REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rewolucja w umowach o pracę – od 22 listopada 2018 r.

22 listopada 2018 r. to bardzo istotna data, jeżeli chodzi o zmiany w prawie pracy. Tego dnia część umów o pracę zawartych na czas określony ulegnie automatycznemu przekształceniu w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.

Rynek pracownika - potrzeba zmian w publicznych służbach zatrudnienia i edukacji

Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

PESCO 2019 - polityka bezpieczeństwa UE

Czym jest PESCO? Co zmieni się w polityce bezpieczeństwa w 2019 r.? Publikujemy informację prasową Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym już w styczniu 2019 r.

Szkolnictwo zawodowe jest niedostosowane do rynku pracy. W związku z tym zaplanowano rewolucyjne zmiany w Prawie oświatowym. Kształcenie uczniów szkół zawodowych zmieni się już w 2019 r.

REKLAMA

Roboty zastąpią 20% pracowników

Szacuje się, że roboty i sztuczna inteligencja mogą zastąpić 20% pracowników. Za 30 lat wpłyną nawet na 800 mln miejsc pracy. Automatyzacja to przyszłość pracy. Może wpłynąć na stworzenie nowych miejsc pracy.

Skutki wejścia w życie Dyrektywy UE dotyczącej tajemnicy przedsiębiorstwa

Do 9 czerwca 2018 r. Państwa Członkowskie były zobowiązane do wdrożenia postanowień dyrektywy do krajowych porządków prawnych. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.

Nieefektywna praca - przyczyny i przeciwdziałanie

Niskie zaangażowanie w pracę skutkuje nieefektywną pracą pracowników. Jakie są przyczyny obniżonej efektywności w pracy? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Wspólny unijny podatek cyfrowy

Koncepcja wprowadzenia wspólnego unijnego podatku cyfrowego ma zostać zaprezentowana już w grudniu tego roku. Nowy podatek obejmowałby swoim zasięgiem przede wszystkim duże firmy technologiczne takie jak Google czy Facebook. Największym zwolennikiem wprowadzenia podatku cyfrowego jest Francja.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r.

Prezes GUS ogłosił wysokość przeciętnego wynagrodzenia w minionym kwartale. Przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r.  wzrosło o 7,6 proc. rdr i o 1,3 proc w ujęciu kwartalnym wynosząc 4 580,20 zł.

Praca oparta na realizowaniu zadań

Zadaniowy czas pracy zyskuje w oczach pracodawców oraz pracowników. Wybierając taki model współpracy, obie strony zyskują sporo możliwości. Pracownik jest panem swojego czasu i sam decyduje, gdzie, jak i kiedy pracuje. Pracodawca natomiast nie musi zapewniać podwładnym miejsca do pracy, zwolniony jest również z obowiązku kontrolowania kolejnych etapów realizacji zlecenia. Liczy się to, by efekt końcowy był zadowalający, a zadanie zostało wykonane w terminie.

Bony i vouchery opodatkowane VAT od 2019 r.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać nowe regulacje w ustawie o VAT, które będą dotyczyły znacznej części podatników tego podatku. Nowe przepisy zaproponowane przez ustawodawcę zakładają bowiem wprowadzenie regulacji określających zasady opodatkowania VAT w przypadku bonów i voucherów.

ACTA2 orężem w walce z internetowymi gigantami?

W połowie września 2018 r. Europarlament przegłosową niesławną dyrektywę ACTA 2 regulującą na nowo kwestię praw autorskich w internecie. Nowa dyrektywa w założeniu stanowić ma oręż w walce z takimi gigantami jak Google czy Facebook, które do tej pory nie płaciły ani grosza za treści wytwarzane przez artystów i inne media. Do najbardziej kontrowersyjnych założeń dyrektywy należy obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich oraz tzw. podatek od linków.

Obowiązki pracodawcy i pracownika przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy, w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenia zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?

Jak zarządzać czasem w pracy?

