REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dzień Równości Wynagrodzeń

Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzony był po raz czwarty 28 lutego 2014 roku. Dzień Równości Wynagrodzeń przypada po 59 pierwszych dniach roku, w których kobiety pracują za darmo. Dzień Równości wynagrodzeń pokazuje, że zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć utrzymuje się na poziomie 16,4%.

Jak założyć spółkę europejską?

Kiedy planujemy prowadzić swój biznes nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju powinniśmy rozważyć możliwość założenia tzw. spółki europejskiej (łac. Societas Europaea - SE). Ta forma prawna wiąże się z potencjalnymi korzyściami takimi jak możliwość prowadzenia działalności na terenie Unii Europejskiej bez potrzeby otworzenia nowej fili. Spółka może zostać zawiązana w obrębie terytorium UE w formie europejskiej spółki akcyjnej na warunkach i w sposób określony przez Rozporządzenie Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r.

Czym jest gwarancja europejska?

Gwarancja europejska oznacza dokument gwarancyjny wystawiony najczęściej przez producenta, który jest ważny na terenie wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Termin gwarancji europejskiej jest terminem potocznym i występuję jedynie w praktyce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 – czynne prawo wyborcze

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w 22-25 maja 2014 roku. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom państw członkowskich, którzy najpóźniej w dniu wyborów, ukończyli 18 rok życia. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają charakter powszechny i bezpośredni.

REKLAMA

Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Unijny rynek aplikacji mobilnych pnie się w górę. Z badań wynika, iż dzięki niemu w najbliższych latach może zanotować znaczny wzrost dochodów aż o 63 mld euro. Dodatkowo przybędzie 5 mln nowych miejsc pracy.

Oszustwa w VAT w Unii Europejskiej

Unia Europejska rozmawia z krajami spoza UE (w szczególności z Rosją i Norwegią) w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej odnośnie zwalczania oszustw w zakresie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami.

Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

Program Kapitał Ludzki oferowany przez Unię Europejską pomaga rozwinąć się nowym przedsiębiorcom w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tutaj wsparcie pomostowe i doradztwo w założeniu firmy.

Fundusze Unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Pozyskanie funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej możliwe jest dzięki Unii Europejskiej. Dla wielu osób pragnących ową działalność rozpocząć sen z powiek spędza zawiłość procedur, niewiedza czy najważniejsze brak środków na taką działalność. Jak pozyskać fundusze unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

REKLAMA

Bezpieczniejsze zakupy w Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zapewnić konsumentom większą ochronę przy dokonywaniu zakupów, w szczególności przez Internet. Czym będzie charakteryzować się ta ochrona?

Delegowanie pracownika do innego państwa Unii Europejskiej

Polska, jako członek Unii Europejskiej, może korzystać ze swobody świadczenia usług w Europie. Pracodawcy mają możliwość delegowania pracowników za granicę i realizowania zamówień na rzecz kontrahentów w innych państwach członkowskich. Jak prawidłowo delegować pracownika do innego państwa Unii Europejskiej?

Obowiązek zmiany opon na zimę w krajach UE

Zima często zaskakuje kierowców, więc przed dłuższymi podróżami samochodem warto wcześniej się przygotować. W szczególności, warto zadbać o zmianę opon przed wyjazdem do krajów UE. W większości państw zmiana nie jest obowiązkowa, jednak zdarzają się wyjątki.

Podróż samochodem na terenie UE

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same, jak w kraju zamieszkania. Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich tak, aby nasza podróż przebiegła bez większych problemów.

Elektroniczne faktury w zamówieniach publicznych

Kraje Unii Europejskiej opowiedziały się za stosowaniem e-faktur w zamówieniach publicznych. Propozycję dyrektywy w sprawie faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych przedstawiła Komisja Europejska.

Przedsiębiorcy unikają płacenia podatków

Unia Europejska chce wprowadzić zmiany w opodatkowaniu osób prawnych. Ma to na celu zwiększenie przychodów do budżetów państw członkowskich oraz zlikwidowanie luk prawnych związanych z unikaniem płacenia podatków.

