REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa dożywocia, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy dom w zabudowie bliźniaczej warto się zastanowić, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego rodzaju domu. Jakie elementy mogą mieć wpływ na komfort życia w bliźniaku? Jak rozpoznać dobrze wykonany projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?

Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Wg przepisów prawa budowlanego, każdy właściciel budynku, w tym również wspólnoty, mają obowiązek spełnienia wymogów ochrony cieplnej budynków wielorodzinnych (zamieszkania zbiorowego). Choć prawo nie przewiduje kar za nie spełnienie warunków, administratorzy powinni zadbać o prawidłowe ocieplenie budynku także ze względów ekonomicznych. Niska izolacyjność cieplna przy rosnących cenach za energię podnosi bowiem koszty związane z eksploatacją oraz ogrzewaniem budynku.

Mieszkanie dla Młodych - Sejm przyjął program

Sejm przyjął program "Mieszkanie dla Młodych". Zgodnie z założeniami ma on wejść w życie w styczniu 2014 roku.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku a budowa domu

Mieszkanie dla Młodych, czyli program, który w założeniu ma wystartować w 2014 roku, będzie wspierał także budowę domów jednorodzinnych. Tak zapowiadają politycy. Poniekąd można odnieść wrażenie, że ma to być pewnego rodzaju alternatywa dla ulgi budowlanej.

Warsaw Spire – zakończenie budowy budynku B

W kompleksie obiektów Warsaw Spire zakończyła się budowa jednego z budynków. Zakończony budynek oznaczony jako „B” od nowego roku stanie się siedzibą europejskiej agencji Frontex.

Sprzedaż mieszkań – czas sprzedaży na rynku znacznie się wydłużył

Czas sprzedaży mieszkań na polskim rynku wydłuża się. Sprzedającym jest coraz trudniej sprzedać mieszkanie. Choć kredyty na zakup mieszkań są niskooprocentowane, bardzo często od momentu podpisania umowy do sprzedaży mieszkania mijają ponad cztery miesiące.

Nieruchomość jako wynagrodzenie za umarzane udziały wspólnika

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych nabycie udziałów w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej, której celem nie jest nabycie dóbr – spółka nie otrzymuje bowiem żadnego przysporzenia od wspólnika w zamian za wypłacane wynagrodzenie. Wynagrodzenie należne wspólnikowi w zamian za umarzane udziały nie może być w związku z tym traktowane „cena nabycia udziałów” płacona przez spółkę. Spółka z o.o. nie ma więc przychodu z tego tytułu i nie musi płacić CIT.

REKLAMA

Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

W Polsce powstaje coraz więcej firm deweloperskich, które oferują nam swoje usługi w kwestii zakupu i – rzadziej – wynajmu domu czy mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na kupno domu od dewelopera? Na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze firmy deweloperskiej, od której planujemy zakup nieruchomości? Jakie zapisy w umowach są dla nas najkorzystniejsze?

5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

Właściciele mieszkań chcą bezpiecznie wynajmować. Wrzesień i październik to koniec okresu szczególnej aktywności na rynku najmu. Studenci mają ostatnią szanse na znalezienie okazyjnego mieszkania, a wynajmującym z kolei zależy na pewnych lokatorach i oczywiście zysku. Jak mądrze podejść do tematu wynajmu?

Podział gruntów rolnych na działki budowlane

Kupno i podział gruntów rolnych na działki pod zabudowę staje się coraz popularniejszym sposobem na zarobienie pieniędzy. Co należy wiedzieć zanim podzieli się grunty rolne? Jakie działki są najlepsze do podziału? Jakie formalności należy załatwić w związku z podziałem na działki budowlane?

Darowizna gospodarstwa rolnego - skutki w VAT

Darowizna całego gospodarstwa rolnego lub jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, nie rodzi również obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego od zakupionych składników majątkowych i obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Home staging to pojęcie z pogranicza marketingu i architektury wnętrz. Dzięki Home staging możemy sprzedać mieszkania z zyskiem. Staging ma na celu ukazać nieruchomość w taki sposób, aby osoba zainteresowana jej kupnem po krótkiej prezentacji wyobraziła sobie, że mieszkanie stworzone jest właśnie dla niej.

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jak wynająć mieszkanie? Od czego powinniśmy zacząć, aby dokonać skutecznej transakcji, a także szybko i sprawnie wynająć mieszkanie? Jak się wystrzegać „pseudo agencji nieruchomości”. Zobacz poradnik.