Organizacja czasu to jedna z bardziej cenionych przez pracodawców umiejętności. Raczej nie umieszcza się jej w życiorysie, ponieważ wydaje się być kompetencją oczywistą. A jednak wielu, jeżeli nie większość, pracowników ma poważne problemy z zarządzaniem swoim czasem służbowym. W efekcie zaległości się piętrzą, a ludzie żyją w coraz większym stresie. Przyswojenie kilku prostych zasad pozwoli jednak lepiej zaplanować swój dzień i wywiązać się ze wszystkich powierzonych obowiązków.

Państwa UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na e-booki

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą już stosować obniżone, nadzwyczajnie obniżone lub nawet zerowe stawki VAT na e-booki. Taką możliwość dają przyjęte w Brukseli nowe przepisy w tym zakresie.

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE - relacja z VI Konferencji SAO

Zmiany w delegowaniu pracowników do UE dotyczą zmian Pakietu Mobilności, Dyrektywy 96/71/WE, Europejskiego Urzędu Pracy, a także zmian w rozporządzeniach 883/2004 i 987/2009 o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Czy są to niebezpieczne zmiany, czy stanowią nowa perspektywę? Zapraszamy do przeczytania relacji z VI Konferencji SAO, której patronem medialnym był Infor.pl.

Kontrowersje związane z exit tax

Wprowadzenie exit tax, czyli "podatku od wyjścia”, to kolejny krok polskiego rządu w stronę uszczelniania systemu podatkowego. Nowy podatek ma zniechęcić polskich przedsiębiorców do przenoszenia działalności za granicę. Konstrukcja exit tax budzi jednak wiele kontrowersji, co znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Koszty pracy w Polsce na tle Unii Europejskiej

Niskie koszty pracy zwiększają konkurencyjność danego kraju na rynku międzynarodowym, natomiast wysokie koszty często są poważną barierę dla przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o wysokość kosztów pracy w Polsce i Unii Europejskiej w ostatnich latach.

KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech.

Branża cyberbezpieczeństwa - kobiety z niższymi zarobkami

Branża cyberbezpieczeństwa rozwija się coraz szybciej. Liczba wolnych miejsc pracy dochodzi do 300 tysięcy. Koniecznością stanie się zatrudnienie większej liczby kobiet. Aktualnie stanowią jedynie 11 % zatrudnionych i zarabiają mniej od mężczyzn.

Koniec z plastikowanymi opakowaniami, słomkami i sztućcami od 2021 r.

PE poparł wprowadzenie w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Teraz przedmioty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.

Zakaz sprzedaży plastikowych słomek, patyczków do uszu, sztućców od 2021 roku

24 października 2018 r. Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Ponadto określono cele redukcji i recyklingu plastikowych przedmiotów, które nie będą podlegały zakazowi (np. butelki, niedopałki papierosów z filtrami zawierającymi plastik).

Exit tax od 2019 r. – co warto wiedzieć o nowym podatku?

Exit tax, czyli podatek od osób przenoszących za granicę swoje przedsiębiorstwa i prywatny majątek zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Tak zdecydował Sejm w dniu 24 października. Ustawa trafiła do Senatu. Przyjrzyjmy się jak powstał nowy podatek i czemu ma służyć.

Żłobek i przedszkole dla dzieci pracowników PGNiG

PGNiG buduje żłobek i przedszkole dla dzieci swoich pracowników. Budynek będzie zlokalizowany na terenie firmy. Pracodawca pomaga młodym pracownikom godzić życie prywatne z zawodowym.

Jakie składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Z pojęciem zasiłku chorobowego wiąże się przede wszystkim pytanie, jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ ZUS stosuje różne modele wykładni. Powstaje również pytanie dotyczące tego, komu (nie) przysługuje zasiłek chorobowy, jaka jest jego wysokość i na podstawie jakiego dokumentu wypłacany jest wspomniany zasiłek?

Dyrektywa o prawnokarnych środkach przeciwdziałania praniu pieniędzy

11 października 2018 r. Rada UE przyjęła nową dyrektywę o walce z praniem pieniędzy. Dyrektywa wprowadza nowe przepisy karne, które będą odcinać i blokować dostęp przestępców do środków finansowych, w tym środków wykorzystywanych do celów terrorystycznych. Po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE, państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na przeniesienie jej przepisów do prawa krajowego.

