REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop macierzyński, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak należy ustalać zadania w systemie zadaniowego czasu pracy?

Chciałabym wprowadzić dla pracowników system zadaniowego czasu pracy. Czy powinnam oznaczyć okres wykonywania zadania? Czy mogę zlecać je na bieżąco każdego dnia, czy muszę je ustalać z wyprzedzeniem?

Sytuacja w branży motoryzacyjnej

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił w Sejmie informację w sprawie kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację zakładów Fiat Auto Poland w Tychach.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2013 r.

W 2013 r. wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Pojawia się nowa instytucja - urlop rodzicielski.

Urlop macierzyński i ojcowski od 2013 roku

Od 1 września 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona zostanie nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo zarówno matki, jak i ojcowie.

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim ma być łatwiejszy

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Ograniczenie godzin pracy w systemie zadaniowym – czy jest dopuszczalne

Większość pracowników naszej firmy jest zatrudniona w zadaniowym systemie czasu pracy. Czy mogę ustalić w ramach tego systemu, że pracownicy powinni wykonywać zadania służbowe jedynie między godz. 8.00 a godz. 20.00 od poniedziałku do piątku? Pracownicy mogliby pracować w dowolnym czasie mieszczącym się jedynie w określonym przez nas przedziale. Czy takie ustalenie jest dozwolone i nie będzie ograniczało pracy w zadaniowym systemie czasu pracy?

Pracodawcy łamią przepisy pracy

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął sprawozdanie głównego inspektora pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2011 r. Opowiedziały się za tym wszystkie kluby poselskie. Sprawozdanie przedstawiła szefowa inspekcji pracy Iwona Hickiewicz. Jakie przepisy prawa pracy najczęściej są łamane przez pracodawców.

Praca w czasie wolnym niepełnoetatowca

Pracownicy niepełnoetatowi mogą wykonywać pracę w dni wolne, a także w godzinach nadliczbowych. W przypadku tej grupy pracowników ważne jest prawidłowe ustalenie, która godzina będzie nadliczbową i jak zapłacić za tzw. godziny ponadwymiarowe.

REKLAMA

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

W 2013 roku wzrost gospodarczy spadnie do 1.7 - 1.8 proc.

W 2013 roku wzrost gospodarczy nie będzie wyższy niż 1,7-1,8 proc. Przychody ze sprzedaży przedsiębiorstw wzrosną o 4-5 proc.

Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Obowiązkiem pracodawcy jest poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia. Obowiązek ten musi być spełniony w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. W jaki sposób prawidłowo poinformować pracownika o jego warunkach zatrudnienia?

Od kiedy liczyć czas pracy

Nie ma jednoznacznych regulacji dotyczących tego, od jakiego momentu należy liczyć czas pracy pracownika. Dlatego kwestie te powinny znaleźć się w przepisach wewnętrznych.

Prowadzenie ewidencji czasu pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest ewidencjonowanie czasu pracy zatrudnionych pracowników. Dzięki ewidencji możliwe jest rozliczenie czasu pracy pracownika w danym tygodniu, miesięcy jak i okresie rozliczeniowym. W jaki sposób ewidencjonować czas pracy?

Uelastycznienie czasu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Długi okres rozliczeniowy - sprawdź skutki jego wprowadzenia

Każdy z pracowników powinien zostać poinformowany o obowiązującym w zakładzie w stosunku do niego okresie rozliczeniowym. Taką informację pracodawca zawiera w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, a w sytuacji, gdy takich dokumentów nie posiada, w obwieszczeniu podanym do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy

Wydłużenie okresu rozliczeniowego i wprowadzenie ruchomego czasu pracy - proponuje wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nowy sposób obliczania zasiłku macierzyńskiego

Resort pracy chce zmienić przepis, który obecnie jest zachętą dla kobiet do zakładania krótko przed porodem własnej firmy, by przez następne miesiące, już po porodzie, mogły dostawać wysoki zasiłek macierzyński. Zmianę zapowiedział wiceminister Marek Bucior.

Co należy uwzględnić w planie urlopów?

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów na następny rok musi tego dokonać do 31 grudnia starego roku. Jakie urlopy należy uwzględnić w planie urlopów?

Jak uzyskać dzień wolny za przepracowane nadgodziny?

Pracownik, który pracował w godzinach nadliczbowych ma możliwość uzyskania wolnego w pracy w wysokości wypracowanych nadgodzin. Co trzeba zrobić, żeby mieć wolne za nadgodziny?

Jak rozliczać czas pracy nauczycieli

Tygodniowy czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel ma obowiązek przebywać w miejscu pracy 40 godzin w tygodniu. Do czasu pracy nauczyciela wliczamy bowiem nie tylko czas samych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, ale także inne czynności, np. związane z przygotowaniem się do zajęć.

