REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie dla pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jak przeprowadzić szkolenie bhp, jeżeli pracownik nie włada językiem polskim?

Dopuszczalność zmiany planu urlopów

Plan urlopów tworzony jest przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Wielce prawdopodobne jest zatem, iż w czasie jego obowiązywania będą miały miejsce zdarzenia, które wymagać będą jego modyfikacji. Przesunięcie wcześniej zaplanowanego urlopu może jednak nastąpić wyłącznie w związku z zaistnieniem ustawowo określonych okoliczności.

Wyrażenie zgody na uruchomienie maszyny po wypadku - procedura

Czy przepisy bhp określają formę, w jakiej pracodawca ma wydać zgodę na uruchomienie maszyny po wypadku? Jaka jest procedura uruchomienia maszyny?

Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

REKLAMA

Brak wniosku urlopowego a rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy w każdym przypadku niezłożenie przez pracownika wniosku urlopowego i udanie się na urlop stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych?

Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp - praca na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe

Zdecydowana większość pracowników jednostek sfery budżetowej użytkuje komputer podczas pracy. Dla pracodawcy oznacza to obowiązki związane m.in. z koniecznością odpowiedniego wyposażenia takiego stanowiska pracy, zapewnienia dodatkowych przerw czy – w niektórych przypadkach – sfinansowania, pracownikowi okularów korygujących.

Obowiązki pracodawcy wobec młodocianego

Art. 22 § 1 Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje, że pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Jednakże na warunkach określonych w dziale dziewiątym ustawy - Kodeks pracy, pracownikiem może być osoba, która nie ukończyła lat 18. Pracodawca decydując się na zatrudnienie młodocianego musi pamiętać o wielu obowiązkach wynikających z zatrudnienia osoby, która nie jest jeszcze pełnoletnia.

Duże zmiany w urlopach - nowy Kodeks pracy 2018

Jeden wymiar urlopu dla wszystkich pracowników – 26 dni, udzielanie urlopów w godzinach, bezpłatny urlop na żądanie - to propozycje, które mają znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. Więcej o nowym Kodeksie w wywiadzie z prof. Arkadiuszem Sobczykiem, przewodniczącym zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

REKLAMA

Zmiana stanowiska a szkolenie BHP i badania lekarskie

W trakcie zatrudnienia może zdarzyć się sytuacja przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Przeniesienie na inne stanowisko może być wynikiem awansu, prośby i wniosku pracownika o przeniesienie lub może być spowodowane likwidacją stanowiska dotychczas zajmowanego przez pracownika. Przy zmianie stanowiska przez pracownika, pracodawca musi pamiętać o dwóch ważnych kwestiach wynikających z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy za wypadek podczas wykonywania telepracy

Kodeksowa definicja ujmuje telepracę jako pracę wykonywaną regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Należy pamiętać, że mimo swojej specyfiki telepraca w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy jest pracą, lecz poddaną modyfikacji. Dlatego też do wszystkich telepracowników stosuje się przepisy ogólne.

Posiłki i napoje profilaktyczne od 1 listopada

W okresie zimowym, tj. od 1 listopada 2017 r. do 31 marca 2018 r. pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, bezpłatne posiłki i napoje.

Nie będzie rewolucyjnych zmian w Kodeksie pracy - wyjaśnienia MRPiPS

Resort pracy wyjaśnił, że zmiany w Kodeksie pracy nie będą rewolucyjne, w szczególności nie będzie zmian w sposobie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez pracowników.

Wymiar czasu pracy w 2018 roku

Wymiar czasu pracy w całym 2018 roku wynosi 2000 godzin. Jak kształtuje się wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach w 2018 r.?

Dodatkowy dzień wolny za święto 11 listopada 2017 r.

Jedynym świętem, które wypada w sobotę w 2017 roku to Święto Niepodległości (11 listopada). Za ten dzień pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny.

Kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców już w styczniu 2019 r.

Przedsiębiorcy w Polsce mają zaoszczędzić nawet 3,8 mld zł w 10 lat. Projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym został skierowany do konsultacji. Projekt przewiduje wiele zmian, nie tylko w podatkach, ale również w prawie pracy. Uproszczenia z zakresu prawa pracy dotyczą szkoleń BHP. Co jeszcze się zmieni?

