REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uokik, COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UOKiK: programy pomocowe dla firm powinny być przedłużone

UOKiK 13 listopada br. przesłał do Komisji Europejskiej notyfikację grupową. Umożliwi to Komisji Europejskiej przyjęcie jednej decyzji dotyczącej wszystkich zgłoszonych programów pomocowych dla przedsiębiorców.

Kondycja finansowa firm w UE. Prognozy są optymistyczne

Połowa dyrektorów finansowych w Europie deklaruje większy optymizm odnośnie do perspektywy finansowej przedsiębiorstw, które reprezentują. W marcu odpowiedziało tak zaledwie 10 proc. ankietowanych.

Co z firmowymi wigiliami w tym roku?

Home office zostanie z nami na dłużej. Dlatego wielu pracodawców zaczyna już w listopadzie szukać alternatywy dla firmowego świątecznego spotkania z pracownikami.

Świadczenia przysługujące osobom ubezpieczonym podczas kwarantanny lub izolacji z powodu COVID-19

Osoby ubezpieczone będące m.in. pracownikami czy zleceniobiorcami odbywające obowiązkową kwarantannę mogą za zgodą podmiotów je zatrudniających wykonywać w tym okresie pracę w trybie zdalnym. Wówczas za ten czas mają prawo do wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym wypadku, jeżeli objęte są ubezpieczeniem chorobowym, otrzymają świadczenie chorobowe. Pracy nie mogą świadczyć, nawet za zgodą zatrudniającego, osoby objęte izolacją, w tym w warunkach domowych. Dotychczasowe przepisy nie regulowały wprost możliwości wykonywania pracy zdalnej podczas kwarantanny. Została ona wprowadzona ustawą z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawę covidową, która obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia nowelizacji.

REKLAMA

Co 3 Polak ma trudności ze spłacaniem zadłużenia

30 proc. Polaków mających długi przyznaje, że nie radzi sobie z ich spłatą; 61,5 proc. czuje się nimi przytłoczonych; z kolei prawie jedna trzecia nie odczuwa z tego powodu dyskomfortu.

Cyfryzacja w GIS - jakie zmiany?

Cyfryzacja GIS oznacza liczne zmiany dla osób zakażonych. Jednym z rozwiązań jest ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Jakie dane znajdują się w systemie EWP? Czym jest SEPIS?

PIT 2021. Nowe formularze pozwolą rozliczyć darowizny na COVID-19

Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 r. będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi - wynika z projektu rozporządzenia resortu finansów.

Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?

Zarobki lekarza pracującego przy COVID-19 są wyższe. Personel medyczny ma przyznawany dodatek covidowy. Jaka jest wysokość dodatku? Kto może go otrzymać? Ile medycy mogą zarobić?

REKLAMA

Wzrosty na rynkach po informacji o szczepionce [VIDEO]

Od tego, jak długo utrzyma się szczepionkowy optymizm będzie zależała sytuacja nie tylko na rynkach finansowych. Przeszliśmy płynnie od paniki związanej z restrykcjami w Europie do hurraoptymizmu po rewelacjach Pfizera.

Teleporada - jak się do niej przygotować?

Teleporada w czasie pandemii często jest głównym sposobem na pierwszy kontakt z lekarzem. Jak przygotować się do teleporady krok po kroku? Jakie przepisy określają standardy i wytyczne dla lekarzy?

5 trendów, które mogą ukształtować świat IT po pandemii

Przełomowe technologie, które według prognoz pojawią się po 2021 r., odzwierciedlają wpływ pandemii COVID-19 na przyspieszenie cyfrowej transformacji społeczeństwa.

Firmy lepiej radzą sobie z II falą pandemii niż w marcu

Jesienią przedsiębiorcy na lockdown zareagowali lepiej niż w marcu - czy gospodarka ma już szczepionkę na koronawirusa? Dane o aktywności mikroprzedsiębiorców wskazują, że jesienią na lockdown zareagowali lepiej - w październiku wystawionych przez nich faktur było o 19,1 proc. więcej niż w marcu.