Jaki zmieni się brytyjski rynek finansowy po Brexicie

Drugi co do wielkości polski bank inwestycyjny i korporacyjny uruchamia swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Londynie - jest to jasny sygnał "wotum zaufania" dla Wielkiej Brytanii od zarządzających bankiem Pekao. Czy to oznacza, ze brytyjski rynek finansowy po Brexicie będzie nadal prężnie się rozwijał? Jakie mogą być skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dla polskich firm?

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Limit pracy u jednego pracodawcy - zmiany od listopada 2018 r.

W listopadzie 2018 r. kończą się limity 18-miesięcznego zatrudnienia pracowników tymczasowych dotyczące zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika. Co zmiany te oznaczają dla pracowników?

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

VAT od bonów i sprzedaży na odległość - zmiany od 1 stycznia 2019 r.

W ustawie o VAT znajdą się unijne przepisy dotyczące bonów na towary i usługi oraz niektórych obowiązków związanych ze świadczeniem usług i sprzedaży towarów na odległość - tak zakłada projekt nowelizacji ustawy o VAT, przyjęty przez rząd 9 października. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Zawody przyszłości - studia i co dalej?

Znalezienie zawodu z przyszłością, w którym będziemy czuli się dobrze i otrzymamy satysfakcjonujące wynagrodzenie nie jest takie proste. Jaką szkołę wybrać? Jakie studia ukończyć żeby pracować i zarabiać?

Brexit - jak wpłynie na polski biznes?

Impas w rozmowach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków przeprowadzenia Brexitu może wywołać poważne konsekwencje dla wielu polskich firm. Skutki Brexitu będą na pewno odczuwalne zarówno w skali makro, a także mikro - na czym może ucierpieć polski biznes.

Jednolity portal cyfrowy w UE - dostęp online do informacji i procedur administracyjnych

27 września 2018 r. Rada przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia jednolitego portalu cyfrowego. Portal da osobom prywatnym i firmom dostęp do elektronicznych informacji, procedur oraz usług wsparcia i rozwiązywania problemów. 14 kluczowych procedur administracyjnych w każdym państwie członkowskim UE ma być dostępnych on-line zarówno dla użytkowników krajowych, jak i dla użytkowników transgranicznych. Chodzi m.in. rejestrację przedsiębiorstwa, rejestrację pracodawców lub pracowników w obowiązkowych systemach emerytalno-rentowych i ubezpieczeniowych, ubieganie się o stypendia i kredyty studenckie, uznawanie tytułów naukowych, składanie wniosku o europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego czy rejestrację pojazdów silnikowych.

Obniżona stawka VAT na publikacje elektroniczne od 2019 r.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wkrótce przedstawi propozycje dotyczące obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne. Chodzi o zrównanie stawki podatku stosowanego do książek, gazet i czasopism w wersji elektronicznej ze stawkami stosowanymi do publikacji w formie tradycyjnej (papierowej). Nowe regulacje miałby obowiązywać już od 2019 r.

Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na drugim miejscu, na równi z Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Nowa ustawa o rynku pracy 2019 - jakie zmiany wprowadzi?

Nowa ustawa o rynku pracy jest w końcowej fazie konsultacji. Nowe przepisy zastąpią dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Do głównych zmian jakie wprowadzą nowe przepisy zaliczyć możemy likwidację profilowania oraz limitów wiekowych. Ustawodawca nie zapomniał również o pracodawcach, kierując do nich wsparcie w postaci np. bonu ofertowego.

Przepisy o SENT skutecznie uderzyły w oszustów podatkowych

Przepisy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (SENT) skutecznie uderzyły w oszustów podatkowych m.in. z rynku paliw, czy oleju rzepakowego - ocenił Edward Komorowski z Ministerstwa Finansów. Od 1 października wchodzi w życie kolejna nowelizacja przepisów o monitoringu przewozów - SENT GEO. Oprócz zgłoszenia przewozu towarów wrażliwych KAS będzie otrzymywał dane z GPS o tym, jak ten transport się odbywa.

Jak efektywnie zarządzać swoim czasem w miejscu pracy?

