REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

Czy upoważnienie rady nadzorczej do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki musi zawierać szczegółowe zasady zatrudnienia i wynagradzania

Postanowienia umów, w tym także umów o pracę, zawartych z członkami zarządu bez konkretnych pełnomocnictw udzielonych uchwałą rady nadzorczej podjętą w sposób zgodny z przepisami prawa i statutu - są nieważne (wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 2008 r., I PK 134/08).

Zatrudnianie cudzoziemców

Pracodawca nadal musi uzyskać zezwolenie na zatrudnienie pracownika pochodzącego spoza krajów UE, jednak procedura uzyskania zezwolenia po zmianie przepisów stała się dużo prostsza.

Zasady przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych

Płatnik składek ma obowiązek prowadzić dokumentację ubezpieczeniową każdej osoby, którą zgłasza do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. ZUS czy np. inspekcja pracy mogą zażądać od płatnika udostępnienia dokumentacji ubezpieczeniowej wszystkich osób, które płatnik zgłasza do ubezpieczeń, lub poszczególnych osób.

REKLAMA

Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych

Kryzys ekonomiczny wymusza na firmach poszukiwanie sposobów na obniżanie kosztów swojej działalności. Pracodawca redukując koszty może zrezygnować ze świadczeń, które w powszechnym odczuciu pracowników mają charakter dodatkowy. Są to np. świadczenia związane z podróżami służbowymi, zwłaszcza zagranicznymi. Oszczędności pracodawcy związane z redukcją kosztów takich podróży mogą być znaczne.

Umowa o pracę na okres próbny

Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą w postaci usług księgowych. Musiałabym zatrudnić kilku pracowników, ale - nie będąc przekonana co do ich kwalifikacji - chciałabym na początek zawrzeć z nimi umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy jest to możliwe w stosunku do wszystkich pracowników i na każdym stanowisku i czy będę mogła ewentualnie wcześniej rozwiązać te umowy, nawet bez podawania przyczyny?

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu. Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę?

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić.

REKLAMA

Czy można wypowiedzieć umowę w czasie urlopu?

Zasadą jest, że nie można w czasie urlopu wypoczynkowego wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ochrona przysługuje pracownikowi niezależnie od czasu trwania urlopu. Niestety istnieją pewne wyjątki od tej zasady.

Czy można podać tylko ogólną przyczynę wypowiedzenia?

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony. Nie podał jednak przyczyny swojej decyzji. Czy miał prawo tak postąpić?

Co powinno, a co musi znaleźć się w umowie o pracę?

Umowa o pracę jest to zgodne oświadczenie woli pracownika oraz pracodawcy. Pracownik w umowie o pracę zobowiązuje się do wykonywania na rzecz pracodawcy pracy określonego rodzaju, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Wypowiedzenie umowy na okres próbny, jako czasowej umowy o pracę, jest możliwe, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Poniżej krótki poradnik, jak skutecznie i zgodnie z prawem wypowiedzieć umowę na okres próbny.

Co zrobić gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie?

Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem, może odwołać się od niego do sądu pracy.

Umowa o pracę na czas określony a umowa na czas nieokreślony

Często pracownicy zadają sobie pytanie czym tak naprawdę różni się umowa na czas określony od umowy na czas nieokreślony. Odpowiedz jest prosta. Różni się. Ale czy tak bardzo?  

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Rozszerzeniem tego obowiązku jest umowa o zakazie konkurencji.  

Czym jest umowa na zastępstwo?

Umowa o pracę na zastępstwo jest umową o pracę na czas określony, stosowaną w szczególnych okolicznościach. Można ją bowiem zawrzeć na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najkorzystniejszym i najszybszym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Umożliwia rozwiązanie umowy praktycznie w każdym terminie, nawet "od zaraz", bez potrzeby czekania na upływ ustawowego okresu wypowiedzenia. Z inicjatywą rozwiązania umowa za porozumieniem stron może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Jak określić rodzaj pracy w umowie o pracę?