Morawiecki: nie ma obecnie potrzeby narodowej kwarantanny

Wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym; w najbliższych dniach nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Do szkół najpierw wrócą maturzyści i ósmoklasiści oraz najmłodsi uczniowie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ma nadzieję na jak najszybszy, stopniowy powrót do szkół. Zależeć to jednak będzie od rozwoju epidemii koronawirusa.

Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Dodatek covidowy miał przysługiwać wszystkim medykom. Jednak ustawa covidowa wprowadzająca m.in. ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy ze Wschodu oraz zawierająca nakaz noszenia maseczek została podpisana przez Prezydenta RP 3 listopada, ale wciąż nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zwłoka jest celowa. W międzyczasie przyjęto poprawkę, zgodnie z którą nie wszyscy medycy otrzymają dodatek 100%.

Rośnie liczba upadłości konsumenckich

Rośnie liczba ogłaszanych przez sądy upadłości konsumenckich. We wrześniu upadłość konsumencką ogłoszono w stosunku do 1366 osób,

Kwarantanna a negatywny wynik testu na COVID-19

Kwarantanna ulega zakończeniu po stwierdzeniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Czy można samemu zakończyć kwarantannę? Czy trzeba to zgłosić?

Adam Abramowicz: apeluję o rozmowy z zamkniętymi branżami

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w stanowisku skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego zaapelował o bezzwłoczny przegląd wprowadzonych ograniczeń wobec przedsiębiorców i nawiązanie rozmów z zamkniętymi branżami w celu ustalenia zaostrzonych warunków sanitarnych, umożliwiających ponowne otwarcie przedsiębiorstw.

Handlowcy apelują o otwarcie galerii handlowych

Organizacje branży handlowej apelują do rządu o pełne przywrócenie działalności galerii handlowych nie później niż 30 listopada.

Maseczki – nakaz zakrywania ust i nosa według ustawy

Maseczki, a konkretnie nakaz zakrywania ust i nosa, budzą sporo kontrowersji, również legislacyjnych. Tzw. ustawa covidowa, którą podpisał Prezydent ma na celu rozwianie tych wątpliwości. Jakie zmiany zostały przewidziane w ustawie? Co mogą oznaczać w praktyce?

Ruszają wypłaty dla sprzedawców chryzantem

Ponad 84 mln zł wyniesie pomoc dla producentów i sprzedawców chryzantem w związku z zamknięciem cmentarzy. DO ARiMR wpłynęło 5,3 tyś wniosków dotyczących 7 mln sztuk kwiatów.

Ruszają wypłaty dla sprzedawców chryzantem

Ponad 84 mln zł wyniesie pomoc dla producentów i sprzedawców chryzantem w związku z zamknięciem cmentarzy. DO ARiMR wpłynęło 5,3 tyś wniosków dotyczących 7 mln sztuk kwiatów.

500+ dla nauczyciela – komu przysługuje?

500+ dla nauczyciela to jednorazowe dofinansowanie, które mogą otrzymać nauczyciele, którzy kupili sprzęt, oprogramowanie lub usługi służące do realizacji nauki zdalnej. Jednak nie wszyscy. Kto może się o nie ubiegać? Jakie wymogi trzeba spełnić?

Praca zdalna na kwarantannie - nowe przepisy

Praca zdalna na kwarantannie to jeden z najpopularniejszych tematów ostatnich tygodni. Czy nowe przepisy rozwieją wszystkie wątpliwości? Kiedy można pracować na kwarantannie? Czy pracodawca może zmusić do pracy? Co z odmową pracownika?

Czy szczepionka na COVID-19 będzie w Polsce obowiązkowa, czy dobrowolna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2, wywołującemu chorobę COVID-19 będzie dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności; pracujemy już nad logistyką ich dysytrybucji - poinformował w opublikowanym 12 listopada 2020 r. wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szczepionka na COVID-19 w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - poinformował tego samego dnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia 2020 r.

