REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop na żądanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rodzic może zapewnić sobie wolny dzień w przypadku strajku nauczycieli

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się od dłuższego czasu zapowiadany strajk nauczycieli. Z tego powodu może dojść do sytuacji, że w szkole nie będzie osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki w okresie trwania strajku. Możliwe są cztery rozwiązania.

Urlop okolicznościowy – pogrzeb wujka lub cioci

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna?

Urlop na żądanie 2019 – ile dni, wniosek, wzór, odmowa

Urlop na żądanie w 2019 r. pozostanie w takiej formie jak dotychczas. Zmiany Kodeksu pracy, które miały wprowadzić m.in. bezpłatny urlop na żądanie zostały odroczone. Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Jak wygląda wzór wniosku? Ile dni takiego urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Urlop na żądanie po długiej chorobie - konieczne są badania lekarskie

Pracodawca nie może udzielić pracownikowi nieobecnemu w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni, urlopu wypoczynkowego „na żądanie” bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego bez przeprowadzenia kontrolnych badań lekarskich.

REKLAMA

Urlop na żądanie a świadczenie urlopowe

Urlop udzielony na żądanie pracownika jest dla celów wypłaty świadczenia urlopowego traktowany jak zwykły urlop wypoczynkowy - tłumaczy ekspert.

Duże zmiany w urlopach - nowy Kodeks pracy 2018

Jeden wymiar urlopu dla wszystkich pracowników – 26 dni, udzielanie urlopów w godzinach, bezpłatny urlop na żądanie - to propozycje, które mają znaleźć się w nowym Kodeksie pracy. Więcej o nowym Kodeksie w wywiadzie z prof. Arkadiuszem Sobczykiem, przewodniczącym zespołu ds. opracowania projektu ustawy – Kodeks pracy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Czy zaległy urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września

Pracownikowi, który ma zaległy urlop wypoczynkowy z poprzedniego roku, należy udzielić dni wolnych do końca września. Czy zaległego urlopu na żądanie również udziela się do 30 września?

Czy wymiar urlopu na żądanie zależy od wymiaru etatu?

Zasady korzystania z urlopu na żądanie nie zostały określone przez ustawodawcę jednoznacznie. W związku z tym ich stosowanie wywołuje wiele wątpliwości praktycznych. Jedną z nich jest kwestia wymiaru urlopu na żądanie przysługującego osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy.

REKLAMA

Urlop na żądanie w 2017 r.

Pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym. Jeśli pracownik nie wykorzystał w 2016 r. puli tych dni - od 1 stycznia 2017 r. stały się one zaległym urlopem wypoczynkowym, podlegającym planowaniu.

Urlop na żądanie - jak go zgłosić zgodnie z przepisami

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może zgłosić żądanie urlopu nawet w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Czy brak odpowiedzi pracodawcy można potraktować, jako milczącą zgodę pracodawcy?

Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na następny rok

Urlop na żądanie może ulec przedawnieniu. Zgodnie z Kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Czy niewykorzystany urlop na żądanie może być udzielony później niż do 30 września?

Czy urlop na żądanie wlicza się do urlopu wypoczynkowego?

Wnioskując o urlop na żądanie, w pierwszej kolejności należy policzyć czy mamy do niego prawo. Czy dni urlopu na żądanie są dodatkowymi dniami wolnymi, czy wliczają się do urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje

Prawo do corocznego i płatnego urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika. Poniżej najważniejsze informacje dla urlopowicza.

Czy wniosek o urlop na żądanie można złożyć e-mailem?

Pracownik ma obowiązek zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop na żądanie e-mailem?

Do kiedy wykorzystać urlop na żądanie?

Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września?

Urlopy wypoczynkowe o szczególnym charakterze

Do urlopów wypoczynkowych o szczególnym charakterze zalicza się: urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, urlop w okresie wypowiedzenia, urlop w okresie zwolnienia ze świadczenia pracy oraz urlop na żądanie. Co odróżnia wymienione typy urlopów od standardowego urlopu wypoczynkowego?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma prawo do skorzystania z urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Urlop na żądanie - termin zgłoszenia

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. W celu uzyskania urlopu na żądanie należy zgłosić go najpóźniej w terminie, jakim jest dzień rozpoczęcia urlopu.

Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie to uprawnienie przysługujące pracownikowi w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. Wchodzi w skład pełnej puli dni urlopu wypoczynkowego. Nie ma konieczności składania wniosku o tego typu urlop, ale istnieje obowiązek powiadomienia pracodawcy jeszcze przed godziną rozpoczęcia pracy zgodną z rozkładem czasu pracy. Kiedy nie należy korzystać z urlopu na żądanie?

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika, któremu nie udzielono urlopu na żądanie?

6 listopada 2014 r. jeden z naszych pracowników skopiował bazę naszych klientów i przesłał ją sobie na prywatną skrzynkę. O tym fakcie dowiedzieliśmy się 10 listopada 2014 r. Pracownik od 7 listopada do 8 grudnia 2014 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. 9 grudnia 2014 r. miał się stawić do pracy, ale przed rozpoczęciem pracy zawnioskował o urlop na żądanie (dowiedział się, że pracodawca będzie chciał z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia). Bezpośredni przełożony odmówił udzielenia urlopu na żądanie i nakazał pracownikowi stawić się do pracy. W związku z tym, że nie możemy pracownika zwolnić dyscyplinarnie (za skopiowanie bazy danych bez naszej zgody i wiedzy ponieważ minął miesiąc od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy), to czy możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie za niestawienie się do pracy? Nadmieniam, że 9 grudnia chcieliśmy wręczyć pracownikowi wypowiedzenie oraz zażądać zwrotu karty dostępu oraz kluczy do budynku.

Czy urlop na żądnie musi być wykorzystany do końca września?

Urlop na żądanie przysługuje w wymiarze 4 dni na rok. Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września tak jak ma to miejsce w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego?

Kiedy pracodawca odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w skali roku przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Pracownik zobowiązany jest zgłosić potrzebę wykorzystania takiego przywileju najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest zobowiązany udzielić mu urlopu, jednak nie zawsze. Kiedy ma prawo odmówić?

Wniosek o urlop na żądanie

Urlop na żądanie stanowi szczególny rodzaj części urlopu wypoczynkowego. Pracownik może z niego skorzystać w wymiarze 4 dni rocznie w terminie przez siebie wskazanym. Aby go otrzymać, musi on jednak złożyć stosowny wniosek.

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do wykorzystania 4 dni urlopu na żądanie. Co do zasady pracodawca musi udzielić na wniosek pracownika dni wolnych. Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Urlop pracownika tymczasowego

Praca tymczasowa jest szczególnym stosunkiem pracy, charakteryzuje się elastycznością i zmiennością. Uprawnienia pracownika tymczasowego znacznie różnią się od praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Jak kształtuje się urlop pracownika tymczasowego?

5 kroków do bezstresowego urlopu w dowolnej chwili

Niezależnie od tego, jak wiele satysfakcji daje nam nasza praca, prędzej czy później powinniśmy od niej odpocząć. W ten sposób nie tylko podniesiemy naszą efektywność i z dystansu spojrzymy na z pozoru trudne, zawodowe problemy, ale także zyskamy szansę, by poprawić nasz stan zdrowia czy relacje z bliskimi. Jak jednak zorganizować swoją pracę, by móc sobie pozwolić na wzięcie urlopu w dowolnej chwili?

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Powszechnie wiadomo, że w życiu zdarzają się sytuacje losowe, które wymagają zwolnienia z pracy, np. ślub czy pogrzeb. Wówczas pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu okolicznościowego. Czasami pojawia się problem, w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za ten urlop?

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Urlop na żądanie

Wystąpienie z żądaniem udzielenia urlopu to istotne uprawnienie zatrudnionego na etacie pracownika. Urlop na żądanie stanowi część urlopu wypoczynkowego, przeznaczoną na realizację nagłych, nieprzewidzianych spraw.

Urlop na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Jak prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego

Zasady dotyczące określania wymiaru urlopu wypoczynkowego zawiera Kodeks pracy. Chociaż zasady te są jasno sprecyzowane, często indywidualne sytuacje zatrudnionych rodzą wątpliwości w tym zakresie. Komu przysługuje tylko 20 dni wypoczynku, a komu już 26 dni? Czy nawet po miesiącu pracy należy nam się urlop wypoczynkowy i kiedy można wystąpić o jego udzielenie w trybie na żądanie? Sprawdź, jak poprawnie wyliczyć wymiar urlopu.