Koniec 2012 roku z większym bezrobociem

W listopadzie br. stopa bezrobocia nie przekroczy 13,0 proc., zaś na koniec 2012 roku może wynieść 13,2-13,3 proc. - poinformował resort pracy.

Przegląd najważniejszych zmian w prawie pracy w 2012 r.

Zmiany w urlopach wypoczynkowych, nowa norma czasu pracy pracowników niepełnosprawnych, większe kary za zatrudnianie cudzoziemców i wreszcie powrót do zasad liczenia czasu pracy z 2010 r. – to najważniejsze ze zmian w prawie pracy w 2012 r.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Jakie zmiany w czasie pracy są pożądane?

Od kilku miesięcy nasza gospodarka ostro hamuje. Słabnie przemysł i konsumpcja, rośnie bezrobocie, zmniejsza się liczba zatrudnionych. W tej sytuacji jednym z priorytetów polityki państwa powinna być ochrona miejsc pracy. Jednym ze sposobów walki z bezrobociem może być uelastycznienie czasu pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Jak zaplanować pracę niepełnoetatowca

Aby obliczyć wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego, należy postąpić tak samo jak w przypadku osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy.

Elastyczne rozliczanie czasu pracy juz w 2013 roku?

Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział zmiany w Kodeksie pracy, które miałyby wejść w życie jeszcze w 2013 roku. Wśród planowanych zmian jest również elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Jak być dobrze zorganizowanym?

Konieczność koordynowania wielu projektów i zadań oraz spektrum odpowiedzialności sprawiają, że dla menedżerów HR kwestia organizacji pracy staje się jednym z najważniejszych czynników sukcesu. Z jakich narzędzi warto korzystać, aby skutecznie zaplanować i w terminie zrealizować wszystkie działania? Jak pracować i żyć, nie mając poczucia, że czas przecieka przez palce?Doba ma 24 godziny, a czas dla wszystkich biegnie tak samo. Nikt nie potrafi zmagazynować, pożyczyć czy zdeponować czasu. Możemy jednak właściwie gospodarować czasem, wybierając i realizując te zadania, które są ważne i właściwe. A jak poznać, co jest właściwe?

Jak poprawnie ustalić czas pracy w grudniu 2012 r. po zmianie przepisów

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 7 października 2012 r. zgodnie z art. 130 § 21 Kodeksu pracy wymiaru czasu pracy nie obniżało święto przypadające w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy – najczęściej były to soboty. Jednak w wyroku z 2 października br. (sygn. akt K 27/11, Dz.U. z 2012 r., poz. 1110) Trybunał Konstytucyjny uznał art. 130 § 21 Kodeksu pracy za niezgodny z konstytucyjną zasadą równości. Obecnie w sytuacji gdy święto pokrywa się z dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to obniża ono wymiar czasu pracy o 8 godzin. Aby zachować zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.

Urlop rodzicielski w pytaniach i odpowiedziach

W 2013 roku wydłużony zostanie urlop przysługujący rodzicowi po urodzeniu dziecka. Po 26 tygodniach urlopu macierzyńskiego będzie można skorzystać z kolejnych 26 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące urlopu rodzicielskiego.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

Jak poprawnie ustalić wymiar czasu pracy i harmonogram na grudzień br. po zmianie przepisów

Zatrudniamy kilku pracowników w podstawowym systemie czasu pracy – dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dla tych pracowników przypada w sobotę. Zatrudniamy również kilku pracowników w równoważnym systemie czasu pracy (obowiązuje ich 8-godzinna norma czasu pracy) – dla nich jako dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wyznaczone zostały w grudniu br. jedynie czwartki (6 i 13 grudnia) oraz wtorki (18 i 25 grudnia). W naszej firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W obowiązującym w naszej firmie regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym wymiar czasu pracy nie ulega obniżeniu z tytułu święta przypadającego zarówno w niedzielę, jak i w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy. Czy po zmianie przepisów musimy w grudniu oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy? Czy musimy dokonać zmiany regulaminu pracy?

Czy pracownikowi, który regularnie przez 3 miesiące w roku wykonuje inną pracę w innym systemie czasu pracy niż zwykle, można ustalić jeden uniwersalny system czasu pracy

Pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w danym roku bez konieczności stosowania wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Zdarza się, że taka praca będzie wykonywana w innym systemie czasu pracy niż dotychczasowy. W takiej sytuacji niezbędne będzie poinformowanie pracownika o tej zmianie.

