REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa zlecenia a prawo do urlopu

Zostałam zatrudniona na umowę zlecenia, w treści umowy nie ma jednak wzmianki o urlopie. Czy przepisy kodeksu cywilnego regulują kwestię urlopu ?

Śmierć strony umowy zlecenia

Zarówno śmierć zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy powoduje pewne trudności przy realizacji zlecenia. Jakie znaczenie dla umowy zlecenia ma śmieć jednej ze stron?

Strony umowy o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Kto odpowiada za wadliwie uszytą sukienkę?

Zamówiłam sukienkę u krawcowej (dostarczając materiał do jej wykonania), podczas przymiarki zauważyłam, że sukienka została źle skrojona, czego mogę żądać od krawcowej?

REKLAMA

Kiedy wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie?

Zawarłem umowę o dzieło, wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie kosztorysu, kiedy może ulec ono zmianie i czy przepisy kodeksu cywilnego regulują tego rodzaju zmiany?

Kiedy umowa zlecenia wygasa?

Pracuje na umowę zlecenie, w kontrakcie nie mam jednak zapisu dotyczącego wygaśnięcia umowy zlecenia. Gdzie mogę znaleźć regulacje prawną odnoszącą się do tej kwestii?

Kiedy można powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej?

Co do zasady przyjmujący zlecenie powinien wykonać usługę osobiście. Istnieje jednak możliwość kiedy przyjmujący zlecenie może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej.

Kiedy można odstąpić od umowy o dzieło?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują sytuację kiedy zarówno zamawiający jak i przyjmujący zamówienie może odstąpić od umowy.

REKLAMA

Jakie są obowiązki zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy?

Stronami umowy zlecenia są zleceniodawca (osoba która zleca wykonanie określonych czynności), oraz zleceniobiorca (osoba wykonująca zlecenie). Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Jakie są obowiązki zamawiającego dzieło?

Zamówiłam uszycie sukni u krawcowej, jakie obowiązki względem krawcowej na mnie ciążą?

Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu

Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego.

Jakie są obowiązki stron umowy o dzieło?

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Jakie są obowiązki przyjmującego zamówienie?

Wykonawca dzieła powinien pamiętać, że ciążą na nim obowiązki względem zamawiającego.

Forma umowy zlecenia

Jaka może być forma umowy zlecenia? Czy ustawodawca nakłada na strony zachowania formy szczególnej w przypadku umowy zlecenia?

Czy zlecenie może być nieodpłatne?

Pracuje na umowę zlecenie, ostatnio pracodawca poinformował mnie, że powinnam się cieszyć ze mi płaci bo niektórzy wykonują pracę nieodpłatnie, czy faktycznie umowę zlecenia można wykonywać nieodpłatnie?

Co może być przedmiotem umowy o dzieło?

Przedmiotem umowy o dzieło może być wytworzenie nowych przedmiotów, jak i przerobienie naprawa czy konserwacja przedmiotów już istniejących. Ponadto dzieło może mieć charakter materialny lub niematerialny.

Czy po śmierci najemcy można zachować prawo do lokalu zamiennego

W razie ustania najmu lokalu zawartego na czas trwania stosunku pracy, były najemca lub osoby pozostające w lokalu po śmierci najemcy zachowują prawo do lokalu zamiennego. Przy tym czynsz najmu za ten lokal w dniu zawarcia umowy najmu nie może w stosunku rocznym przekraczać 3% jego wartości odtworzeniowej.

Czy osoby bliskie mogą wstąpić w stosunek najmu po śmierci najemcy

W razie śmierci najemcy osoby bliskie najemcy, które stale z nim mieszkały, aż do chwili jego śmierci wstępują w stosunek najmu. W przypadku braku osób bliskich – stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

Czy osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu

Osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego może wstąpić w stosunek najmu na zasadach opisanych poniżej. Jednakże kwestia ta jest uzależniona od tego, czy właściciel nie wniósł w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

Czy ustanie wspólności majątkowej wiąże się ustaniem wspólności najmu lokalu

Najem jest objęty wspólnością majątkową małżeńską, bez względu na stosunki majątkowe panujące w danym małżeństwie – wspólność, czy też rozdzielność majątkowa, w tym rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Nawiązanie stosunku najmu ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny.

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Co wchodzi w skład opłat z tytułu umowy najmu

Strony na podstawie umowy najmu powinni ustalić czynsz oraz wysokość lub zasady obliczania opłat, jakie będzie ponosił najemca. Najemca musi liczyć się z tym, że czynsz obejmuje jedynie prawo do korzystania z lokalu wynajmującego – bez opłat za media, sprzątanie części wspólnej obiektu lub inne usługi związane z korzystaniem z lokalu, przy czym opłaty te zostaną policzone osobno.

Czy najemca ma prawo dostosować lokal do swoich potrzeb

Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć lokal w stanie przydatnym do umówionego użytku i w takim stanie go utrzymywać przez cały czas trwania umowy. Za przydatność lokalu do celów określonych w umowie odpowiada wynajmujący, a adaptację do indywidualnych potrzeb – najemca.