Udzielenie urlopu na żądanie

Udzielenie urlopu na żądanie wymaga zgody pracodawcy. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni  i wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Różnią się jednak procedurą udzielania.

Urlop na żądanie – najczęstsze problemy pracodawców

Urlop na żądanie pracodawca ma obowiązek udzielić we wskazanym przez pracownika terminie. Pracownik może w ten sposób wykorzystać nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. W powszechnej opinii obowiązek ten ma charakter bezwzględny. Ostateczna decyzja w kwestii wykorzystania przez pracownika urlopu na żądanie należy jednak do pracodawcy. Jakie są najczęstsze problemy pracodawców?

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Maksymalny wymiar urlopu na żądanie zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Udziela się go na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Czy pracownik może jednostronnie cofnąć wniosek o urlop na żądanie

Pracownik wystąpił do nas o urlop na żądanie, którego mu udzieliliśmy. Następnego dnia 2 godziny przed rozpoczęciem pracy odwołał swoją prośbę o urlop na żądanie, na co pracodawca nie wyraził zgody. Zdążyliśmy już bowiem zorganizować w firmie zastępstwo za pracownika. Pracownik stawił się jednak do pracy w tym dniu, ale nie został do niej dopuszczony. Obecnie domaga się od nas za ten dzień wypłaty wynagrodzenia. Czy pracodawca ma prawo nie zgodzić się na odwołanie urlopu na żądanie?

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Prowadzenie ewidencji czasu pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy zatrudnionych pracowników. Dzięki ewidencji możliwe jest rozliczenie czasu pracy pracownika w danym tygodniu, miesięcy jak i okresie rozliczeniowym. W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Zgłoszenie urlopu na żądanie za pomocą sms-a

Czy mogę zgłosić u pracodawcy chęć wykorzystania jednego dnia urlopu na żądanie za pomocą SMS-a?

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Powszechnie przyjmuje się , że pracodawca musi każdorazowo udzielić urlopu na żądanie, jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Analizując jednak niektóre orzeczenia Sądu Najwyższego można dojść do odmiennej opinii. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu na żądanie?

Odmowa urlopu na żądanie

Powszechnie panuje przekonanie, że urlop na żądanie jest uzależniony tylko od woli pracownika, a obowiązkiem pracodawcy jest jego bezwarunkowe udzielenie. Czytając wyroki Sądu Najwyższego możemy dojść do wniosku, że nie jest to do końca prawdą. Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej

Prawo pracy reguluje zasady udzielania urlopu na żądanie, wskazując, że pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.

Jak wrócić do pracy po urlopie?

Nareszcie nadszedł upragniony urlop – słońce, plaża i błogie lenistwo. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Co zrobić by powrót do szarej biurowej rzeczywistości był jak najmniej bolesny?

Za ile wynająć nieruchomość na Euro 2012?

Na wynajętych nieruchomościach szczególnie dużo będzie można zarobić podczas Euro 2012. Największe zainteresowanie nieruchomościami pod krótkoterminowy wynajem dopiero przed nami. Jednak z nieruchomością, udostępnioną kibicom, wiąże się szczególne ryzyko dewastacji.

Urlop wypoczynkowy podczas delegacji

Pracownik będący w delegacji służbowej rozpoczął wykonywanie czynności służbowych, a następnie zwrócił się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu na część dnia roboczego bądź udzielenie na cały ten dzień urlopu na żądanie. Czy w opisanej sytuacji odmowa pracodawcy udzielenia pracownikowi urlopu jest zgodna z obowiązującymi przepisami?

Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie

Pracownik ma co roku prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca co do zasady nie może mu odmówić takiego urlopu. Jednak, czy pracownik może dowolnie wykorzystać swój urlop na żądanie i zażądać dwóch lub większej liczby dni urlopu na żądanie.

Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Pracodawca nie zawsze udzieli urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w roku kalendarzowym. Eksperci Pracodawców RP przypominają jednak, że pracodawca nie zawsze ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie, w szczególności gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy.

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Urlop na żądanie w pytaniach i odpowiedziach

Urlop na żądanie jest szczególnym, pod względem sposobu udzielania urlopem wypoczynkowym. W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z urlopem na żądanie.

REKLAMA