REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ważność wstępnych badań lekarskich od 2015 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014r. poz. 1662) z dniem 1 kwietnia 2015r. zmianie ulegają zasady poddawania pracowników wstępnym badaniom lekarskim. Ustawodawca rozszerzył w porównaniu z aktualnie obowiązującymi przepisami katalog osób zwolnionych z obowiązku poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Konsekwentnie pracodawcy będą mogli częściej zatrudniać pracowników bez konieczności przeprowadzenia tychże badań.

Komu przysługują posiłki regeneracyjne i napoje w okresie zimowym?

Posiłki regeneracyjne i napoje powinny być dostarczane przez pracodawców określonym grupom pracowników. Jakiego okresu i jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Dni wolne od pracy 2015

Dni wolne od pracy w 2015 roku będziemy mogli wykorzystać do zorganizowania dłuższego wypoczynku, poprzez wzięcie zaledwie kilku dni urlopu.

Liczba dni pracujących i wolnych w 2015 r.

Większość pracujących na pewno zastanawia się, ile dni będzie musiała przepracować w 2015 roku? Z wyliczeń wynika, że w nowym roku będziemy musieli spędzić w pracy 252 dni, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2014.

REKLAMA

Czas pracy w 2015 roku

W 2015 roku roczny wymiar czasu pracy to 2016 godzin. W 2015 roku popracujemy więc aż o 16 godzin dłużej niż w roku poprzednim. Wynika to z mniej korzystnego układu kalendarza a także dni ustawowo wolnych od pracy.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy od 02.01.2014 r. na 3 m-ce na okres próbny, a następnie na czas określony dłuższy niż 1 rok od dnia 01.04.2014. Jeśli chodzi o urlop dla pracownika, z którego jeszcze nie korzystał, czy liczę go oddzielnie do każdej umowy do 01.02 i 02.03 czyli 2x 1,66= 3,32 czyli 3 i dla drugiej umowy do 30.04-1,66 itd. aż do 30.12.czyli razem z drugiej umowy 8 x 1,66= 13,28 czyli 13 i potem 3+13=16

Wigilia – normalny dzień pracy

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest – zgodnie z przepisami kodeksu pracy – normalnym dniem pracy. Według obowiązujących regulacji prawnych istnieje kilka sposobów, by skrócić czas pracy w Wigilię pracowników biur, urzędów czy sklepów. Jakich?

Przełożenie urlopu na inny termin przez pracownika

Pracownik ma możliwość przełożenia zaplanowanego urlopu wypoczynkowego na inny termin. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach na podstawie wniosku pracownika. Kiedy pracownik może przełożyć swój urlop?

REKLAMA

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Przestrzeganie przepisów BHP w pracy - raport

Najpoważniejszymi zagrożeniami dla osób których charakter pracy wiąże się z potencjalnym ryzykiem są: wypadek samochodowy (22 procent), praca na wysokości (18 procent) oraz niebezpieczne maszyny (11 procent). Podwyższone niebezpieczeństwo występuje w sektorach: transportowym, logistycznym i budowlanym. Badania pokazują także, iż aby uniknąć wypadku w pracy, bezwzględnie należy przestrzegać wysokich standardów BHP. Czy przedsiębiorcy dbają o poziom BHP w swoich firmach?

Plan urlopów na 2015 r.

Plan urlopów na 2015 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2014 roku. W tym terminie pracodawca powinien, po uwzględnieniu propozycji ze strony pracowników oraz konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, sporządzić wiążący plan urlopów wypoczynkowych.

Czas pracy w okresie świątecznym

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają niezwykle korzystnie dla pracowników, którzy chcieliby w tym okresie zaplanować dłuższy urlop. Biorąc 8 dni wolnego w połączeniu z Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli, pracownik zyskuje aż 18 dni urlopu.

Urlop wypoczynkowy 2015

Wraz z nadejściem Nowego Roku kalendarzowego zmianie mogą ulec uprawnienia urlopowe pracownika. Nowy Rok dla pracownika, zatrudnionego w poprzednim roku kalendarzowym, wiąże się z uzyskaniem prawa do całego przysługującego urlopu, który można wykorzystać w całości już od 1 stycznia, jako uprawnienie nabyte z góry za cały rok.

