REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Intercyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opodatkowanie najmu podatkiem od towarów i usług


Najem jest formą działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na kim spoczywa obowiązek wystawiania faktur z tytułu najmu?


Podatnicy mają obowiązek wystawiać wyłącznie faktury – jeżeli są oni zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Co oznacza, iż tylko na życzenie osoby fizycznej – nie prowadzącej działalności gospodarczej podatnik ma obowiązek wystawić fakturę.

Możliwości opodatkowania działalności gospodarczej w zakresie najmu


Rozliczanie podatku od towaru i usług odbywa się na takich samych zasadach zarówno w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej, jak i najmu prywatnego.

Miejsce opodatkowania usług z tytułu najmu nieruchomości


Miejscem opodatkowania usług w zakresie najmu nieruchomości jest miejsce położenia danej nieruchomości. Powyższa zasada odnosi się zarówno do podatników, jak i osób fizycznych.

REKLAMA

Kto może żądać wystawienia rachunku z tytułu najmu?


Zasadną jest, iż podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są – na żądanie kupującego lub usługobiorcy - wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Jeżeli przychody z tytułu najmu stanowią odrębne źródło – najemca nie posiada obowiązku wystawiania rachunków i faktur z tegoż tytułu.

Konsekwencje prowadzenia najmu jako formy działalności gospodarczej


Konsekwencją prowadzenia przez wynajmującego najmu jako formy działalności gospodarczej jest umożliwienie mu połączenia dochodu z tytułu najmu z dochodami w ramach innej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Uprawnienia zamawiającego w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego


W umowie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości typu wyłącznego należy określić szczegółowo postanowienia dotyczące uprawnień Zamawiającego, ponieważ na tej podstawie zarówno Zamawiający, jak i Pośrednik będą mogli dochodzić roszczeń wynikających z niniejszej umowy.

Czy można składać reklamację w innym sklepie?

Kupując rzecz w sklepie zawieramy umowę z przedsiębiorcą, który ten sklep prowadzi. Stwierdzenie to może być istotne z punktu widzenia sytuacji, kiedy to chcemy wnieść reklamację do innego sklepu, niż ten w którym rzecz kupiliśmy.

REKLAMA

Jak zarejestrować najem prowadzony jako forma działalności gospodarczej?


Jesteś osobą wynajmującą lokale mieszkalne i myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości. Zastanawiasz się, czy najem prowadzony jako działalność gospodarcza będzie najdogodniejszą formą opodatkowania. Poniżej zostaną przedstawione najistotniejsze porady w tejże kwestii.

Jak należy określić wskaźnik rozliczenia naliczonego podatku?


W celu obliczenia wskaźnika rozliczenia naliczonego podatku nie bierze się pod uwagę obioru z tytułu transakcji finansowych oraz obrotu z tytułu transakcji z nieruchomości, sprzedaży środków trwałych, a przy tym bierze się pod uwagę dotacje nie wliczone do obrotu podatnika.

Czy współwłaściciele nieruchomości mają obowiązek wystawiać faktury?


Wszyscy współwłaściciele wynajmujący nieruchomość są zarejestrowanymi podatkami podatku od towarów i usług powinni wykazać podatek w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym

Czy przychody z tytułu sprzedaży nieruchomości podlegają opodatkowaniu?


Przychody ze sprzedaży wpisane do ewidencji środków trwałych oraz wartości zarówno prawnych, jak i niematerialnych będą podlegały opodatkowaniu.

Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie

Czy można żądać podwyższenia czynszu z tytułu umowy najmu?


Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia.

Czy można wystawić fakturę na zaliczkę z tytułu najmu

W momencie uiszczenia zaliczki powstaje obowiązek podatkowy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności, tj. zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę.

Czy istnieje możliwość odliczenia częściowego podatku od towarów i usług


Możliwość częściowego odliczenia podatku od towarów i usług dotyczy zarówno podatników dokonujących czynności umożliwiających odliczenie, jak i czynności, które nie umożliwiają owego odliczenia. Rozliczenia częściowego dokonuje się poprzez wstępne oraz ostateczne rozliczenie.

Czy czynsz z tytułu najmu można wliczyć w koszty spółki


Według informacji zawartych w księgach podatnik zobowiązany jest dokonać obliczenia zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów oddzielnie dla każdego wspólnika danej spółki. Przy czym powyżej wskazane koszty i przychody przypadają im na podstawie prawa udziału w zysku.

Jak sporządzić umowę o najem okazjonalny lokalu

Istotne postanowienia zawarte w umowie najmu lokalu użytkowego


W umowie najmu lokalu użytkowego należy określić strony umowy, przedmiot umowy, oświadczenia wynajmującego oraz najemcy, postanowienia określające wynagrodzenie, postanowienia końcowe.

Jak wypełnić prawidłowo zgłoszenie dotyczące zmian danych ewidencyjnych osób


Zmiany danych ewidencyjnych osób należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Na jakie postanowienia umowne należy uważać?

Problem umownej właściwości miejscowej sądu jest w zasadzie najczęściej poruszany w kontekście obrotu konsumenckiego. Niemniej jednak uwagę na takie zapisy powinny zwracać też osoby, co do których przepisy konsumenckie nie mają zastosowania. Dlaczego?

Jak należy wypełnić zgłoszenie danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości


Zmiany danych ewidencyjnych w zakresie ustalenia granic nieruchomości należy zgłosić do właściwego organu ze względu na miejsce położenia nieruchomości – która jest przedmiotem tychże zmian.

Co to jest umowa sponsoringu?

Sponsoring to jedna z wielu form promocji produktów lub usług. Przyczynia się do pozyskania nowych klientów, wzrostu prestiżu bądź pomaga w poprawie wizerunku firmy.

