REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybór prawa

Bardzo ważne jest przepisy jakiego prawa odnoszą się do danej umowy. Strony mogą o tym same zadecydować. Jeżeli natomiast nie wybiorą prawa w umowie wtedy zastosowanie mają przepisy ogólne z ustawy Prawo międzynarodowe prywatne.

Umowa sprzedaży czy umowa kupna-sprzedaży

Umowę sprzedaży zawieramy praktycznie każdego dnia, od zakupu świeżego pieczywa po kupno lub sprzedaż nieruchomości. Nazwą „umowa sprzedaży” oraz „umowa kupna-sprzedaży” posługujemy się wymiennie często w sposób automatyczny. Jednak, która nazwa jest właściwa i czy ma jakieś znaczenie, którą nazwą się posługujemy?

Treść podpisu

Zawarłem umowę cywilnoprawną, jednakże okazało się że mój kontrahent podpisał się używając jedynie swoich inicjałów. Czy taka umowa jest ważna ? Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?

Odstąpienie od umowy

Prawo cywilne wyróżnia kilka sposobów zakończenia stosunku zobowiązaniowego. Jednym z nich jest odstąpienie od umowy na wypadek niewykonania zobowiązania. Kodeks reguluje sytuacje, w których można skorzystać z tego uprawnienia.

REKLAMA

"Wakacyjne" umowy

Na wakacyjny wyjazd czekamy cały rok, dlatego chciałabym, aby wszystko było zgodnie planem. Jakie dokumenty powinien otrzymać klient decydując się na konkretną wycieczkę?

Regulamin tylko z umową

Podpisując mowę z operatorem telewizji najczęściej podpisujemy kilka dokumentów. Niezwykle ważne jest zapoznanie się z nimi wszystkimi.

Co warto wiedzieć o umowie agencji

Coraz częściej świadczymy usługi na podstawie umowy agencyjnej. Umowa ta jest coraz bardziej popularna w Polsce dlatego też warto wiedzieć o niej coś więcej.

Sprawy o dział spadku

Spadek można podzielić albo w postępowaniu sądowym albo w drodze umowy między spadkobiercami. Niniejszy artykuł będzie dotyczył przede wszystkim postępowania sądowego.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o umowie spedycji

Istotą spedycji jest zastąpienie użytkowników transportu w wykonywaniu rozmaitych czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu transportowego przesyłki. Art. 794 § 1 Kodeksu cywilnego określa przedmiot umowy spedycji jako świadczenie polegające albo na wysyłaniu przesyłki, albo na odbiorze przesyłki, jak również może być to wysyłanie i odbiór przesyłki. Umową spedycji natomiast nie mogą być objęte usługi, które pozbawione są charakteru spedycyjnego (np. usługa przewozowa).

Czy umowę trzeba sporządzić pisemnie?

Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w sytuacji spornej są trudności z udowodnieniem na co strony umowy między sobą uzgodniły. Wynika to z tego, że w większości przypadków umowy nie są sporządzone w formie pisemnej.

Jak rozpocząć mediację

Mediację możemy rozpocząć na każdym etapie trwania sporu, gdy jesteśmy nim zmęczeni lub gdy jesteśmy zaniepokojeni jego negatywnymi skutkami. Wystarczy wtedy zgłosić się do ośrodka mediacyjnego z prośbą o przeprowadzenie mediacji.

Odsetki przy umowie pożyczki

Pożyczyłem pieniądze, zgodnie z zawartą umową będę otrzymywać odsetki w wysokości 40% w skali roku. Ostatnio jednak dowiedziałem się, że pobieranie tak wysokich odsetek jest niezgodne z prawem. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić czy umowa pożyczki jest nieważna?

Czy można udzielić darowiznę dziecku?

Jak przekazać darowiznę dziecku? Chciałbym przekazać darowiznę na rzecz mojego 10-letniego wnuka (chodzi o mieszkanie)- czy mogę to zrobić, czy muszę przekazać darowiznę jego rodzicom?

