REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Stosunek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o naprawę samochodu - WZÓR UMOWY

Pobierz bezpłatny wzór umowy. Umowa o naprawę samochodu jest umową o dzieło. W treści można określić m.in. cenę, zakres naprawy, czy też karę umowną.

Definicja „pracownika” w przepisach prawa pracy i ubezpieczeń

Pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z reguły osoba taka będzie również pracownikiem w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Ale nie zawsze.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Umowa-zlecenie zawarta z własnym pracownikiem

Zleceniobiorca, który zawiera umowę-zlecenie z aktualnym pracodawcą, jest pod względem ubezpieczeniowym traktowany jak pracownik. Przychody ze zlecenia takiej osoby wlicza się nie tylko do podstawy wymiaru składek, ale również do podstawy zasiłku.

REKLAMA

Umowy śmieciowe nie są idealne, ale dzięki nim wiele osób pracuje

Szef Europarlamentu Jerzy Buzek uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów śmieciowych. Polityk zaznaczył, że nie uważa ich za idealne, ale pozwalają one wielu milionom na pracę.

Częstsze badania okresowe

Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego jednostki samorządowej częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody?

Umowy cywilnoprawne – zasady współpracy i prawidłowe rozliczanie

Strony stosunku cywilnoprawnego mogą dowolnie kształtować postanowienia umowy, zachowując jedynie dwa ograniczenia: treść umowy cywilnoprawnej nie może naruszać porządku prawnego (czyli obowiązujących przepisów) oraz zasad współżycia społecznego. Zawierając umowę cywilnoprawną należy zwracać szczególną uwagę, aby nie narazić się na zarzut obchodzenia prawa pracy, polegającego na zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnymi.

Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy

Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?

REKLAMA

Ubezpieczenie rolnika pracującego na podstawie umowy o dzieło

Przez 12 lat, do 31 stycznia 2011 r., byłam zatrudniona w firmie budowlano-montażowej na podstawie umowy o pracę jako księgowa. 1 lutego 2011 r. otrzymałam w drodze darowizny od rodziców gospodarstwo rolne i zostałam objęta od tego dnia ubezpieczeniem społecznym rolników. Czy obecnie, będąc ubezpieczona w KRUS, mogę dla mojego poprzedniego pracodawcy świadczyć usługi związane z obsługą księgową firmy na podstawie umowy o dzieło? Czy KRUS nie wyłączy mnie wówczas z ubezpieczeń?

Jak korzystnie zatrudniać do prac sezonowych

O tym, że praca ma charakter sezonowy, decyduje pora roku. Sektorami gospodarki najczęściej korzystającymi z pracy pracowników sezonowych są: budownictwo, rolnictwo, gastronomia czy hotelarstwo, a najkorzystniejszą umową jest umowa o dzieło.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Vademecum umowy o dzieło

Umowa o dzieło to jedna z powszechniej zawieranych umów w życiu codziennym. Warto więc dowiedzieć się jak poprawnie zawierać umowy o dzieło. Co należy zawrzeć w umowie, a także jakie prawa przysługują stronom umowy o dzieło?

Umowy cywilnoprawne - zasady wypłaty wynagrodzenia

Umowy o dzieło i zlecenia regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Dlatego wynagrodzenie z tytułu tych umów może być wypłacane w terminie najkorzystniejszym dla stron podpisujących umowę.

Czy mechanik może wykonać dodatkowe naprawy?

Mechanik dokonuje naprawy samochodu na podstawie umowy o dzieło. Na jakich warunkach mechanik może dokonać dodatkowych napraw i żądać dodatkowego wynagrodzenia?

Praca ponad etat pracownika samorządowego

Przy szkole funkcjonuje fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów, byłych nauczycieli zatrudnionych dawniej w szkołach prowadzonych przez miasto. Przy obsłudze funduszu pracują na pełnych etatach dwaj pracownicy samorządowi – główny księgowy i specjalista (jako pomoc księgowego). Ostatnio znacznie zwiększyła się liczba członków funduszu. W celu zapewnienia ich obsługi planowane jest więc zwiększenie etatu głównemu księgowemu i specjaliście o 0,25, aby mieli po 1,25 etatu. W jaki sposób można przyznać dodatkowe 0,25 etatu? Czy można to uczynić aneksem do umowy o pracę? Organ prowadzący nie wyraża zgody na godziny nadliczbowe dla wspomnianych pracowników.