Jak należy sporządzić wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków

Wniosek o otrzymanie wypisu z operatu ewidencji gruntów i budynków powinien zostać złożony przez wnioskodawcę w celu pozyskania wypisu z rejestru gruntów, lokali lub budynków lub kartoteki lokalu lub budynków, wyrysu z mapy ewidencyjnej.

Co to jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków?

Ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków polega na tym, że w trakcie trwania małżeństwa istnieją tylko majątki osobiste i nie ma majątku wspólnego, natomiast w chwili ustania tego ustroju następuje wyrównanie dorobków. Ustanie następuje, np. poprzez rozwiązanie umowy, rozwód. Małżeńskie umowy majątkowe muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. Od chwili zawarcia umowy pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa.

Zamówienia publiczne: kiedy wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy?

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to często jeden z istotnych wymogów przy zamówieniach publicznych. W jaki sposób wnieść takie zabezpieczenie i jakie są konsekwencje jego niewniesienia przez wykonawcę?

Porada Eksperta: Jak zawierać umowy ze "spółką cywilną"?

W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani statusu przedsiębiorcy. Choć potocznie mówi się, że spółka ta „coś sprzedała”, czy też „ coś kupiła”, to jest to jednak skrót myślowy. Stroną umowy nie jest bowiem sama spółka, ale jej wspólnicy. W konsekwencji w nagłówku zawieranej przez nas umowy należy pisać, że jest ona zawierana z „Janem Kowalskim (…), Janem Wiśniewskim (…), Janem Bednarskim (…) – działającymi w ramach spółki cywilnej o nazwie…”.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Rozdzielność majątkowa

Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Reklamacja

Reklamacja jest żądaniem kupującego, wynikającym z zawartej ze sprzedawcą lub usługodawcą umowy. Jest to uprawnienie przysługujące z racji nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę.

Licencja

Licencja jest to prawo do korzystania z pewnego dobra lub zezwolenie na wykonywanie określonych czynności.

Kara umowna

Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Dokumenty niezbędne do dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków


Na mocy przepisów ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne – należy dokonywać zgłoszeń wszelkich zmian danych dotyczących nieruchomości objętych ewidencją gruntów i budynków.

Jak sporządzić zgłoszenie zmian oznaczenia działki w ewidencji gruntów i budynków

Cały proces dokonania zmian danych dotyczących oznaczenia działki nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków wymaga zgłoszenia tychże danych do właściwego organu prowadzącego ewidencję dla nieruchomości – która jest przedmiotem objętym zgłoszeniem. Właściwość organu ustala się ze względu na miejsce położenia nieruchomości – której te zmiany dotyczą.

Jak sporządzić wniosek o wydanie wydruku z operatu ewidencji gruntów i budynków


Wniosek o wydanie wydruku wnioskodawca składa w celu pozyskania danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków albo opracowań geodezyjnych i kartograficznych. Tego typu opracowania służą geodetom do wykonania czynności związanych z pomiarami np. określenie punktu graficznego.

Jak sporządzić wniosek o udzielenie informacji z operatu ewidencji gruntów i budynków

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Dzierżawa

Dzierżawa jest umową pochodzącą z prawa cywilnego, jest to jedna z form posiadania.

Dostawa

Na podstawie tej umowy strony zobowiązują się: jedna do wytworzenia i dostarczenia rzeczy, druga zaś do ich odebrania i do zapłacenia ceny. Przedmiotem dostawy są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku.

Franchising

Franchising, w Polsce nazywany franczyzą to forma umowy licencyjnej. Polega na udzieleniu firmie przez inna firmę zezwolenia na sprzedaż ich dóbr lub świadczenie ich usług. Należy podkreślić prawną i finansową odrębność tych przedsiębiorstw.

Intercyza - co to jest i jakie kwestie może regulować?

Intercyza to umowa zawierana między małżonkami lub przyszłymi małżonkami, regulująca kwestie majątkowe i finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Intercyza może określać m.in. jakie mienie będzie osobistym własnością każdego z małżonków, jakie będą składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, jakie prawa będą przysługiwać małżonkom w przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego z małżonków. W Polsce intercyza jest uregulowana przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Akredytywa dokumentowa

Jest to forma płatności, używana w obrocie zagranicznym oraz stosunkowo rzadko w obrocie krajowym. Jest wystawiana przez bank na wniosek i pod instrukcjami zleceniodawcy.

Agencyjna umowa

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

Co robić, gdy budowa dewelopera odbiega od projektu?


Jeżeli widzimy, że deweloper buduje nasz dom niezgodnie z projektem, sięgnijmy po umowę, będzie w tym momencie najważniejsza.

Adhezyjne umowy

Umowy adhezyjne pojawiły się w związku z masową produkcją i wymianą towarów oraz usług, jest to przeciwieństwo umów indywidualnych.

Umowa najmu na czas określony. Jak wygląda wypowiedzenie?


Strony zawarły umowę o wynajem na czas określony, ale nie ma w niej nic na temat wypowiedzenia. Czy w tym przypadku wypowiedzenie będzie możliwe?

Co warto wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa najmu nie ma zastosowania jedynie do nieruchomości. Najem może dotyczyć także rzeczy ruchomych w tym samochodów. Co należy wiedzieć o najmie samochodu?

Umowa o kredyt kontraktowy

Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Umowa kredytu

Na podstawie umowy kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas określony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Umowa leasingu

Na podstawie umowy leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Wyróżniamy leasing bezpośredni, pośredni, operacyjny, finansowy (kapitałowy), zwrotny.

REKLAMA