REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Zawarcie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy

Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?

Przerwanie biegu przedawnienia

W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik nie mógł odmówić zapłaty.

Zatrudnianie nowych nauczycieli

Zawierając umowę o pracę z nowym nauczycielem, dyrektor placówki będzie stosował przepisy Karty Nauczyciela lub Kodeksu pracy. Wybór jednej ze wskazanych podstaw prawnych będzie uzależniony od tego, jaki podmiot prowadzi szkołę.

Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?

REKLAMA

Tolerowanie konfliktu w firmie

Jeden z naszych pracowników złożył pismo wypowiadające umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W uzasadnieniu wskazał, że był szkalowany przez innego pracownika tego samego działu. Niedługo po wypowiedzeniu do spółki wpłynął pozew z żądaniem wypłaty odszkodowania. Informacja o konflikcie potwierdziła się w rozmowach przeprowadzonych z pracownikami działu. Czy spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, skoro nikt z kadry zarządzającej nie miał wcześniej świadomości istnienia problemu?

Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę ze względu na chorobę pracownika?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Jeśli jednak okres choroby pracownika przedłuża się, pracodawca w pewnych sytuacjach może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia.

Czy w czasie zatrudnienia można jeszcze raz zaproponować pracownikowi okres próbny?

Umowa na okres próbny jest przeznaczona w szczególności do sprawdzenia przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy w zakładzie oraz poznanie przez pracownika warunków pracy w zatrudniającej go jednostce. Pracownik może zostać zatrudniony na okres próbny tylko jeden raz u danego pracodawcy, niedopuszczalne jest zawarcie kilku takich umów odnośnie co do różnych stanowisk pracy.

REKLAMA

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Wymagana forma czynności prawnych powinna być również zachowana, jeżeli oświadczenia woli stron są składane w postaci elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zachować formę czynności?

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Ochrona zatrudnienia osób nie pracujących na podstawie umowy o pracę

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub groźby

Zasady dotyczące skuteczności składanych przez pracowników oświadczeń woli i ich ewentualnego wycofywania są uregulowane w przepisach Kodeksu cywilnego.

Odwołanie pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące.

Jaką formę umowy wybrać?

Wybierając formę zawieranej umowy powinniśmy pamiętać o tym czego wymaga od nas prawo, a także czy dana forma w sposób dostateczny zabezpieczy nasze interesy.

Zostałem oszukany przez konsultanta telefonicznego - co robić?

Operatorzy telekomunikacyjni mogą proponować zmianę warunków umowy przez telefon. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy warunki przedstawione przez konsultanta wyglądają inaczej przy pierwszym rachunku?

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Rząd zajmie się rozporządzeniem ws. wynagrodzenia minimalnego

Jutro, 5 października, rząd zajmie się projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. Resort pracy - autor projektu - nie informuje, jaką kwotę zaproponował.

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara

Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary.

Prawa pracownicy w okresie ciąży

W przypadku pracownicy w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji.

Czy umowy o pracę z brakami formalnymi są ważne

Często w praktyce zawierane są umowy o pracę, które nie mają pewnych podstawowych elementów. Nie znaczy to jednak, że te umowy są zawsze nieważne. Nieważność umowy o pracę powoduje jedynie brak określenia stron umowy o pracę i rodzaju pracy, jaką ma wykonywać pracownik.

Zakres obowiązków pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie pracowników podejmujących pracę na danym stanowisku z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy oraz podstawowymi uprawnieniami.

Nabór na wolne stanowiska urzędnicze

Pracuję w urzędzie gminnym na stanowisku urzędniczym na podstawie kolejnej umowy o pracę. Czy jest szansa, aby moje dalsze zatrudnienie w tym urzędzie odbyło się bez powtarzania całej procedury naboru?

Bezwartościowe kwestionariusze osobowości

Kwestionariusze osobowości są popularną metodą selekcji kandydatów pod kątem zgodności osobowości z wymaganiami danego stanowiska. Jednak, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone w Amerykańskich Siłach Powietrznych, w niektórych przypadkach są one nieskuteczne.

Zawieszenie wypłat emerytur - nowelizacja ustawy

Projekt ustawy nowelizującej ustawę o emeryturach i rentach z FUS przewiduje m.in. obowiązkowe zawieszenie wypłat emerytur w przypadku nierozwiązania stosunku pracy.

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalno-rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne. Wypłacane jest przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę lub rentę.

Pozakodeksowa ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem przewidziana w przepisach Kodeksu pracy jest uzupełniana przez przepisy innych ustaw. Regulacje te z reguły odnoszą się do konkretnych grup pracowników chronionych ze względu na charakter świadczonej pracy czy pełnione funkcje społeczne lub obywatelskie.

Co jest potrzebne, żeby bezrobocie malało?

