REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia dla niepracujących mam

Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres?

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela w 2019 r.

Nauczyciel, który nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego przysługuje ekwiwalent. Jak obliczyć przysługujący ekwiwalent?

Żądanie powrotu z urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Pracownik ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuację odwołania pracownika z urlopu. Kiedy pracodawca może żądać powrotu pracownika z urlopu?

REKLAMA

Telepraca - prawa telepracownika

Telepracownikowi przysługują takie prawa, jak pracownikowi wykonującemu pracę w zakładzie pracy. Nie może on być w żaden sposób dyskryminowany z tego powodu, że pracuje w ramach telepracy.

Zaległy urlop – jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania

Mogłoby się wydawać, że spośród wszystkich próśb oraz zadań, jakie przedsiębiorca kieruje do swoich pracowników, obowiązek wykorzystania dni urlopowych jest najłatwiejszy do wyegzekwowania. Nic bardziej mylnego. Wielu pracowników trudno namówić na wzięcie wolnego, co w przypadku niewykorzystania zaległego urlopu grozi pracodawcy poważnymi konsekwencjami prawnymi. Urlop zaległy - dowiedz się, jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania.

Dni wolne od pracy w 2020 r.

W 2020 roku łącznie jest 113 dni wolnych od pracy, z czego 11 to dni ustawowo wolne. Dwa święta przypadają na sobotę. Kiedy? Sprawdź kalendarz świąt i innych dni wolnych od pracy w 2020 r.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę

Urlop wypoczynkowy jest świadczeniem pracowniczym służącym regeneracji sił pracownika. Lipiec i sierpień to okres korzystania przez pracowników z urlopów wypoczynkowych, a więc tzw. okres urlopowy. Jednakże korzystając z prawa do wypoczynku należy pamiętać także o prawach drugiej strony stosunku pracy, a więc prawa pracodawcy do odwołania pracownika z planowanego urlopu.

REKLAMA

Za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie

Nie zawsze wymarzony urlop przebiega zgodnie z planem. Co możemy zrobić, jeśli usługa turystyczna jest wykonywana niezgodnie z umową? Kiedy za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2019 r. na przykładach

W myśl art. 171 k.p. ekwiwalent pieniężny przysługuje pracownikowi w przypadku niewykorzystania urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Obowiązek jego wypłaty nie zależy od rodzaju umowy o pracę, czasu trwania zatrudnienia ani trybu czy przyczyny ustania stosunku pracy.

Urlop wypoczynkowy a zdolność do wykonywania pracy - badania kontrolne

Obowiązkiem pracownika jest poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim oraz dostarczenie pracodawcy wydanego przez lekarza medycyny pracy orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność lub brak zdolności do wykonywania pracy. Czy pracownik powinien po długiej chorobie, a przed urlopem wypoczynkowym przedstawić pracodawcy orzeczenie lekarskie?

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci przysługuje zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wymaga przedstawienia aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Powinna być podana na nim także płeć dziecka. Nie zawsze jednak da się ją ustalić. Czy rodzicom martwo urodzonych dzieci, których płci nie da się ustalić, mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jak zasiłek pogrzebowy?

Urlop udzielony poza planem urlopów

Stworzony plan urlopów ma moc wiążącą pracownika. W terminie przewidzianego w planie wypoczynku pracodawca może nie dopuścić podwładnego do pracy.

Kto wypłaca wynagrodzenie dyrektorowi samorządowego zakładu budżetowego?

Jednostką organizacyjną, w której świadczy pracę dyrektor, jest zakład budżetowy. Wszelkie zaś decyzje pracownicze, m.in. ustalenie warunków pracy i płacy, zasady nagradzania względem dyrektora podpisuje wójt. Zważywszy na to, że dyrektor nie może jednocześnie występować w imieniu pracodawcy wobec własnej osoby, role takiego reprezentanta pełni wójt.