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

Zabezpieczenie umowy

Zabezpieczenia wierzytelności są powszechnie stosowane zarówno przez instytucje finansowe, banki udzielające pożyczek czy kredytów, jak również przez osoby fizyczne chcące odpowiednio chronić swoje interesy w obrocie gospodarczym. Pozwalają one na zminimalizowanie ryzyka nieotrzymania zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Umowa leasingu

Zawarłem umowę leasingu, na mocy której dostałem do używania sprzęt komputerowy. Jednakże okazało się, iż nie działa on w pełni sprawnie. Czy w takiej sytuacji mogę oddać sprzęt przedsiębiorstwu leasingowemu? Dodam, że sprzęt jest objęty roczną gwarancją.

Gdy nie zapisało się czegoś w umowie

Często zawierając umowę zapominamy określić wartości świadczenia albo terminu jego spełnienia. Co w takiej sytuacji robić? Z odpowiedzią przychodzi tu kodeks cywilny.

Czy reklama w ulotce jest ofertą?

Każdego dnia stykamy się z reklamą, czy to w postaci ogromnego plakatu, wręczonej nam ulotki czy też w formie gazetki dostarczonej pocztą. Firmy prześcigają się w promocjach w celu zwabienia jak największej ilości klientów. Jednak czy na podstawie przeczytanej reklamy możemy domagać się sprzedaży określonego towaru w promocyjnej cenie?

Prawo pierwokupu - co to znaczy?

O prawe pierwokupu na pewno każdy z nas słyszał. Ale czy wiemy dokładnie co ono oznacza? Jakie rodzi to uprawnienie po stronie kupującego, a jakie po stronie sprzedawcy?

Ustanowienie pełnomocnika

Ustanowienie pełnomocnika bywa przydatne. Zwłaszcza gdy sami nie możemy zawrzeć jakiejś umowy.

Zanim podpiszemy umowę z biurem podróży

Zanim podpiszemy umowę z biurem podróży zbierzmy jak najwięcej informacji na jego temat, a także przyjrzyjmy się dokładnie ofercie. Ustalmy czy biuro występuje w charakterze organizatora, pośrednika, czy agenta, ponieważ odpowiedzialność za realizację wycieczki spoczywa właśnie na organizatorze, a nie na agencie. W praktyce biura często sprzedają zarówno własną ofertę, jak też oferty innych usługodawców. Poza tym sprawdźmy jak długo biuro działa na rynku i jaką cieszy się renomą.

Dodatkowe zastrzeżenie umowne

Zamierzam zawrzeć umowę cywilnoprawną, na mocy której druga strona ma wykonać meble kuchenne. Pragnę należycie zabezpieczyć moje interesy. Czy mogę wprowadzić do umowy dodatkowe zastrzeżenie umowne na wypadek nieterminowego spełnienia świadczenia przez druga stronę?  

Cechy stosunku pracy a nazwa umowy

Nawiązanie stosunku pracy następuje niezależnie od nazwy umowy zawartej przez strony, jeśli tylko pracownik zobowiązuję się do wykonywania pracy danego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie oznaczonym przez pracodawcę, a za świadczoną pracę dostaje wynagrodzenie.  

Umowa sprzedaży konsumenckiej

Polski system prawa wyróżnia dwa rodzaje umów sprzedaży. Jedną reguluje kodeks cywilny drugą specjalna ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Małżeńskie umowy majątkowe

W chwili zwierania związku małżeńskiego między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa. Jednakże małżonkowie mogą to zmienić i ustanowić między sobą inny ustrój majątkowy.

Umowa o świadczenie przez osobę trzecią

Nie tak rzadko zdarzają się sytuacje gdy dwa podmioty zawierają umowę przy czym świadczenie ma spełnić osoba trzecia. W takim wypadku mówimy o umowie o świadczenie przez osobę trzecią.  

Czym charakteryzuje się praca nakładcza?

Potocznie pracę nakładczą określa się terminem „chałupnictwo”. Najczęściej wykonywana jest przez matki wychowujące małe dzieci, przez osoby niepełnosprawne.  

Umowa przedwstępna

Chcę podpisać umowę przedwstępną. Dowiedziałam się od sąsiadki, że podpisując umowę przedwstępną muszę iść do notariusza. Czy to jest prawda?  