Grazioso i Violino – luksusowe mieszkania na Mokotowie

W Warszawie przybywa coraz więcej luksusowych inwestycji. Luksusowe mieszkania możemy kupić m.in. na warszawskim Mokotowie na osiedlu przy Polu Mokotowskim. W kompleksie Grazioso i Violino zostało do kupienia niespełna sto mieszkań.

Rekomendacja S w 2014 roku

Od 1 stycznia 2014 r. bank przy zakupie mieszkania będzie wymagał od nas wkładu własnego. Inwestorzy mogą jednak liczyć na pewne udogodnienia związane z przydzielaniem kredytów. Kredytobiorcy mogą liczyć na przyzwoite warunki kredytowe.

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Mieszkania projektu Tomasza Goźlińskiego

Architekt Tomasz Goźliński, autor m.in. aranżacji hotelu Venecia Palace zaprojektował aranżacje wnętrz mieszkalnych na dwóch warszawskich osiedlach Skierniewicka City i Ogrody Ochota. Tomasz Goźliński specjalizuje się zwłaszcza w tematyce glamour. Zobacz, jak wyglądają zaprojektowane wnętrza.

VAT przy sprzedaży działek 2013 / 2014

Czynny podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje grunty niezabudowane. Grunty te nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jednak z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są to grunty budowlane. Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż przedmiotowych gruntów?

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Prawne ustanowienie odrębnej własności lokalu

Z ustanowieniem własności lokalu wiąże się spełnianie przez niego przesłanki samodzielności, o której mowa w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

Prawo do mieszkania komunalnego – komu przysługuje?

Każdy lokal, aby mógł zostać zamieszkały, musi spełniać określone warunki techniczne ujęte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury: pomieszczenie lub zespół pomieszczeń które zostały wydzielone trwałymi przegrodami (ścianami) celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych człowieka. Do lokalu poza pomieszczeniami mieszkalnymi (np. pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) mogą być przypisane pomieszczenia pomocnicze (przynależne), np. spiżarnia, komórka, piwnica itp.

Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Do nieruchomości wspólnych zaliczamy m.in. klatki schodowe, windy, podwórka i dach. Nieruchomości wspólne są to obszary w budynku, które mają przynajmniej dwóch współwłaścicieli.

Przedawnienie roszczeń majątkowych

Przedawnienie roszczeń pozwala dłużnikowi na uchylenie się od zaspokojenia roszczeń wysuwanych przez wierzyciela, chyba, że zrzeka się skorzystania z tego prawa (może to zrobić dopiero po upływie terminu przedawnienia) i chce uregulować swoje zobowiązania. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny reguluje podstawowe kwestie związane z tą instytucją.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

Kiedy sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie zajmowanego lokalu?

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą

W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego od 2014 r.

Dodatek energetyczny od 1 stycznia 2014 r. będzie przysługiwał odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej, czyli osobie pobierającej dodatek mieszkaniowy. Wypłatą dodatków energetycznych zajmą się gminy.

Prawo budowlane - zmiany od 2014 r.?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, zapowiadane zmiany do Prawa budowlanego powinny wejść w życie pod koniec 2013 roku. Wliczając opóźnienie, które już wynosi ok. dwóch miesięcy, bardziej realnym terminem wprowadzenia zmian staje się pierwszy kwartał przyszłego 2014 roku. Jakie są propozycje zmian?

Mieszkanie dla studenta – jakie są wymagania i realia?

Studenci to jedna z największych grup napędzających rynek najmu. Akademiki są najtańsze, ale ich liczba nie jest wystarczająca. Właściciele mieszkań zacierają ręce i liczą zysk z najmu. Czego szukają studenci i co mogą znaleźć w rozsądnej cenie?

Najpopularniejsze mieszkania na rynku – do zamieszkania od zaraz

Planujesz kupno mieszkania? Na pierwotnym rynku nieruchomości, pojawia się coraz więcej mieszkań, do których można się od razu wprowadzić. Poza mieszkaniami o dużej powierzchni, coraz częściej w ofercie deweloperów można spotkać też mniejsze mieszkania.

„Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Polska Federacja Rynku Nieruchomości w piśmie skierowanym do Podkomisji apeluje o włączenie do ustawy zapisów, na podstawie których będzie można uzyskać dofinansowanie do zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Jak deregulacja wpłynie na rynek nieruchomości?

Deregulacja będzie miała wpływ na rynek nieruchomości poprzez uwolnienie zawodu pośrednika nieruchomości. Od tej pory pośrednik nieruchomości nie będzie musiał mieć licencji. Jaki wpływ na rynek nieruchomości będzie miała deregulacja?