Wskazanie rodzaju pracy jest elementem koniecznym, który decyduje o skuteczności zawarcia umowy o pracę. Pracownikowi i pracodawcy powinno zależeć na prawidłowym jego określeniu.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy jest to liczba godzin, jaką pracownik powinien przepracować w danym okresie rozliczeniowym w normalnym czasie pracy. Określa ile godzin w ciągu doby oraz tygodnia pracownika ma obowiązek wykonywać pracę.

Jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie na pół etatu?

Pracodawca nie zawsze chce lub może zatrudniać pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Praca na pół etatu może być także korzystne dla pracownika, który chce godzić nową pracę z innym zajęciem, na przykład nauką na studiach.

Jak zostać telepracownikiem?

Telepracownik to osoba zatrudniona przez pracodawcę na umowę o pracę, która wykonuje swoją pracę poza siedzibą przedsiębiorcy. Kontaktuje się z pracodawcą za pomocą środków komunikacji elektronicznej: telefon, Internet, wideofon, telefaks. Pracownik pracujący na odległość przekazuje wyniki swojej pracy za pomocą tych samych środków komunikacji, które służą do mu wykonywania pracy.

Rozwiązanie umowy przez pracownika w trybie natychmiastowym

Nie tylko pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania terminu wypowiedzenia. Pracownik w określonych sytuacjach natychmiastowo rozwiązać wiążący go z pracodawcą stosunek pracy.

Jak określić w umowie o pracę wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy stanowi istotny element umowy o pracę. Obejmuje on kwestie dotyczące ustalenia okresu rozliczeniowego pracownika, jak i systemu pracy, któremu podlega pracownik.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę w trybie natychmiastowym?

Umowa o pracę może zostać rozwiązana w drodze jednostronnego oświadczenia pracodawcy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy w tym trybie może nastąpić z winy pracownika albo z przyczyn niezawinionych przez pracownika. 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy za porozumieniem o pracę jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Polega na zgodnej woli pracownika i pracodawcy, którzy zamierzają zakończyć pracę.

Czy można wypowiedzieć umowę podczas choroby pracownika?

Pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca może złożyć pracownikowi wypowiedzenie w trakcie choroby.

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Mam pytanie, kiedy pracodawca dopuszcza się bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo żądać odszkodowania? 

Jak określić wynagrodzenie pracownika?

Wysokości wynagrodzenia powinna być ustalana tak, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu. Powinno także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy.

Czy umowa na zastępstwo to kolejna umowa na czas określony?

Byłam zatrudniona na umowę na zastępstwo. Następnie pracodawca zawarł ze mną umowę na czas określony. Niedługo kończy się mi umowa. Pracodawca chce nadal ze mną współpracować. Proponuje mi umowę na czas określony. Czy to nieprawda, że trzecia umowa musi być umową na czas nieokreślony?  

Rozwiązanie umowy z powodu mobbingu

Padłam w  pracy ofiarą mobbingu i chciałabym rozwiązać umowę o pracę gdyż nie widzę innej możliwości wyjścia z tej krępującej sytuacji. Jestem szykanowana i ośmieszana w pracy przez pracodawcę i dłużej nie jestem w stanie tam przebywać. Jedynym wyjściem będzie odejście. W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę aby było wiadomo, że to nie z mojej winy, a powodem jest mobbing i abym otrzymała jakieś odszkodowanie?

Czy praca na pół etatu da zasiłek dla bezrobotnych

Pracowałem na pół etatu. Straciłem pracę, czy wpłynie to jakoś na otrzymanie przeze mnie zasiłku dla bezrobotnych? Czy tylko praca w pełnym wymiarze daje możliwość zasiłku?  

Czy mogę wydłużyć okres wypowiedzenia?

Mam pytanie, czy możliwe jest wydłużenie w umowie o pracę na czas nieokreślony okresu wypowiedzenia. Mnie, jako pracownika interesuje dłuższy termin. Pracodawca też wyraża taką chęć. Czy prawo tego zabrania? 

Polecenie wykonywania innej pracy przez 3 miesiące

Zasadniczo pracownik wykonuje pracę przewidzianą w umowie o pracę. Pracodawca może jednak, pod pewnymi warunkami, polecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. 