Ilość dni urlopu wypoczynkowego przysługujących pracownikowi

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy w zakresie określonym zapisami Kodeksu pracy. Długość urlopu uzależniona jest od okresu zatrudnienia danego pracownika, czyli od jego stażu pracy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej a podatek i składki ZUS

W przypadku braku możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę, czynność ta może być wykonana przez pracownika. W takim przypadku, pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny. Czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku i składek ZUS?

Przeniesienie urlopu wypoczynkowego

Generalną i podstawową zasadą obowiązującą wszystkich pracodawców jest wypłata pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Istnieje jednak od tej zasady pewien wyjątek wskazany w art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą

W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Czy zaległy urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września

Pracownikowi, który ma zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku, należy udzielić dni wolnych do końca września. Czy zaległego urlopu na żądanie również udziela się do 30 września?

Zmiany w Karcie Nauczyciela od 1 stycznia 2018 r.

Usunięcie stanowiska asystenta nauczyciela, zmiany w urlopie wypoczynkowym i urlopie dla poratowania zdrowia, uregulowanie czasu pracy nauczycieli - to tylko niektóre z planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie dla samorządowców

Posłowie PiS pracują nad nowym Kodeksem wyborczym. Przy okazji prac nad kodeksem chcą uregulować kwestie związane z prawem do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy samorządowców.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest wymagalny już od dnia rozwiązania stosunku pracy

Obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pojawia się z dniem rozwiązania (wygaśnięcia) stosunku pracy. Wynika to z art. 455 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy. Pracodawca, nie chcąc narażać się na dodatkowe koszty, powinien szczególnie pilnować, aby pracownik, z którym się rozstaje, w ostatnim dniu zatrudnienia otrzymał wypłatę ekwiwalentu w związku z niewykorzystanym urlopem.

Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego

Wyliczenie wynagrodzenia za czas urlopu i wyjaśnienie pracownikowi, dlaczego otrzymane w tym miesiącu wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas, potrafi przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę i/lub osoby odpowiedzialne u pracodawcy za naliczanie wynagrodzeń. Przyczyną są głównie nieprecyzyjne i nieadekwatne do zmieniającego się rynku pracy, przepisy prawa pracy w tym zakresie. Pojawia się bowiem dużo wątpliwości odnośnie składników, które powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia.

Syndrom stresu pourlopowego - jak go zminimalizować

W pierwszych dniach powrotu po urlopie może nas dopaść syndrom pourlopowy i chandra. Warto wiedzieć jak zminimalizować stres pourlopowy i zastosować tzw. wellness korporacyjny.

Wypadek w pracy – kto odpowiada?

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym. Kto odpowiada za wypadek przy pracy? Kto będzie odpowiadał za wypadek przy pracy na budowie?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2017

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest, co do zasady, pozostawanie nauczyciela w zatrudnieniu w danym roku szkolnym. Do 31 sierpnia 2017 roku należy wypłacić nauczycielom świadczenie urlopowe. Jaka jest wysokość świadczenia w 2017 roku?

Praca tymczasowa - umowa, urlop, ochrona w ciąży

Praca tymczasowa jest jedną z form zatrudnienia, która polega na wykonywaniu określonej pracy przez osobę zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika. Co powinna zawierać umowa o pracę, jak rozwiązać umowę o pracę tymczasową, jak chronione są kobiety w ciąży?

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny dla pracownika tymczasowego w 2017 r.

Od 1 czerwca 2017 r. zmieniły się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za ten urlop dla pracownika tymczasowego. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie urlopowe?

10 sposobów na zaoszczędzenie dni urlopowych

Jak pogodzić pracę z obowiązkami w życiu prywatnym? Jak załatwić prywatne sprawy, nie biorąc urlopu? Eksperci podpowiadają jak zaoszczędzić dni urlopowe, jeżeli chcemy załatwić sprawy prywatne a na koncie mamy tylko kilka dni urlopu.

Zakłócanie urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Czy pracodawca może wymagać od pracownika pozostawania w kontakcie mailowym lub gotowości świadczenia pracy podczas urlopu wypoczynkowego? W jakich sytuacjach i w jaki sposób pracodawca może odwołać pracownika z urlopu? Wyjaśnia dr Katarzyna Pfeifer-Chomiczewska, prawnik w Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych.

Biwakowanie w plenerze – dopuszczenia i zakazy

Rozpalenie ogniska i rozłożenie namiotu zwykle dopuszczalne jest w wyznaczonych do tego miejscach. W związku z okresem urlopowym, należy wiedzieć, czy lasy i niektóre z form ochrony przyrody mogą służyć jak teren biwakowy.

