REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?

Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym.

Urlop wypoczynkowy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni

Czy pracownik może rozpocząć urlop wypoczynkowy bezpośrednio po ustaniu nieobecności w pracy spowodowanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni?

Umowa zlecenia w pytaniach i odpowiedziach

Czy po zakończeniu zlecenia, zleceniodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje zleceniobiorcy?

Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe - korzyści dla pracownika i pracodawcy

Od 1 czerwca 2017 r. wynagrodzenie ma być wypłacane na rachunek bankowy pracownika - tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Jakie korzyści z tego wynikają?

REKLAMA

Świadectwo pracy pracownika tymczasowego – nowy wzór od 1 czerwca 2017 r.

Z dniem 1 czerwca 2017 roku będzie obowiązywał nowy wzór świadectwa pracy dla pracownika tymczasowego. Agencja pracy tymczasowej będzie miała obowiązek uzupełnić świadectwo pracy o informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy.

Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników

Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

Świadectwo pracy - zmiany od 1 czerwca 2017 r.

W dniu 1 stycznia 2017 zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, które wprowadziło szereg zmian w zakresie treści świadectwa pracy oraz terminów wydawania świadectwa pracy. Prawdopodobnie od 1 czerwca 2017 zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, w projekcie rozporządzenia wskazano bowiem, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 01 czerwca 2017.

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych 2017 r.

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zakładają lepszą ochronę pracownic w ciąży. Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie obowiązku ewidencji pracowników tymczasowych przez pracodawców oraz konieczność posiadania lokalu przez agencję pracy tymczasowej.

REKLAMA

Urlop uzupełniający nauczyciela 2017/2018

Jeżeli nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych i letnich, ma on prawo do urlopu uzupełniającego. Jaki jest wymiar urlopu uzupełniającego?

Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców w 2017 r. - jak stosować nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. nowelizacja przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadziła minimalną stawkę godzinową dla zleceniobiorców, która wynosi 13 zł za godzinę. Przepisy przewidują również wyjątki, gdy minimalna stawka nie musi być stosowana. Jak stosować nowe przepisy w praktyce?

Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Zgodnie z kodeksem pracy, dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcu, który jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. W celu jego uzyskania należy przedłożyć pracodawcy wniosek oraz wymagane dokumenty.

Pracodawcy będą inwestować w jakość pracy

W Polsce praca wymaga jeszcze wielu inwestycji - w jakość, demokratyzację stosunków pracy, jakość kultury organizacyjnej, humanizację. Wśród krajów OECD nie wypadamy pod tym względem najlepiej.

Przyjazna inspekcja pracy?

Główny Inspektor Pracy zapowiada nowe, przyjazne podejście do kontrolowanych pracodawców. Celem inspekcji nie będzie już wyłącznie nałożenie kary. Przysłowiowy kij ma zastąpić pomocna dłoń, a to z pewnością powinno przynieść obustronne korzyści i przyczynić się do poprawy warunków pracy.

Ustawa kominowa - termin wdrożenia przepisów

Jakie obowiązki wynikają z nowej ustawy kominowej? Jak stosować zasady wynagradzania członków zarządu i rady nadzorczej zgodnie z ustawą?

Porozumienie trójstronne w sprawie wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w sytuacji definitywnego rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Jakie wynagrodzenie za pracę w nocy podczas zmiany czasu

Ze względu na przesunięcie czasu z zimowego na letni pracownicy pracujący na nocnej zmianie przepracują o 1 godzinę mniej. Za 1 niedopracowaną godzinę przysługuje im jednak wynagrodzenie.

Kto musi się liczyć z kontrolą ZUS

Przedsiębiorcy odprowadzający za pracowników tylko składki zdrowotne muszą się liczyć z tym, że zostaną prześwietleni. Tak, jak firmy wykorzystujące zbieg tytułów. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych uważa bowiem, że część firm celowo zawyża wypłaty zasiłków chorym pracownikom, żeby odprowadzać niższe składki – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, członek rady nadzorczej ZUS.

