REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zatrudnianie a ochrona danych osobowych

Pracodawca jest zobowiązany chronić dane osobowe nie tylko tych osób, które u niego pracują, ale również tych, które chce zatrudnić. Proces rekrutacji również objęty jest obowiązkiem ochrony danych, pomimo iż zakres danych jest znacznie węższy.

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów cywilno-prawnych?

Pracodawcy zawierają z pracownikami nie tylko przewidziane w Kodeksie pracy umowy o pracę, ale także szereg innych umów, uregulowanych najczęściej w Kodeksie cywilnym, które łącznie noszą nazwę umów cywilno-prawnych.

Kiedy członek zarządu staje się pracownikiem?

Członek zarządu spółki z ograniczona odpowiedzialnością może wykonywać swe obowiązki na podstawie umowy o pracę. W chwilą zawarcia umowy o pracę nawiązuje się między spółką z członkiem zarządu zobowiązaniowy stosunek prawa pracy, który rodzi nie tylko zobowiązania każdej ze stron do określonych świadczeń, ale także konieczność uwzględnienia dodatkowych kwestii prawnych wynikających z innych aktów prawnych.

Prawa i obowiązki stron wynikające z przedwstępnej umowy o pracę

Zgodnie z artykułem 389 kodeksu cywilnego przez umowę przedwstępną jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

REKLAMA

Sytuacja pracownika gdy nie oznaczono rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracownikowi i pracodawcy pewną dowolność w zawieraniu umów, określając jedynie podstawowe jej elementy. Jednym z takich elementów jest rodzaj umowy. Jakie są konsekwencje jego niewskazania?

Czy podporządkowanie zawsze będzie świadczyć o stosunku pracy?

Kodeks pracy stanowi, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Nie zawsze jednak podporządkowanie będzie wyłączną cechą stosunku pracy.

Kiedy w prawie pracy zastosujemy prawo cywilne?

O tym, że prawo pracy jest ściśle związane z prawem cywilnym świadczy przede wszystkim art. 300 Kodeksu pracy, który odsyła w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Co to oznacza?

Jakie są podstawowe elementy stosunku pracy

Kodeks pracy nie formułuje pełnej, rozwiniętej definicji pojęcia prawnego stosunku pracy. Podaje jedynie jego najważniejsze cechy.

REKLAMA

Praca nocna w systemie skróconego tygodnia pracy - porada

Jestem zatrudniona w systemie skróconego tygodnia pracy, przy czym pracuję od poniedziałku do wtorku w godzinach od 11 do 21, w środy od 12 do 22, a w czwartki od 14-24. Czy w związku z powyższym jestem zatrudniona w porze nocnej i czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia? Jak wygląda sprawa nadgodzin w moim przypadku?

Samozatrudnienie a umowa o pracę

Pojęcie samozatrudnienia nie zostało zdefiniowane przez ustawodawcę. W potocznym języku samozatrudnienie oznacza zastąpienie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy umową cywilnoprawną z osobą, która jednoosobowo prowadzi działalność gospodarczą. Takie rozumienie samozatrudnienia jest znacznym zawężeniem tego zjawiska. W praktyce bowiem znaczna część osób osiąga przychody z tytułu cywilnych umów zlecenia, a także umów o dzieło.

Umowa o pracę a umowa zlecenie – podstawowe różnice

W praktyce wiele trudności rodzi zagadnienie odróżnienia umowy o pracę od cywilnoprawnego stosunku zlecenia i innych mieszanych umów starannego działania, gdzie ryzyko, podobnie jak w stosunku pracy, ponosi zlecający. Odróżniającymi elementami mogą być brak trwałej więzi między zleceniodawcą i zleceniobiorcą, brak konieczności odpłatności, brak obowiązku pracowniczego podporządkowania.