Wymiar urlopu pracownika młodocianego

Ochrona młodocianego pracownika ze względu na jego właściwości psychofizyczne przejawia szczególnymi unormowaniami jego praw urlopowych między innymi w art. 205 k.p. Młodocianemu należy zapewnić przerwę w pracy, a także okres odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy w czasie upałów

Zgodnie z przepisami prawa pracy, podczas upałów na pracodawcach ciążą dodatkowe obowiązki, między innymi zapewnienie pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze zimnych napojów. Za nieprzestrzeganie przepisów, pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. do nawet 30 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne – jakie wybrać?

Polacy coraz chętniej na czas wakacji wybierają kurorty zagraniczne. Z badań CBOS-u wynika, że najchętniej odwiedzanym europejskim państwem są Niemcy (14%), zaraz po nich Grecja (13%) i Chorwacja (12%). Wybierając się na wakacyjny odpoczynek za granicę należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego w razie nieszczęśliwego wypadku.

Ochrona danych osobowych podczas wakacji

Podczas wakacji warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami związanymi z kradzieżą i wykorzystaniem naszych danych?

Kiedy można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego jest wyjątkiem od zasady nieprzerwanego urlopu. Jakie są przesłanki odwołania pracownika z urlopu i kto ponosi konsekwencje takiego odwołania?

Zwolnienie z PIT bonów, talonów i kuponów na zakup żywności oraz napojów bezalkoholowych

W razie niemożności wydania pracownikom posiłków i napojów energetycznych, pracodawca może przekazać im bony, talony, kupony lub inne dowody uprawniające do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Ich wartość korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Edukacja i automatyzacja sposobami na poprawienie bezpieczeństwa w magazynie

Najczęstszą przyczyną wypadków w magazynach są błędy ludzkie. Stosowana od lat edukacja pracowników w zakresie BHP to oczywiście niezbędny element poprawiający bezpieczeństwo pracy w magazynach. Ale „w walce” o bezpieczne magazyny, bardzo pomocny okazuje się także rozwój nowoczesnych technologii.

Urlop wypoczynkowy 2017 r.

Prawo do urlopu przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę. Ma ono charakter niezbywalny co oznacza, że pracownik nie może się go zrzec. Kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego zostały uregulowane w Kodeksie pracy (dalej: k.p.).

Urlop wypoczynkowy 2017 - poradnik

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem każdego pracownika. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego, jak udzielać urlopu wypoczynkowego, czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku urlopowicza.

Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Prawo do urlopu wypoczynkowego to przywilej dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę. Zasady obliczania liczby dni możliwych do wykorzystania na urlop wypoczynkowy reguluje Kodeks pracy (dalej: k.p.) również w stosunku do tzw. niepełnoetatowców.

Zimne napoje dla pracowników w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć zimne napoje pracownikom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze. Jakie warunki muszą być spełnione by powstał obowiązek dostarczenia zimnych napojów?

Wniosek urlopowy 2017

Właśnie rozpoczęły się wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy. Każdej osobie, która pozostaje w stosunku pracy w roku kalendarzowym przysługuje prawo do płatnej przerwy w świadczeniu pracy, czyli urlopu wypoczynkowego. Ale czy pracownik może z tego prawa całkowicie swobodnie korzystać i udać się na urlop bez złożenia odpowiedniego wniosku urlopowego?

Czy podczas urlopu wypoczynkowego pracownik może podjąć zlecenie

Wykonywanie na podstawie zlecenia przez pracownika podczas urlopu wypoczynkowego innej pracy niż przewidziana w umowie o pracę jest możliwe. Za obejście przepisów grożą wysokie kary.

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać?

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego

W pierwszym roku pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika młodocianego wynosi w sumie 38 dni roboczych. Jaki będzie wymiar urlopu w kolejnych latach?

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu są inne niż dla pozostałych pracowników.

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Czy przepisy prawa pracy określają termin wypłaty tego świadczenia należnego pracownikowi ?

Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z art. 66 ust. 2 Konstytucji RP pracownik ma prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów. Urzeczywistnieniem tej zasady jest prawo pracownika do wypoczynku określone w art. 14 kodeksu pracy. Czy istnieją zatem sytuacje, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

REKLAMA