REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia nie narażając się na zapłatę odszkodowania pracodawcy w kilku następujących okolicznościach.

Jakie elementy wynagrodzenia są wolne od ZUS-u

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą wymiaru składek na ZUS stanowi co do zasady osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy przychód.

Jak rozliczać pracę nakładczą

Zasady wynagradzania wykonawcy pracy nakładczej są jednym z obowiązkowych elementów umowy o pracę nakładczą. Umowa ta jest bowiem odpłatna i w przeciwieństwie do umowy zlecenia, która może być darmowa, powinna zapewniać wykonawcy miesięczny zarobek na odpowiednim poziomie. Praca nakładcza nie jest jeszcze bardzo rozpowszechniona. Jednak w obecnym stanie gospodarki ma szansę na szersze zastosowanie.

Jakie koszty należy zwrócić pracownikowi za odwołanie go z urlopu

Jeden z naszych pracowników 6 sierpnia 2009 r. wyjechał nad morze na 21-dniowy urlop wypoczynkowy. Niestety, 3 dni po tej dacie, z uwagi na niespodziewaną absencję chorobową zastępującej go osoby, grożącą wstrzymaniem procesu produkcyjnego, zostaliśmy zmuszeni odwołać go z tego urlopu. Jakie w związku z tym koszty powinniśmy mu zwrócić? Jeśli pracownik miałby później możliwość kontynuowania przerwanego urlopu, to czy jesteśmy zobowiązani do zrekompensowania mu kosztu ponownego dojazdu do miejscowości, w której ma wykupione wczasy?

REKLAMA

Nowa lista chorób zawodowych

Od 3 lipca 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie chorób zawodowych. W wyniku nowelizacji rozszerzono katalog chorób zawodowych. Spowoduje to większą liczbę osób uprawnionych do świadczeń z ZUS z tego tytułu.

Odpowiedzialność pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę niezgodnie z prawem, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Likwidacja i upadłość pracodawcy

W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy żaden z pracowników nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem.

Jak zorganizować dobre szkolenie

Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.

REKLAMA

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika

Odpowiedzialność odszkodowawcza na zasadach ogólnych w polskim prawie uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Obok niej ustawodawca stworzył odrębne przepisy odnoszące się tylko i wyłącznie do pracowników a znajdujące swoje miejsce w kodeksie pracy.

Czy urlop na żądanie może zostać zgłoszony przez żonę pracownika

Żona jednego z pracowników zatelefonowała do nas z prośbą o udzielenie temu pracownikowi urlopu na żądanie. Poinformowała nas, że pracownik sam nie mógł zgłosić prośby o udzielenie tego urlopu. Czy powinniśmy udzielić urlopu zgłoszonego przez żonę pracownika?

Badania bhp prezesa i wiceprezesa

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami.

Jak określić miejsce pracy kierowcy, który poza przejazdami międzynarodowymi wykonuje przewozy lokalne

Zatrudniam kierowców, którzy poza przejazdami na trasach międzynarodowych dokonują także przewozów lokalnych. W umowach o pracę mają wpisane jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy. Czy w takim przypadku po zmianie orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego miejsca pracy, siedziba pracodawcy może być nadal uznawana za miejsce pracy tych kierowców, czy musimy zmienić ten zapis na obszar Europy (na którym wykonujemy przewozy)?

Informacja o zatrudnieniu bezrobotnego

Proszę o wyjaśnienie dotyczące uchylenia art. 36 ust. 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Uchylenie tego artykułu powoduje, że nie musimy informować PUP o zatrudnieniu bezrobotnego. Proszę o potwierdzenie, czy dotyczy to zarówno zatrudnienia na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych?

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę?

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?

Pracodawca ma obowiązek podawać informację o bhp ((art.207 (1))

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy, swoich pracowników. Wynika z tego obowiązku kolejny, obowiązek informowania pracowników niezbędnych informacji o zasadach bhp.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS?

Profilaktyczne posiłki i napoje

Konieczność zapewnienia pracownikom profilaktycznych posiłków i napojów istnieje nie tylko w okresie letnim. Przy niektórych pracach obowiązek taki istnieje przez cały rok.

Jak ustrzec się przed zarzutem mobbingu

W postępowaniu dotyczącym stosowania przez pracodawcę mobbingu oraz przyznania świadczeń z tego tytułu nie jest wystarczające stwierdzenie bezprawności działań podjętych wobec pracownika. Konieczne jest wykazanie celu tych działań i ich skutków.

Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie

Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników.

