REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Ustawa o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020 zakłada, że wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska. Większość przepisów dotyczących procedury składania wniosków o dopłaty pozostanie podobnych do obowiązujących w poprzedniej perspektywie finansowej.

Swobodny przepływ osób między Polską a Szwajcarią

Odbyły się rozmowy polsko szwajcarskie dotyczące swobodnego przepływu osób. Rada Federalna Szwajcarii wystąpi z inicjatywą renegocjacji umowy między UE a Szwajcarią o swobodnym przepływie osób.

Gwarancje dla młodzieży - rezultaty

Unijny program "Gwarancje dla młodzieży" polega na ułatwianiu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Państwa członkowskie zobowiązały się zadbać o to, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy młodzi ludzie do 25 roku życia mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia albo zdobyć wykształcenie, umiejętności.

REKLAMA

Umiejętność pracy w zespole

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wpisywanych kompetencji w CV wysyłanych przez kandydatów do pracy. Dlaczego praca w zespole jest tak ważna dla pracodawców?

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy

Rozwiązania prorodzinne na rynku pracy ułatwiają godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Do takich rozwiązań należy: wydłużenie urlopów rodzicielskich, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny czy elastycznego czasu pracy oraz popularyzacja urlopów ojcowskich.

Zmiana pracodawcy

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy pracodawca, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie każdy z nas jest jednak na taką zmianę gotowy.

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Projekt ustawy o dialogu społecznym został przedstawiony ministrowi pracy i polityki społecznej. To wspólny projekt strony związkowej i pracodawców. Projekt przedstawia prowadzenie dialogu społecznego na nowych zasadach.

REKLAMA

Nagrodzone urzędy pracy

Urzędy pracy, które najlepiej wprowadziły w życie nowe przepisy ustawy o promocji zatrudnienia zostały nagrodzone przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Klauzula UE w sprawie zwalczania nadużyć podatkowych

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili nowe regulacje w zakresie opodatkowania spółek dominujących i zależnych. Przyjęta przez nich klauzula w sprawie zwalczania nadużyć ma zapobiec uchylaniu się od opodatkowania oraz tzw. agresywnemu planowaniu podatkowemu. Kraje członkowskie mają czas do końca 2015 roku na wdrożenie tych przepisów do prawa krajowego.

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech

Przyjęta przez rząd federalny interpretacja obowiązującej od 1 stycznia ustawy o płacy minimalnej godzi w swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej. W szczególności przepisy te uderzają w polskich przewoźników drogowych.

Produkt krajowy brutto w Polsce, USA i krajach UE

Duży skok gospodarczy, jaki miał miejsce po wejściu na wspólny rynek europejski, raczej wyczerpał już swój potencjał. I choć polski wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku jest często wyższy niż w USA, jednak dystans między gospodarką polską i amerykańską zmniejsza się bardzo wolno. Na tle krajów Unii Europejskiej, nawet tych słabiej rozwiniętych, również nie wypadamy dobrze.

Ogólnopolski program pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu pomocy w formie zwolnień z podatków lokalnych (z podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych).

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r. wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, pomimo tego iż na łownych rynkach wschodzących pojawia się odczuwalny spadek płac. W Europie odnotowuje się wyższe podwyżki niż przed rokiem. Co je spowodowało?

Nowe zasady udzielania pomocy de minimis dla przedsiębiorców

Nowa perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 niesie za sobą nie tylko ogromną pulę środków do rozdysponowania pomiędzy beneficjentów, ale również szereg zmian w porównaniu do zasad obowiązujących w latach 2007 – 2013. Podstawą do ich wprowadzenia jest reforma prawa pomocy publicznej realizowana przez Komisję Europejską pod nazwą „SAM - State Aid Modernization”, której celem jest uproszczenie dotychczasowych zasad oraz dostosowanie ich do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Jednym z obszarów, który został poddany reformie w ramach SAM są reguły udzielania pomocy de minimis, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. i będą ważne aż do 31 grudnia 2020 r.

Pracujemy o prawie 3 lata mniej niż nasi koledzy z krajów UE

Ile lat tak naprawdę pracujemy w ciągu całego swojego życia? Według danych Eurostatu, wskaźnik oczekiwanej długości trwania aktywności zawodowej wynosi w Polsce 32,2 lat. Oznacza to, że pracujemy mniej o prawie trzy lata niż nasi koledzy z Unii Europejskiej.

