REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa dożywocia, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zapłać podatek od nieruchomości do 15 marca

Najpóźniej 15 marca 2018 r. ponad 11 milionów właścicieli mieszkań ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości za bieżący rok (a przynajmniej I ratę). Obowiązek ten dotyczy także posiadaczy działek i budynków. Zasadniczo podatek muszą zapłacić tylko te osoby fizyczne, które otrzymały decyzję z gminy ustalającą wysokość podatku. Pozostałe osoby – o ile poinformowały gminę o zakupie nieruchomości – mogą spokojnie czekać na wymiar podatku.

Do zwolnienia z PIT sprzedaży nieruchomości z reguły wystarczy notariusz

Ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazujący, że sprzedaż nieruchomości bez podatku PIT zależy od wpisu do księgi wieczystej, mógł wzbudzić niepokój u podatników. Eksperci uspokajają: to wyjątkowy przypadek.

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Podatek od nieruchomości do 15 marca 2018

Do 15 marca 2018 r. przedsiębiorca, który korzysta z nieruchomości w działalności gospodarczej powinien zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości.

REKLAMA

Branża nieruchomości również musi przygotować się do RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych zacznie obowiązywać już 25 maja 2018 roku. Nowe regulacje obejmują wszystkie firm, które gromadzą i wykorzystują dane osób fizycznych, w tym również z branży nieruchomości. W jaki sposób deweloperzy powinni przygotować się do zmian, aby odpowiednio zabezpieczyć dane klientów i nie ponieść wielomilionowych kar?

Uchwalenie bądź zmiana planu miejscowego może wpływać na wartość nieruchomości

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego mogą powodować zróżnicowane skutki związane z wartością nieruchomości. Jednym z nich jest obniżenie wartości nieruchomości. Może on się pojawić w sytuacji, gdy plan miejscowy jest dla danego terenu uchwalany po raz pierwszy. Może też wystąpić wówczas, gdy gmina zmienia obowiązujący już plan. W takich sytuacjach właściciel nieruchomości może żądać od gminy wykupienia gruntu albo odszkodowania.

Do 2025 roku może powstać 170 tys. mieszkań komunalnych

Do 2025 roku w rezerwie celowej budżetu państwa zostanie zapewnione ponad 6 mld zł na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych, co może wystarczyć na wybudowanie 170 tys. takich lokali; może w nich zamieszkać pół miliona ludzi - wskazał wiceszef MIiR Kazimierz Smoliński.

Ujawnienie praw osobistych i roszczeń w księdze wieczystej

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego ograniczonych praw rzeczowych takich jak: własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

REKLAMA

Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?

Z początkiem roku w ramach nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, weszły w życie nowe przepisy wprowadzające minimalną powierzchnię użytkową nowo budowanych mieszkań w wymiarze 25 mkw. Czy tego typu regulacje dobrze służą rodzimej mieszkaniówce?

Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości

Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?

Dopłaty do najmu dla lokatorów w programie Mieszkanie plus

Ministerstwo Finansów odpowiedzialne jest za projekt ustawy dotyczący REIT-ów. Już niedługo powinniśmy poznać mechanizm wspierający najemców poprzez dopłaty do najmu.

Podział nieruchomości na wniosek użytkownika wieczystego

Czy użytkownik wieczysty może podzielić działkę będącą przedmiotem użytkowania bez zgody właściciela gruntu (gminy)? Czy w postępowaniach dotyczących podziału nieruchomości użytkownik wieczysty ma prawa równe prawom właściciela gruntu?

Moment nabycia nieruchomości należącej do majątku wspólnego małżonków – interpretacja ogólna MF

Zdaniem Ministra Finansów jeżeli zbycie nieruchomości nastąpiło po śmierci jednego z małżonków, a nieruchomość nabyta została do majątku objętego wspólnością majątkową, to pięcioletni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków. Innymi słowy w momencie śmierci jednego z małżonków nie następuje nabycie nieruchomości, o którym mowa w ww. przepisie przez drugiego małżonka, jeżeli nieruchomość objęta była wspólnością majątkową.