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 – świadectwa pracy, uprawnienia rodzicielskie, mobbing, przedawnienie roszczeń

6 czerwca 2019 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja Kodeksu pracy z 16 maja 2019 r. Po 3-miesięcznym vacatio legis nowelizacja ta zmieni przepisy Kodeksu pracy w czterech głównych aspektach: w zakresie mobbingu, uprawnień rodzicielskich, wydawania świadectw pracy i przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 – ochrona innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Zmiany w Kodeksie pracy w 2019 r. wprowadzają szczególną ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ochrona takich osób została zrównana z ochroną pracownika-ojca wychowującego dziecko. Które przepisy zostały znowelizowane?

Jak do podstawy ekwiwalentu za urlop wliczać składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Podstawę wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy ustala się, stosując w większości zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. W podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy pracodawcy muszą uwzględnić składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikom zarówno za okresy nie dłuższe niż miesiąc, jak i za okresy dłuższe, jednak najwyżej 12-miesięczne.

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - wsparcie dla rodziców

Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

Odwołanie pracownika z urlopu - kiedy jest możliwe i jakie obowiązki ma pracodawca?

Pracownikowi przysługuje urlop, z kolei pracodawca ma obowiązek jego udzielenia. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracodawca udzielił pracownikowi urlop, ale w pewnym momencie zorientował się, że pracownik jest potrzebny w pracy. Wówczas pojawia się możliwość odwołania pracownika z urlopu, ale pod pewnymi warunkami.

Czy premie i nagrody należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

W razie wątpliwości czy premie i nagrody wliczać czy nie do wynagrodzenia urlopowego czy ekwiwalentu za urlop, konieczna jest szczegółowa analiza, jakie elementy przeważają w danym świadczeniu, czy typowe dla premii czy dla nagrody.

To nie jest kraj dla przedsiębiorczych matek

Mniej więcej co dziesiąta kobieta korzystająca w Polsce z zasiłku macierzyńskiego prowadzi działalność gospodarczą – wynika z analizy ekspertów. Kobieta prowadząca biznes i opiekująca się noworodkiem zwykle dostaje z ZUS najwyżej tysiąc złotych miesięcznie. Aby dostać więcej, musi się mocno postarać.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego - rekompensata za przerwany urlop

Prawo do odwołania urlopu wypoczynkowego przysługuje tylko w wyjątkowych okolicznościach. Za odwołanie, nawet uzasadnione, przysługuje pracownikowi rekompensata.

Kontrolne badania lekarskie a urlop wypoczynkowy po długiej chorobie, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim - GIP

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kontrolne badania lekarskie nie muszą być wykonane przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego bezpośrednio po długiej chorobie. Analogiczna sytuacja dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim lub rodzicielskim. Czy pracownik może pójść na badania kontrolne pierwszego dnia pracy po urlopie wypoczynkowym?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie

Urlop wypoczynkowy należy wykorzystać w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu na wypowiedzeniu?

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym 2020

Urlop wypoczynkowy można wykorzystać bezpośrednio po urlopie wychowawczym. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje po powrocie z urlopu wychowawczego w 2020 r.? Czym jest urlop proporcjonalny? Czy podczas urlopu wychowawczego może przedawnić się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim - kontrolne badania lekarskie

Urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po rodzicielskim rodzi pytanie kiedy należy odbyć kontrolne badania lekarskie. Czy przed urlopem wypoczynkowym, w trakcie, a może już po powrocie do pracy?

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim – jak jest płatny?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy wykorzystany bezpośrednio po urlopie rodzicielskim zależy od tego, czy pracownik otrzymywał tylko stałe, czy także zmienne składniki wynagrodzenia. Jak jest płatny taki urlop?

Urlop wypoczynkowy po rodzicielskim – kiedy złożyć wniosek?

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim to powszechnie stosowana praktyka. Kiedy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy wykorzystywany bezpośrednio po urlopie rodzicielskim? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Jak skorzystać z urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy przysługuje w liczbie 20 albo 26 dni. Aby go wykorzystać, należy złożyć do pracodawcy stosowny wniosek. Jakie dane powinny znaleźć się we wniosku o urlop? Czy pracodawca może nie przyjąć wniosku? Czy można zmienić termin urlopu?