Obowiązek zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej z pytaniem czy pracownik korzysta z jej obrony

W sytuacjach wskazanych w przepisach, pracodawca musi wystąpić do zakładowej organizacji związkowej o informację dotyczącą pracowników korzystających z jej obrony. W niektórych przypadkach pracodawca może być jednak zwolniony z tego obowiązku.

Długa nieobecność w pracy a prawo do urlopu

Jak kształtują się uprawnienia urlopowe przy długich nieobecnościach w pracy? Czy pracownikowi, który przez długi czas przebywał na zwolnieniu chorobowym lub urlopie bezpłatnym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jak w 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące pracodawców?

Rok 2017 przynosi wiele zmian w obszarze wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich szczególne znaczenie dla pracodawców ma obowiązująca od tego roku nowelizacja przepisów Kodeksu pracy dotycząca m.in. tworzenia regulaminów pracy i wynagradzania, sporządzania świadectwa pracy, a także terminu wniesienia do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądania nawiązania umowy. Istotne modyfikacje przewidziano ponadto w zakresie obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast od 1 kwietnia 2017 r. zmienią się zasady regulujące tryb ustalania wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przez ZUS w przypadkach zaniżenia jej wysokości przez płatnika.

Urlop na żądanie w 2017 r.

Pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie wykorzystał w 2016 r. puli tych dni - od 1 stycznia 2017 r. stały się one zaległym urlopem wypoczynkowym, podlegającym planowaniu.

Co zmieniło się od 1 stycznia 2017 r. w wystawianiu świadectw pracy?

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się zasady wydawania świadectw pracy. Świadectwo pracy jest wydawane, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł, a pracodawca nie zamierza pracownika zatrudnić. Jeżeli pracownik został ponownie zatrudniony, to otrzyma świadectwo, jeśli złoży w tej sprawie wniosek pracodawcy. Doprecyzowano też zasady wydawania świadectwa pracy w razie śmierci pracownika. W związku ze zmianami obowiązuje również nowy wzór świadectwa pracy.

Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

Wartość współczynnika urlopowego w 2017 r., służącego do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, wynosi 20,83.

Wydanie błędnego świadectwa pracy - uprawnienia pracownika

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy. Jakie prawa ma pracownik w związku z wydaniem wadliwego świadectwa pracy?

Pracownicy lepiej chronieni przed niebezpiecznymi substancjami

Komisja Europejska o 25 pozycji rozszerzyła listę niebezpiecznych substancji, na których działanie mogą być narażeni pracownicy w zakładzie pracy, a także wprowadziła surowsze wartości dopuszczalne dla tych i kilku innych substancji.

Zwrot kosztów podróży służbowej w 2017 r.

Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje zwrot kosztów podróży służbowej. Warunki zwrotu tych kosztów są zazwyczaj zawarte w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania bądź w umowie o pracę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany pracodawcy

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który zmienił pracodawcę i pracował w różnych wymiarach etatu?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie tylko przez pracodawcę. Takie prawo przysługuje również pracownikowi jeżeli zostanie spełniona jedna z dwóch przesłanek wskazanych w ustawie.

Treść świadectwa pracy od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy. Co powinno zawierać świadectwo pracy po zmianach?

Urlop rodzicielski, wychowawczy i ojcowski w świadectwie pracy od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. świadectwo pracy musi zawierać informacje odnośnie wykorzystanego przez pracownika urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego, a także podstawy prawnej udzielenia tych urlopów. Taki wymóg nakłada rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. O czym przy zwalnianiu pracownika za wypowiedzeniem powinien pamiętać pracodawca?

Zmiana pracodawcy - o czym pracownik musi pamiętać

Niezależnie od pełnionej funkcji, powierzonego stanowiska, pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma określone obowiązki, o których nie warto zapominać ze względu na uprawnienia, które przysługują pracownikowi na mocy tychże przepisów prawa pracy.

Świadectwo pracy po zmianach - przepisy przejściowe

Od początku 2017 r. pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni. Jak zatem stosować przepisy przejściowe w związku ze zmianami w wydawaniu świadectw pracy?

