REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa zlecenia, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki ZUS od umowy zlecenia 2020/2021. Czy wszystkie umowy będą oskładkowane?

KPMG informuje, że temat pełnego oskładkowania umów zlecenia powraca we wrześniu 2020 r. jako przedmiot prac legislacyjnych. Wprowadzenie zmian w zakresie oskładkowania umów zlecenia planowane było już dużo wcześniej, jednak prace nad tym projektem zostały odłożone w czasie. Eksperci KPMG w Polsce zwracają uwagę na fakt, że nowe regulacje z jednej strony wiążą się ze zwiększeniem wpływów dla sektora publicznego, ale z drugiej strony mocno uderzą w finanse zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców, którzy w dalszym ciągu odczuwają skutki związane z recesją związaną z pandemią koronawirusa. Niewykluczone, że w większości przypadków podatnicy nie będą przygotowani na takie dodatkowe obciążenia.

Problem emerytur byłych funkcjonariuszy PRL - SN

Sad Najwyższy wypowiedział się w sprawie emerytur byłych funkcjonariuszy PRL: "Nie możemy działać jak państwo totalitarne". Miejsce pracy i okres pełnienia służby nie może być jedynym kryterium decydującym o pozbawieniu emerytury.

Pełne składki ZUS od zleceń od 2021 roku?

Analizujemy różne warianty, rozmawiamy z partnerami społecznymi na temat różnych rozwiązań, również tych, dotyczących oskładkowania umów zlecenia. Jednak żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – poinformował PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Przeliczenie emerytur funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby w 2019 i 2020 r.

Przeliczenie emerytur funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby w 2019 i 2020 r. nastąpi z urzędu. Nie należy składać wniosku do organu emerytalnego.

REKLAMA

Czy umowa zlecenia uprawnia do uczestnictwa w PPK?

Czy zleceniobiorca może stać się uczestnikiem PPK? Po upływie jakiego okresu zatrudnienia zleceniobiorca może zacząć oszczędzać? Jakie są warunki przystąpienia do PPK?

Ponowne przeliczenie emerytury rocznika 1953 - wyższe emerytury

ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953. W konsekwencji emerytury w głównej mierze kobiet z tego rocznika będą wyższe. Wysokość nowej emerytury nie będzie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury. Ile wyniesie podwyżka emerytur dla rocznika 1953? Czy trzeba składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

REKLAMA

Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop

Nie zawsze po odbyciu stażu z urzędu pracy można otrzymać zatrudnienie. Czasami jednak urząd pracy wymaga od pracodawcy późniejszego zatrudnienia stażysty. Ile wynosi stypendium stażowe? Czy stażysta może liczyć na urlop?

Optymalizacja kosztów zatrudnienia – jak przetrwać w kryzysie

Działania skoncentrowane na obniżeniu wydatków związanych z powierzeniem pracy są uznawane za optymalizację kosztów zatrudnienia. Ma to szczególne znaczenie w czasie kryzysu, kiedy podmioty zatrudniające poszukują rozwiązań, które pozwolą im przetrwać w trudniejszej biznesowo rzeczywistości. Towarzyszy temu przede wszystkim wybór najkorzystniejszej formy współpracy lub jej zmiana, ale też możliwość czasowego ograniczenia uprawnień osób już zatrudnionych (m.in. przez zawieszenie przepisów wewnątrzzakładowych) czy korzystania z pracowników obcych (najczęściej w ramach pracy tymczasowej lub outsourcingu).

Warunki przystąpienia przez pracownika do PPK

Chcesz rozpocząć oszczędzanie w PPK? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czy umowa zlecenie wyklucza dodatek solidarnościowy?

Wiadomo, że podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę wyklucza możliwość pobierania dodatku solidarnościowego. Jak jest w przypadku umowy zlecenia?

Szansa na wyższe świadczenia dla emerytów

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej razem z Komisją Ustawodawczą Senatu rozpatrzyły na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2020 roku projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (druk senacki nr 160). Projekt został przyjęty bez poprawek.