Rozwiązanie umowy o pracę - vademecum

Jak można rozwiązać umowę o pracę, jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym, czy zawsze możliwe jest porozumienie stron i jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy?

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat.

Zarządzanie konfliktami

Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym wszelkie konflikty stawiają szczególne wymagania zarówno spierającym się osobom, jak i tym, które muszą wmieszać się w konflikt, aby uzdrowić atmosferę w instytucji.

Czym jest mianowanie?

Mianowanie obok powołania i wyboru jest jednym z pozaumownych sposobów nawiązania stosunku pracy. Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu, dlatego też obecnie w Polsce obowiązuje ponad 20 aktów prawnych mówiących mniej lub bardziej szczegółowo o stosunkach pracy różnych grup pracowników nawiązywanych na podstawie mianowania.

Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?

W zależności od rodzaju podstawy nawiązania stosunku pracy, a także powodu rozwiązania, może być on rozwiązany wskutek: porozumienia stron, wypowiedzenia, oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, z upływem czasu, na jaki był zawarty, z wykonaniem pracy, do wykonania której był zawarty, wskutek odwołania (stosunek pracy na podstawie powołania) albo wygaśnięcia mandatu (stosunek pracy na podstawie wyboru).

Jak obliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy autorskiej

Podwyższone 50­proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować w przypadku twórców korzystających z praw autorskich, jeżeli efektem wykonanej przez nich pracy jest utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jakie są sposoby nawiązania stosunku pracy?

Podstawą nawiązania stosunku pracy może być umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie, spółdzielcza umowa o pracę. Zawarcie każdej z tych umów powoduje, że stajemy się pracownikami.

Vademecum: umowy w usługach

Naprawa butów, szycie garnituru, czy projektowanie mebli. Wszystkie te usługi są świadczone na podstawie umowy. Jakie umowy zawiera się w usługach? Jakie prawa mają strony takich umów? Czytaj o tym w Vademecum.

Staż dla bezrobotnych w jednostkach budżetowych

Staż oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do świadczenia pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta. Sam staż odbywa się natomiast na podstawie umowy zawartej między starostą, z upoważnienia którego działa dyrektor PUP, a pracodawcą – według programu określonego w umowie.

Staż dla bezrobotnych w jednostkach budżetowych

Staż oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do świadczenia pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta. Sam staż odbywa się natomiast na podstawie umowy zawartej między starostą, z upoważnienia którego działa dyrektor PUP, a pracodawcą – według programu określonego w umowie.

Sposoby rozwiązywania umów cywilnoprawnych

Umowa cywilnoprawna może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

W jaki sposób można zaoszczędzić na składkach ZUS

Podstawowe i stałe koszty utrzymania pracownika to przede wszystkim wynagrodzenie oraz składki na jego ubezpieczenia w części finansowanej przez płatnika. Można jednak tak dobrać współpracowników lub wybrać taką formę zatrudnienia, aby zmniejszyć ciężar opłacania tych składek i zminimalizować koszty zatrudnienia.

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy

Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.

Czy wykonywany zawód ma wpływ na warunki kredytowania?

Czy stosunek do służby wojskowej ma wpływ na decyzję banku w sprawie kredytu? Jakie znaczenie ma zawód? Czy instytucje finansowe traktują w jednakowy sposób lekarzy, sklepikarzy i chociażby żołnierzy? Eksperci finansowi pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Grzywna za umowę cywilnoprawną

Podstawowym sposobem nawiązania stosunku pracy jest zawarcie z pracownikiem umowy o pracę. Niekiedy potrzeby pracodawcy są na tyle zróżnicowane, iż zasadne wydaje się zawarcie jednej z umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Trzeba jednak pamiętać, że zawarcie umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy zachodzą wszystkie przesłanki uzasadniające zawarcie umowy o pracę, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Czy konieczna jest dodatkowa umowa na przeprowadzenie szkolenia?

Pracownik zatrudniony w dziale marketingu kilka razy w roku prowadzi również szkolenia językowe. Pracodawca zamierza zaproponować mu przeprowadzenie szkolenia z języka angielskiego dla kadry menedżerskiej. Czy może powierzyć pracownikowi wykonanie tego zadania w ramach jego dotychczasowych obowiązków?

Rozliczanie składek za okres urlopu wychowawczego, w przypadku gdy pracownica wykonuje umowę o dzieło dla swojego pracodawcy

Siedmiu pracodawców w okresie aktywności zawodowej

Przeciętnie siedem razy zmieniamy pracę, ale okres zatrudnienia u jednego pracodawcy statystycznie trwa aż dziesięć lat. Zazwyczaj najbardziej spełnia nasze oczekiwania trzecia praca. Co trzeci absolwent studiów wyższych nie ma podpisanej umowy o pracę.

Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo – budowlaną?

Jeśli prowadzisz firmę remontowo - budowlaną, to z pewnością wielokrotnie zawierałeś umowy o dzieło, zlecenia czy też umowę o roboty budowlane. Z moich obserwacji wynika, że wielu przedsiębiorców, również w branży budowlanej, ma mgliste pojęcie na ich temat. To, jak umowy zostają nazwane z reguły nie ma znaczenia, jeżeli wszystko jest w porządku i kontrahenci wywiązują się z przyjętych na siebie obowiązków. Problemy pojawiają się jednak wówczas, kiedy któraś ze stron takiej umowy jest niezadowolona z rezultatów pracy drugiej strony, nie chce zapłacić lub jeżeli z innych przyczyn kontrahenci nie mogą się porozumieć.

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jedną z umów zawieranych w branży remontowo – budowlanej jest umowa o roboty budowlane. Małe ekipy, jak też samodzielnie działający fachowcy, częściej zawierają umowę o dzieło oraz umowę zlecenia. Zdarza się jednak, że małe firmy są podwykonawcami dla firm większych. Do podwykonawców również mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o roboty budowlane. Ekspert wyjaśnia zawiłe regulacje krok po kroku.

Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

W niektórych wypadkach umowa nie dochodzi do skutku przez to, że dotyczyła niemożliwego do spełnienia świadczenia. Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Kilka umów z tym samym pracodawcą - czy można?

Obecnie wielu pracowników podejmuje się więcej niż jednego zatrudnienia, czy też wykonuje więcej niż jeden rodzaj pracy. Czy jednak możliwe jest zawarcie kilku umów o pracę z jednym pracodawcą?

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania nie określa minimalnej wysokości odszkodowania. Należy zatem zastosować przepisy Kodeksu cywilnego, w którym wysokość odszkodowania została uzależniona od wysokości szkody poniesionej przez osobę poszkodowaną.

Freelancing - sposób na elastyczne formy zatrudnienia

Jakie są podstawy do reklamacji w umowie o dzieło?

Umowa o dzieło jest umową rezultatu, w której wykonawca zobowiązuje się, że dany rezultat nastąpi. W sytuacji nieprawidłowego wykonania umowy zamawiający może skorzystać z określonych uprawnień.

Czym jest zatrudnienie niepracownicze?

Zatrudnienie niepracownicze to forma wykonywania pracy, w której nie ma pracodawcy i pracownika, tylko zleceniodawca i zleceniobiorca. Zatrudnienie to staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ w określonych okolicznościach odpowiada realiom rynku pracy, niż tradycyjna umowa o pracę.

Jak powinno przebiegać wykonanie zobowiązania określonego umową?

Dłużnik (osoba która podjęła się wykonania danej pracy określonej umową) powinien wykonać to zobowiązanie zgodnie z jego treścią, w miejscu i czasie określonym w umowie lub ustawie, w sposób odpowiadający społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu zobowiązania oraz zasadom współżycia społecznego, a jeśli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – to także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

Umowa na czas wykonania określonej pracy a umowa o dzieło

Nie zawsze możliwe jest ustalenie dokładnego czasu trwania umowy o pracę. W takich przypadkach można zawrzeć z pracownikiem umowę na czas wykonania określonego zadania lub cywilnoprawną umowę o dzieło.

Zmiany w OFE. O co chodzi w tej reformie?

Reformy w otwartych funduszach emerytalnych wywołuje olbrzymie kontrowersje. Zgodnie z propozycją rządu składka emerytalna, jaka jest przekazywana OFE ma być znacznie obniżona. O co jednak chodzi w reformie systemu emerytalnego?

Ubezpieczyciel nie zapłacił za naprawę – mechanik nie wydał samochodu

Czy warsztat może zatrzymać samochód i żądać od jego właściciela zapłaty, jeżeli zakład ubezpieczeń nie zapłacił wszystkich kosztów naprawy? Czym jest prawo zatrzymania rzeczy i czy może dotyczyć także naprawianego samochodu?

Pracodawca

Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy nie są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Regulamin pracy

W regulaminie pracy ustala się organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.

Kodeks pracy

Kodeks pracy to najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Obecny Kodeks pracy, wielokrotnie nowelizowany, obowiązuje od 1975 roku.

REKLAMA