5 miliardów euro niezapłaconych podatków

Komisja Europejska policzyła straty wynikające z niezapłaconych podatków. Z przygotowanego przez KE raportu wynika, że prawie 193 miliardy euro straciła Unia Europejska w 2011 roku w związku z niezapłaconymi podatkami. W Polsce to ponad 5 miliardów euro.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Według prawników z unijnej Rady, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej byłoby niezgodne z prawem. Pomysłu broni Komisja Europejska, która naciskała na wprowadzenie podatku, wskazując odpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Niższe koszty prowadzenia firmy w UE

Komisja Europejska zatwierdziła projekt, którego celem jest poprawa prowadzenia działalności gospodarczej w krajach na terenie Unii Europejskiej. Chodzi o projekt e-SENS, obniżający koszty prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie usług publicznych opartych na ustandaryzowanej, europejskiej infrastrukturze cyfrowej.

Dyskryminacja konsumentów z innego kraju

Dyrektywa usługowa 2006/123/WE obliguje państwa członkowskie do usuwania przeszkód, jakie napotykają konsumenci w momencie nabywania usługi od usługodawcy z innego kraju UE.

Powrót z wakacji - kilka wskazówek

Co roku, na skutek wypadków drogowych, z wakacyjnych podróży nie wraca kilkaset osób. O czym należy pamiętać wracając z urlopu? Jak wrócić cało i bezpiecznie?

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Jak wygląda to w innych krajach Europy?

E-faktury w zamówieniach publicznych - od kiedy?

Fakturowanie elektroniczne w zamówieniach publicznych ma być ważnym etapem budowania kompleksowego systemu elektronicznych zamówień publicznych oraz administracji elektronicznej w Europie. Trwają konsultacje społeczne projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

Wakacyjny niezbędnik – co Polak zabiera na wyjazd?

Wakacyjny niezbędnik większości Polaków zawiera różnorakie sprzęty elektroniczne. Większość z nas bez telefonu czuje się jak bez ręki, są tacy, którzy nie mogą się obejść bez aparatu fotograficznego i laptopa z dostępem do Internetu. Jakie sprzęty Polak zabiera na wakacje i po co?

Fundusze Unijne na lata 2014 – 2020

Rada Europejska podjęła zasadnicze decyzje w kwestii budżetu unijnego na lata 2014 – 2020. Już tylko zatwierdzenie postanowień przez Parlament Europejski dzieli Polskę od otrzymania 72,9 miliarda euro na realizację polityki spójności. W pracach nad planowaniem wydatków i systemem inwestowania funduszy unijnych bierze udział Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Autostradą czy drogą krajową - którędy jechać?

Sprawdź czy bardziej opłaca się jechać dłuższą trasą korzystając z autostrady, czy krótszą jadąc drogą krajową.

Nowe wzory formularzy VAT-UE

17 czerwca 2013 roku Minister Finansów wydał rozporządzenie zmieniające wzór formularzy dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2013 roku.

Ile zapłacisz za auto służbowe na wakacjach?

Posiadanie auta służbowego zapewnia szereg profitów. Czasem jednak i ono może stać się źródłem dodatkowych kosztów.

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu często jest pomijane przez osoby podróżujące za granicę. Warto wiedzieć, że polska polisa OC nie obowiązuje w każdym kraju, ważna jest w państwach należących do Unii Europejskiej. W pozostałych państwach trzeba mieć Zieloną Kartę. Podpowiadamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Dieta dla kierowcy - wysokoenergetyczna żywność

Wyższa sprawność za kierownicą, lepsza koncentracja i skuteczna walka z sennością w trakcie jazdy autem - to zalety prawidłowej diety kierowcy. Co warto zjeść przed podróżą, aby ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą?

Zdjecie z fotoradaru za granicą - niedługo do Ciebie dotrze!

Od 7 listopada obowiązywać będą nowe przepisy Kodeksu Drogowego. Zdjęcie z zagranicznego fotoradaru ma bardzo szybko trafiać do sprawcy wykroczenia.

Płątność mandatu za granicą

Jadąc za granicę warto mieć ze sobą większą kwotę pieniędzy bowiem grzywnę za ewentualne mandaty trzeba uiścić na miejscu.

Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

Wziąć kartę czy gotówkę? To jeden z głównych dylematów związanych z wakacjami za granicą. Na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, do jakiego kraju wybieramy się na wakacje i w którym banku mamy kartę płatniczą. Podpowiadamy kiedy bardziej opłaca się płacić kartą, a kiedy gotówką.

Przegląd auta przed wakacyjnym wyjazdem – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowe przygotowanie pojazdu do wakacyjnej podróży ma wpływ na bezpieczeństwo podróżnych oraz ich komfort jazdy. Podpowiadamy, co należy sprawdzić w aucie i co do niego zabrać, aby wyjazd był udany.

