczych. Jednym z takich uprawnień jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany urlopem rehabilitacyjnym.

Ile zarabiają kobiety w branży IT

Ile zarabiają kobiety w IT? Czym się kierują podczas wyboru pracy w tej branży? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

Urlop a zmiana pracy

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest prawem każdego pracownika, zagwarantowanym przepisami Kodeksu pracy. Nie można się go zrzec. Co, jeśli zmienimy pracę? Często pracownik zastanawia się wtedy, co z niewykorzystanym urlopem. Czy przepada?

Co to jest urlop sabatowy?

Czym jest urlop sabatowy (sabbatical leave)? Kto i kiedy może z niego skorzystać? Ile trwa?

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Tąpnięcie na polskim rynku pracy spowodowane wojną

Od początku wojny w Ukrainie do naszego kraju przyjechało prawie 1,8 mln osób. To niemal tyle, ile w całym I półroczu 2021 r. wyniosła liczba przekroczeń granicy cudzoziemców wjeżdżających do Polski z Ukrainy (1,905 mln). Pracodawcy, mimo wcześniejszych deklaracji, nie są w stanie zatrudnić wszystkich przybywających do nas kobiet, które chcą lub będą chciały podjąć pracę. Wielu z nich wstrzymuje rekrutacje, inni nie rekrutują wcale, bo obserwują sytuację i czekają na jej rozwój.

Urlop za oddanie krwi – ile dni?

Urlop za oddanie krwi – ile dni przysługuje osobie oddającej krew? Kto dokładnie ma do niego prawo? Czy należy odrabiać godziny pracy poświęcone krwiodawstwu? Czy i w jaki sposób należy usprawiedliwić nieobecność spowodowaną oddaniem krwi?

Potencjał kobiet z Ukrainy w naszym systemie opieki zdrowotnej - trzeba go wykorzystać

Trzeba wykorzystać potencjał kobiet z Ukrainy, które teraz uciekają przed wojną do Polski, w naszym systemie opieki zdrowotnej — powiedział PAP prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc opieki długoterminowej w ośrodkach innych, niż szpitale, aby te mogły leczyć kolejne miliony pacjentów docierających do naszego kraju.

Kobiety w biznesie

Nie ulega wątpliwości, że kobiety w biznesie rosną w siłę. Są odważne, świetnie wykształcone i stawiają na ciągły rozwój. Z powodzeniem realizują się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, odważnie sięgają po swoje i nie boją się nowych wyzwań. Zdaniem Justyny Skrzypek, współinicjatorki raportu „Siła kobiet na rynku pracy” opracowanego przez BIGRAM i Think Tank, jednym z powodów hamujących rozwój kobiet w biznesie są wciąż funkcjonujące stereotypy.

Równowaga płci i dyskryminacja w zatrudnieniu - polskie stanowisko

Podczas posiedzenia Rady EPSCO minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła polskie oświadczenie w sprawie Dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów niewykonawczych spółek, których akcje są notowane na giełdzie i odnośnych środków oraz stanowisko w sprawie zwalczania dyskryminacji w zatrudnieniu i wspieraniu różnorodności w środowisku pracy.

Kobiety w polskiej nauce

Kobiety coraz częściej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich obecność w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”.

Kobiety w IT 2022 - raport

Jak naprawdę wyglądają szanse i możliwości kobiet w IT? Które kompetencje warto rozwijać? Czego się uczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport: Kobiety w IT 2022.

Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności

Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej – czym jest, komu przysługuje? Przygotowując rozprawę doktorską, należy liczyć się z dużym nakładem pracy. Doktorant, który obok pracy naukowej wykonuje również pracę zawodową, ma mniej czasu na dokończenie pisania doktoratu i przygotowanie się do obrony. Ile dni wynosi urlop doktorancki?

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Nierówność płci widoczna w wynagrodzeniach

Nierówność płci wciąż widoczna jest w wynagrodzeniach za pracę. Kto najczęściej zgłasza ten problem? W jakich firmach jest zgłaszany? Czy kobiety wnioskują o wyrównanie wysokości płacy do poziomu mężczyzn?

Praca na pół etatu a urlop

Praca na pół etatu oznacza o połowę niższy wymiar czasu pracy niż w wypadku pracy na pełny etat. Przy pełnym wymiarze czasu pracy, dzień pracy trwa 8 godzin, a tydzień pracy przeciętne 40 godzin. W związku z tym pół etatu stanowi 4 godziny pracy dziennie oraz 20 godzin pracy w tygodniu. Jak wygląda sytuacja w przypadku urlopu? Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu?

Praca dla kobiet z Ukrainy

Praca dla kobiet z Ukrainy jest dostępna np. w sklepach, przetwórstwie spożywczym, jako pomoc domowa. Gdzie jeszcze można szukać pracy?

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku?

Kiedy jest Dzień Kobiet w 2022 roku? Czy to święto zawsze występuje tego samego dnia?

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zrównane z męską kadrą

Zarobki piłkarek reprezentacji USA zostały zrównane z płacami kadry męskiej. To bezprecedensowy sukces będący wynikiem sporu dotyczącego dyskryminacji płacowej, który trwał od 2016 roku.

Urlop z powodu siły wyższej – nowość w Kodeksie pracy

Urlop z powodu siły wyższej, de facto zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, znajduje się w projekcie Kodeksu pracy. Nowy urlop może wejść w życie już w sierpniu 2022 roku.

Niska aktywność zawodowa Polek - przyczyny [RAPORT]

Niska aktywność zawodowa Polek w stosunku do kobiet w UE - jakie są 4 główne przyczyny takiej sytuacji? Czy miejsce zamieszkania, wykształcenie i liczba posiadanych dzieci mają znaczenie?

Kobieta zwolniona z pracy kierowcy autobusu z powodu wzrostu

W Wielkiej Brytanii kobieta została zwolniona z pracy kierowcy autobusu z powodu zbyt niskiego wzrostu. Zaoferowano jej pracę na innych trasach w niższym wymiarze i za niższe wynagrodzenie.

Urlop okolicznościowy 2022

Urlop okolicznościowy w 2022 roku przyznaje się w przypadku wystąpienia okoliczności takich, jak: urodzenie dziecka, ślub dziecka lub własny, śmierć dziadka, babci, ojca, matki, teścia, teściowej, brata, siostry. Ile dni wolnego przysługuje?

REKLAMA