Zakup mieszkania - lokalizacja ważniejsza niż cena

Okazuje się, co wynika z przeprowadzonych badań, że decydując się na zakup mieszkania, kierujemy się przede wszystkim jego lokalizacją. A zatem najpierw szukamy mieszkania w dogodnym dla siebie położeniu, a dopiero później analizujemy ceny. Dlaczego lokalizacja jest dla nas ważniejsza niż koszt zakupu nieruchomości?

Rynek najmu w Toruniu-mieszkania 1 i 2-pokojowe

Toruń jest uważany za jedno z najładniejszych dużych miast w Polsce. Według badania Polskiego Towarzystwa Statystyków jest to drugie miasto w Polsce, po Warszawie, w którym żyje się najlepiej. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce tutaj zamieszkać. Nie każdego stać jednak na zakup nieruchomości. Warto wtedy rozważyć wynajem mieszkania.

Prawo pierwszeństwa najemcy lokalu mieszkalnego

Gmina przekazując nieruchomość swej jednostce organizacyjnej, nie może dokonać tego z pominięciem prawa pierwszeństwa nabycia przysługującego najemcom.

Czy na budowę garażu oraz innych obiektów uzupełniających zabudowę jednorodzinną na własnej posesji potrzebujemy pozwolenia?

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy prawo budowlane znacznie uprościła proces budowlany w kwestii obowiązku pozyskiwania pozwolenia na budowę. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwolnienie z tego ostatniego ma obecnie charakter warunkowy, a zależne jest od powierzchni planowanych do wybudowania obiektów na posesji obok domu jednorodzinnego.

Szykują się zmiany dla kupujących mieszkania

UOKiK przygotował założenia nowelizacji ustawy deweloperskiej. Nowe przepisy mają zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na budowie i uregulować umowy rezerwacyjne.

Wpływ zmian w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym na rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy jest obecnie w znakomitej formie. Pozytywny trend może jednak zaburzyć nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, powodując znaczne zmniejszenie liczby budowanych w Polsce mieszkań.

Drony cywilne a prawa właścicieli nieruchomości

Pomimo iż w ostatnich latach drony cywilne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jaką odpowiedzialnością wiąże się ich pilotowanie oraz jakie obowiązki spoczywają na ich operatorach. Szczególne wątpliwości dotyczą coraz częstszego pojawiania się dronów na terenach osiedli mieszkaniowych. Warto zatem rozważyć jakie prawa w takiej sytuacji przysługują właścicielom nieruchomości.

Za nami rok rekordów na rynku mieszkaniowym

W roku 2017 deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań w historii. Nowe inwestycje powstawały w zawrotnym tempie, a podaż ledwo nadążała za ogromnym popytem. Zdrożały materiały budowlane, wzrosły ceny gruntów, a na rynek wprowadzano coraz więcej luksusowych lokali. Jaki był rok 2017?

Podatek od nieruchomości w 2018 roku – wysokość, terminy płatności

Stawki podatku od nieruchomości uległy od 2018 roku podwyższeniu. Wzrosły o wskaźnik inflacji, czyli o 1,9 proc. Ile trzeba będzie zapłacić, kiedy mija termin płatności i kogo dotyczy ta opłata?

Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości

Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą. Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu.

Dekret Bieruta - grunty warszawskie

Czym był Dekret Bieruta? Jak kształtuje się obecna sytuacja byłych właścicieli i ich następców prawnych?

Większa ochrona kupujących mieszkania

UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania. Urząd chce zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na budowie i uregulować umowy rezerwacyjne.

Przejęcie przez wierzyciela licytowanej nieruchomości na własność

Wierzyciel licytowanej nieruchomości ma możliwość przejęcia jej na własność. Przejęcie nieruchomości dłużnika przez wierzyciela może nastąpić po drugiej bezskutecznej licytacji nieruchomości. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek do sądu w terminie tygodnia po licytacji.

Służebność przesyłu na drodze publicznej

Droga publiczna nie może zostać oddana przedsiębiorcy przesyłowemu do korzystania przez ustanowienie na niej służebności przesyłu.

Zmiany w projektowaniu budynków - 2018 r.