Wymiana oleju przed wakacyjną podróżą – poradnik

Aby cieszyć się z wakacyjnego urlopu warto przed wyjazdem wymienić olej w silniku naszego auta. Co zyskamy dzięki temu? Jak wybrać odpowiedni olej? O tym wszystkim dowiecie się z naszego artykułu.

Wyjazd na piknik – wskazówki i porady

Piknik na łonie na natury to dla wielu osób świetny sposób na spędzenie wolnego czasu wraz z rodziną czy najbliższymi przyjaciółmi. Podpowiadamy co warto ze sobą zabrać i o czym pamiętać, aby piknik był udany.

Urlop w Europie - pytania, odpowiedzi

Urlop w Europie to dla wielu z nas pasmo pytań i wątpliwości. Czy liczba gwiazdek zawsze odzwierciedla standard hotelu? W jaki sposób sprawdzić, czy hotel rzeczywiście wygląda jak na zdjęciach w katalogu? Odpowiadamy na pytania konsumentów.

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku

Unijna pomoc dla przedsiębiorstw w 2014 roku opierać się będzie miedzy innymi na przewidzianym na lata 2014-2020 Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, który to działać będzie na rzecz prowadzenia badan naukowych, rozwoju nowych, innowacyjnych technologii oraz działań podnoszących konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw.

Środki na ochronę własności intelektualnej dla firm

Środki na ochronę własności intelektualnej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, można uzyskać poprzez składanie odpowiednich wniosków, co możliwe jest jeszcze do dnia 1 lipca tego roku.

Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wypowiada wojnę nieuczciwym podatnikom. Zaproponowe zmiany w przepisach dotyczą automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.

Unia dopłaci do przedszkoli

Unia dopłaci do przedszkoli już od lipca 2013 roku. Na cel ten zostało przeznaczone ponad 200 milionów. O dofinansowanie to będą mogły starać się samorządy, składając odpowiednie wnioski.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2014 r.

Jakie będą obowiązywały progi statystyczne (progi podstawowe i szczegółowe przewidziane dla przywozu i wywozu) zobowiązujące do zgłoszenia INTRASTAT w 2014 r.?

Nowe wzory informacji VAT-UE od 1 lipca 2013 r.

Nowe wzory informacji VAT-UE wraz z załącznikami oraz korekty VAT-UEK zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 r.. Zmiany mają związek z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wzajemnej współpracy krajów UE przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

BlaBlaCar - najważniejsze fakty

Nowe znajomości, niższe koszty podróży, oszczędność paliwa i mniej zanieczyszczone środowisko – to wszystko zalety wspólnych podróży BlaBlaCar. Jak sprawdza się ten system i ile można na nim zaoszczędzić?

Wejście na zagraniczne rynki - warto pamiętać o języku

Unia Europejska stwarza warunki do ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach. Decyzja o poszerzeniu terytorium działania poza granicę kraju jest poważnym krokiem zmieniającym sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego przedsiębiorcy, którzy podejmują ten wysiłek starają się, aby ten proces przebiegł profesjonalnie i efektywnie. Jednym z obszarów, o który należy szczególnie zadbać, a który bywa zaniedbywany są tłumaczenia.

Podatki w Europie coraz wyższe

Europa wysokich podatków. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w 2011 roku podatki w Unii wyniosły 38,8 procent PKB. To oznacza tendencję wzrostową.

Samochód służbowy, a urlop

Wyjazd na urlop samochodem służbowym nie zawsze jest możliwy. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić aby móc się o niego ubiegać.

Odwrotne obciążenie VAT w obrocie prętami stalowymi

9 kwietnia 2013 r. Rząd zaakceptował wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na derogację umożliwiającą wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia, czyli przerzucenia odpowiedzialności za rozliczenie podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę prętów stalowych.

Zaostrza się walka z oszustwami podatkowymi

Największe kraje UE chcą zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi, wprowadzając program automatycznej wymiany informacji podatkowej. Walka z oszustwami podatkowymi będzie również tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu.

Dzień tygodnia a liczba wypadków samochodowych - wybór dnia na podróż

Decydując się na wyjazd urlopowy warto wybrać odpowiedni dzień na podróż. Pozwoli to zwiększyć nasze szanse na bezpieczne dotarcie do upragnionego celu podróży.

Jakie są zasady ewidencji środków europejskich

Do ewidencji w zakresie przepływu środków europejskich wprowadzone zostały odrębne konta księgowe. Służą one do ewidencji rozliczenia wydatków budżetu środków europejskich, płatności, planu i zaangażowania wydatków środków europejskich.

REKLAMA