„Nowe Tysiąclecie” w Katowicach

J.W. Construction Holding S.A. uzyskało pozwolenie na budowę i na przełomie III i IV kwartału rozpocznie realizację inwestycji „Nowe Tysiąclecie” w Katowicach. W ramach inwestycji powstanie 17. kondygnacyjny budynek, w którym będzie 149 mieszkań.

Apartamentowiec Dune: można kupić z wykończeniem pod klucz

Apartamentowiec Dune w Mielnie położony jest przy samej plaży, jego wygląd komponuje się z otoczeniem. Dodatkowo istnieje możliwość kupienia apartamentu gotowego do zamieszkania, z tzw. wykończeniem pod klucz.. Przykładowe rozwiązania aranżacyjne można oglądać w pokazowym apartamencie.

Dzierżawa gruntu rolnego pod instalację wiatrową a VAT

Inwestowanie w odnawialne źródła energii opiera się obecnie w Polsce głównie na elektrowniach wiatrowych. Budowa parku wiatrowego wymaga jednak dysponowania obszarem o określonej wielkości i parametrach. Tereny, które spełniają te wymogi techniczne najczęściej znajdują się w posiadaniu rolników indywidualnych. Artykuł porusza problem dzierżawy ziemi rolnej pod instalację wiatrową od strony podatku VAT.

Sprzedaż działek rolnych przez rolnika ryczałtowego a VAT

Sprzedaż gruntów przez rolników ryczałtowych, którzy użytkowali je do momentu sprzedaży rolniczo, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile nie nosi znamion działalności gospodarczej. Takie stanowisko ugruntowało się w orzecznictwie sądów administracyjnych, na przekór odmiennemu stanowisku organów podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości z gospodarstwa rolnego - opodatkowanie PIT

Co do zasady sprzedaż całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku dochodowego (PIT). Jednak dogłębna analiza prawna przepisów podatkowych w niektórych stanach faktycznych może doprowadzić do odmiennych wniosków.

Świerkowa Polana w Robakowie – drugi etap zakończony

Drugi etap Świerkowej Polany w Robakowie realizowany przez firmę Skaland został ukończony. Pierwsi mieszkańcy już odebrali klucze do mieszkań. Deweloper już planuje budowę trzeciego etapu inwestycji.

Czy przed kupnem mieszkania od dewelopera można je wynająć?

SAP-PROPERTY oferuje w swoich poznańskich inwestycjach nietypowe, acz ciekawe rozwiązanie, zanim kupimy mieszkanie od dewelopera będziemy mogli je wynajmować. Taka propozycja na rynku nieruchomości ułatwi życie wielu osobom, które muszą w krótkim czasie opuścić dotychczas zamieszkiwane lokum, a potrzebują czasu na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Dziura w ziemi: spada zainteresowanie takimi inwestycjami?

Kupowanie mieszkania na etapie dziury w ziemi było popularne w czasach boomu mieszkaniowego, pomimo tego, że taka inwestycja jest obarczona sporym ryzykiem, ale dyskomfort był niwelowany przez relatywnie niską cenę. Analiza ofert lokali na etapie dziury w ziemi pokazuje, że zainteresowanie takimi inwestycjami spada. Dlaczego tak się dzieje?

Lake House Zegrze - mieszkania nad Zalewem Zegrzyńskim

Lake House Zegrze - to nowa inwestycja, którą na pewno docenią miłośnicy żeglarstwa. Zespół budynków będzie znajdował się tuż nad samym brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego. Kompleks budynków Lake House Zegrze będzie posiadał m.in. własną przystań i basen.

Zmiany w zwrocie VAT za materiały budowlane od 2014 r.

Rząd zdecydował się częściowo zachować zwrot podatku VAT za materiały budowlane po 2013 roku. Jednak skorzystać z takiej możliwości będą mogli nieliczni i w mocno ograniczonym stopniu. Uzyskanie zwrotu podatku niebawem będzie dotyczyć jedynie osób, które nie ukończyły jeszcze 36 roku życia i nie posiadają innych nieruchomości. Są jeszcze inne ograniczenia.

Zawód pośrednika nieruchomości dostępny dla wszystkich

Deregulacja Gowina uwalnia zawody, w tym także zawód pośrednika nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy, nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości?

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich czasach uległa pogorszeniu. Inwestowanie w nieruchomości przynosi mniejszy zysk, ale nadal się opłaca, jednak trzeba mieć duży kapitał, dużą wiedzę i najlepiej fachową pomoc. Jakie inwestycje przynoszą największy zysk?

REKLAMA