REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jestem zatrudniona jako pracownik tymczasowy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, tak jak innym pracownikom. Umowę mam zawartą od maja do grudnia. 

Czy mogę pozbyć się urlopu?

Czy mogę „sprzedać” urlop? U obecnego pracodawcy jestem zatrudniony od 7 lat. W tym roku nie chciałbym brać urlopu. Nie mam ochoty nigdzie wyjeżdżać a siedzieć w domu, zwłaszcza od śmieci żony, nie lubię. Czy mogę zatem nie brać urlopu i normalnie przychodzić do pracy a w zamian za to dostać dodatkowe pieniądze? 

Czy pracodawca mógł przerwać urlop wypoczynkowy?

Byłem na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca wezwał mnie z urlopu, tłumacząc, że jestem w firmie niezbędny. Czy można przerwać pracownikowi urlop.  

Ile urlopu mam po studiach

W zeszłym roku skończyłam studia. I podjęłam pracę.  Czy to prawda, że po studiach mam 20 dni urlopu.

REKLAMA

Czy pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy w częściach?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca tylko w wyjątkowych sytuacjach może spowodować przerwanie urlopu. 

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Co może spowodować przesunięcie urlopu wypoczynkowego?

Zasadą jest, że pracownik powinien wykorzystać urlop zgodnie z ustalonym planem urlopów lub w uzgodnionym z pracodawcę terminie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Mogą zaistnieć sytuację, które zmuszają pracownika do przerwania urlopu 

Co dzieje się z niewykorzystanym przez pracownika urlopem?

Pracownicy nie zawsze mają możliwość wykorzystania swoich urlopów na bieżąco. Potrafią zgromadzić bardzo wiele dni zaległego urlopu. Za nieudzielanie pracownikowi urlopu pracodawca może zostać ukarany grzywną. Mimo tego tylko w niektórych sytuacjach pracownik może skorzystać z urlopu w ustalonym przez siebie czasie.

REKLAMA

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Mam 26 lat, skończyłam studia i właśnie zaczynam pierwszą pracę w swoim życiu. Jaki będę miała urlop do wykorzystania?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Przerwanie urlopu

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Przerwanie odpoczynku może zostać spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu przez pracodawcę lub usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.  

Przerwanie urlopu

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Przerwanie odpoczynku może zostać spowodowane odwołaniem pracownika z urlopu przez pracodawcę lub usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy.  

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy stanowi istotny element umowy o pracę. Obejmuje on kwestie dotyczące ustalenia okresu rozliczeniowego pracownika, jak i systemu pracy, któremu podlega pracownik.

Kto nie może pracować w porze nocnej

Praca w nocy jest dla pracowników bardziej uciążliwa niż praca wykonywana podczas dnia. Nie każdy pracownik może wykonywać swoją pracę w porze nocnej. Istniej grupa pracowników, których praca w nocy jest bezwzględnie zakazana.

Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana poza obowiązującymi pracownika godzinami pracy wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku. Polecenie wykonywania takiej pracy jest dla pracownika nie wiążące i nie może odmówić jego wykonania. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a pozostawanie i wykonywanie pracy po godzinach jest tego przykładem. Jednak nie każdemu pracownikowi można zlecić pracę po godzinach.

Czy pracownicy przysługuje przerwa na karmienie

Część kobiet po wykorzystaniu urlopu wychowawczego chce wrócić do pracy. Istnieją pewne udogodnienia, ułatwiające godzenie przez kobietę roli matki i pracownika. Jedną z nich jest prawo do przerwy na karmienie.

Czym jest praca w porze nocnej

Czasem przeznaczonym jest pracę jest w zasadzie dzień. Pora nocna powinna być wykorzystywana przez pracowników na odpoczynek. Dlatego wykonywanie pracy w nocy musi podlegać szczególnemu uregulowaniu.

