REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego

Termin urlopu ustala się dla każdego pracownika w planie urlopów bądź indywidualnie z poszczególnymi pracownikami. Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu. Jakie są zasady przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego?

Staż urlopowy - okresy nauki

Staż urlopowy to okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący konkretnemu pracownikowi – 20 lub 26 dni. Granicę w przyznawaniu dłuższego urlopu stanowi 10 lat zatrudnienia. Kodeks pracy przewiduje ponadto zaliczanie do stażu urlopowego lat nauki. Jak należy liczyć lata nauki?

Przekazanie obowiązków pracowniczych w czasie wakacyjnych urlopów

W okresie urlopów wakacyjnych pracodawcy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie swoich zakładów. Mogą to zrobić poprzez przekazanie obowiązków pracowniczych innemu pracownikowi.

Ferie zimowe 2015

Ferie zimowe 2015, czyli te które przypadają w roku szkolnym 2014/ 2015 trwają dwa tygodnie i będą w okresie od 19 stycznia do 1 marca 2015 roku. Termin ferii zimowych wyznaczany jest w drodze komunikatu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.

REKLAMA

Odwołanie z urlopu – zwrot kosztów

Okres urlopowy nasuwa wiele wątpliwości dotyczących udzielania dni wolnych od pracy, wynagradzania za ten czas oraz odwołania z urlopu. Otóż pracodawca posiada możliwość odwołania pracownika z urlopu. Czy na każdą prośbę pracodawcy należy przerwać urlop i stawić się do pracy? Czy pracodawca pokryje koszty związane z przerwaniem wypoczynku?

Ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku

Ekwiwalent pieniężny jest świadczeniem należnym pracownikowi w sytuacji, w której nie wykorzysta on z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik. Ile będzie wynosił ekwiwalent pieniężny za urlop w 2015 roku?

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2015 roku

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za każdy dzień urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku kalendarzowym, a którego nie wykorzystał w naturze. Współczynnik ten ustalany jest odrębnie dla każdego roku kalendarzowego.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2015 r.

Ekwiwalent pieniężny to świadczenie, jakie należy się pracownikowi, który w momencie wygaśnięcia stosunku pracy nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu. Podobnie, jak w latach ubiegłych, w 2015 r. jego wysokość ustalana będzie w oparciu o specjalny współczynnik.

REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w 2014 r.

Ekwiwalent pieniężny przysługuje, kiedy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu. Jego wysokość ustalana jest w oparciu o specjalny współczynnik.

Czy jest celowe tworzenie rezerw na niewykorzystane urlopy

Wszyscy pracownicy spółki mają stałe wynagrodzenie. Wielkość niewykorzystanych urlopów z roku na rok jest porównywalna. Spółka nigdy nie tworzyła rezerw na niewykorzystane urlopy. Teraz biegły rewident nalega, aby je utworzyć. Grozi firmie zastrzeżeniem w opinii. Czy spółka ma obowiązek tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy?

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Istnieją okoliczności, w których pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Kiedy i po spełnieniu się jakich okoliczności pracodawca może zgodnie z prawem odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego?

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW - wyrok TK

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy funkcjonariuszy ABW przysługuje niezależnie od przyczyny zwolnienia ze służby. Dwukrotne niestawienie się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską w celu określenia stanu zdrowia nie pozbawia funkcjonariusza ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2014 roku

W 2014 roku przypada trzynaście dni ustawowo wolnych od pracy. Dwa z dni ustawowo wolnych od pracy przypadają w sobotę. Za dni ustawowo wolne od pracy (święta) przypadające w sobotę większości pracowników przysługują dwa dodatkowe dni wolne.

Długie weekendy w 2014 roku

W 2014 roku możemy skorzystać aż z siedmiu długich weekendów. Jak prawidłowo zaplanować sobie urlop, by jak najlepiej wykorzystać układ długich weekendów w 2014 roku?