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu?

Ubezpieczenie emerytalne jest ubezpieczeniem mającym zapewnić nam środki pieniężne w postaci emerytury, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i zrezygnujemy z aktywności zawodowej.

Wypowiedzenie zmieniające warunki prawa i pracy

Pracodawca poinformował mnie pisemnie, że zamierza od przyszłego miesiąca zmienić mój wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu ze względu na ograniczenie zleceń w firmie. Zmiana ta będzie się również wiązała się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Czy dopuszczalna jest taka zmiana i czy muszę wyrazić na nią zgodę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Kiedy obowiązuje zakaz konkurencji?

Pracuję od kilku lat w przedsiębiorstwie finansowym. Mam duże doświadczenie w tej dziedzinie więc postanowiłem sam otworzyć podobną firmę. Mój szef dowiedział się o tym i grozi, że poda mnie do sądu, bo nie stosuję się do zakazu konkurencji. Czy rzeczywiście obejmuje mnie taki zakaz? Czy jeśli przestanę tu pracować to już nie będzie mnie obejmował?  

Jakich danych osobistych można żądać od pracownika?

Ubiegałam się o pracę w dużej firmie. Przed rozmową pracodawca kazał mi wypełnić formularz aplikacyjny, w którym było wiele bardzo osobistych pytań jak np. czy planuję w najbliższych latach dzieci, jaka jest moja orientacja seksualna czy wyznanie. Czy miał prawo pytać o takie rzeczy?

Dni na szukanie pracy

Dostałem wypowiedzenie pracowałem na umowę na czas nieokreślony. U obecnego pracodawcy przepracowałem 2 lata. Czy należą mi się dni na szukanie pracy podczas wypowiedzenia?  

Czy umowa o pracę w formie ustnej jest ważna?

Pracuję od dwóch tygodni. Wszystkie warunki zatrudnienia ustaliliśmy z szefem ustnie. Do tej pory nie podpisałem umowy. Pracodawca mówi, że ustna umowa wystarczy. Czy to prawda? 

Wcześniejsze rozwiązanie okresowej umowy o pracę

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony na 5 miesięcy. Mija już 4 miesiące jego pracy, nie jesteśmy zadowoleni z efektów pracy. Chcemy wypowiedzieć mu umowę. Podobno nie można tego dokonać, czy to prawda?  

Czy choroba przedłuża umowę o pracę na okres próbny?

Zawarliśmy z pracownicą 3-miesięczną umowę na okres próbny. Pracownica zachorowała i poszła na zwolnienie na 2 tygodnie. Czy możemy przedłużyć z nią umowę, o te dwa tygodnie, kiedy była na zwolnieniu? 

Kiedy wygasa umowa o pracę?

Umowa o pracę może ulec rozwiązaniu, ale także może wygasnąć. Wygaśnięcie umowy o pracę, to niezależne od woli pracownika i pracodawcy zakończenie stosunku pracy. Jakie zdarzenia powodują wygaśnięcie?

Jak opodatkowane jest przekazanie pracownikom akcji

Spółka, w której pracuję, przekazała w ubiegłym miesiącu nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze.

Wymiar urlopu

Pracuję u jednego pracodawcy już od 6 lat. Ile mam w związku z tym dni urlopu? Gdzie mogę znaleźć informację na ten temat?  

Jak opodatkować dochody Polaka pracującego w Irlandii.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez Polaka pracującego w Irlandii zależy od tego gdzie znajduje się jego miejsce zamieszkania rozumiane jako centrum interesów życiowych

Zwolnienia monitorowane w prawie polskim

Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest zobowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy, właściwym dla siedziby tego pracodawcy, zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników.

Gdzie wnieść pozew o ustalenie stosunku pracy

Chcę wnieść pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Pracuje na umowę Zlecenia. Ale pracuję tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przychodzę i wychodzę o określonych godzinach, podpisuję listę pracowników, pracodawca wydaje mi zadania do wykonania. Dlatego chcę wnieść pozew. Mam pytanie do jakiego sądu mam powinienem się z tym udać? 

REKLAMA