Obowiązki pracodawcy związane z rozpoznaniem choroby zawodowej

Choroba zawodowa to schorzenie, które powstało w związku ze sposobem wykonywania pracy lub w wyniku działania szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Wykaz chorób zawodowych zawiera rozporządzenie Rady Ministrów. Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązki związane z rozpoznaniem u pracownika choroby zawodowej.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w 2017 r.

W 2017 roku nastąpiła zmiana wysokości współczynnika urlopowego służącego do wyliczenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Wynosi on 20,83. Jak krok po kroku ustalić ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy?

Dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb pracownika, który utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Niedostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej skutkować może dla pracodawcy bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi.

21 dni na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Rada Ministrów rozpatrzy 17 stycznia 2017 r. propozycje zmian w kodeksie pracy przygotowane przez Radę Dialogu Społecznego. Jedną z postulowanych przez RDS zmian jest przedłużenie terminu na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni. Zwiększona ma też być rola mediacji w rozstrzyganiu sporów pracodawców z pracownikami.

Minimalna stawka godzinowa przy umowie zlecenia 2017

Od początku 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje w zakresie minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia przy umowach zlecenia. Wiąże się to z comiesięcznym rozliczaniem, jak również ewidencjonowaniem czasu pracy.

Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zostało uchylone Rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. Zastąpiło je Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy (poz. 2292). Bardzo istotną zmianą z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika jest sama treść świadectwa pracy, rozszerzona o katalog dodatkowych informacji, a także termin wydania świadectwa pracy.

Minimalna temperatura w miejscu pracy

Temperatura w biurach nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Za niewywiązanie się z obowiązku zapewnienia odpowiedniej temperatury na stanowiskach pracy w budynkach grożą mandaty.

Obowiązki pracodawcy w okresie zimy

W okresie zimowym na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków wobec pracowników, m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury, ciepłych napojów i posiłków regeneracyjnych.

Nowe zasady wydawania świadectw pracy od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady wydawania świadectw pracy w zakresie zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy u tego samego pracodawcy. Od tego dnia obowiązuje również nowy wzór świadectwa pracy.

Plan urlopów wypoczynkowych na 2017 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek tworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2016 r. przygotować plan na 2017 r. Przedstawiamy procedurę tworzenia planu urlopów krok po kroku.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. – na co pracodawca powinien zwrócić uwagę

Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy będzie wynosiło 2000 zł. Jakie są składniki minimalnego wynagrodzenia oraz na co powinien zwrócić uwagę pracodawca w zakresie wzrostu wynagrodzenia minimalnego?

Ważne zmiany dla pracodawców od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. na pracodawców czekają nowe obowiązki w zakresie tworzenia ZFŚS, ustalania regulaminu wynagradzania, wydawania świadectw pracy. Tego dnia wejdzie w życie ustawa wprowadzająca tzw. pakiet "100 zmian dla firm" obejmująca ważne zmiany w Kodeksie pracy.

Kiedy wziąć urlop w 2017 r.

W 2017 roku mamy 6 długich weekendów. Najbardziej pracowitym miesiącem w 2017 roku był marzec. Natomiast najmniej dni pracujących jest w grudniu. Kiedy wziąć urlop wypoczynkowy w 2017 r., aby uzyskać jak najdłuższy wypoczynek?

Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy

Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie.

Odbieranie telefonów służbowych poza czasem pracy

Pracodawca może zobowiązać podwładnego do odbierania telefonu służbowego oraz korzystania ze służbowej poczty elektronicznej w czasie świąt. Traktowane jest to jako praca w godzinach nadliczbowych, za którą należy się czas wolny lub wynagrodzenie.

Plan urlopów na 2017 r.

Plan urlopów na 2017 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2016 roku. W tym terminie pracodawca powinien, po uwzględnieniu propozycji ze strony pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, sporządzić wiążący plan urlopów wypoczynkowych.

Umowy zlecenia 2017 - ewidencja godzin pracy zleceniobiorców (wzór)

Od 1 stycznia 2017 r. pracodawcy będą mieli obowiązek ewidencjonowania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Taka ewidencja będzie mogła być prowadzona w formie papierowej, elektronicznej lub dokumentowej. Przedstawiamy przykładowy wzór miesięcznej ewidencji godzin pracy zleceniobiorcy.

REKLAMA