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

„Ile jeszcze mam dni urlopu” ? Każdy z nas zadaje sobie te pytanie co najmniej kilka razy do roku podczas planowania upragnionego wypoczynku. Jak obliczyć prawidłowo wymiar płatnego, corocznego urlopu? Kiedy przysługuje nam 20 dni wypoczynku? Ile lat należy być zatrudnionym, abym uzyskać prawo do nieprzerwanych 26 dni urlopu? Wreszcie nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na te dość istotne pytania.

Przejęcie pracownika z urlopem

Przejęcie pracownika z urlopem to sytuacja, w której pracownik z dnia na dzień rezygnuje z pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy i przechodzi do nowego zatrudniającego. Nie ma więc możliwości wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy możliwe jest przejęcie pracownika z urlopem w drodze trójstronnego porozumienia?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - urlop 2014

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawnia do nieodpłatnego leczenia za granicą. Warto wyposażyć się w nią na zagraniczny wyjazd w trakcie urlopu 2014. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można otrzymać bezpłatnie i "od ręki" w wojewódzkim oddziale NFZ.

Czy do kontraktu menedżerskiego stosuje się przepisy kodeksu pracy

Czy kontrakt menedżerski skutkuje nawiązaniem stosunku pracy i czy w przypadku tego rodzaju kontraktów mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy?

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla nauczyciela zatrudnionego na krótki okres

Nauczyciele mają prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wygląda sprawa wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy?

Wynagrodzenie podczas niewykonywania pracy

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi za czas wykonywania pracy zgodnie z powierzonymi obowiązkami, a także - w określonych w przepisach prawa pracy sytuacjach - za okres niewykonywania pracy.

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Wartość współczynnika ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 roku

Współczynnik ten służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał w naturze. Ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

Współczynnik ekwiwalentu pieniężnego za urlop w 2014 roku

Współczynnik ten służy do ustalania wysokości ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu danego roku kalendarzowego, a którego nie wykorzystał w naturze. Ustala się go odrębnie w każdym roku kalendarzowym.

Jak sporządzić plan urlopów na 2014 r.?

Pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopów. Według planu pracownicy mogą korzystać z zaplanowanych urlopów wypoczynkowych. Jak poprawnie sporządzić plan urlopów? Jaki jest termin zatwierdzenia planu urlopów?

Czy lata nauki wpływają na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Warto pamiętać, że jego wymiar nie zależy tylko od faktycznie przepracowanych lat. Na wymiar ten wpływa również nasze wykształcenie. Kodeks pracy określa, w jaki sposób konkretne okresy nauki zaliczane są do okresu pracy, zwiększając przy tym wymiar urlopu.

Wszystko o urlopach wypoczynkowych

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje jedynie pracownikom. Nie mają go więc osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne czy prowadzące własną działalność gospodarczą. Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze, co wyklucza jakiekolwiek finansowe rekompensaty wypłacane w zamian za urlop. W przypadku jednak, gdy następuje rozwiązanie stosunku pracy, a wykorzystanie urlopu w naturze jest niemożliwe, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni płatnego wypoczynku. Informacje o tym, jak planować, obliczać i udzielać urlopu, piszemy w naszym opracowaniu.

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop

Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U.1997.2.14 ze zm.).

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Pracownik z oznaczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Czy to uprawnienie przysługuje również osobom z lekkim stopniem i kiedy można je uzyskać?

Narzucenie pracownikowi obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego do końca roku

Czy mimo, iż pracownik wykorzystał w ciągu roku 2 tygodnie urlopu bez przerwy, pracodawca ma prawo narzucić mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do końca roku?

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

Kryteria decydujące o wysokości dofinansowania do „wczasów pod gruszą”

Czy komisja socjalna, przyznając środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na „wczasy pod gruszą”, może brać pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony na niepełny etat? Czy przez to może on otrzymać mniej, czy jedynym kryterium powinna być sytuacja materialna? Czy zwrot za „wczasy pod gruszą” można wypłacić naraz wszystkim pracownikom, czy powinno się wypłacać każdemu osobno przed dwutygodniowym urlopem?