W dniu 1 stycznia 2018 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja wprowadza m.in. obowiązek zachowania co najmniej 25 m2 powierzchni mieszkania, zmniejsza odległość budynku od granicy określa miejsca gdzie obowiązkowo muszą znaleźć się pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci i wprowadza wiele innych zmian. Niniejszy artykuł podsumowuje te zmiany.

Podsumowanie 2017 r. na rynku nieruchomości. Czego możemy spodziewać się w 2018 r.

Wprawdzie w tym momencie nie są znane jeszcze ostateczne statystki opisujące sytuację na rynku nieruchomości w całym 2017 r., jednak możemy pokusić się już o próbę podsumowania minionego roku. Trzeba przyznać, że był on niezwykle pracowity, ale i owocny dla większości jego uczestników. Czy rozpoczynający się 2018 r. będzie równie udany?

Opodatkowanie CIT umowy dożywocia po stronie obdarowanego – osoby prawnej

Problem opodatkowania podatkiem dochodowym umów dożywocia zaprzątał głowy specjalistów prawa podatkowego od wielu lat. Skupiano się jednak przede wszystkim na sytuacji dożywotnika, który oddając nieruchomość otrzymywał przecież świadczenia wzajemne, wynikające z umowy dożywocia. Potencjalnie więc otrzymywał przychód. Kwestie te rozwiązał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 17 listopada 2014 r., sygn. akt II FPS 4/14. Nie analizowano jednak sytuacji drugiej strony, którą co raz częściej, wobec rozwoju życia gospodarczego, są nie tylko najbliższe osoby fizyczne, ale także przedsiębiorcy, w tym spółki. Po ich stronie umowa dożywocia rodzi szereg praktycznych problemów podatkowych.

Własnościowe spółdzielcze czy „hipoteczne”? Jakie są różnice i na co warto zwrócić uwagę kupując mieszkanie w jednej z dwóch opcji?

Dylemat wyboru między lokum spółdzielczym czy własnościowym w dzisiejszych czasach dysponuje już zdecydowanie skromniejszym wymiarem aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Mimo wszystko jednak, dopóki instytucja spółdzielczego prawa do lokalu w Polsce istnieje w jakiejkolwiek formie, temat będzie pozostawał jak najbardziej aktualny.

Zmiany w polityce mieszkaniowej już od 1 marca 2018 r.

Zmiany w polityce mieszkaniowej od 1 marca 2018 r. mają związek z nowelizacją ustaw: o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Sprzedaż budynku firmowego - przedsiębiorca płaci VAT lub PCC

Przedsiębiorca, który wybudował lub przebudował budynek i używał go wyłącznie na potrzeby swojej firmy, może zdecydować, czy przy sprzedaży doliczy VAT, czy kupujący zapłaci PCC – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej.

Otrzymanie świadczenia z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - skutki podatkowe

Czy świadczenia, jakie otrzymują właściciele gruntów za obniżenie wartości nieruchomości (związane z ustanowieniem służebności przesyłu) podlegają opodatkowaniu na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Rynek nieruchomości – zmiany w 2018 roku

Rynek nieruchomości w mijającym rok był rekordowy pod wieloma względami. Czy kolejny rok będzie równie dobry? W 2018 roku rynek nieruchomości czekają zmiany, m.in. w prawie budowlanym. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na deweloperów? Czy przyszły rok przyniesie wzrost cen mieszkań?

Nowa szansa przed właścicielami wywłaszczonymi umową cywilnoprawną

Trybunał Konstytucyjny umożliwił odzyskanie nieruchomości niewykorzystanej na cel publiczny właścicielom, którzy zostali wywłaszczeni na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Budynek a budowla – orzeczenie TK otwiera drogę do odzyskania podatku od nieruchomości

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjny w zakresie podatku od nieruchomości otwiera podatnikom drogę do dochodzenia nienależnie pobranego podatku. Podatnicy mogą składać wnioski o zwrot nadpłaty tego podatku lub wniosków o wznowienie w przypadku postępowań, które zostały już zakończone.