Praca zdalna na kwarantannie – wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

Pracownik na obowiązkowej kwarantannie (o ile jego zdrowie na to pozwala) ma prawo świadczyć pracę zdalną za zgodą pracodawcy. W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie za pracę a nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy. Natomiast jeżeli pracownik na obowiązkowej kwarantannie nie może pracować (nawet zdalnie) z uwagi na stan zdrowia, to przysługują mu świadczenia pieniężne z tytułu choroby (tj. wynagrodzenie za okres choroby lub zasiłek chorobowy). W tym przypadku do wypłaty tych świadczeń nie jest potrzebne zwolnienie lekarskie.

Ustawa covidowa - co z publikacją w Dzienniku Ustaw?

Ustawa covidowa została podpisana przez Prezydenta. Dotąd nie została jednak opublikowana w "Dzienniku Ustaw". O przyczyny opóźnienia pytany był rzecznik rządu Piotr Müller. Co odpowiedział?

Legislacja czasów COVID [KOMENTARZ]

Rzeczywistość ostatnich miesięcy dostarcza wielu przykładów regulacji projektowanych impulsywnie, wprowadzanych nerwowo, często wbrew przyjętej technice legislacyjnej. Twórcy nowych aktów normatywnych powinni pamiętać, że ich „dzieła” nie funkcjonują w próżni i wpływają realnie na życie obywateli i przedsiębiorców, które i tak łatwe nie jest.

Szczepionka na COVID-19 - UE zamawia 300 mln dawek

11 listopada 2020 r. Komisja Europejska zatwierdziła czwartą umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, która przewiduje wstępny zakup 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz opcję zamówienia dalszych 100 mln dawek i ich dostarczenie, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpiecznym i skutecznym środkiem w walce z COVID-19. Państwa członkowskie mogą ponadto postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich. Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia 2020 r.

Zmiana wysokości alimentów w czasie pandemii utrudniona

Zmiana wysokości alimentów w czasie pandemii może być utrudniona. Na problemy zarówno w sytuacji nieotrzymywania przez dziecko należnych alimentów, jak i zmniejszonych zarobków rodzica zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Jakie rozwiązania proponuje RPO? W jakich sytuacjach można wnosić o obniżenie lub podwyższenie wysokości płaconych alimentów? Czy można obniżyć alimenty z powodu koronawirusa?

Akcja #POMAGAMY (praktyczny pakiet pomocowy)

Akcja #POMAGAMY to praktyczny pakiet pomocowy dla naszych czytelników w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia w postaci bezpłatnych porad, materiałów, webinariów czy wideoporad.

Czy pracodawca musi informować o COVID-19 u pracownika?

COVID-19 u pracownika może powodować wątpliwości u pracodawcy - czy musi on informować o przypadku koronawirusa wśród swoich pracowników?

Kwarantanna i izolacja pracownika – prawa, obowiązki, świadczenia

W związku z gwałtownym wzrostem liczby osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce, wprowadzono nowe zasady odbywania kwarantanny oraz izolacji. W niniejszym artykule wskażę jakie są aktualne, tj. obowiązujące na dzień 9 listopada 2020 r., zasady odbywania kwarantanny i izolacji (czym się one różnią) oraz w jaki sposób trzeba informować pracodawcę o tych okolicznościach. Wyjaśniam także jakie świadczenia i na jakiej podstawie przysługują z tego tytułu pracownikom i czy można pracować zdalnie w okresie kwarantanny.

Co z fryzjerami w przypadku kwarantanny narodowej?

Miliardowe straty czekają salony urody w Polsce wskutek narodowej kwarantanny, którą planuje wprowadzić rząd. Wiosenny lockdown kosztował branżę hair&beauty ponad 7 mld złotych. Kolejny grozi jej bankructwem lub pracą w podziemiu. Krytyczni wobec zamykania salonów urody są także sami Polacy.

BCC postuluje o powołanie Zespołu Konsultacyjnego

W związku z zagrożeniem gospodarki kolejnym lockdown’em, BCC zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z propozycją ustanowienia Zespołu Konsultacyjnego, w którego skład wejdą eksperci delegowani przez Radę Przedsiębiorczości oraz stronę rządową.

