REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w porze nocnej

Kto nie może pracować w niedziele i święta


Poza pewnymi wyjątkami zawartymi w
Kodeksie pracy, praca w niedziele i święta jest zabroniona. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pracownik może pracować w niedziele i święta.

Kto może pracować w niedziele i święta



Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

Elementy obowiązkowe umowy o pracę

Kodeks pracy wymienia elementy obligatoryjne które muszą znaleźć się w umowie o pracę. Należy pamiętać, że brak choćby jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

REKLAMA

Co przysługuje pracownikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych

Co do zasady, czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

O bezprawnym wypowiedzeniu umowy powiemy w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Umowa o pracę - osobista i dobrowolna

Kodeks pracy określa cechy, jakie musi posiadać stosunek pracy. Istnienie tych cech oznacza, że strony wiąże stosunek pracy, bez względu na nazwę zawartej umowy.

Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

W jaki sposób powinny być prawidłowo przechowywane dokumenty personalne. Z uwagi na to, że nie mamy zbyt dużo wolnego miejsca, czy możemy mieć wspólne pomieszczenie z innym działem (np. handlowym). Ewentualnie, czy zamykane szafki z teczkami personalnymi mogą również stać na otwartej powierzchni biurowej?

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. tematyka szkoleń obejmuje m.in. kompletowanie dokumentacji emerytalno-rentowej, prawo do jednorazowych odszkodowań, kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Prawo pracownika do tygodniowego odpoczynku

Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Prawo pracownika do odpoczynku dobowego

Przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikowi prawo do codziennego odpoczynku po pracy.

Urlop rodzicielski a rozwiązanie stosunku pracy - regulacje unijne

Prawo unijne nie konkretyzuje uprawnień pracowników w związku z urlopem rodzicielskim lub w razie rozwiązania w tym czasie stosunku pracy. Daje w tym zakresie jedynie ramy, pozostawiając konkretne rozwiązania państwom członkowskim.

Na czym polega praca zmianowa

Definicja pracy zmianowej została uregulowana w art. 128 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy. W myśl tego przepisu praca zmianowa polega na wykonywaniu pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Praca w ruchu ciągłym

Praca w ruchu ciągłym może być stosowana w przypadku prac, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane, oraz w przypadku gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Kontrowersje wokół stosowania ustawy antykryzysowej

Długoletnia praktyka stosowania art. 251 k.p. pozwoliła na wypracowanie przejrzystych zasad zatrudniania na czas określony. Jednak od 22 sierpnia 2009 r. ta klarowna praktyka została zachwiana przez nie do końca jasne przepisy antykryzysowe.

Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych

Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy.

Ekwiwalenty pracownicze

Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi?

Kodeks pracy zapewnia w niektórych przypadkach pracownikowi ochronę przez zwolnieniem. Należy jednak pamiętać, że istnieją jednak sytuację kiedy pomimo zapewnionej ochrony pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

Kodeksowa ochrona telepracownika

Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę i przekazuje pracodawcy wyniki pracy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Należy podkreślić, że Kodeks pracy chroni telepracownika przed bezprawnym postępowaniem ze strony pracodawcy.

Od czego zależy zakres kontroli telepracownika?

Jak wiemy telepracownik wykonuje swoją pracę poza siedzibą firmy, w związku z czym pracodawca i pracownik mogą w odrębnej umowie określić sposób i formę kontroli wykonywania pracy.

Elementy umowy o telepracę oraz informacje o warunkach zatrudnienia

Telepraca może zostać wprowadzona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.

Zalety i wady telepracy po stronie pracodawcy

Należy podkreślić, że telepraca jest korzystna nie tylko dla pracodawców czy pracowników, ma także inne zalety takie jak; zmniejszenie ilości wypadków drogowych czy zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Zalety i wady telepracy po stronie pracownika

Telepraca jest formą zatrudnienia, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w celu wykonywania obowiązków pracowniczych poza siedzibą firmy.

Co to jest i na czym polega telepraca?

Zgodnie z art. 675 § 1 Kodeksu pracy telepraca jest pracą, która może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Czy wynagrodzenie można wypłacać tylko w złotówkach

Z dniem 24 stycznia 2009 roku weszła w życie Ustawa z dnia 23 października 2008 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy Prawo dewizowe. Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów zobowiązania pieniężne mogą być wyrażone zarówno w walucie polskiej jak i obcej, a rozliczenia między stronami mogą być dokonywane według umowy stron.

Wypłata wynagrodzenia w częściach

Co do zasady wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak inne sposoby wypłaty wynagrodzenia pod warunkiem, że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to pisemną zgodę.

Czego może żądać pracownik bezpodstawnie zwolniony?

Pracownikowi który został bezpodstawnie zwolniony z pracy przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy albo odszkodowanie.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

O bezprawnym wypowiedzeniu umowy powiemy w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów uznał, że abonamenty medyczne przyznawane przez pracodawców są przychodem pracowników (uchwała z 24 maja 2010 r. - sygn. II FPS 1/10). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik skorzystał z oferty lecznicy. Wystarczy, że miał wykupiony abonament, dysponował kartą i mógł skorzystać z usług medycznych. Bowiem samo pozostawanie w gotowości świadczenia usług medycznych przez lecznicę jest dla pracownika obdarowanego pakietem medycznym nieodpłatnym świadczeniem.Pracodawcy powinni więc traktować wartość takiego abonamentu (ustaloną na podstawie umowy z lecznicą) jak inne świadczenia pracownicze i ją opodatkować i oskładkować.