Umowa pożyczki na piśmie

Pożyczyłam sąsiadowi 2.000 zł. To był mój dobry sąsiad więc żadnej umowy nie spisywaliśmy. Mieliśmy do siebie pełne zaufanie zwłaszcza, że znamy się od prawie 30 lat. Tymczasem sąsiad zwleka z oddaniem pieniędzy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Pożyczka nie na piśmie

Pożyczyłam sąsiadowi 2.000 zł. To był mój dobry sąsiad więc żadnej umowy nie spisywaliśmy. Mieliśmy do siebie pełne zaufanie zwłaszcza, że znamy się od prawie 30 lat. Tymczasem sąsiad zwleka z oddaniem pieniędzy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić?

Umowa darowizny

Przez darowiznę jedna osoba (darczyńca) zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia z własnego majątku na rzecz drugiej osoby (obdarowanego).  

Co powinno znajdować się w umowie o świadczenie usług turystycznych

Zanim podejmiemy decyzję o zawarciu umowy z konkretnym biurem podróży należy dokładnie przeczytać umowę. Trzeba pamiętać, że powinny się w niej znajdować szczegółowe dane odnośnie organizatora turystyki oraz programu wycieczki.

Umowy warunkowe

Większość umów może być zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Umowa zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu wywołuje skutki dopiero po zajściu pewnego zjawiska.

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

Obowiązki informacyjne przy sprzedaży wysyłkowej

Interesuje mnie zakup pewnych towarów od firmy wysyłkowej. Najpierw chciałabym się jednak upewnić, jakie informacje muszą mi być przekazane przez sprzedawcę. Nadmieniam, że ja mam do dyspozycji tylko formularz publikowany w czasopiśmie? Co powinno być w nim zawarte?

Bezpieczeństwo produktów

Kupując towary dokonujemy wyboru rzeczy z pośród dziesiątków różnych przedmiotów. Trzeba mieć jednak na względzie nie tylko ich estetykę i przydatność, ale również, a może głównie ich bezpieczeństwo. Spójrz jakie produkty są uważane za bezpieczne.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność nieruchomości na kupującego.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna poprzedza zawarcie umowy przyrzeczonej, czyli przenoszącej własność nieruchomości na kupującego.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną między deweloperem a stroną kupującą nieruchomość.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną między deweloperem a stroną kupującą nieruchomość.

Rzemieślnicze przygotowanie do zawodu

Pracownik młodociany może być zatrudniony nie tylko na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe, ale także na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego rzemieślników.

Umowa sprzedaży - co to jest?

Umowa sprzedaży zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu tej rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę sprzedaży.

Forma zawarcia umowy

Forma zawarcia umowy, co do zasady, jest dowolna, nawet ustna. Co innego może wynikać z woli stron lub przepisów ustawy.

Przedmiot umowy

Przedmiot umowy sprzedaży stanowi jej istotny element. Prawidłowe określenie przedmiotu zobowiązania może uchronić nas przed ewentualnymi nieporozumieniami ze sprzedającym.

Umowne prawo odstąpienia

Zasadą jest, że strony, które zawarły umowę są nią związane i nie mogą jej rozwiązać bez zgody drugiej strony. W treści zobowiązania można jednak zastrzec możliwość odstąpienia od niego. Jest to umowne prawo odstąpienia.

Zasada swobody zawierania umów

Swoboda zawierania umów to jedna z fundamentalnych zasad prawa. Wybierając samemu podmiot, z którym chcemy zawrzeć umowę oraz wpływając na treść umowy, możemy osiągnąć cel, taki jak sobie założyliśmy. W ten sposób stajemy się świadomym uczestnikiem rynku.

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Kiedy od umowy można odstąpić

Przy zawieraniu umowy można wprowadzić klauzulę, która pozwoli na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Trzeba jednak oznaczyć czas, w którym będzie można skorzystać z tego prawa oraz określić, której ze stron prawo takie będzie przysługiwało.  

Zaliczka czy zadatek

Aby być pewnym wykonania umowy, często kontrahent wpłaca pewną kwotę. Może to być zaliczka lub zadatek. Niby wpłacamy te same pieniądze, ale skutki wręczenia wykonawcy zadatku lub zaliczki są inne. Różnice te są widoczne szczególnie jeśli umowa nie zostanie zrealizowana.

REKLAMA