REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Wakacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. I


Polska ma do zaoferowania dużo atrakcji turystycznych podczas sezonu zimowego. Niekoniecznie muszą to być zatłoczone stoki narciarskie tudzież znane wszystkim Krupówki, które powoli zaczynają odstraszać niektórych globtroterów swoja komercyjnością.

Zima w Polsce: Podlasie


Podlasie położone jest na terytorium „Zielonych Płuc Polski”. Unikalność oraz dziewiczy charakter mało zaludnionych terenów tego regionu sprawia, że naprawdę warto oglądać jego kontury z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią.

Zima w Polsce: Dwie Doliny w Wierchomli Małej


Kilka kilometrów od Nowego Sącza znajduje się miejsce, które bez znajomości miejscowej topografii jest trudne do odnalezienia. Po dotarciu na miejsce czekać na nas będą liczne atrakcje stworzone z myślą o narciarzach.

REKLAMA

Jak samemu zbudować bojer?

Bojery są to łodzie sunące po zamarzniętych taflach akwenów. W Polsce dostępnych jest wiele różnych rodzajów bojerów. Większość z nich budowana jest własnoręcznie przez pasjonatów. Nie trzeba być wcale profesjonalnym szkutnikiem, aby tego dokonać.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

Mazury zimą – Iceboating cz. I

Bojery są to łodzie poruszające się po zamarzniętej tafli zbiorników wodnych za pomocą siły wiatru. Ich popularność wzrasta szczególnie na Mazurach – Mekce żeglarstwa, które jak dotąd były kojarzone tylko z żeglarstwem śródlądowym.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

REKLAMA

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak ustalić wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia

Zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynąłby 31 grudnia 2010 r. Jednak skróciliśmy okres wypowiedzenia do 1 miesiąca w związku z upadłością firmy. Pracownik był wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 3000 zł. Jak obliczyć wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia? Czy będzie to odszkodowanie?

Jak zachować dyscyplinę w zakładzie pracy - uprawnienia pracodawcy

Czy można przerwać urlop wychowawczy pracownicy, która wyjechała za granicę

Zatrudniona w mojej niewielkiej firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedziałem się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mam prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego?

Zrównanie płac pracownikom

Obniżenie płacy do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przez innych pracowników wykonujących tę samą pracę jest zasadne, gdy ma związek ze zmianami organizacyjnymi. Ta przyczyna powinna być wyraźnie wskazana w piśmie o wypowiedzeniu.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Jak przygotować się na awarię samochodu podczas podróży?

Awarie samochodu zdarzają się nawet wtedy, gdy pojazd jest stosunkowo nowy. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, powinniśmy być przygotowani na taką sytuację.

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia mimo braku podstawy prawnej do takiego zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Samochodem po Mazurach: Św. Lipka

Podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich dojedziemy w końcu do Świętej Lipki, która bywa nazywana „Częstochową Północy”. Dzieje się tak z powodu ogromnej fali pielgrzymek, które przybywają rokrocznie do Sanktuarium Maryjnego.

Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

W Wojnowie będziemy mieli okazję obejrzeć cerkiew prawosławną oraz zabytkowy klasztor starowierców pochodzący z XIX wieku. Podróż do tego miejsca zmusi nas do refleksji nad kulturą oraz historią grekokatolików. 

Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. II

Mrągowo to nie tylko kurort osławiony za sprawą dobrze rozwiniętej bazy turystycznej czy też swojego położenia geograficznego. Na przestrzeni kilkunastu lat Mrągowo zdążyło zasłynąć na kulturalnej mapie Polski „festiwalowym echem”.

Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. I

Mrągowo to miasto położone na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Przyciąga swoim urokiem tysiące turystów każdego roku. Cechuje się nietuzinkowymi walorami przyrodniczymi, typowo mazurskim krajobrazem, rozwiniętą bazą turystyczną i niepowtarzalną atmosferą.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. II

Na dnie jeziora Mamry Północne znajduje się wrak statku Arabella. Obecnie pozostaje on na głębokości 33 metrów pod powierzchnią wody. Jego podwodna eksploracja jest przeznaczona dla doświadczonych nurków, ponieważ w jego wnętrzu czeka na nas dużo niebezpieczeństw takich jak muł czy węgorze.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. I

Nie wszystkie mazurskie atrakcje znajdują się na powierzchni lądu. Na jedną z nich należy spojrzeć z perspektywy głębin jeziora Mamry Północne. Mowa tu o wraku statku Arabella, który położony jest na głębokości 33 metrów.

Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Most znajdujący się w Kruklankach to obowiązkowy punkt wycieczki globtroterów zwiedzających Mazury. Obok mostów zlokalizowanych w Kiepojcie i Stańczykach to jedna z ciekawszych i mniej znanych konstrukcji regionu mazurskiego.

Samochodem po Mazurach: Mosty w Kiepojcie

Nad rzeką Bludzią w gminie Dubienki znajduje się para bliźniaczych mostów kolejowych. Nie są one może tak okazałe i dobrze zachowane jak mosty w Stańczykach lecz podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie możemy ominąć tego „cudu Mazur”.

Samochodem po Mazurach: Akwedukty Puszczy Rominckiej

Kto by pomyślał, że na granicy Mazur z obwodem kaliningradzkim, znajdziemy jeden z najwyższych mostów w Polsce? Nie bez powodu dwa bliźniacze mosty znajdujące się na Mazurach zostały nazwane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Samochodem po Mazurach: Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec – czyli dawna kwatera Adolfa Hitlera to obiekt o ogromnym potencjale turystycznym. Poza zwiedzaniem ruin bunkrów oferuje nam dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. W tym rejonie nie pozostaną też bierni zwolennicy off roadu czy sportów wodnych.