Wynagrodzenia w krajach UE w 2015 r. będą rosnąć

Prognozy wynagrodzenia na rok 2015 dla krajów Unii Europejskiej są optymistyczne. W ocenie analityków z Europejskiej Komisji Gospodarczej przeciętne wynagrodzenie w Europie będzie ciągle wzrastać, chociaż ze zróżnicowaną dynamiką.

Większość Polaków nie chce wprowadzenia euro

Badania opinii publicznej wskazują na niewielki wzrost poparcia dla wprowadzenia euro w Polsce od maja 2013 r. Zwolennicy euro stanowią obecnie 32% badanych, podczas gdy jego przeciwnicy – 55%.

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Nałożenie korekty finansowej bez decyzji administracyjnej

Ustalenie i nałożenie korekty finansowej na beneficjenta regionalnego programu operacyjnego Unii Europejskiej nie wymaga decyzji administracyjnej. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 27 października 2014 roku w sprawie II GPS 2/14.

Utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia w firmach

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wciąż rośnie, a w listopadzie wzrosło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Katalogi elektroniczne w zamówieniach publicznych

Nowa dyrektywa unijna wprowadzająca szereg zmian w prawie zamówień publicznych ma na celu również wdrożenie kilku rozwiązań w stosowaniu technik i standardów podczas procedury udzielania zamówienia. Nowe przepisy wprowadzają fakultatywności w stosowaniu tzw. katalogów elektronicznych, pozostawiając tę kwestię w gestii instytucji zamawiających.

Jak ustalić harmonogram czasu pracy na 2015 r.

Pracodawca ustalając harmonogramy czasu pracy na następny rok powinien przede wszystkim określić wymiary czasu pracy pracowników obowiązujące w danym okresie rozliczeniowym. W 2015 r. występują dwa świąteczne dni, wypadające w sobotę. Pracodawca powinien zatem liczyć się z obniżeniem wymiaru czasu pracy każdego pracownika o co najmniej 8 godzin.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

Zmiany w oznakowaniu produktów spożywczych

Zmieniają się przepisy dotyczące znakowania produktów spożywczych. Od 13 grudnia 2014 r. na opakowaniu musi znaleźć się spis wszystkich wykorzystanych składników, a wyszczególnione mają być te, które mogą powodować alergie. Określony jest także minimalny rozmiar czcionki podanych informacji w zależności od powierzchni opakowania.

Dlaczego trudno znaleźć pracę po studiach?

Większość młodych ludzi uznaje ukończenie studiów wyższych za furtkę prowadzącą do wysokich zarobków i godnego zatrudnienia. Z powodu wielości kierunków oferowanych przez uczelnie, brak zajęć praktycznych i doświadczenia powoduje, że młodzi absolwenci nie są w stanie znaleźć pracy. Jakie elementy wpływają jeszcze na brak zatrudnienia?

Przyczyny trudności w znalezieniu pracy

Duża część absolwentów nie potrafi poradzić sobie na rynku pracy ze znalezieniem zatrudnienia. Dlaczego ukończenie wyższych studiów nie daje gwarancji podjęcia pracy? Jak efektywnie poszukiwać zatrudnienia?

Nowa dyrektywa UE przeciw unikaniu opodatkowania

9 grudnia 2014 r. Rada do spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) przyjęła dyrektywę dotyczącą automatycznej wymiany informacji w zakresie podatków. Zasadniczym celem nowej dyrektywy jest uniemożliwienie ukrywania kapitału za granicą lub aktywów, od których należny jest podatek oraz poprawa skuteczności poboru podatków.

Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych

Irlandia i Wielka Brytania chcą wprowadzić jednolite opakowania wyrobów tytoniowych (tzw. plain packaging). Zdaniem ekspertów otwiera to temat przyszłości tego typu regulacji w całej Unii Europejskiej. Można przypuszczać, że ich wprowadzenie już teraz w kilku krajach spowoduje, że przy kolejnej rewizji dyrektywy tytoniowej, „plain packaging” zostanie nałożony na wszystkie kraje UE.

Europejski Nakaz Zapłaty – sprzeciw i egzekucja

Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.

Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?

Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.

Monitoring w pracy

Kwestia monitoringu pracownika w miejscu pracy nie została uregulowana ani w przepisach kodeksu pracy ani w ustawach szczególnych. Kiedy i po spełnieniu jakich warunków pracodawca może więc kontrolować zachowanie zatrudnianych osób?

Wspólne zamówienia transgraniczne

Nowe regulacje unijne wprowadzające zmiany w zamówieniach publicznych odnoszą się również do wspólnych zamówień transgranicznych. Oznacza to, że różne podmioty mogą korzystać z działań realizowanych przez CJZ w innych państwach członkowskich.