Dziesiątka Rzecznika MŚP z poparciem 205 organizacji przedsiębiorców

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wraz z przedsiębiorcami zwrócili się do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Przewodniczących Klubów i Kół Parlamentarnych z prośbą o wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych.

Premier Morawiecki wyjaśnia kiedy narodowa kwarantanna

Jak poinformował premier Morawiecki w najbliższy czwartek lub piątek zapadnie decyzja o narodowej kwarantannie.

Zakaz lotów międzynarodowych od 11 listopada 2020 r.

Zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw będzie obowiązywał od środy 11 listopada 2020 r. Do kiedy będzie obowiązywał zakaz? Jakie państwa obejmie?

Notowania w górę po informacji o szczepionce na COVID-19

Notowania na europejskich rynkach zwyżkowały w poniedziałek po tym, jak na rynku pojawiły się informacje o postępach w pracach nad szczepionką na koronawirusa ze strony Pfizera i BioNTech. Obligacje osłabiają się, a ceny ropy rosną.

Koronawirus. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Nauczanie zdalne zgodnie z rozporządzeniem ma potrwać do 29 listopada 2020 r. Czy zostanie przedłużone?

Norki zostaną zbadane na obecność koronawirusa

Jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały już zlecone badania na fermach norek na obecność koronawirusa u tych zwierząt. To w związku z informacjami od duńskich służb weterynaryjnych, gdzie na fermach wykryto zmutowanego koronawirusa SARS-CoV-2 .

Szczepionka na COVID-19 będzie dostępna wczesną wiosną

Koncern farmaceutyczny wraz z z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE wyprodukują szczepionkę na COVID-19. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. W Polsce będzie dostępna wczesną wiosną lub nawet wcześniej.

Projekt ustawy o ułatwieniach w zatrudnianiu medyków spoza UE

Zatrudnianie medyków spoza UE ma być łatwiejsze. Trwają pracę nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników spoza Unii Europejskiej. Praca w polskich placówkach nie będzie wymagała ukończenia studiów medycznych.

Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi pracę zdalną?

Czy pracownik może sam złożyć wniosek o pracę zdalną, jeżeli jego wynik na COVID-19 jest pozytywny? W jaki sposób pracodawca może oddelegować pracownika na pracę zdalną? Czy zmienia się wynagrodzenie, jeżeli pracownik wykonuje pracę zdalnie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące pracy zdalnej w kontekście koronawirusa.

Budżet samorządu 2021 - termin ma zostać wydłużony do 31 marca 2021 r.

Ustawowy termin na podjęcie uchwały budżetowej samorządu mija 31 stycznia. Rząd planuje wydłużenie terminu uchwalania budżetu samorządów w roku 2021 r. do 31 marca.

BADANIE: 47% Polaków obawia się, że z powodu drugiej fali ich zdrowie psychiczne się pogorszy

Polacy martwią się o to, że zachorują ich bliscy lub oni sami, a także że zabraknie im dostępu do lekarzy lub pieniędzy. Zdecydowanie mniejszy stres wywołuje perspektywa powrotu do pracy zdalnej, a nawet możliwość utraty zatrudnienia.

ZUS przeszkoli przedsiębiorców z Tarczy Antykryzysowej

Płocki ZUS organizuje bezpłatne szkolenie online. Eksperci podejmą m.in. temat wsparcia przedsiębiorstw w ramach Tarczy Antykryzysowej w świetle obowiązujących przepisów.

Świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS dla pracowników kultury

Od 7 listopada 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są instytucje kultury. Jakie wsparcie otrzymają pracownicy branży kulturalnej?

Koronawirus. VAT za komputery przekazywane szkołom

Czy nadal obowiązuje zwolnienie z VAT-u na towary przekazywane w darowiźnie w celu przeciwdziałania epidemii np. na komputery przekazywane szkołom?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS można ponownie składać. Został on przywrócony od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór wniosku i przeczytaj najważniejsze informacje o zasiłku.

REKLAMA