REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Bezpieczeństwo konsumentów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa przelewu na zabezpieczenie - WZÓR UMOWY

W umowie Cedent, któremu Cesjonariusz udzielił pożyczki, przelewa na niego wierzytelność, przysługującą mu od osoby trzeciej. Celem przelewu jest zabezpieczenie spłaty pożyczki.

Umowa stała o wykonywanie remontów - WZÓR UMOWY

Na podstawie umowy Wykonawca zobowiązuje się do wykonywania przez czas określony w umowie do wykonywania remontów oraz czynności konserwacyjnych. W zamian otrzymuje wynagrodzenie.

Umowa administracji nieruchomością - WZÓR UMOWY

W umowie tej właściciel powierza zewnętrznemu podmiotowi obowiązki związane z administracją określoną nieruchomością. Zakres administracji nie wykracza poza zwykły zarząd rzeczą.

Umowa o zarządzanie nieruchomością - WZÓR UMOWY

W umowie Zleceniodawca zleca Zarządzającemu podjęcie czynności zwykłego zarządu nieruchomością. Pobierz bezpłatny wzór umowy o zarządzanie nieruchomością.

REKLAMA

Sprzedaż na raty z zastrzeżeniem prawa własności - WZÓR UMOWY

W umowie sprzedawca może zastrzega sobie prawo własności aż do czasu uiszczenia całkowitej ceny. BEZPŁATNY WZÓR UMOWY.

Sprzedaż prawa ochronnego na wzór użytkowy - WZÓR UMOWY

W umowie sprzedaży sprzedawca sprzedaje kupującemu prawo do wzoru użytkowego, wyposażonego w prawa ochronne (patent). Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Sprzedaż z zastrzeżeniem prawa pierwszeństwa - WZÓR UMOWY

W umowie strony konstruują prawo pierwszeństwa. Zgodnie z nim kupujący, w przypadku zamiaru zbycia rzeczy, powinien ją zaoferować najpierw sprzedawcy.

Umowa sprzedaży na próbę - WZÓR UMOWY

Strony umowy sprzedaży mogą umówić się co do sprzedaży na próbę. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin.

REKLAMA

Umowa sprzedaży II - WZÓR UMOWY

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Aneks do umowy: rozłożenie ceny na raty - WZÓR UMOWY

Strony dokonują zmiany postanowień umowy poprzez rozłożenie na raty ceny, którą zobowiązał się uiścić Kupujący. Pobierz bezpłatny wzór.

Aneks do umowy sprzedaży - WZÓR UMOWY

Strony mogą na podstawie następczego porozumienia zmieniać treść umowy. Zmiana umowy powinna nastąpić w takiej formie, jakie ustawa wymaga dla jej zawarcia lub jaką przewidziały strony. Pobierz bezpłatny wzór.

Umowa sprzedaży rzeczy używanej - WZÓR UMOWY

W umowie przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana. Strony w treści określiły jej stan, jak również cel zakupu przez Kupującego. Umowa taka, zawarta między dwiema osobami prywatnymi, podlega przepisom o rękojmi z Kodeksu cywilnego.

Umowa sprzedaży z ograniczoną rękojmią - WZÓR UMOWY

W umowie sprzedaży, do której nie mają zastosowania przepisy konsumenckie, strony mogą rozszerzyć, wyłączyć lub ograniczyć przepisy dotyczące rękojmi za wady. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Pokwitowanie świadczenia pienięznego - WZÓR PISMA

Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania tego faktu. Pobierz wzór pokwitowania przez wierzyciela faktu spełnienia świadczenia pieniężnego.

Sprzedaż z prawem odkupu - WZÓR UMOWY

Sprzedawca może zastrzec prawo odkupu. Jest ono wykonywane przez złożenie stosownego oświadczenia przez uprawnionego

Umowa sprzedaży na raty - WZÓR UMOWY

Przy sprzedaży na raty wydanie towaru kupującemu następuje przed całkowitą zapłatą ceny. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa sprzedaży - WZÓR UMOWY

Pobierz bezpłatny wzór umowy sprzedaży. Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów. Na piśmie zawieramy tylko bardzo ważne umowy sprzedaży.

Umowa sprzedaży motocykla na raty - WZÓR UMOWY

Pobierz umowę sprzedaży motocykla na raty. Umowa sprzedaży to jedna z najczęściej zawieranych umów. Na piśmie zawieramy tylko bardzo ważne umowy sprzedaży. Zapłata może być rozłożona na raty.