Nie każda nieruchomość przedsiębiorcy jest związana z działalnością gospodarczą

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego nie można zakładać z góry, że skoro jedno z małżonków jest przedsiębiorcą, to będące przedmiotem współposiadania grunty należy zakwalifikować jako grunty związane z działalnością gospodarczą opodatkowane najwyższą stawką. Niezbędne jest każdorazowo ustalenie faktycznego sposobu wykorzystania opodatkowanego gruntu, którego współposiadaczem pozostaje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. 12 grudnia 2017 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis art. 1a ust. 1 pkt 3 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych rozumiany w ten sposób, że wystarczającą przesłanką zakwalifikowania gruntu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości do kategorii gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną będącą jego współposiadaczem, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Podatek od nieruchomości komercyjnych od 1 stycznia 2018 r.

Na początku 2018 r. wejdą w życie duże zmiany w podatkach dochodowych. Jedna z nich wprowadza zupełnie nowy podatek, który obejmie właścicieli nieruchomości komercyjnych (handlowo-usługowych i biurowych). Którzy podatnicy będą zobowiązani do uiszczania tego podatku oraz w jakiej wysokości?

Program Mieszkanie plus od 2018 r.

Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 3-4 mln mieszkań. Zmiany w programie Mieszkanie plus już od 2018 r.

Jak powinien być usytuowany dom na działce?

W przypadku planowanej budowy domu na działce jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwe usytuowanie go względem stron świata. Szczególnie istotna jest prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na działce?

Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia

Potrzeby inwestycyjne gmin mają być zaspokojone na dziesięciolecia, a to za sprawą ustawy inwestycyjnej.

Kto odpowiada za nieodśnieżony chodnik?

Sąd Najwyższy podjął istotną dla gmin uchwałę dotyczącą ich odpowiedzialności w przypadku nieuprzątnięcia z chodnika zanieczyszczeń. 

​​​​​​​Niemożność dochodzenia przez właściciela zwrotu nieruchomości od Skarbu Państwa, przyczyną zawieszenia biegu zasiedzenia

Niemożność dochodzenia przez właściciela z powodów politycznych zwrotu nieruchomości od Skarbu Państwa stanowi przyczynę zawieszenia biegu zasiedzenia - tak stwierdza Sąd Najwyższy w uchwale. Oznacza to, że na tej podstawie można obalić twierdzenie, że Państwo nabyło nieruchomość zgodnie z prawem na skutek zasiedzenia.

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest coraz częściej stosowaną umową w polskim obrocie gospodarczym i społecznym. Szczegółowe regulacje dotyczące tej problematyki przewidziane są w art. 908-916 k.c.

Jaki podatek od nieruchomości obowiązuje właścicieli domu jednorodzinnego?

Podatek od nieruchomości, którą stanowi dom jednorodzinny, należy do jednej z najłatwiejszych danin od strony kalkulacji. Jednak i w tym przypadku istnieje szereg okoliczności, o których właściciele domów powinni pamiętać, albo zwrócić na nie szczególną uwagę.

Zasiedzenie a użytkowanie wieczyste

Samoistny posiadacz nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nabyć jej własność przez zasiedzenie. Konsekwencją tego jest to, że ustanowione na takim gruncie prawo użytkowania wieczystego wygasa.

Założenia projektu nowej „dużej” ustawy reprywatyzacyjnej

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje kolejną próbę uregulowania kwestii reprywatyzacji nieruchomości zabranych w czasach socjalizmu. Jednym z głównych założeń nowej ustawy reprywatyzacyjnej jest koniec ze zwrotem nieruchomości w naturze i przyznawaniem pełnego odszkodowania - roszczenia te zastąpi rekompensata.

Nowela ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego podpisana przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie musi, zgodnie z podpisaną ustawą, wyrażać zgody na kupno ziemi rolnej przez spółki przesyłowe.

Duża ustawa reprywatyzacyjna – czyje interesy będzie chronić? Prawowitych właścicieli, czy państwa?

Opublikowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w październiku 2017 r. projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej stanowi kolejną próbę definitywnego uregulowania kwestii odjęcia prawa własności dokonanego za poprzedniego ustroju społeczno-gospodarczego. Sama nazwa aktu – o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. – sugeruje, że będzie on w szczególności chronił interesy prawowitych właścicieli nieruchomości. Czy jednak na pewno?

REKLAMA