REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop bezpłatny, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie

Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.

Pracownice handlu w miejscowościach turystycznych alarmują: będziemy pracować ponad siły

Pracownicy dyskontów pracujący nad morzem obawiają się nadchodzącego sezonu letniego. Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom trafia duża ilość wiadomości, że ruch rośnie z dnia na dzień, a pracowników zamiast przybywać… ubywa.

Praca pielęgniarek i położnych: kwalifikacje, ale także wrażliwość

Praca pielęgniarek i położnych wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także wrażliwości, empatii, poświęcenia i umiejętności zrozumienia człowieka w jego cierpieniu – z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej przekazało PPOZ.

Prawa pracowników firm objętych sankcjami

Umieszczenie firmy wspierającej agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jej pracowników w Polsce natychmiastowe odebranie źródła utrzymania. Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministerstwa rodziny wyjaśnia, że przepisy powinny przewidywać ochronę ich praw.

REKLAMA

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

FOMO w IT

Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.

Praca zdalna - planowane regulacje

Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.

Konto organizacji na praca.gov.pl - jak z niego korzystać?

Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Jak z niego korzystać?

REKLAMA

W kwietniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt procent

Bezrobocie wynosi obecnie 5,3% - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

60 proc. pracowników dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) precyzyjnie określa zakres obowiązków i praw, jakie wzajemnie wobec siebie mają podczas kontroli kontrolowani i kontrolerzy. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania kontrolnego.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Jak napisać ogłoszenie o pracę?

Oferta pracy – na co zwracają uwagę kandydaci? W jaki sposób napisać ogłoszenie o pracę?

Stopa bezrobocia w Polsce – najnowsze dane

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Sprawdź ile wynosiła stopa bezrobocia w marcu 2022r.

Praca zdalna i hybrydowa w sektorze IT

Czy upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej ma wpływ na zatrudnienie w branży IT? Jak wygląda krakowski rynek pracy w branży IT? Sprawdź wyniki raportu "Krakow IT Market Report"!

Produkcja a różnorodność

Według tegorocznego badania „Kobiety w przemyśle”, autorstwa HRK Engineering & Manufacturing, 34% firm z sektora produkcyjnego deklaruje wzrost zatrudnienia pań na stanowiskach specjalistycznych z obszaru naukowo–technicznego. Wyniki idą w parze z trendem w biznesie, który daje równe szanse kobietom i mężczyznom, zgodnie z polityką różnorodności. Polski przemysł otwiera się na panie, jednak dzieje się to stopniowo. O tym, dlaczego transformacja miejsc pracy jest potrzebna opowiada Dominika Frydlewicz, HR Manager firmy Cedo.

Jaki urlop dla pracownika młodocianego?

W jaki sposób obliczyć urlop pracownika młodocianego? Jakie okresy wliczają się w tym przypadku do okresu zatrudnienia, od którego zależy urlop?

Przepisy o pracy zdalnej już wkrótce

Wiceminister rodziny zapowiedział, że na początku września wejdą w życie przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej. Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Czy zwyczaj „przedłużania” weekendu może uzasadniać zwolnienie pracownika?

Zbliża się okres majówek, długich weekendów i urlopów pracowników. To czas, w którym pracodawcy dotkliwe odczuwają wciąż aktualną praktykę korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich w celu przedłużenia wolnego. Powraca w związku z tym pytanie, czy takie krótkie, ale powtarzające się nieobecności mogą stanowić powód do zwolnienia pracownika z pracy?

43% firm uważa, że wojna negatywnie wpłynie na ich działalność - badanie Konfederacji Lewiatan

43% przedsiębiorstw uważa, że w ciągu 3 miesięcy wojna w Ukrainie negatywnie wpłynie na ich działalność. Spośród nich, prawie 80% boi się przede wszystkim wzrostu kosztów działalności – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku - co spowoduje?

Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców

Zmiana Polskiego Ładu w trakcie roku powoduje zamieszanie wśród pracodawców. Merytorycznie może jednak okazać się korzystna. Obniżenie stawki podatku PIT w pierwszym progu podatkowym do 12 proc., likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej oraz utrzymanie wprowadzonych na początku roku wyższej kwoty wolnej podatku i wyższego limitu kwoty drugiego progu podatkowego – to w ocenie prawnika Michała Lisawy z kancelarii Baker McKenzie pozytywne aspekty zapowiadanych zmian w Polskim Ładzie.

54 proc. Polaków pozytywnie nastawionych do wolontariatu pracowniczego

54 proc. Polaków uważa, że wolontariat pracowniczy może wzmacniać dobre relacje międzyludzkie, ale co trzeci uważa go za działanie na pokaz - poinformował w czwartek portal Pracuj.pl., powołując się na badanie "Polacy w nowym środowisku pracy. Ewolucja świata zawodowego".

Urlop w wymiarze proporcjonalnym – kiedy przysługuje pracownikowi?

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę w ciągu roku, ustala się mu urlop proporcjonalny. Jak to zrobić?

Urlop – kiedy 26 dni?

Kiedy pracownik nabywa prawo do 26 dni urlopu? Jakie warunki powinien spełnić, by wybrać się na dłuższy urlop wypoczynkowy?

