REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uzasadnić swoją nieobecność w pracy

Określone okoliczności i zdarzenia, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy uzasadniają nieobecność pracownika w pracy. Nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona i nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji.

Do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy

Zbliża się koniec roku, a w związku z tym zbliża się termin wykorzystania przez pracowników ich urlopów wypoczynkowych. Co roku pracownicy mają prawo do nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Dni wolne od pracy w 2011 roku

W ciągu roku kalendarzowego oprócz sobót i niedziel, które dla większości pracowników są dniami wolnymi od pracy, pracownik ma prawo do dni wolnych w związku ze świętami. Ustanowienie dnia 6 stycznia, jako dnia wolnego od pracy wprowadziło wiele zmian w zakresie dni wolnych pracownika.

Czy można odmówić pracownikowi urlopu na żądanie

Pracownik co roku ma prawo do 4 dniu urlopu na żądanie. Czy istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu?

REKLAMA

6 stycznia dniem wolnym od pracy

Dnia 6 stycznia czyli święto Trzech Króli pracownicy mają wolne od pracy. Czy jednak zawsze 6 stycznia będzie dniem wolnym?

Powrót do pracy w mniejszym wymiarze zamiast urlopu wychowawczego

Pracownicy, którzy po urlopie macierzyńskim zdecydują się wrócić do pracy, zamiast skorzystać z urlopu wychowawczego, mogą liczyć na szczególne traktowanie.

Komu przysługuje urlop wychowawczy

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi. Jako pracownika należy rozumieć matkę, ojca oraz opiekuna prawnego. Osoby te korzystają z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Komu przysługuje urlop macierzyński

Prawo do urlopu macierzyńskiego jest jednym z najważniejszych uprawnień związanych z rodzicielstwem, jakie przewiduje Kodeks pracy. Uprawnienie przysługuje matce dziecka, a w szczególnych przypadkach, także ojcu dziecka.

REKLAMA

Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu

Matka po wykorzystaniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wydłużyć tym sposobem czas opieki nad dzieckiem.

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego

Pracownikowi, który chce sprawować opiekę nad małym dzieckiem przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu zależy, od tego czy dziecko którym będzie opiekował się rodzić jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z większego urlopu może skorzystać pracownica, która urodziła więcej niż jedno dziecko w czasie porodu.

Jaki będzie wymiar urlopu dodatkowe urlopu macierzyńskiego w 2011 roku

Od początku 2010 roku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu ma wzrastać z każdym rokiem.

Ile wyniesie urlop tacierzyński w 2011 roku

W kodeksie pracy znajdują się tylko przepisy dotyczące urlopu ojcowskiego. Określenie urlop tacierzyński jest określeniem potocznym urlopu macierzyńskiego, który może wykorzystać ojciec dziecka. Czy wymiar tego urlopu w 2011 roku wzrośnie?

Ile wynosi urlop ojcowski w 2011 roku

Od roku 2010 wprowadzono przepis zezwalający ojcom wychowującym dzieci na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Jaki będzie wymiar tego urlopu w roku 2011.

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

Umowa zlecenia a prawo do urlopu

Zostałam zatrudniona na umowę zlecenia, w treści umowy nie ma jednak wzmianki o urlopie. Czy przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestię urlopu ?

Co powinna zawierać umowa timesharingu?

W umowie timesharingu przedsiębiorca zobowiązuje się do oddania do korzystania z określonego lokalu przez pewien okres w danym roku. Umowa musi zawierać m.in. dokładne określenie lokalu.

Kiedy można zmienić termin urlopu wypoczynkowego

Prawo do zmiany terminu urlopu wypoczynkowego przysługuje zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Przesunięcie terminu musi być jednak uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy lub ważnymi przyczynami po stronie pracownika. Warto również wiedzieć, że za zgodą obu stron stosunku pracy przesunięcie terminu urlopu możliwe jest zawsze.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowacji? Nasz południowy sąsiad – to kraj o dużym bogactwie przyrody ale słynie też z restrykcyjnych przepisów drogowych i wysokich mandatów.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Rodos?

Alternatywą dla stacjonarnych wakacji na jednym z wybrzeży wyspy Rodos może okazać się podróż samochodem po jednej z najpiękniejszych części Grecji.

Kto ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wymiar urlopu wynosi 20 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, lub 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Należy jednak podkreślić że przepisy prawa gwarantują pewnej grupie pracowników prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

Urlopy szkoleniowe dla energetyków

Pracownicy branży energetycznej muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Z tego względu mają prawo do urlopów szkoleniowych, podczas których zachowują prawo do wynagrodzenia.

Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Kadrowa twierdzi, że skoro jestem zatrudniona na pół etatu to przysługuje mi 1 dzień opieki nad dzieckiem. Czy kadrowa ma rację?

Czy pracownik może skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli drugi rodzic nie pracuje

Chciałem skorzystać z dwóch dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Pracodawca poinformował mnie jednak, że jeżeli moja żona nie pracuje tylko przebywa z dzieckiem w domu nie przysługują mi 2 dni wolne. Czy szef ma rację?

Czym jest szczególny urlop bezpłatny

Czy pracodawca może zaproponować mi pójście na urlop bezpłatny w zamian za pracę u innego pracodawcy? Czy jego działanie jest zgodne z prawem?

Urlop bezpłatny a przeniesienie na inne stanowisko

Jestem na urlopie bezpłatnym. Otrzymałam telefon od pracodawcy, że zostałam przeniesiona na inne stanowisko. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Ilość posiadanych dzieci a zwolnienie na opiekę

Wychowuję trójkę dzieci. Czy nie powinno mi przysługiwać 6 dni zwolnienia na opiekę nad nimi?

Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy

Zmarła moja teściowa. Czy w związku z tym mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego? Jakie przepisy prawa regulują tą kwestię?

Na jak długi okres można udzielić urlopu bezpłatnego

Chcę złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Jak długo, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, może trwać mój urlop?

Kiedy przepada urlop okolicznościowy

Przebywając na urlopie wypoczynkowym zmarł mój teść. Kadrowa poinformowała mnie, że nie mogę skorzystać przebywając na urlopie wypoczynkowym z urlopu okolicznościowego. Czy to prawda?

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Ile dni wolnych na opiekę nad dzieckiem przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwa etaty

Pracuję w dwóch firmach na umowę o pracę. Czy w obu zakładach pracy przysługuje mi po dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem?

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Wraz z mężem adoptowaliśmy 2,5 letnią córeczkę. Czy przysługuje nam 2 dni opieki nad dzieckiem, tak jak biologicznym rodzicom dziecka?

W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Zgłosiłam pracodawcy dwa dni opieki nad dzieckiem, wniosek został przyjęty, jednak po przyjściu do pracy szef poinformował mnie, że w dniach tych widział mnie jak spacerowałam z dzieckiem, które wyglądało na zdrowe. Według niego zwolnienie na dziecko przysługuje wówczas jak ono zachoruje. Czy pracodawca ma rację? W jakich okolicznościach zgłasza się zwolnienie na opiekę nad dzieckiem?

Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy?

Prawo wskazuje sytuacje, gdy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy. W niektórych przypadkach pracownik, mimo nieobecności w pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Czy urlop na żądanie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym?

Wykorzystałem 26 dni urlopu wypoczynkowego, jednak ani razu nie zgłosiłem urlopu na żądanie. Czy w związku z tym przysługuje mi jeszcze dodatkowo cztery dni urlopu?

Skarga pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy

Skargę do Państwowej Inspekcji Pracy można wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, telefaksu, poczty elektronicznej, a także ustnie do protokołu.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi jedno z podstawowych praw pracownika, jest także konstytucyjnym prawem obywatelskim, gwarantowanym przez art. 66 Konstytucji RP.

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

Urlop wychowawczy w razie adopcji

Rodzice zastępczy zapewniają opiekę i wychowanie dziecku którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni praw rodzicielskich lub którym ograniczono władzę rodzicielską. Nie ma zatem przeszkód, aby pracownik który zaadoptował dziecko (został opiekunem prawnym dziecka) skorzystał z urlopu wychowawczego, który jest czasem osobistej opieki nad dzieckiem.

Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Nie masz co zrobić ze swoimi zielonymi podopiecznymi podczas urlopu? Boisz się, że mogą zwiędnąć podczas Twojej nieobecności z powodu braku wody? Wcale nie musi tak być! Zobacz, jak możesz je zabezpieczyć przed utratą wilgoci na czas swojego wyjazdu.

Czym jest prawo do wypoczynku?

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Prowansalskie rozrywki

Gra w bule w cieniu parkowych platanów, publiczność ciągnąca do starożytnych amfiteatrów niczym przed 2000 laty, kontrowersyjne walki byków… Podróż do Prowansji może upłynąć pod znakiem nietypowych rozrywek.

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Szwajcarskie smakowitości

W Szwajcarii można się najeść do syta. Standard licznych restauracji plasuje się na wysokim poziomie. Zacznijmy od zwykłych gospód i zajazdów. Znajdziemy tam smakowitości charakterystyczne dla tego kraju.

Pięć najpiękniejszych francuskich wsi

Ponad sto francuskich miejscowości nosi tytuł »Najpiękniejszej wsi Francji«. W Prowansji paryskie jury poszukując piękna krajobrazu, dbałości o wiejską zabudowę, dekoracji kwiatowych, jakości życia i typowych cech danego regionu szczególnie często natrafiało na wieś godną uwagi. Na liczącym 65 km szlaku pięknych wsi między Luberon i Haut-Vaucluse w Lourmarin, Roussillon, Ménerbes, Gordes i Venasque poznać można aż pięć wiosek wyróżnionych tak znaczącym tytułem.

Wiedeńskie kawiarnie i cukiernie

Ciasteczka z kremem, czekoladowe torty, rolady z makowym nadzieniem, kawa ze śmietanką.. czy to raj łasucha? To Wiedeń - pełen kawiarni i cukierni, w których możemy spędzić popołudnie, spotkać sławnego pisarza i uraczyć się znanymi słodkościami.

Pieszo przez Calanques pod Marsylią

Czysta natura na skraju wielkiego miasta, białe skały tonące w błękitnym morzu: Calanques między Marsylią a Cassis to przypominający raj labirynt dla piechurów, którzy wykreślili słowo "zawroty głowy" ze swego słownictwa. Pierwsze wrażenie o tym fascynującym zakątku daje następująca czterogodzinna piesza wycieczka.

Na szlaku francuskich winnic

Dobre wino porusza wszystkie zmysły. Wiele posiadłości w okolicach Aix-en-Provence to architektoniczne perełki podawane do przednich win. Trasę liczącą łącznie około 120 km dobrze jest rozłożyć na dwa dni, aby mieć dość czasu na spróbowanie różnych gatunków wina.

W głąb hiszpańskiej kopalni

Winda opada szybem w dół. Światła drgają, głośniki syczą i wyją, kilku gości lękliwie przytula się do ścian. Winda zatrzymuje się z mocnym szarpnięciem na galerii 8. „Wszyscy wychodzą!” woła Ángel i śmiejąc się ze skutków „efektów specjalnych” dodaje: „Witamy w sztolni, na głębokości 600 m, wszystkie te odgłosy to symulacja!”.

REKLAMA