Oto 20 obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Od 8 października 2012 r. zmianie uległ sposób obliczania wymiaru czasu pracy. Ustalając zatem wymiary czasu pracy na 2013 r. pracodawcy powinni pamiętać o nowych regulacjach w tym zakresie. Nie należy też zapominać o obowiązkach na przełomie roku w zakresie urlopów wypoczynkowych. Niektórzy pracodawcy mają bowiem obowiązek ustalić m.in. plan urlopów na 2013 r., a wszyscy współczynnik urlopowy, jaki będzie obowiązywał w 2013 r.

Czas pracy kierowców a obowiązki pracodawcy

Pracodawca zatrudniający w swojej firmie kierowców musi dokładnie przestrzegać przepisów o czasie pracy. Kontrola czasu pracy kierowców jest obowiązkowa i pozwala uniknąć wielu wypadków spowodowanych zmęczeniem.

Zasiłek chorobowy po przerwaniu urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński 2013

Od 1 września 2013 roku modyfikacji ulegnie urlop macierzyński. Nowa regulacja przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku oraz możliwość łączenia urlopu z pracą.

Zwolnienia z pracy – kiedy pracodawca ma obowiązek zwolnienia z pracy?

Pracodawca musi obowiązkowo zwolnić pracownika z całego lub części dnia pracy ze względu na okoliczności przewidziane w prawie pracy. Kiedy zwolnienie pracownika z dnia pracy jest obowiązkowe?

Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku?

Urlopy macierzyńskie i wychowawcze od 2013 r.

Od 1 września 2013 r. urlopy macierzyński i wychowawczy mają zostać wydłużone. Rząd przedstawił propozycje zmian.

Wymiar czasu pracy dla poszczególnych okresów rozliczeniowych w 2013 r.

W trakcie okresu rozliczeniowego praca pracownika powinna zostać wyrównana w taki sposób, by wymiar czasu pracy oraz przeciętna tygodniowa liczba dni pracy przewidziane w Kodeksie pracy zostały zachowane. Jakie będą wymiary czasu pracy w poszczególnych okresach rozliczeniowych w 2013 roku?

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Koniec roku kalendarzowego wiąże się z obowiązkiem ustalenia przez pracodawcę wymiaru czasu pracy na kolejny rok. Ustalenie to ma na celu zaplanowanie harmonogramu czasu pracy dla pracowników. W jaki sposób ustalić wymiar czasu pracy w 2013 roku?

Skrócony czas pracy przy szkodliwych warunkach pracy

W przypadku, gdy praca jest wykonywana w szkodliwych lub szczególnie uciążliwych warunkach pracy, pracodawca ma obowiązek skrócenia czasu pracy swoim pracownikom. Kiedy trzeba skrócić czas pracy z powodu szkodliwych warunków pracy?

20 najważniejszych obowiązków pracodawcy na przełomie roku

Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA – to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.

Sprawdź, jak rozliczać czas pracy po wyroku TK

Od 1 stycznia 2011 r. został wprowadzony przepis, zgodnie z którym, jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy (czyli np. w wolną sobotę), to nie obniża ono wymiaru czasu pracy (art. 130 § 21 Kodeksu pracy). Jeżeli zatem pracodawca ustalił jako dzień wolny od pracy np. sobotę, to dotychczas nie musiał oddawać dnia wolnego za święto, które przypadało w tym dniu. Taką regulację 2 października br. TK uznał za niezgodną z konstytucją.

Jak zmienią się urlopy macierzyńskie w 2013 r.

Roczne urlopy macierzyńskie, obowiązkowy miesiąc urlopu wychowawczego dla ojców, opłacanie składek za przedsiębiorców, pracujących na umowy zlecenie i nieubezpieczonych podczas opieki nad dziećmi - to niektóre propozycje rządu ułatwiające godzenie pracy z wychowywaniem dzieci.

Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK

Od 8 października 2012 r. pracodawcy ponownie muszą zapewnić pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto, które przypada w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Przepisy, które zniosły ten obowiązek, Trybunał Konstytucyjny uznał w wyroku z 2 października 2012 r. (sygn. K 27/11) za sprzeczne z Konstytucją RP.

Urlop macierzyński 2013

Pracownicy po urodzeniu dziecka przysługuje płatny urlop macierzyński. Jego długość uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Ile będzie trwał urlop macierzyński w 2013 roku?

Szkodliwe warunki a skrócenie czasu pracy

Pracownik, który wykonuje swoja pracę w warunkach szkodliwych lub szczególnie uciążliwych dla zdrowia może liczyć na skrócenie czasu pracy. Kiedy skrócenie czasu pracy jest możliwe i na czym ono polega?

Jakie skutki wywołuje praca zmianowa

Przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Dodatkowa praca nauczycieli

Nauczyciele nie są objęci zakazem konkurencji. Oznacza to, że każdy nauczyciel może pracować w innej szkole, jak również w całkowicie innej branży. Gdzie nauczyciel może starać się o dodatkową pracę?

REKLAMA