Do jakich wypadków przy pracy dochodzi w Polsce?

Z winy pracowników dochodzi do 60% wypadków przy pracy w Polsce, ale finansowe konsekwencje tych zdarzeń i tak spoczywają na pracodawcach. Jakie wypadki o pracę zdarzają się w Polsce?

Informacje żądane od kandydata i pracownika - praca

Jakich informacji (danych osobowych) może żądać pracodawca od kandydata do pracy. Jakich może oczekiwać od pracownika?

100 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce

Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że od wybuchu wojny pracę w Polsce podjęło 100 tys. Ukraińców. Dodała również, że przygotowywane są kolejne pakiety rozwiązań w kwestii zatrudnienia Ukraińców.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca?

Jakie cechy powinien posiadać pracodawca? W jakich firmach chcą pracować polscy specjaliści? Sprawdź co na ten temat mówi raport „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Święto Pracy 2022 z OPZZ

Z okazji Święta Pracy OPZZ organizuje w tym roku 38 różnych wydarzeń od hasłem: „Pokój, praca, bezpieczeństwo!”.

Zmiany dla pracowników sektora ochrony zdrowia 2022 r.

27 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Na posiedzeniu wiceminister zdrowia zapewniał, że resort podejmuje wiele inicjatyw dotyczących pracowników sektora ochrony zdrowia. Sprawdź na jakie zmiany mogą liczyć pracownicy ochrony zdrowia.

Uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy

26 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy. Uczestniczyli w niej członkowie Rady Ochrony Pracy oraz parlamentarzyści, przedstawiciele zainteresowanych resortów, Państwowej Inspekcji Pracy, Społecznej Inspekcji Pracy oraz reprezentanci partnerów społecznych.

Polski Ład a procesy kadrowo-płacowe

Obsługa kadrowo-płacowa to obszar, bez którego nie może funkcjonować żadna firma. Choć z pozoru to zajęcie może wydawać się schematyczne, pracownicy działów kadrowo-płacowych muszą stale poszerzać swoją wiedzę – szczególnie teraz w związku z wprowadzeniem tzw. Polskiego Ładu, a także zapowiedzią kolejnych zmian. Mnogość nowych przepisów i konieczność ich wnikliwej analizy powodują, że coraz więcej firm decyduje się na outsourcing kadrowo-płacowy.

Brakuje pracowników z Ukrainy. Kto ich zastąpi?

Z powodu ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę do Polski napłynęło bardzo dużo kobiet z Ukrainy, dla których nie ma wystarczającej ilości ofert pracy. Z kolei w branżach, w których zatrudniani są głównie mężczyźni polscy pracodawcy borykają się z niedoborami kadrowymi. Kto zastąpi ukraińskich mężczyzn na polskim rynku pracy?

Kompetencje pracowników na polskim rynku pracy

Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 91 proc. firm ma trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. Jednocześnie 72 proc. polskich firm nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje takiego przedsięwzięcia w tym roku.

Nowelizacja ustawy o PPE, IKE i IKZE z podpisem Prezydenta

Prezydent 25 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Celem ustawy jest poprawa funkcjonowania PPE. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 r.

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 lat

Główny Urząd Statystyczny ogłosił komunikat dotyczący aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat. W Polsce w 2020 r. zanotowano wyższy wskaźnik zatrudnienia i wyższy współczynnik aktywności zawodowej osób powyżej 50 lat niż przed rokiem.

Jak postawa pracodawcy wobec środowiska wpływa na pozyskiwanie pracowników?

Coraz więcej kandydatów do pracy bierze pod uwagę, jak potencjalny pracodawca wpływa na środowisko naturalne. Czy zielonym firmom łatwiej jest pozyskać nowych pracowników? Sprawdź co na ten temat mówią wyniki sondażu.

Rotacja pracowników po pandemii COVID-19 – czy można ją powstrzymać?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że firmy często zmagają się z problemem rotacji pracowników. Co zrobić aby powstrzymać rotację pracowników? Sprawdź w jaki sposób pracodawcy mogą poradzić sobie z tego typu trudnościami.

Jak wzmocnić pozycję młodych na rynku pracy?

Trwają prace nad Rządową Strategią na rzecz Młodego Pokolenia. Czy uda się wzmocnić sytuację młodych Polek i Polaków na rynku pracy? Sprawdź jakie są założenia Strategii na rzecz Młodego Pokolenia.

Pandemia COVID-19 w miejscu pracy

Po ponad dwóch latach życia w pandemii zaczynamy funkcjonować relatywnie normalnie. Jednak do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom nadal wpływają skargi związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19.

Pomoc dla obywateli Ukrainy - rynek pracy

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy. Przedstawiamy najważniejsze informacje, a także przypominamy, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

Urlop 14 dni - czy obowiązkowy w 2022 r.?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Urlop szkoleniowy – dla kogo?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego. Wymiar takiego urlopu wynosi od 6 do 21 dni roboczych. Kiedy można z niego skorzystać?

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Pandemia COVID-19 stworzyła niezwykłą sytuację dla ludzi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

REKLAMA