Samochodem po Mazurach: Mikołajki

Mikołajki to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Mazurach. Dorównać pięknu tego kurortu może chyba jedynie Giżycko – miasto oddalone od Mikołajek o zaledwie kilkanaście kilometrów.

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

Jak rozmieścić bagaże w kabinie samochodu?

W razie wypadku pasażerom grożą nie tylko obrażenia wynikające ze zderzenia z innym samochodem lub przeszkodą. Równie niebezpieczne potrafią być nieumocowane bagaże znajdujące się w kabinie samochodu. Jak rozmieścić bagaże w aucie aby nie doszło do tragedii?

Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?


Mało, kto zdaje sobie z tego sprawę, ale temperatura w znacznym stopniu wpływa na sprawność psychomotoryczną kierowcy. Gdzie jest jej złoty środek?

Samochodem po Mazurach: Zamek w Rynie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to przepiękna kraina geograficzna, która jest atrakcyjna nie tylko dla żeglarzy. Na jej terenie znajduje się wiele nieznanych zakątków, które nie są zawsze eksponowane w przewodnikach turystycznych.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. III

Giżycko to nieformalna stolica Mazur. Odznacza się na tle innych mazurskich kurortów dobrze rozwiniętą bazą hotelowo – gastronomiczną oraz wyjątkową atmosferą, która udziela się nie tylko wytrawnym żeglarzom.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. II

Giżycko zachwyci nas nie tylko widokiem miejskiej plaży czy też terenem znajdującym się nieopodal Kanału Łuczańskiego. Turyści zwiedzający ten kurort będą mieli okazję zobaczyć jeszcze kilka innych atrakcji.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. I

Giżycko przyciąga rokrocznie tysiące turystów dzięki swojemu przyportowemu molo. W powietrzu wyczuwalna jest iście mazurska atmosfera, która jest podgrzewana przez zapach smażonych linów i sielaw oraz piwo lejące się strumieniami w okolicznym porcie.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek W Ogrodzieńcu to zaraz obok Olsztyna czy Ojcowa jeden z popularniejszych zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Poza ruinami i ekspozycją muzealną ma do zaoferowania szereg innych atrakcji turystycznych.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Złoty Potok to wieś mieszcząca się na terenie gminy Janów. O jej atrakcyjności świadczą nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również elementy przyrody np. stawy, w których hoduje się błękitną odmianę pstrąga tęczowego.

Zamki jurajskie: Biały Kościół

Jesteście znudzeni pokonywaniem obleganych przez turystów szlaków w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego? Jeśli tak to udajcie się 15 km na północny – wschód od Krakowa i podziwiajcie dziewicze obszary Doliny Kluczwody.

Szlakami Jury: Warownie Jurajskie

Jedna z jurajskich tras proponowana przez przewodników wiedzie szlakiem warowni wzniesionych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Najbardziej interesującymi fortyfikacjami znajdującymi się na jej terenie jest zamek w Pieskowej Skale oraz ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

W osobnym artykule opisywaliśmy przebieg zejścia pod powierzchnię Jaskini Studnisko. Aby tego dokonać niezbędny jest profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Przedstawiamy kilka faktów dotyczących warunków atmosferycznych panujących w jaskini oraz niezbędne informacje na temat jej historii.  

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

Jura Krakowsko - Częstochowska znana jest z dużej ilości form wapiennych, które przyciągają rokrocznie tysiące grotołazów i speleologów. Eksploracja jednej z największych jaskiń tego regionu wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia we wspinaczce.

Urlop wychowawczy a umowa terminowa

Jedna z pracownic w marcu urodziła dziecko. Po urlopie macierzyńskim złożyła wniosek o urlop wychowawczy, w którym zaznaczyła, że chce korzystać z niego od 1 września 2011 r. do kwietnia 2012 r. Pracownica ma umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. i nie chcemy z tą osobą zawierać nowej umowy. Czy, mamy udzielić urlopu do końca trwania umowy czy umowa automatycznie przedłuży się w tej sytuacji do kwietnia 2012 r.?

Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Jura Krakowsko-Częstochowska to ponad 100 kilometrowy łuk rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jedną z pereł tej krainy geograficznej jest gmina Olsztyn – region interesujący pod względem krajoznawczym, przyrodniczym oraz historycznym.

Sokole Góry

Sokole Góry to Park Krajobrazowy znajdujący się obok Olsztyna w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Liczne formy wapienno skałkowe – będące wizytówką tej krainy geograficznej – są tłumnie odwiedzane zarówno przez grotołazów, jak i zwyczajnych turystów.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przemierzając piesze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej wcześniej czy później znajdziemy się na terytorium Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. Nie możemy wówczas przegapić stałej ekspozycji w znajdującym się wewnątrz muzeum, która przybliży nam charakter sztuki europejskiej poprzednich stuleci.

Galindia – osada ukryta w sercu Mazur

Mazury to nie tylko kurorty nad największymi jeziorami w kraju, przyportowe restauracje, puby, kluby czy dyskoteki. W tym atrakcyjnym turystycznie regionie znajduje się miejsce nieznane wielu turystom i którego próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Czym różnią się nawigacje dedykowane od tradycyjnych?


Nawigacje dedykowane zdecydowanie różnią się od tradycyjnych map elektronicznych dostępnych nawet w najtańszych marketach. Śmiało można je nazwać multimedialnymi kombajnami.

REKLAMA