Czy istnieje umowa najmu wirtualnego biura

Zapotrzebowania związane z najmem na przestrzeni lat ulegają radykalnym zmianą. Z tego też powodu tworzą się nowe możliwości najmu np. wirtualne biuro, które stanowi węższy lub szerszy pakiet usług związanych z ulokowaniem siedziby przedsiębiorstwa.

Jakie dokumenty warto przejrzeć przed zawarciem umowy najmu lokalu użytkowego

Najemca przed zawarciem umowy najmu lokalu, powinien sprawdzić tytuł wynajmującego do władania tym lokalem. Jest istotna kwestia, ponieważ od tego zależy ważność umowy oraz możliwość i zakres jej realizacji, w tym czas jej trwania.

W jakich sytuacjach można wstąpić w stosunek najmu

Ustawodawca reguluje skutki śmierci najemcy lokalu mieszkalnego, nie czyniąc przy tym rozróżnienia o jaki konkretnie lokal chodzi. Natomiast wstąpienie w prawa najemcy zachodzi bez względu na to, że przedmiotem najmu był lokal wchodzący w skład zasobu prywatnego, czy publicznego.

Jak powinna wyglądać umowa najmu lokalu mieszkalnego

Umowa najmu lokalu jest umową dwustronną, co oznacza, że występują w nią dwie strony najemca oraz wynajmujący. Na mocy tej umowy wynajmujący zobowiązuje się oddać rzecz najemcy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić czynsz umówiony, przy czym czynsz ten powinien być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Najemca w zależności od różnych sytuacji, w których się nie znajduje może skorzystać zarówno z różnych roszczeń, jak i ochrony. Najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu może skorzystać z roszczeń windykacyjnego oraz negatoryjnego. Natomiast najemcy, jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Jakie wyróżniamy stawki czynszowe

Właściciel ustala stawki czynszu uwzględniając przy tym czynniki podwyższające lub obniżające ich wartość użytkową. Najemca, który ubiega się o obniżkę czynszu obowiązany jest przedstawić właścicielowi stosowną deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego.

Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu

Właściciel ma prawo podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu. Jednakże wypowiadając jego dotychczasową wysokość, musi zachować odpowiedni termin, czyli najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego.

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Przepisy regulujące prawa i obowiązki lokatorów ustanawiają przede wszystkim zasady i formy ochrony ich praw, przez co rozumieć należy „przyznanie lokatorowi uprawnień szczególnych, nieprzewidzianych w przepisach dotyczących danego stosunku prawnego”.

Kiedy wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu?

Dla zabezpieczania czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te podlegają zajęciu.

Zalety i wady umowy zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Zalety i wady umowy o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Kiedy najemca może rzecz oddać do bezpłatnego używania albo w podnajem

Na mocy art. 668 § 1 kodeksu cywilnego – najemca może rzecz najęta oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W przypadku oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używania zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu.

Z upływem jakiego czasu przedawniają się roszczenia z tytułu umowy o dzieło?

Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego możemy wyróżnić dwa podstawowe terminy przedawnienia : 10-letni ogólny oraz dla wszystkich roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym, poza roszczeniami okresowymi należnymi w przyszłości, oraz 3 letni dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dla roszczeń o świadczenie okresowe (alimenty, raty kredytowe) .

Wadliwe wykonanie dzieła – uprawnienia zlecającego

Zamówiłem wykonanie stołu u stolarza, co mogę zrobić w przypadku gdy stół zostanie źle wykonany ?

Kara umowna w umowie o dzieło

Czy w umowie o dzieło można zastrzec karę umowną? w jaki sposób ją zapisać?

Dzieło z materiałów zamawiającego

Jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.

Dzieło z materiałów przyjmującego zamówienie

Podstawowym obowiązkiem przyjmującego zamówienie jest wykonanie dzieła zgodnie z umową. Umowa o dzieło powinna więc określać w jaki sposób dzieło ma być stworzone bądź przerobione.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1

Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia.

Czy z małymi dochodami mam szansę na zakupy na raty?

Marzysz o nowym komputerze albo lodówce, ale nie stać cię na nią, a twoje dochody nie upoważniają cię do zakupienia tego produktu na raty? Nie martw się, na rynku pożyczek szykuje się rewolucja.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem lokalu?

Jeśli najemca lokali w sposób rażący lub uporczywy wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu bez zachowania terminu wypowiedzenia.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego.

Zarządzanie funduszami sekurytyzacyjnymi

Zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami funduszu sekurytyzacyjnego przez podmiot inny niż towarzystwo wymaga uzyskania przez ten podmiot zezwolenia Komisji. Zezwolenie na zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami oznacza także zezwolenie na zarządzanie pulą wierzytelności. Zezwolenie jest udzielane na wniosek.

Certyfikaty inwestycyjne

Poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych mogą reprezentować różne prawa, dlatego przed podjęciem decyzji o inwestowaniu warto uważnie przeczytać statut takiego funduszu lub zasięgną opinii specjalisty.

REKLAMA