Aby poprawić efektywność pracy, warto się stosować do zasad zarządzania czasem i zarządzania sobą w czasie. Na czym one polegają? Dlaczego tak ważne jest codzienne planowanie dla pracy?

Jak uzyskać wiedzę o zatrudnieniu emeryta w innym zakładzie pracy

Po zakończeniu zatrudnienia byłego pracownika - emeryta w nowym miejscu pracy opiekę socjalną nad emerytem przejmuje drugi zakład pracy. W jaki sposób były pracodawca dowiaduje się, że jego emeryt podjął pracę? Czy emeryt może co roku składać oświadczenie o ewentualnym zatrudnieniu w innym zakładzie pracy?

Rada Ochrony Pracy przypomina - umów o pracę nie należy zastępować ,,śmieciówkami''

Umów o pracę nie można zastępować umowami cywilnoprawnymi - przypomina Rada Ochrony Pracy. W przyjętym we wtorek stanowisku zaproponowała m.in. wprowadzenie obowiązku zgłaszania do ZUS pracowników przed podjęciem pracy, co ma się przyczynić do uszczelnienia systemu.

Luka w podatku VAT w krajach UE

Państwa Unii Europejskiej wciąż borykają się z problemem luki w podatku VAT. Komisja Europejska wyliczyła, że kraje UE w 2016 r. straciły prawie 150 mld euro dochodów z tytułu podatku VAT. I choć sytuacja poprawia się, to kraje członkowskie nadal tracą ogromne sumy z tego tytułu.

Brexit - skutki dla polskich przedsiębiorców

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej zaplanowane jest na 30 marca 2019 r. Anglia jest trzecim największym partnerem handlowym Polski, co oznacza, że skutki Brexitu dotkną wielu rodzimych przedsiębiorców. W związku z powyższym Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało specjalny poradnik dla polskich przedsiębiorców.

Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale w 2018 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2018 r. Z komunikatu wynika, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2018 r. wyniosło 4521,08 zł brutto.

Świadczenia dodatkowe otrzymywane przez menedżerów

Zatrudnianie oraz motywowanie najlepszych menedżerów w przedsiębiorstwie to obecnie poważne wyzwanie dla właścicieli firm. Poza atrakcyjnym wynagrodzeniem podstawowym coraz bardziej istotne stają się świadczenia dodatkowe.

Jakie kary z Urzędu Pracy mogą zostać wymierzone bezrobotnemu?

Status osoby bezrobotnej niesie ze sobą nie tylko prawa ale też liczne obowiązki, których niedopełnienie jest karane. Niezdyscyplinowanym bezrobotnym może grozić czasowa utrata statusu osoby bezrobotnej, obowiązek zwrotu poniesionych przez Urząd Pracy kosztów, a także kara grzywny.

Dochodzenie roszczeń na podstawie umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (BIT)

Umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (Bilateral Investment Treaties - BIT) zawarte między państwami UE mogą stracić swoje praktyczne znaczenie. Zgodnie bowiem z wyrokiem TSUE z 6 marca 2018 r. jeden z najważniejszych mechanizmów umowy, czyli zapis na sąd polubowny, jest niezgodny z prawem unijnym. W związku z tym dochodzenie roszczeń przez przedsiębiorców może być znacznie trudniejsze.

Szukasz pracy? Sprawdź branżę budowlaną

Branża budowlana rozwija się - ok. 20 % pracodawców z tego sektora planuje zwiększyć liczbę pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Jest to dobra wiadomość dla osób poszukujących zatrudnienia w ,,budowlance'', nie tylko ze względu na więcej miejsc pracy ale również z uwagi na to, że budowlany rynek pracy stanie się bardziej konkurencyjny, co pozytywnie wpłynie na warunki pracy i płacy.

Wypadek przy pracy - czy można się domagać odszkodowania oraz zadośćuczynienia?

Czy za wypadek przy pracy poszkodowanemu pracownikowi należy się zarówno odszkodowanie jak i zadośćuczynienie? Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że za doznane cierpienia pracownik ma prawo domagać się zadośćuczynienia, nawet jeżeli wypłacono mu już odszkodowanie.

REKLAMA