Na podstawie jakiej umowy zatrudnić studenta w wakacje?

Na jakiej podstawie zatrudnić studenta do pracy w wakacje, aby można było zaoszczędzić? Za osobę do 26 roku życia nie płaci się składek ZUS.

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy otrzymam zasiłek chorobowy za czas kwarantanny, jeśli jestem pierwszy miesiąc na zleceniu?

Pierwszą w życiu umowę zlecenia podpisałam 5. maja 2020 r. W tym samym miesiącu przebywałam na kwarantannie w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Na pytanie odpowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ile emeryci i renciści mogą dorobić do świadczeń od 1 czerwca 2020 r.?

Wcześniejsza emerytura lub renta są zmniejszane, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Ile kwota ta wynosi od 1 czerwca 2020 r.?

Świadczenia postojowe dla przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem rozwiązań antykryzysowych przez polski rząd, uruchomiony został program wypłacania świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Taki rodzaj pomocy mogą otrzymać jednak jedynie podmioty, które są w stanie udokumentować utracone dochody w związku z pandemią koronawirusa. Komu przysługuje wsparcie? Jak je otrzymać i jakie dokumenty wypełnić?

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia jest pracownikiem?

Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?

Tarcza antykryzysowa 3.0 - Sejm za częścią poprawek Senatu

W dniu 14 maja Sejm poparł część poprawek Senatu do nowelizacji Tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0. Dotyczyły one m.in. ulgi w składkach na ZUS dla samozatrudnionych. Posłowie nie zgodzili się jednak, by wykreślić z ustawy przepisy dot. prezesa UKE.

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Tarcza antykryzysowa 3.0 - zmiana zasady waloryzacji emerytur

Nowelizacja ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje zmiany w waloryzacji emerytur. Na czym mają one polegać?

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

Tarcza antykryzysowa 3.0 - czyli rządowa nowelizacja niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 - została przyjęta przez Sejm w dniu 30 kwietnia. Obecnie trwają prace senackie nad projektem. Oto najważniejsze nowości prawne zawarte w noweli.

Świadczenia socjalne gwarantowane w Kodeksie pracy

W trakcie trwa stosunku pracy lub po jego zakończeniu, pracownikowi przysługuje szereg opisanych w Kodeksie pracy świadczeń, odszkodowań czy rekompensat. Można je podzielić na cztery podstawowe grupy: z tytułu utraty pracy, rentowe, emerytalne oraz pośmiertne.

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Świadczenie postojowe wypłaca ZUS. Przysługuje m.in. zleceniobiorcom, którzy udowodnią zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. Jakie warunki należy spełnić, aby zleceniobiorca mógł otrzymać postojowe? Ile wynosi świadczenie?

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Czy świadczenie postojowe należy się w przypadku rozwiązania umowy zlecenia?

Czy świadczenie postojowe z ZUS dla zleceniobiorców przysługuje również w przypadku rozwiązania umowy zlecenia z powodu epidemii koronawirusa (COVID-19)? Na pytanie odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Oświadczenie umożliwi ponowną wypłatę świadczenia postojowego

Znowelizowane przepisy tarczy antykryzysowej przedłużają możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego. W tym celu niezbędne będzie złożenie specjalnego oświadczenia do złożonego już wcześniej wniosku, że sytuacja materialna wykazana w tym wniosku nie uległa poprawie.

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

Przedsiębiorcom oraz zleceniobiorcom, którzy odczuwają negatywne skutki pandemii koronawirusa przy spełnieniu warunków zawartych w ustawie, przysługuje jednorazowe świadczenie postojowe. Jaka jest wysokość świadczenia? Gdzie i w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i osób na umowach cywilnoprawnych

Przedsiębiorcy, którzy utracili przychody wskutek epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mogą uzyskać jednorazowe świadczenie (tzw. postojowe) w wysokości 2080 zł albo 1300 zł. Świadczenie postojowe (maksymalnie 2080 zł) przysługuje również osobom, które zawarły umowę cywilnoprawną, a umowa ta nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji wskutek epidemii. Pieniądze otrzymane w ramach świadczenia postojowego są zwolnione z podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych.

