REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop bezpłatny, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest molestowanie seksualne?

Molestowanie to niepożądane zachowanie nie związane z płcią osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika.

Koszty niezwróconych odzieży i obuwia roboczego

Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość i jak wyegzekwować ich zwrot od byłych pracowników?

Wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

REKLAMA

Zarządzanie konfliktami

Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym wszelkie konflikty stawiają szczególne wymagania zarówno spierającym się osobom, jak i tym, które muszą wmieszać się w konflikt, aby uzdrowić atmosferę w instytucji.

Zasady przebywania nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczycielom mianowanym, jak też zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje prawo do przejścia w stan nieczynny. Skorzystanie z tego uprawnienia może nastąpić tylko w konkretnych sytuacjach – tj. np. w przypadku częściowej likwidacji szkoły albo w razie określonych zmian organizacyjnych.

Czym jest powołanie?

Powołanie, tak jak mianowanie i wybór należy do tzw. pozaumownych stosunków pracy, które w odróżnieniu od umowy o pracę stanowią akty formalnie jednostronnie, dokonywane przez podmiot zatrudniający bądź przez organ nadzorujący, działający w tym zakresie zamiast podmiotu zatrudniającego. Osoba, która ma zostać pracownikiem na podstawie powołania nie jest uczestnikiem aktu, jednak jej zgoda wyrażona przed lub po dokonaniu aktu powołania jest warunkiem niezbędnym powstania takiego stosunku pracy.

Czym jest mianowanie?

Mianowanie obok powołania i wyboru jest jednym z pozaumownych sposobów nawiązania stosunku pracy. Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu, dlatego też obecnie w Polsce obowiązuje ponad 20 aktów prawnych mówiących mniej lub bardziej szczegółowo o stosunkach pracy różnych grup pracowników nawiązywanych na podstawie mianowania.

REKLAMA

Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracowników

Na pracodawcy, jako stronie silniejszej stosunku pracy spoczywa szereg obowiązków związanych z ochroną zdrowia pracowników, a jednym z nich są obowiązkowe badania lekarskie.

Kiedy można zwolnić za nieobecność w pracy?

Polskie prawo pracy umożliwia pracodawcy zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym w razie ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych, które wynikają m.in. z przepisów prawa pracy, regulaminu pracy, zakładowego układu zbiorowego pracy oraz przede wszystkim z umowy o pracę.

Kiedy można rozwiązać stosunek pracy z długo chorującym pracownikiem?

Zatrudnianie długo chorującego pracownika, jest bardzo kłopotliwe dla pracodawcy, ze względu na to, że osoba taka nie jest w stanie świadczyć pracy oraz „zajmuje etat”. Nie rzadko bywa tak, że pracodawca po prostu boi się zwolnić chorą osobę, bo wydaje mu się takie zachowanie nieetyczne.

Czy trzeba wykonać każde polecenie służbowe?

Stosunek pracy nakłada na pracownika szereg specyficznych obowiązków. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Zgodnie z kodeksową definicji stosunku pracy – pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a ten z kolei do wypłaty pracownikowi adekwatnej wypłaty. Wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy jest wobec tego obowiązkiem pracownika, ale i jego uprawnieniem.

Kiedy pracownika można zbadać alkomatem?

Na pracodawcy spoczywa obowiązek nie dopuszczenia do pracy osoby, wobec której zachodzi podejrzenie, iż znajduje się w stanie nietrzeźwości, a z drugiej strony musi uszanować godność pracownika, przez co nie może zmusić go do badania alkomatem. Pracownik także ma obowiązek powstrzymywania się od pracy, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się w zakładzie pracy nietrzeźwy albo spożywał alkohol w czasie pracy.

Samochód służbowy – odpowiedzialność pracownika?

Specyfika niektórych zawodów wymaga od pracodawcy konieczności powierzenia pracownikowi samochodu służbowego. Przepisy prawa pracy nie narzucają pracodawcy jakiejś konkretnej formy jego przekazania, przez co dochodzi do różnych problemów z uzyskaniem ewentualnego odszkodowania.