Zaległy urlop wypoczynkowy

Zaległy urlop wypoczynkowy to urlop, którego pracownik nie wykorzystał w roku nabycia do niego prawa. Zaległy urlop należy wykorzystać do dnia 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do urlopu. Kiedy dochodzi do przedawnienia roszczenia o zaległy urlop wypoczynkowy?

Udzielenie urlopu na żądanie

Udzielenie urlopu na żądanie wymaga zgody pracodawcy. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni  i wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Różnią się jednak procedurą udzielania.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Świadczenia urlopowe - kiedy przysługują i jak je wykazać w księgach?

Świadczenie urlopowe jest alternatywą dla świadczeń z ZFŚS w przypadku przedsiębiorców niezobligowanych do tworzenia funduszu. Świadczenie to przysługuje raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jego wypłata jest zwolniona ze składek ZUS, stanowić więc może źródło optymalizacji podatkowej.

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem pracownika, a co za tym idzie, po stronie pracodawcy leży obowiązek jego udzielenia. Co z urlopem wypoczynkowym, którego pracownik nie wykorzysta?

Dłuższy urlop wypoczynkowy - kto ma do niego prawo?

Długość urlopu wypoczynkowego została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Niektórym grupom zawodowym przysługuje jednak prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Co w sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego?

Udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalnym prawem pracowniczym. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym ten nabył do niego prawo. Co z urlopem, którego pracownik nie wykorzysta w danym roku?

Jak prawidłowo podzielić urlop wypoczynkowy

Przed sporządzeniem planu urlopów pracownik złożył wniosek o podział wypoczynku na części. Zażądał on urlopu w okresie od 20 do 24 czerwca, a następnie od 8 do 18 lipca. Czy taki wniosek był dopuszczalny?

Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu?

Prawie przez cały 2012 r. pracownik chorował. Nie miał więc możliwości zgłosić terminu swojego urlopu do planu na ten rok ani tym bardziej go wykorzystać. Złożył wniosek o udzielenie zaległego urlopu w lutym. Pracodawca jednak odmówił. Ponadto zagroził, że jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy, zostanie dyscyplinarnie zwolniony. Czy można odmówić udzielenia zaległego urlopu? Czy rzeczywiście można zwolnić pracownika za niestawienie się do pracy?

Jak rozliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Pracownik nie może się zrzec przysługującego mu prawa do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jeśli odchodzący z przedsiębiorstwa pracownik nie zdoła wykorzystać przysługującego mu urlopu, to zgodnie z regulacjami kodeksowymi pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Dodatkowy urlop dla osób niepełnosprawnych

Kodeks pracy przyznaje pracownikom prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar uzależniony jest od stażu pracy. Osobom niepełnosprawnym, oprócz podstawowego urlopu wypoczynkowego, przysługuje również urlop dodatkowy.

Ustalanie wymiaru urlopów wypoczynkowych – najczęstsze problemy z praktyki

Prawidłowe ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego i jego udzielenie jest obowiązkiem pracodawcy. Niewypełnienie tego obowiązku skutkuje poważnymi konsekwencjami dla pracodawcy, gdyż nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru jest wykroczeniem zagrożonym grzywną w wysokości od jednego do trzydziestu tysięcy złotych.

Jak było na urlopie? – czyli powrót do rzeczywistości

Jak było na urlopie? To pytanie często pada po powrocie do pracy. Jak sprawić, by powrót do rzeczywistości był równie udany jak odpoczynek?

Urlop zaległy

Urlop zaległy to urlop niewykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop zaległy może być wykorzystany przez pracownika do 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do urlopu. Kiedy przedawnia się roszczenie o urlop?

REKLAMA