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający

Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?

Tarcza antykryzysowa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła nadzieję, że Senat będzie obradował "wkrótce po" piątkowym posiedzeniu Sejmu, i od 1 kwietnia 2020 r. tarcza antykryzysowa wejdzie w życie. W czwartek pakiet miałby być skonsultowany z opozycją.

Tarcza antykryzysowa – rozwiązania zaakceptowane przez rząd

Rząd zaakceptował pakiet rozwiązań składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje się m.in. pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla mikrofirm, świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł (dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych), dofinansowanie wynagrodzeń pracowników dla firm w kłopotach (do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Tarcza zakłada również odroczenie niektórych obowiązków podatkowych i sprawozdawczych.

"Trzynastki" razem z kwietniową emeryturą lub rentą

ZUS i Poczta Polska zapewniają, że tzw. trzynastki, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, trafią do wszystkich uprawionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Odroczenie płatności składek ZUS z powodu epidemii koronawirusa

ZUS poinformował, że przedsiębiorca, który z powodu epidemii koronawirusa ma problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, wynikające z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności - może skorzystać z uproszczonych form pomocy:

Koszty uzyskania przychodów przy wycofaniu środków z PPK

W przypadku zwrotu środków zgromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) uczestnikowi przed ukończeniem 60 roku życia, przy obliczaniu dochodu w PIT kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wpłat dokonanych na rachunek PPK uczestnika w części sfinansowanej ze środków uczestnika. Natomiast wpłaty w części finansowanej przez podmiot zatrudniający stanowią koszty u tego podmiotu.

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów za 2019 r.

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2019 r. Emeryci i renciści, jak wszyscy podatnicy, mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Projekt "Emerytura bez podatku" skierowany do dalszych prac w Sejmie

Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem do komisji obywatelskiego projektu "Emerytura bez podatku". Zakłada on wprowadzenie zwolnienia dla emerytów i rencistów z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zasady potrącania zaliczek na podatek przez KRUS w 2020 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) poinformowała, że w 2020 r. będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych emerytur i rent na zasadach analogicznych, jak przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Kwiaty dla pracownika odchodzącego na emeryturę - rozliczenie VAT

Wielu pracodawców po długiej i owocnej współpracy z pracownikiem, przy okazji jego odejścia na emeryturę decyduje się na podziękowanie za pracę i pożegnanie wręczając bukiet kwiatów. Czy takie przekazanie należy opodatkować podatkiem od towarów i usług?

Dowóz i zakwaterowanie zleceniobiorców koszty i podatki

Dnia 13 sierpnia 2019 roku zapadł ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie sygn. II FSK 2904/17, w sprawie kosztów zakwaterowania i dojazdów (dowozu) zleceniodawców. Orzeczenie to jest ważne praktycznie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy proponują zakwaterowanie czy transport i stanowi ważną wykładnię, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Środki zgromadzone na IKE - wypłata bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) będą mogły trafić na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Trzynasta i czternasta emerytura - kiedy wypłata

Wypłata czternastej emerytury ma rozpocząć się w 2021 roku - zapowiedział premier. Czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona?

Emeryt i umowa zlecenie - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Emeryt może dorabiać na podstawie umowy zlecenia lub kilku umów zleceń. Powstaje więc sytuacja zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Na jakich zasadach opłaca się wówczas składki ZUS?

IKE, IKZE i PPE - limity (i korzyści podatkowe) w 2020 roku

W 2020 roku wzrosną roczne limity wpłat na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). W 2020 roku limity te będą wynosiły 15.681,- zł dla IKE, 6.272,40 zł dla IKZE oraz 23.521,50 zł w przypadku PPE.

REKLAMA