Ustanie umowy o pracę na zastępstwo

Kodeks pracy przewiduje możliwość zawierania umów o pracę obejmujących nieobecność innego pracownika, jest to tak zwana umowa na zastępstwo. Najczęściej dotyczy to pracownic kobiet, które korzystają z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Jakie występują rodzaje zatrudnienia?

Kodeks pracy określa różne rodzaje i formy zatrudnienia. W niniejszym artykule zostanie krótko przedstawiona ich charakterystyka.

Jak usprawiedliwiać nieobecności w pracy?

Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

Na czym polega umowa przedwstępna?

W prawie pracy dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

Dlaczego osoba pracująca na zlecenie nie jest pracownikiem?

Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Jakie są konsekwencje niezachowania formy pisemnej przy zawieraniu umowy o pracę?

Co do zasady umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Kodeks pracy przewiduje jednak sytuację, kiedy umowa może być zawarta także ustnie.

Kiedy pracodawca nie określił rodzaju umowy

Kodeks pracy daje pracodawcy i pracownikowi dużą swobodę w kształtowaniu stosunku pracy. Są jednak pewne obowiązkowe postanowienia umowy, których brak powoduje określone negatywne konsekwencje.

Najpopularniejsze umowy pracownicze

Prowadząc działalność gospodarczą musisz m.in. zatrudnić pracowników. W poniższym zestawieniu przestawiamy Ci najważniejsze umowy, które są Ci niezbędne w relacjach z pracownikami.

Polecenie wykonywania pracy a zawarcie umowy na czas nieokreślony

Polecenie wykonania pracy może mieć wpływ na zawarcie kolejnych umów tak na czas określony jak i na nieokreślony.

Umowa o pracę a inne umowy cywilnoprawne

Mimo zobowiązaniowego charakteru, treść stosunków pracy jest wyznaczona nie tylko przez wolę stron konkretnej umowy o pracę, ale również w dużej mierze przez „wolę państwa” sformułowaną na potrzeby każdego potencjalnego stosunku w różnorakich przepisach, w szczególności w kodeksie pracy i kodeksie cywilnym.

Podstawowe cechy stosunku pracy

Przepis art. 22 § 1 kodeksu pracy stanowi, iż przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny może być korzystna dla obu stron stosunku pracy. Dla pracodawcy, ponieważ będzie mógł poznać bliżej pracownika i jego kwalifikacje, a także zdecydować, czy właśnie kogoś takiego szuka, a dla pracownika, ponieważ w ten sposób może on zapoznać się z firmą i warunkami pracy i zdecydować, czy tego właśnie oczekuje.

Umowa o pracę na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje ograniczenia co do długości trwania umowy na czas określony. Należy jednak pamiętać, że w przypadku umów na czas określony, trzecia umowa jest już umową na czas nieokreślony, ale tylko w sytuacji jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, i jeśli pomiędzy poszczególnymi umowami nie nastąpił jeden miesiąc przerwy w zatrudnieniu.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony zapewnia pracownikowi największe gwarancje kodeksowe, co oznacza, że jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia dla pracownika.

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych.

Wynagrodzenie składa się z elementów obowiązkowych tj z wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku i nieobowiązkowych tj z dodatków, które zostały przyznane pracownikowi na podstawie obowiązujących u pracodawcy przepisów. Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych jest nieobowiązkowym dodatkiem do wynagrodzenia za pracę pracownika.

Stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 76)

Stosunek pracy na podstawie mianowania jest pozaumownym stosunkiem pracy regulowanym przepisami szczególnymi.

Stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę (art. 77)

Szczególną cechą stosunku pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę jest jego ścisłe powiązanie z członkostwem w danej spółdzielni.

Bezprawne rozwiązanie umowy w okresie wypowiedzenia (art. 60)

Poniższy artykuł dotyczy sytuacji, w której jedna ze stron umowy, dokonała wypowiedzenia umowy o pracę, a pracodawca w okresie biegu tego wypowiedzenia, kiedy umowa o pracę trwała nadal, rozwiązał ją bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów określających ten tryb rozwiązywania umów.