Urlop wypoczynkowy 2019 - wymiar, odwołanie, ekwiwalent

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące udzielania urlopu wypoczynkowego w 2019 roku.

Staż urlopowy 2020 – szkoła zawodowa, liceum, technikum, studia

Na staż urlopowy składają się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia i nauki pracownika. W zależności od rodzaju szkoły (szkoła zawodowa, liceum, technikum, studia) na poczet stażu urlopowego zalicza się różną liczbę lat. Kiedy pracownik ma prawo do 20, a kiedy do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Jak obliczyć liczbę dni przysługującego urlopu?

Urlop wypoczynkowy 2019 – wymiar

Urlop wypoczynkowy w 2019 r. przysługuje w wymiarze 20 bądź 26 dni. Kodeks pracy uzależnia długość urlopu wypoczynkowego od okresu zatrudnienia i nauki pracownika. Ile dni urlopu przysługuje w przypadku pierwszej pracy i pracy na niepełnym etacie? Czy można wykorzystać urlop w częściach?

Świadczenie urlopowe 2020 - kwota

Świadczenie urlopowe w 2020 r. należy się pracownikom raz w roku za wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze minimum 14 dni kalendarzowych z rzędu (zwykle 10 dni roboczych). Jaka jest kwota świadczenia urlopowego w 2020 r.? Czy odprowadza się od niej składki ZUS?

Urlop macierzyński i inne prawa rodziców w pracy w 2019 r.

Urlop macierzyński to tylko jedno z licznych praw, które Kodeks pracy gwarantuje rodzicom. Wiele z nich przysługuje już na etapie ciąży, np. zwolnienie z pracy na nadania, zmiana czasu pracy czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Główne uprawnienia rodzicielskie to urlopy: macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski. Czym się różnią i kto może z nich skorzystać?

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Jak rodzic może zapewnić sobie wolny dzień w przypadku strajku nauczycieli

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się od dłuższego czasu zapowiadany strajk nauczycieli. Z tego powodu może dojść do sytuacji, że w szkole nie będzie osoby, która zajmie się dziećmi. Pojawia się więc pytanie, co może zrobić rodzic, aby dziecko nie pozostało bez opieki w okresie trwania strajku. Możliwe są cztery rozwiązania.

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu.

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Ojcowie coraz częściej na urlopie rodzicielskim

Ojcowie coraz częściej decydują się na opiekę nad dziećmi zamiast wracać do pracy. Pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka dziecka. Kolejne tygodnie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego mogą zostać przypisane ojcu. Ponadto ojcom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak napisać wniosek o urlop wypoczynkowy? Pobierz wzór dokumentu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy - wymiar, jak liczyć

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy na pierwsze wolne będzie musiał poczekać miesiąc. Prawo do pierwszych dni urlopu przysługuje bowiem dopiero po przepracowaniu miesiąca.

Kiedy pracownik nie musi pracować na wypowiedzeniu?

Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, kiedy pracownik nie ma obowiązku pracować na wypowiedzeniu. Można w tym czasie, a czasami nawet trzeba, wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również otrzymanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Strony mogą również ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.

Ekwiwalent za urlop 2019 - jak liczyć?

Ekwiwalent za urlop przysługuje w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wykorzystania pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego danemu pracownikowi. Ile wynosi ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2019 roku? Jak można go obliczyć?

Choroba w okresie przyjmowanym do obliczenia wynagrodzenia urlopowego

Jak powinny wyglądać przykładowe obliczenie wynagrodzenia urlopowego dla pracownika samorządowego, który w ubiegłym miesiącu chorował? Pracownik ten otrzymuje premię regulaminową (zmienną we wszystkich 12 miesiącach) oraz dodatek za pracę w porze nocnej.

REKLAMA