Jakie dodatki za pracę w porze nocnej

W przypadku wykonywania przez pracownika pracy w porze nocnej, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia. Wysokość tego dodatku została określona w kodeksie pracy i wynosi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na czym polega skrócony tydzień pracy

Istnieje możliwość, aby pracownik wykonywał pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu, bez potrzeby zmniejszania wymiaru etatu. Możliwość taką daję mu praca w systemie skróconego tygodnia pracy.

Czy za pracę w wolną sobotę należy się dzień wolny

Pracodawca zlecając pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Kiedy pracownik wykonuje pracę w podróży służbowej

Czasem pracy jest czas wykonywanie przez pracownika pracy oraz czas, w którym pozostaje w gotowości do pracy. Jednym z przypadków pozostawania w dyspozycji pracodawcy jest odbywanie przez pracownika podróży służbowej.

Wydłużenie czasu pracy

Dotychczas pracowaliśmy maksymalnie 40 godzin w tygodniu. Natomiast z godzinami nadliczbowymi maksymalnie 48 godzin. Może to już za niedługo ulec zmianie. Od tego roku w krajach Unii, wydłuży się dopuszczalny wymiar czasu pracy. Pracowniku sprawdź, ile będziesz musiał pracować w ciągu tygodnia. 

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. W trakcie urlopu powinien zregenerować swoje siły i nie myśleć o tym, czy traci w tym czasie część swojego wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego to bowiem prawo do płatnego urlopu. Pracownik otrzymuje takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował.

Czy czas poświęcony na sprawdzanie wiedzy o firmie zaliczamy do czasu pracy

W firmie obowiązuje regulamin pracy nakazujący pracownikom poddawanie się okresowym testom wiedzy (o produktach oferowanych przez firmę, o procedurach stosowanych w firmie itp.). Testy te są przeprowadzane w godzinach pracy. W jaki sposób rozliczyć pracownikom czas spędzony na testach? Czy należy za niego zapłacić?

Czy przysługuje mi odpoczynek po podróży służbowej

Odbyłem ostatnio podróż służbową wraz z pracodawcą. Normalnie zaczynam pracę o 8.00 rano, a wróciliśmy z podróży około godz. 1.00 w nocy, a zanim dotarłem do domu było już po 2. Poinformowałem pracodawcę, że nie pojawię się w pracy, gdyż chciałbym odpocząć po podróży służbowej, co spotkało się z wielkim oburzeniem pracodawcy, który zagroził, iż potraktuje to jak nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Czy nie miałem prawa do tego odpoczynku? 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to podstawowe pracownicze prawo do odpoczynku. Nierzadko jednak bywa tak, że pracownik nie zdąży wykorzystać przysługującego mu urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jakie ma wtedy uprawnienia?

Czy możliwe jest odtworzenie czasu pracy

Pracowałam ponad 10 lat w Polsce jako nauczycielka. Ponadto pracowałam ponad 5 lat w innych zawodach. Razem 16 lat pracy. W roku 1994 wyjechałam za granicę, gdzie obecnie mieszkam. Obecnie mam 58 lat i 13 lat udokumentowanej pracy w USA. Rok temu byłam w Polsce żeby odszukać moje dokumenty pracy. Okazało się, że wszystkie dokumenty w szkole, w której pracowałam zostały zagubione lub wyrzucone. Posiadam książeczkę zdrowia, lecz wpisy są niekompletne. Co mam zrobić żeby udowodnić moje lata pracy?  

Czy mogę dać pracownikom dodatkową przerwę?

Wiem, że pracownicy mają prawo do 15 minutowej przerwy. Chciałbym jednak dać pracownikom dodatkową 45 minutową przerwę. Czy jako pracodawca mam do tego prawo?

Czy mam prawo do przerwy na karmienie dziecka

Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim. Nadal karmię piersią moje dziecko. Czy przysługują mi jakieś przerwy w pracy na karmienie? Czy są one płatne? 

Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się. Kiedy? Każdy pracownik ma prawo i obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to nie jest wieczne i może uleć przedawnieniu, tak jak inne roszczenia pracownicze.

Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.

Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Składki przy odwołaniu z urlopu

Czy należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od świadczenia wypłaconego pracownikowi z tytułu odwołania go z urlopu wypoczynkowego?

Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy

Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?

Czas pracy

Zatrudniam pracownika, który ma wynagrodzenie określone stawką godzinową. Czy ustalając harmonogram czasu pracy takiemu pracownikowi, posiadającemu miesięczny okres rozliczeniowy, mogę zaplanować mniejszą liczbę godzin pracy, niż wynosi wymiar czasu pracy w danym miesiącu?

Praca w nadgodzinach

Czy pracownikowi, będącemu kierownikiem działu w supermarkecie, zatrudnianemu w niedzielę lub w święto, jeśli nie są jego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia albo dzień wolny? Czy pracownika takiego można potraktować jak pracownika zarządzającego w imieniu pracodawcy zakładem pracy i nie przyznać mu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Wynagrodzenie za pracę w dzień wolny od pracy

W jaki sposób można zrekompensować oddelegowanie pracownika - instruktora (1 etat, 3/4 etatu, 1/2 etatu), zatrudnionego w Miejskim Ośrodku Kultury, jeśli wyjeżdża i uczestniczy w festiwalu, przeglądzie, który trwa np. 4 dni oraz obejmuje sobotę i niedzielę? Pracownikowi nie przysługuje za pobyt na festiwalu dieta, ponieważ placówka pokrywa koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem instruktora.MOK nie płaci za nadgodziny, a za pracę w weekendy (przy imprezach stacjonarnych) oddaje dzień wolny. Proszę o wskazanie podstawy prawnej, na którą mogę się powołać, oraz jej interpretację.

Święta dla pracowników innych wyznań

Pracodawca musi liczyć się z koniecznością udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom innych wyznań niż rzymskokatolickie. Za udzielone dni wolne pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

Ograniczenia związane z dyżurowaniem

Dyżur powinien być uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i nie może stanowić stałego elementu pracy pracownika.

Plan urlopów - kiedy jest ustalany i czy u każdego pracodawcy?

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo jest również tak, iż urlop możemy wykorzystać w dowolnym, dogodnym dla nas terminie. Czy jednak zawsze?  

Wypowiedzenie pracy a odwołanie z urlopu

Pracodawca odwołał mnie z urlopu gdyż potrzebna była pomoc do usunięcia awarii. Nie byłem z tego zadowolony bo miałem inne zaplanowane rzeczy, więc nie przykładałem się do pracy za bardzo i wychodziłem z pracy w ciągu dnia. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę. Czy miał do tego prawo gdy odwołał mnie z urlopu?

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Okresy odpoczynku od pracy

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest możliwość odpoczynku. Pracownik jest uprawniony do dwóch rodzajów odpoczynku: dobowego i tygodniowego, a pracodawca nie może pozbawić go tego prawa. 

Dyżur medyczny

Dyżur medyczny jest szczególną odmianą dyżuru pracowniczego. Czas pełnienia tego dyżuru wlicza się do czasu pracy.

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu

Nasz pracownik przebywa obecnie na urlopie wypoczynkowym. Nie jesteśmy zadowoleni z jego osiągnięć w pracy. Czy możemy w czasie urlopu pracownika wypowiedzieć mu umowę.  

Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego?

Skończyłam studia. Potem byłam na 6 miesięcznym stażu z urzędu pracy. Pracuje w mojej obecnej firmie od 1,5 roku. Czy do mojego stażu urlopowego wlicza się staż w urzędzie? Czy mam prawo do 20, czy do 26 dni urlopu?

Szkolenie bhp poza godzinami pracy

Zaplanowałem swoim pracownikom szkolenie bhp. Są to 2 dni, wypadają one w dniach pracy wynikających z grafiku. Przedstawia się to w ten sposób, że w dniu, w którym pracownik powinien pracować od 6.00 do 18.00, miał szkolenie od 8.00 do 15.00, natomiast drugiego dnia pracownik powinien pracować od 18.00 do 6.00 następnego dnia, a miał szkolenie od 8.00 do 15.00. Czy mam mu zapłacić za nadgodziny?

REKLAMA