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy powiedziała, że aby zmniejszało się bezrobocie w Polsce potrzebny jest wzrost gospodarczy powyżej 3,5 proc.

Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika.

Prawidłowa treść stosunku pracy w zakresie czasu pracy

Jeśli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy lub nie tworzy układu zbiorowego pracy, może określić rozkład czasu pracy w obwieszczeniu skierowanym do pracowników.

Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Muszą jednak pamiętać, że w zależności do uzyskiwanych przychodów renta będzie przysługiwać w pełnej wysokości, ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu. Oprócz tego każdy rencista, który osiągał przychód z tytułu wykonywania pracy, która objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek powiadomić organ rentowy (ZUS) o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu tej pracy.

Ochrona przed zwolnieniem a uzyskanie prawa do renty

Zgodnie z prawem, szczególną ochroną przed zwolnieniem zostali objęci pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Zasady tej nie stosuje się jednak w stosunku do pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Umowa o pracę - na co zwrócić uwagę?

Podpisując umowę o pracę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej treść oraz formę. Warto też wiedzieć, że postanowienia umowy o pracę nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Poniżej znajduje się kilka cennych wskazówek, które pozwolą uniknąć zawarcia niekorzystnej umowy o pracę.

Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie

Pracownikowi skończyła się umowa o pracę. Po 2 tygodniach od ustania tamtej umowy pojawiły się jednak plany, aby podpisać z tym samym pracownikiem kolejną umowę. Czy musimy wypłacać mu ekwiwalent za urlop w momencie, gdy chcemy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w trakcie tej kolejnej umowy?

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Przepisy prawa pracy w sposób uprzywilejowany traktują pewne kategorie pracowników, stąd wypowiadanie umów o pracę tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.

Zadania niezwiązane z zakresem obowiązków pracownika

Pracuję jako księgowa w niedużej firmie usługowo-doradczej. Mój pracodawca dość często obarcza mnie dodatkowymi obowiązkami zupełnie niezwiązanymi z pracą na moim stanowisku i nieokreślonymi w mojej umowie o pracę. Kilka razy musiałam na przykład odebrać jego syna ze szkoły. Szef często prosi mnie również o zrobienie zakupów domowych. To powoduje, że część swoich właściwych obowiązków muszę zabierać do domu bądź zostawać po godzinach. Czy mam prawo odmówić szefowi wykonania zadań niezwiązanych z zajmowanym stanowiskiem?

Umowa o pracę zawarta w święto

Czy dniem zawarcia umowy może być sobota, niedziela lub święto? Czy umowa może się rozpoczynać np. 1 sierpnia 2010 r. (niedziela), czy powinna być zawarta od pierwszego pracującego dnia miesiąca? Jak w takim przypadku pracownik nabędzie prawo do pierwszego urlopu?

Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o pracownikach urzędów państwowych. Nowelizacja dotyczy m.in. zniesienia bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do 8 lat.

Wpływ tymczasowego aresztowania na uprawnienia pracownicze

Pracodawca musi pamiętać, że przepisy Kodeksu pracy związane z tymczasowym aresztowaniem dotyczą wyłącznie umów o pracę, a więc nie mają zastosowania do stosunków pracy na podstawie powołania, mianowania i wyboru.

Kiedy umowa cywilnoprawna będzie umową o pracę?

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie z pracownikami umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło, zlecenia), pomomo iż charakter pracy sugerowałby, że powinna być zawarta umowa o pracę. Kiedy umowa o dzieło może być potraktowana jak umowa o pracę?

Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Od 1 lutego br. jeden z naszych pełnoetatowych pracowników wykonuje dla nas dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia za każdym razem podpisujemy na miesiąc i nie ma między nimi przerw. Pracownik zachorował 21 lipca br. Wcześniej chorował przez 6 dni w marcu br. W jaki sposób powinnam ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy uwzględniać wynagrodzenie z umowy zlecenia? Jak uzupełnić wynagrodzenie za marzec?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Umowa o pracę - porozumienie stron

Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy o pracę, ale również ją rozwiązać.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Mobbing jest ściśle określony w Kodeksie pracy. Aby został uznany za fakt, dane zachowania oraz okoliczności muszą być ocenione z perspektywy zaistniałych wydarzeń czy odczuć ofiary oraz jednocześnie spełniać wszystkie przesłanki określone w Kodeksie pracy.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na pół etatu

Pracuję na ½ etatu tj. cztery godzinny dziennie. Mam dwunastoletni staż pracy. Czy będzie mi przysługiwał urlop w wysokości 13 dni czy 26 dni? Jak to obliczyć?

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Szkolenie powinno być zorganizowane w formie instruktażu przed rozpoczęciem przez pracownika pracy w danym zakładzie pracy na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia.

REKLAMA