Tymczasowe aresztowanie pracownika

Pracownik został tymczasowo aresztowany. Jak należy liczyć 3-miesięczny okres aresztu, po upływie którego umowa o pracę wygaśnie – od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o aresztowaniu, czy od dnia faktycznego aresztowania pracownika? Czy pracodawca powinien złożyć pracownikowi oświadczenie o wygaśnięciu umowy o pracę? Kiedy można odmówić ponownego zatrudnienia aresztowanego pracownika?

Tworzenie rad pracowników

Od 8 lipca 2009 r. obowiązują nowe przypisy dotyczące powoływania rad pracowników. Rady wyłonione na podstawie uchylonych unormowań będą jednak mogły funkcjonować do końca kadencji.

Alkohol w zakładzie pracy

Zatrudniani przeze mnie pracownicy często robią zakupy w sąsiednim sklepie. Oprócz artykułów spożywczych czasami kupują piwo i wino. Zabroniłem pracownikom wnosić alkohol na teren zakładu. Proszę o informację, czy mam do tego prawo? Czy jest jakiś przepis, na podstawie którego mogę wprowadzić taki zakaz?

Czy stażyście, który ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, przysługuje 12 dni wolnego za pół roku pracy

Mamy stażystę zatrudnionego na 6 miesięcy. Według urzędu pracy za każde przepracowane 30 dni należą mu się 2 dni wolnego. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnego. Naszym zdaniem stażyście przysługuje za pół roku pracy 10 dni urlopu. Posiada on bowiem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. Kto ma rację?

Uprawnienia kobiety karmiącej piersią

Moja pracownica po okresie urlopu wychowawczego wróciła do pracy. Oświadczyła mi, że nadal karmi dziecko piersią. Chciałbym wiedzieć, jakie prawa przysługują kobiecie karmiącej i w jakiej formie można je zrealizować?

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać pracownik, który z powodu powodzi nie przyszedł do pracy

Nasz pracownik z powodu lipcowej powodzi nie dotarł do pracy i był nieobecny cały dzień. Czy powinniśmy za ten dzień wypłacić mu wynagrodzenie? Czy taka nieobecność może być uznana za usprawiedliwioną? Pracownik zatrudniony jest na pełny etat, pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin z miesięcznym wynagrodzeniem zasadniczym 2000 zł.

Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)

Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.

Jaki jest wymiar urlopu pracownika? (art.154)

Wymiar urlopu pracownika, zależy od ogólnego stażu pracy i wykształcenia pracownika.

Jak zlicza się staż urlopowy pracownika? (art. 154 (1))

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Kiedy udziela się pracownikowi urlopu? (art. 154(2))

Pracownik korzysta ze swojego prawa do urlopu w dniach swojej pracy, a nie w dniach ustawowo wolnych.

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy określa art. 155 Kodeksu pracy i ma znaczenie przy ustalaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą bowiem od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego (art. 155(1))

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, który nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku u jednego pracodawcy. Urlop przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy.

Urlop pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy (art. 155(2))

Zasady odnoszące się do urlopu proporcjonalnego stosuje się również w sytuacji, gdy pracownik wraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc nieobecności.

Wymiar urlopu proporcjonalnego art. 155 (2a) – 155 (3)

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Prawo do urlopu uzupełniającego (art. 158)

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego (art.161)

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Urlop wypoczynkowy w częściach (art. 162)

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu. Jedynie na wniosek pracownika pracodawca może udzielić urlopu podzielnego na części.

Urlop powinien być udzielny zgodnie z planem (art. 163)

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? (art.164)

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów lub porozumieniem miedzy pracodawcą, a pracownikiem. W określonych sytuacjach może dojść do przesunięcia terminu urlopu.

Zakaz konkurencji (art. 101(1)-101(4))

Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć między sobą umową, na podstawie której pracownik nie będzie mógł prowadzić działalności konkurencyjnej w czasie trwania stosunku pracy, w także po jego ustaniu.

Obowiązek wydania świadectwa pracy (art. 97)

Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem. Na jego podstawie uzyskujemy urlop u następnego pracodawcy, czy ustalamy okresy składowe do emerytury.

Obowiązek informowania o wolnych stanowiskach pracy (art. 94(2))

Pracodawca ma obowiązek informować wszystkich swoich pracowników o możliwości zmiany rodzaju zatrudnienia.

Informowanie o przepisach dotyczących równego traktowania (art. 94(1))

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek informowania pracowników o obowiązujących w danym zakładzie przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.

Obowiązki pracodawcy (art. 94)

Kodeks pracy określa podstawowe obowiązki, jakie ma pracodawca względem swoich pracowników.

REKLAMA