Urlop wypoczynkowy – 35 dni w roku

Zgodnie z projektem dyrektywy Komisji Europejskiej ustawowy urlop wypoczynkowy ma zostać wydłużony do 35 a niekiedy nawet 37 dni w roku. Zmiany dotyczące długości urlopu wypoczynkowego mają objąć wszystkie państwa członkowskie. Kiedy powstanie projekt unijnego aktu prawnego i od kiedy zacznie on obowiązywać?

Jak sporządzić plan urlopów na 2015 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest udzielanie pracownikom urlopów wypoczynkowych. Może w tym pomóc plan urlopów. Dobrze skonstruowany i przestrzegany daje pracodawcy wcześniejszą kontrolę nad wykorzystywaniem urlopów wypoczynkowych przez pracowników. Może też zapobiec powstawaniu zaległości w urlopach pracowników.

Korzyści ze szkolenia BHP

Tylko w dwóch trzecich przedsiębiorstw szkolenia z zakresu BHP odbywają się regularnie i co najmniej raz w roku. Zdaniem większości pracujących Polaków informacje zdobyte na tych szkoleniach są użyteczne. Przeczą temu jednak analizy wypadków w miejscach pracy, których przyczyną są najczęściej odstępstwa od zasad BHP.

Czy CV jest podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia, który pracownik powinien odpowiednio udokumentować. Czy w przypadku braku wypełnienia tego obowiązku podstawą do naliczenia urlopu wypoczynkowego jest CV?

42. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Dnia 2 grudnia 2014 r. wręczono nagrody z tytułu 42. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Dobry przykład i promocja skutecznych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy wpływają pozytywnie na poprawę warunków pracy w innych zakładach.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Zasady naliczania urlopu wypoczynkowego

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni

Projekt jednej z unijnych dyrektyw przewiduje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Tyle wolnego mogliby wykorzystać pracownicy w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, a więc także w Polsce. Na razie jednak do dyspozycji mają maksymalnie 26 dni w ciągu roku.

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Brak uprawnień pracownika do spraw bhp - kto za to odpowiada?

Pracownik do spraw bhp powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do pracy na tym stanowisku. Kontrola PIP może jednak wykazać brak wymaganych kwalifikacji. Kto odpowiada za brak stosownych uprawnień - pracodawca czy pracownik?

Urlop wypoczynkowy stażysty

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje stażyście. Umowa o staż nie powoduje bowiem powstania stosunku pracy, który uprawnia do korzystania z prawa do wypoczynku. Stażysta ma jednak prawo do płatnych dni wolnych (dwóch dni za każde trzydzieści dni stażu).

Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?

Po dwumiesięcznej przerwie zamierzamy ponownie zatrudniać pracownika. Będzie on wykonywał tę samą pracę co wcześniej. Czy musimy kierować go na badania lekarskie i szkolenie bhp, jeżeli w czasie tych dwóch miesięcy świadczył pracę tego samego rodzaju u innego pracodawcy?

Długi weekend listopadowy 2014

Długi weekend listopadowy przypada w 2014 roku w dniach 8-11 listopada (sobota – wtorek). Z okazji Święta Niepodległości warto wziąć 4 dni urlopu wypoczynkowego i mieć aż 9 dni wolnego. Jak najkorzystniej zaplanować długi weekend listopadowy?

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP

Warunkiem rozpoczęcia pracy jest odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzenie szkolenia bhp jest obowiązkiem pracodawcy. Kto w firmie powinien odbyć szkolenie i dlaczego jest ono takie ważne?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu także przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego to dwa dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Na jakich zasadach

Zakaz palenia w zakładzie pracy - walka pracodawców z palaczami

Palenie papierosów przez pracowników wpływa negatywnie na efektywność ich pracy, a także, jak wykazują badania, na poziom ich wynagrodzenia. Zakaz palenia w zakładzie pracy nie wystarcza. Jak pracodawcy mogą walczyć z nałogiem pracowników?

Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy

Rozpoczynając pierwszą pracę, pracownicy często nie są świadomi swoich praw wynikających ze stosunku pracy. Jednym z praw, które przysługuje każdemu pracownikowi jest prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak długi może być urlop pracownika w pierwszym roku pracy?

Ochrona dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości

Polski system prawny nie przewiduje ochrony dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości w zakładzie pracy. W konsekwencji z obawy przed odpowiedzialnością pracownicy mający świadomość zagrożeń nie zgłaszają problemów.

Jak zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Okres Świąt Bożego Narodzenia to doskonała okazja by zaplanować urlop wypoczynkowy. Dzięki korzystnemu układowi kalendarza na 2014 rok wykorzystując tylko 8 dni urlopu można zyskać aż 18 dni wolnych. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w Święta Bożego Narodzenia 2014?

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy bhp nakazują pracodawcy m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Właściwa temperatura w miejscu pracy

Przepisy bhp nakazują pracodawcy zachować odpowiednią wysokość temperatury w miejscu pracy. W przypadku pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18 stopni. Jeżeli pracodawca nie będzie przestrzegał norm, wówczas pracownik może odmówić wykonania obowiązków służbowych.

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego po 30 września jest - co do zasady - niezgodne z przepisami prawa pracy. Odpowiedzialności pracodawcy z tytułu naruszenia prawa do wypoczynku nie wyłącza nawet wyraźny i umotywowany wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego po 30 września.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

Dłuższa przerwa w pracy zawodowej (career break)

Career break to kilkumiesięczny odpoczynek od pracy, który pozwala pracownikowi na lepszą regenerację i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim wśród wyższej kadry menadżerskiej.

Opodatkowanie i oskładkowanie szczepień pracowników

Przychodem po stronie pracownika jest najczęściej zakup szczepionek, w szczególności na najbardziej popularne choroby. Pracownik może jednak odmówić poddania się szczepieniom zapewnionym przez pracodawcę. Zapewnienie szczepień nie zawsze również podlega oskładkowaniu.

Pierwsza praca a urlop

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Ile trwa urlop wypoczynkowy w przypadku podjęcia pierwszej pracy i na jakich zasadach jest naliczany?

Brak ustawowego określenia zasad bhp przedstawicieli służb mundurowych - skarga do TK

Brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Dziś upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Dziś – 30 września 2014 – upływa termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. Obowiązek terminowego udzielenia urlopu wypoczynkowego spoczywa na pracodawcy. Każdy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Czy pracownika można zmusić do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do niego nabywa przez cały rok kalendarzowy. Nie zawsze jednak pracownik chce skorzystać z urlopu. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu?

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co w sytuacji, gdy nie chce z tego prawa korzystać? Czy istnieją okoliczności, w których pracodawca może zmusic pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

Przymusowy urlop wypoczynkowy pracownika

Każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy, w sytuacji gdy ten nie chce skorzystać z płatnych dni wolnych?

Zaległy urlop wypoczynkowy do końca września

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do odpłatnego skorzystania z urlopu wypoczynkowego, który ma na celu regenerację jego sił. Co jeśli w danym roku pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego?

Rozliczenie szkolenia BHP w księgach rachunkowych

Szkolenie BHP w księgach rachunkowych. Firmy przy zatrudnianiu pracowników mają obowiązek przeprowadzić dla nich szkolenie BHP. Pojawia się zatem pytanie, jak prawidłowo zapisać koszty tego szkolenia w księgach rachunkowych. Czy koszty szkolenia BHP można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Pieniądze od ZUS na poprawę warunków BHP w firmach

ZUS daje możliwość ubiegania się o środki pomocowe na inwestycje związane z poprawą BHP w firmach. Dla przedsiębiorców, wciąż czekających na uruchomienie dotacji unijnych z nowego budżetu na lata 2014-2020, może to być ostatnia okazja na zdobycie wsparcia finansowego swoich inwestycji jeszcze w tym roku. Wnioski można już składać - w puli czekają ponad 32 mln złotych. A ZUS obiecuje, że dla nikogo ich nie zabraknie.

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym. Pracodawca powinien go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. Zatem urlopu zaległego za 2013 r. należy udzielić pracownikom maksymalnie do 30 września 2014 r.

REKLAMA