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Czy pracownik zwolniony od pracy na czas pracy w komisji wyborczej ma prawo do wynagrodzenia

Pracownik poinformował nas, że w niedzielę 20 czerwca 2010 r. będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej. Na ten dzień ma zaplanowany dzień pracy. Pracuje bowiem w systemie równoważnym czasu pracy na zmiany. Czy powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy z tego powodu? Czy przysługuje mu za ten dzień wynagrodzenie?

Obowiązek przekazywania pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Polscy pracodawcy delegujący pracowników do krajów członkowskich UE/EFTA odmawiają przekazania tym pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy stanowi, że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chce przedłużyć ten okres do końca sierpnia.

Jak skutecznie odwołać się od orzeczeń sądu pracy

Dla pracodawcy odwołującego się od niekorzystnego orzeczenia sądu pracy istotna jest kwestia kosztów postępowania. Jeśli wartość przedmiotu sporu przekracza 50 000 zł, strona wnosząca odwołanie musi uiścić tzw. opłatę stosunkową w wysokości 5% od żądanej kwoty.

Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

W tym kwartale nastroje wśród małych i średnich przedsiębiorstw są wyraźnie lepsze w porównaniu do poprzednich kwartałów br. – wynika z cyklicznego badania firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonego przez wrocławski Instytut Keralla.

Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)

Systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe powinny być przede wszystkim ustalane w układach zbiorowych pracy (ponadzakładowych lub zakładowych) lub w regulaminie pracy.

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę

Rada Ministrów zgodziła się na podwyższenie od 1 stycznia 2011 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę o 5,2 proc. Ma ono wynieść co najmniej 1386 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Czy jeśli pracownica zajdzie w ciążę w czasie, o który skrócono jej wypowiedzenie umowy o pracę, należy ją przyjąć do pracy

Zwolniliśmy pracownicę z przyczyn ekonomicznych za wypowiedzeniem. Zastosowaliśmy w jej przypadku skrócony okres wypowiedzenia i obniżyliśmy go z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Miesiąc po zakończeniu umowy o pracę pracownica zgłosiła się do nas z prośbą o przywrócenie do pracy. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że od 3 tygodni jest w ciąży. W ciążę zaszła więc po rozwiązaniu umowy, ale w trakcie skróconego okresu wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji musimy ją przyjąć do pracy?

Wynagrodzenie za pracę wadliwą

Zgodnie z podstawową zasadą kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę, która została wykonana. Kodeks przewiduje także, że praca powinna być wykonana w sposób sumienny i staranny.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Zasadniczo wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą umowę o pracę, zarówno terminową, jak i bezterminową. Umowa ta ma na celu sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywania danej pracy.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

Pracodawca może uzależnić zgodę na udzielenie urlopu bezpłatnego na okres przekraczający 3 miesiące od prawa do jego odwołania z ważnych przyczyn.

Presenteeism, czyli nieefektywna obecność w pracy

Obserwuję w biurze niepokojące zjawisko. Wielu pracowników mimo przeziębienia czy przewlekłych dolegliwości zdrowotnych przychodzi do pracy. Niestety, popełniają oni wiele błędów, łatwiej się denerwują, mają problemy z koncentracją i komunikacją. Co zrobić? Czy odesłać chorych pracowników do domu, czy lepiej aby mimo choroby przychodzili do pracy? Czy to zjawisko posiada nazwę i czy można mu przeciwdziałać?

Na jak długo można zawrzeć umowę o pracę na czas określony?

Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość zawarcia kilku rodzajów umów o pracę. Wśród nich jest umowa na czas określony, która z góry wskazuje termin zakończenia stosunku pracy. Umowy terminowe niestety nie sprzyjają wytwarzaniu się trwałej więzi pracownika z pracodawcą i najczęściej dotyczą grup zawodowych, których praca ma charakter okresowy (artyści teatralni, robotnicy sezonowi).

Dni wolne od pracy w 2010

Dni wolne od pracy zostały uregulowane w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Zalety i wady umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło

Procesy globalizacyjne doprowadziły do odejścia od umowy o pracę na rzecz niestandardowych form zatrudnienia. Pracodawcy, chcąc ograniczyć koszty osobowe, coraz częściej zatrudniają pracowników na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło. Przyjrzyjmy się bliżej wadom i zaletom tego rodzaju umów.

Staż uprawniający do renty


Świadczenie rentowe obejmuje ryzyko niezdolności do pracy lub utraty żywiciela. Ubezpieczony nabywa prawo do tego świadczenia po spełnieniu warunków określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może żądać według swego wyboru odszkodowania bądź przywrócenia do pracy. Podobne roszczenia przysługują mu w razie niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę bez wypowiedzenia.

REKLAMA