Umowa darowizny kwoty pieniężnej - WZÓR UMOWY

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa taka co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego. Jeśli darowizna pieniędzy ma korzystać ze zwolnienia od podatku- musi być dokonana w drodze przelewu bankowego lub przekazu pocztowego

Oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu - WZÓR PISMA

Przy umowie sprzedaży strony mogą zastrzec prawo odkupu. Prawo odkupu wykonywa się przez oświadczenie sprzedawcy.

Zakup samochodu w Polsce - zanim zawrzemy umowę

O czym warto pamiętać i co sprawdzić przed zakupem samochodu w Polsce? Zanim sporządzisz umowę sprzedaży, pamiętaj o ważnych jej prawnych aspektach.

Umowa z agencją nieruchomości – otwarta czy na wyłączność?

Umowa z agencją nieruchomości otwarta czy na wyłączność? Jeżeli mamy zamiar zlecić obsługę sprzedaży lub wynajęcia swojej nieruchomości pośrednikowi, będzie się to wiązało z koniecznością podpisania umowy. Poza wieloma różnymi zastrzeżeniami i kruczkami, które znajdują się w umowie z biurem nieruchomości, w praktycznym obrocie pośrednicy zastrzegają klauzulę wyłączności (umowa na wyłączność) lub nie zawierają w umowie takiej klauzuli (umowa otwarta).

Umowa z agencją nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę z agencją nieruchomości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Możemy sprzedać lub wynająć mieszkanie na własną rękę lub skorzystać z usług profesjonalnego biura obrotu nieruchomościami. Decydując się na taką formę współpracy, oszczędzamy nasz cenny czas, który poświęcilibyśmy na promowanie oferty sprzedaży lub wynajmu swojej nieruchomości. Z drugiej strony podpisanie umowy z agencją nieruchomości wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Jak znieść współwłasność?

Współwłaściciele nieruchomości w częściach ułamkowych mogą żądać zniesienia współwłasności w każdym czasie. Uprawnienie do zniesienia współwłasności można jednak wyłączyć. W jaki sposób?

Pułapki leasingu: na co uważać zawierając umowę?

Leasing ma coraz więcej zwolenników. Nie należy jednak decyzji o zawarciu umowy leasingu podejmować pochopnie i dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy. Na co uważać najbardziej?

Leasing: umowy na samochody osobowe

Leasing jest dziś we flotach firmowych bardzo często spotykaną formą utrzymywania parku maszynowego. Sama cena nie jest jednak najważniejsza, istotna jest też sama umowa, która rodzi między stronami wzajemne zobowiązania na określony okres czasu.

Umowa o zarządzanie portfelem

W umowie o zarządzanie portfelem, w którego skład wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, firma inwestycyjna zobowiązuje się do podejmowania i realizacji decyzji inwestycyjnych na rachunek klienta, w ramach pozostawionych przez zleceniodawcę do dyspozycji zarządzającego środków pieniężnych lub instrumentów finansowych.

Umowa o oferowanie instrumentów finansowych

Umowa o oferowanie instrumentów finansowych to umowa zawierana pomiędzy firmą inwestycyjną a jej klientem. Umowa, o której mowa w zdaniu poprzednim, powinna być zawarta w formie pisemnej, a w przypadku umowy zawieranej z klientem detalicznym – w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Umowa o elektroniczny instrument płatniczy

Elektroniczny instrument płatniczy oznacza każdy instrument płatniczy, w tym z dostępem do środków pieniężnych na odległość, umożliwiający posiadaczowi dokonywanie operacji przy użyciu informatycznych nośników danych lub elektroniczną identyfikację posiadacza niezbędną do dokonania operacji, w szczególności kartę płatniczą lub instrument pieniądza elektronicznego.

Umowa o świadczenie usług brokerskich

W umowie o wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych firma inwestycyjna zobowiązuje się do nabywania lub zbywania instrumentów finansowych na rachunek zleceniodawcy.

Spin off a spin out

Pod pojęciami tymi należy rozumieć nowe przedsiębiorstwa, które zostały założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej bądź instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta lub absolwenta uczelni.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Przedmiot opodatkowania tym podatkiem stanowią czynności określone ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odstąpienie od umowy o kredyt konsumencki

Konsument może, bez podania przyczyny, odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

ABC Prawa – Administrator hipoteki

W naszej poprzedniej publikacji przedstawiliśmy kwestie związane z emisją obligacji zabezpieczonych hipotecznie, wskazując jednocześnie na rolę, jaką odgrywa administrator hipoteki ustanowionej na zabezpieczenie roszczeń obligatariuszy. W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić kim jest administrator hipoteki oraz jakie są jego zadania na gruncie zarówno ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361, dalej „ustawa o księgach wieczystych i hipotece”), jak i ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1300 ze zm., dalej „ustawa o obligacjach”).