Charakterystyka umowy na czas wykonania określonej pracy

Coraz częściej pracodawcy zawierają z pracownikami umowy na czas wykonania określonej pracy. Umowy na czas wykonania określonej pracy zawiera się zazwyczaj przy pracach sezonowych i dorywczych.

Akta osobowe pracownika

Określenie miejsca pracy jako obligatoryjne postanowienie umowy o pracę

Kodeks pracy określa pewne podstawowe postanowienia umowy o pracę, które muszą się w niej znaleźć. Jednym z nich jest określenie miejsca pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie znaczenie praktyczne ma prawidłowe jego określenie.

Krytyka pod adresem pracownika

Pomimo, że krytykowanie bądź karanie pracowników nie zawsze jest najlepszym motywatorem, to jednak czasami nie ma innego sposobu, aby zmienić zachowanie niezadowalające nas pracownika.

Kiedy pracodawca może zlecić wykonywanie innej pracy?

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie pracy nieprzewidzianej w łączącej strony umowie.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest obowiązkiem pracowniczym. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik jest potrzebny w pracy. Czy zatem pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych, czy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Co musi a co może znaleźć się w umowie o pracę?

Kodeks pracy określa pewne postanowienia umowy o pracę, które muszą się znaleźć w zawieranej umowie. Oprócz jednak pewnych elementów podstawowych, pracownik i pracodawca mają prawo zamieścić w umowie każde postanowienie, na które godzą się obie strony.

Zakaz rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (art. 39)

Są pewne grupy zawodowe, którym kodeks przyznaje szczególną ochronę przed zwolnieniem. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37)

Utrata pracy jest zawsze dużym problemem dla pracownika, szczególnie jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny. Dlatego też kodeks pracy przyznaje mu uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))

Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony (art. 36)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas nie określony.

Wypowiedzenie umowy zawartej na okres próbny (art. 34)

Kodeks pracy szczegółowo określa terminy, jakie obowiązują każdego pracodawcę przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny.

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo (art. 33 (1))

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na zastępstwo.

Rozwiązanie umowy na czas określony (art. 33)

Oprócz umowy na czas nie określony, kodeks pracy przewiduje szereg innych umów o pracę, które ze swej natury są umowami terminowymi. Należą do nich między innymi umowa na czas określony, czy umowa na okres próbny.

Jakie umowy można rozwiązać za wypowiedzeniem? (art. 32)

Kodeks pracy rozróżnia kilka rodzajów umów o pracę, takich jak na czas określony czy okres próbny. Ważne jest, że nie wszystkie można rozwiązać przez wypowiedzenie.

Podstawowe przepisy dotyczące rozwiązania umowy o pracę (art. 30)

Rozwiązywanie umów o pracę należy niewątpliwie do najbardziej problematycznych kwestii dotyczących stosunku pracy, które bardzo często kończą się w sądzie. Omawiamy przepis wskazuje podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę.

Rodzaje umów o pracę w Portugalii

Rozpoczynając pracę w Portugalii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć.

Rodzaje umów o pracę w Grecji

Przed rozpoczęciem pracy w Grecji zdecydowanie musimy się zapoznać z podstawowymi zasadami dotyczącymi umów o pracę, jakie są stosowane w Grecji.

Rodzaje umów o pracę na Cyprze

Przed rozpoczęciem pracy na Cyprze warto wiedzieć, na jaki rodzaj umowy o pracę możemy liczyć.

Rodzaje umów o pracę w Belgii

Przed rozpoczęciem pracy w Belgii warto wiedzieć, na jaką umowę o pracę możemy liczyć.

Umowa o pracę języku obcym na wniosek sudzoziemca

Firma, która zatrudnia obcokrajowca spisze z nim umowę w jego ojczystym języku.

REKLAMA