Praca za granicą a ciągłość pracy

Ciągłość pracy jest swoistą konstrukcją z zakresu prawa pracy polegającą na sumowaniu okresów pracy w różnych zakładach i uznawanie ich za jeden nieprzerwany okres zatrudnienia, o ile zmiana miejsca pracy nastąpiła zgodnie z przepisami prawa pracy.

Wypowiedzenie bez podania przyczyny

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną prowadzącą do definitywnego zakończenia stosunku pracy wraz z upływem okresu wypowiedzenia oraz nadejściem przewidzianego ustawowo terminu. Czynności tej może dokonać zarówno pracownik jak i pracodawca.

Odpowiedzialność pracowników za powierzone im mienie

Polski ustawodawca stara się precyzować specyficzny rodzaj odpowiedzialności materialnej pracowników za mienie im powierzone. Niemniej jednak najwięcej kontrowersji budzi kwestia zasad odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w mieniu, którym powinien był opiekować się pracownik oraz możliwości dochodzenia w związku z tym swoich praw przez pracodawców.

Ubiór dla pracownika

Na pracodawcy spoczywa wiele obowiązków, w tym m.in. obowiązek dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego.

Kiedy można zwalniać dyscyplinarnie?

Zwolnienie dyscyplinarne polega na natychmiastowym zwolnieniu pracownika bez zachowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia, ze względu na zawinione, ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.

Prawa pracowników tymczasowych

Pracownicy tymczasowi to osoby zatrudnione przez agencję pracy tymczasowej, w celu podnajęcia ich tzw. pracodawcom użytkownikom w rzeczywistości faktycznie korzystającym ze świadczonej pracy przez określone osoby.

Prawo do odprawy rentowej

Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?

Czy studia wliczają się do stażu pracy?

Staż pracy odgrywa istotną rolę przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, ponieważ w zależności od tego ile wynosi, tyle będzie przysługiwało danemu pracownikowi dni urlopu, tj. 20 dni - jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, albo 26 dni, jeśli staż wynosi, co najmniej 10 lat pracy.

Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

W spółce zatrudniającej 623 osoby pracownikom wypłacany jest dodatek stażowy. Jest on określony w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu – zależy od stażu pracy w naszej firmie. Jego wypłata nie jest uzależniona od innych czynników – przysługuje również pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy zasiłku macierzyńskim (nie wypłacamy go tylko pracownicom na urlopach wychowawczych oraz osobom na urlopie bezpłatnym). Czy w takiej sytuacji dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?

Rola internetowych sieci społecznych w zarządzaniu

Internetowe sieci społeczne przyciągają setki milionów internautów na całym świecie, którzy używają ich do celów prywatnych i służbowych. Co tak naprawdę skłania ludzi do używania tych platform? Firmy rozumiejące cele, którymi kierują się użytkownicy, będą w stanie czerpać korzyści z istnienia tych platform.

Jak należy liczyć miesięczny termin na zwolnienie dyscyplinarne

Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Programy opcji menedżerskich i podobne zadomowiły się w Polsce na dobre. Czemu można przypisać ich rosnącą popularność?

Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?

W zależności od rodzaju podstawy nawiązania stosunku pracy, a także powodu rozwiązania, może być on rozwiązany wskutek: porozumienia stron, wypowiedzenia, oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, z upływem czasu, na jaki był zawarty, z wykonaniem pracy, do wykonania której był zawarty, wskutek odwołania (stosunek pracy na podstawie powołania) albo wygaśnięcia mandatu (stosunek pracy na podstawie wyboru).

Czy za kradzież można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym?

Umowa na zastępstwo - czy warunki zatrudnienia muszą być identyczne

Na czas nieobecności pracownicy z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego chcemy zatrudnić nowego pracownika na umowę o zastępstwo. Osoba ta ma krótszy staż pracy i mniejsze doświadczenie zawodowe niż nasza pracownica. Nie będzie też wykonywać dokładnie wszystkich obowiązków osoby zastępowanej. Czy w tej sytuacji warunki i rodzaj pracy w umowie na zastępstwo muszą być identyczne jak zastępowanego?

Program rozwoju utalentowanych pracowników – studium przypadku

Jakie są sposoby nawiązania stosunku pracy?

Podstawą nawiązania stosunku pracy może być umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie, spółdzielcza umowa o pracę. Zawarcie każdej z tych umów powoduje, że stajemy się pracownikami.

Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Młodociani mogą samodzielnie podejmować pracę. Nie jest wymagana do tego zgoda rodziców. Jeżeli jednak wykonywana praca będzie się sprzeciwiać dobru dziecka, rodzic może zakończyć ten stosunek pracy.

Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Ustalanie wykazu prac wykonywanych przez co najmniej dwie osoby

Pracodawca jest uprawniony i obowiązany do ustalenia zakładowego wykazu prac, które powinny być wykonywane co najmniej przez dwie osoby. Jakimi przesłankami powinien kierować się pracodawca, ustalając bądź aktualizując wykaz prac?

Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Co do zasady, samorządowych urzędników należy zatrudniać w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ale stanowiska urzędnicze mogą być też obsadzane m.in. przez przeniesienie na nie osób już pracujących w samorządzie.

Prace wzbronione kobietom w ciąży

Plusy i minusy pracy na odległość. Czy korzystają Państwo z telepracy w swojej firmie?

Czy osoba, która popełniła wykroczenie może zostać policjantem?

Kandydat na policjanta powinien spełniać szereg wymagań, określonych w ustawie o Policji. Jednym z nich jest niekaralność. Projekt nowelizacji ustawy przewiduje jednak wprowadzenie pewnej zmiany w tym zakresie – ograniczenie pojęcia niekaralności tylko do przestępstw i przestępstw skarbowych.

Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe?

Testy inteligencji wielorakich - zastosowanie do oceny potencjału pracowników

Ekwiwalent za niewykorzystane dni na poszukiwanie pracy

Pracownik został zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny, ale nie radził sobie z powierzonymi obowiązkami i wręczyłem mu wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownik zażądał wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy. Czy w trakcie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny pracownikowi przysługuje w ogóle zwolnienie na poszukiwanie pracy i czy w przypadku ich niewykorzystania muszę wypłacić mu ekwiwalent?

Abolicja w płaceniu składek dla przedsiębiorczych matek

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą będą mogły skorzystać z abolicji w płaceniu składek ZUS.

Czy będzie nam przysługiwał dwumiesięczny urlop wypoczynkowy?

Pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do końca lipca następnego roku. W praktyce oznacza to dwa miesiące wakacji.

Szkolenia i studia podyplomowe dla samorządowców - nowe trendy

Nie wystarczy ukończyć studia podyplomowe, by stać się specjalistą w konkretnej dziedzinie. Dziś udział w szkoleniach i stałe podnoszenie kwalifikacji przez samorządowców jest koniecznością, której trzeba sprostać aby gminy i powiaty liczyły się, choćby w wyścigu po unijne dotacje.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić?

Kieruję kilkuosobowym zespołem konsultantów. Niedawno w trakcie spotkania działu jeden z moich pracowników stwierdził, iż czuje, że zaczyna się wypalać zawodowo. Stwierdzenie to bardzo mnie poruszyło i zastanawiając się nad tym, co powiedział, doszłam do wniosku, że faktycznie coraz więcej słyszy się i mówi o wypaleniu zawodowym, jednak nie sądziłam, że i mojego zespołu to będzie dotyczyć. Czy jest to swoista moda, czy już rzeczywisty problem? Czy jako menedżerowie potrafimy w porę rozpoznać, czy to, co się dzieje wśród naszych pracowników, to już jest wypalenie zawodowe, czy tylko chwilowy spadek formy?

Jak ustalić przychód w PIT gdy płatnik pobrał nieprawidłowo składki?

Problem dotyczący prawidłowego określenia przychodu pracownika i wysokości podatku w sytuacji kiedy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zostały niewłaściwie naliczone przez płatnika w poprzednich latach został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 02.03.2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-996/10/MK).

Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?

Jestem pracownikiem spółki X od 15 lat. Na początku 2011 r. zwróciłem się do działu kadr o udostępnienie mi moich akt osobowych. Dowiedziałem się, że w kadrach nie ma teczek, gdyż podobno są w firmie, która je prowadzi, i w związku z tym nie mogą być mi udostępnione. Czy akta nie powinny być przechowywane w siedzibie zakładu pracy?

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

REKLAMA