ABC Prawa - jak zabezpieczyć interes wynajmującego mieszkanie?

Wielu studentów, uczniów, jak również wiele rodzin z powodów finansowych nie decyduje się na zakup mieszkania, tylko na jego najem. Dla wynajmujących jest to oczywiście okazja do uzyskania dodatkowych środków finansowych. Czasami także dobry sposób na tzw. przetrzymanie mieszkania, bez potrzeby jego sprzedaży, do czasu, kiedy ich dzieci dorosną i usamodzielnią się. Jednak, wynajmujący powinni wiedzieć, że nie zawsze najem własnego mieszkania wiąże się tylko z korzyściami. Może się zdarzyć, szczególnie w przypadkach, kiedy nie mamy możliwości kontroli najemcy, że najemca pozostawi nasz lokal w takim stanie, że będzie nadawał się do kapitalnego remontu, albo też najemca będzie opóźniał się z zapłatą nam czynszu. Co zatem powinien wiedzieć wynajmujący, aby zabezpieczyć się przed niesolidnymi najemcami? Jak powinien on zabezpieczyć swoje prawa w umowie zawartej z najemcą? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszej publikacji.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania projektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Uważne czytanie umowy kredytowej uchroni Cię przed zapłaceniem większego podatku. Brak słowa „do” w określonym miejscu umowy może zwiększyć wysokość podatku o kilkaset złotych. Nieścisłości w umowie kredytowej wynikają z nieprecyzyjnych przepisów.

Darowizna w prawie niemieckim

Regulacje prawne umowy darowizny w niemieckim Kodeksie cywilnym i w polskim Kodeksie cywilnym są podobne, ale nie identyczne. Obie regulacje wprowadzają dla oświadczenia darczyńcy formę aktu notarialnego.

Umowa uaktywniająca dla niani

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej (umowy zlecenia osoby fizycznej sprawującej opiekę nad dziećmi). Podpowiadamy w jaki sposób spisać taką umowę oraz jakie wywołuje ona skutki podatkowe.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca? – cz. 2

Kara umowna to dogodny sposób zabezpieczenia świadczeń niepieniężnych. Winny będzie musiał zapłacić określoną sumę niezależnie od tego, czy spowodował szkodę.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Aby pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy lub nieprawidłowe wykonanie umowy trzeba będzie wykazać szkody. Można tego uniknąć zastrzegając karę umowną.

Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Zawierając umowę mamy prawo oczekiwać, że zobowiązanie będzie wykonane i to wykonane w sposób prawidłowy. Jakiego odszkodowania zażądać w przypadku, gdy umowa nie zostanie jednak wykonana?

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Cel działalności budowlanej

Istotnym celem wykonywania działalności budowlanej w ramach realizacji usług budowlanych jest dokonanie ulepszenia obiektu budowlanego poprzez jego modernizację przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę.

Istota umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

W ramach umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

Umowy zawierane w ramach realizacji usług budowlanych

Na rynku usług budowlanych zawierane są różne rodzaje umów budowlanych. W ramach realizacji usług budowlanych – strony mogą zawrzeć umowę o roboty budowlane, umowę o podwykonawczą w zakresie realizacji usług budowlanych, umowę o wykonawstwo częściowe usług budowlanych, umowę o wykonawstwo usług budowlanych, umowa o realizację inwestycji budowlanych.

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej w umowie o roboty budowlane

Zabezpieczenie w formie kaucji gwarancyjnej może być zawarte przez strony w umowie o roboty budowlane. Zabezpieczenie w postaci kaucji gwarancyjnej ma istotne znaczeni e dla należytego wykonania umowy przy realizacji robót budowlanych. Gwarancja może mieć różną postać, tj. w formie pieniężnej, gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, w postaci poręczeń, weksli, papierów wartościowych. Najczęstszą formą zabezpieczeń stosowaną na rynku inwestycji budowlanych jest gwarancja, która jest udzielana przez banki lub instytucje ubezpieczeniowe

Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane


Nienależyte wykonanie umowy przez
wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym zakresie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody.

REKLAMA