Jak właściwie szukać pracy?

Proces szukania pracy jest często długotrwały i wyczerpujący dla poszukujących zatrudnienia. Składa się on z kilku etapów i często działa demotywująco. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy kandydat jest na tyle zrezygnowany, że podejmuje się zatrudnienia nie w swojej branży. Warto zatem, aby już na początku odpowiednio dobrać swoje kwalifikacje i umiejętności do proponowanych ofert pracy.

Opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy w administracji publicznej - czemu służy?

Podstawowym zadaniem systemu wartościowania jest stworzenie wewnętrznej, urzędowej hierarchii stanowisk od najbardziej złożonych i odpowiedzialnych po najprostsze, działające pod pełnym nadzorem. Wynikiem całej pracy ma być więc lista, gdzie jakieś stanowiska będą wyżej, a inne niżej. To z całą pewnością wywołuje w każdej organizacji duże emocje. Czy zatem opisywanie i wartościowanie stanowisk pracy rzeczywiście może być przydatne w administracji publicznej?

Jakie kwalifikacje musi mieć osoba zastępująca sekretarza

Czy osoba zatrudniona na czas określony – na zastępstwo za sekretarza miasta (sekretarz jest w ciąży) musi spełniać wymagania dla tego stanowiska określone w ustawie o pracownikach samorządowych oraz w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

Łatwiejsze egzekwowanie orzeczeń sądów UE

Ułatwienie egzekwowania orzeczeń sądów UE w Polsce i polskich sądów w Unii Europejskiej przewiduje projekt zmian w przepisach, który w czwartek trafił do dalszych prac w sejmowej komisji. W propozycji chodzi o orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych.

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego został, nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, skrócony do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Czy i kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować dłużej?

Co 10 firma z UE pochodzi z Polski

Na unijnym rynku prawie co 10. firma pochodzi z Polski. Na zagraniczne rynki wchodzą już nie tylko duże koncerny, lecz także coraz chętniej małe firmy. Pomysłów na międzynarodowy biznes nie brakuje. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest innowacyjność, dobry plan i środki na ekspansję.

Praca w Oplu: niemiecki koncern chce zatrudnić w Polsce 300 osób

300 nowych miejsc pracy zaoferował Polsce Opel. Nowi pracownicy będą zatrudnieni przy produkcji nowej Astry.

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej

Wykonywanie w Polsce orzeczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności to jedno z głównych założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt dotyczący wykonywania w Polsce orzeczeń został 14 października 2014 roku przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowe miejsca pracy i wyższe wynagrodzenia w handlu

Handel w Polsce wciąż się rozwija. Wszystko wskazuje na to, że w tej branży powstaną nowe miejsca pracy a dodatkowo wzrosną wynagrodzenia handlowców. Jakie są przyczyny tak dobrych prognoz?

Nowe miejsca pracy w polskim handlu

Przed polskim handlem czas rozwoju. Powstaną nowe miejsca pracy oraz wzrośnie wynagrodzenie. Pojawią się nowe sklepy, zarówno te wielkopowierzchniowe jak i mniejsze – ocenia dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, bowiem powstaje tam 2/3 PKB. W sklepach oraz w ich otoczeniu pracuje dziś 3,6 mln osób, czyli 1/4 wszystkich zatrudnionych.

Na rynku pracy brakuje informatyków

Ponownie okazuje się, że na polskim rynku pracy brakuje informatyków. Branża ta rozwija się w dynamicznym tempie. Poszukiwani są wysoko wykwalifikowani pracownicy.

Brak wykwalifikowanych pracowników

Mimo panującego bezrobocia wśród ludzi młodych, są branże, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników. W jakich branżach wciąż poszukuje się pracowników?

Polacy mniej chętnie zmieniają pracę

Z indeksu mobilności wynika, że Polacy mniej chętnie zmieniają pracę. Jaki jest odsetek osób obawiających się utraty pracy? Ile osób twierdzi, że jest w stanie znaleźć inną pracę porównywalną do dotychczasowej?

Dodatek za długoletnią służbę wojskową – zmiany od 2015 roku

Dodatek za długoletnią służbę wojskową zostanie zwiększony od 2015 roku. Maksymalny dodatek to 35% po 35 latach służby.

Pierwsza praca a urlop

Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy. Ile trwa urlop wypoczynkowy w przypadku podjęcia pierwszej pracy i na jakich zasadach jest naliczany?

REKLAMA