REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ulga na zabytki to forma preferencji podatkowej dostępna dla podatników PIT, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela zabytkowej nieruchomości. Można odliczyć wpłat na fundusz remontowy oraz wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odrzuciła możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie od podstawy opodatkowania przez wnioskodawcę, ponieważ rozpoczął on prace bez wymaganego pozwolenia konserwatora zabytków oraz faktury wystawione były przez podatników zwolnionych z VAT, a także próbował odliczyć koszty w roku podatkowym wcześniejszym niż rok, w którym wydatki faktycznie poniesiono.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca, prowadzący działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną, nie może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkowej nieruchomości, z uwagi na niespełnienie szczegółowych warunków określonych w art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W najnowszej interpretacji indywidualnej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzyga kwestię możliwości skorzystania z ulgi na zabytki przez właściciela nieruchomości wynajmowanych na cele mieszkalne.
REKLAMA
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupił nieruchomość zabytkową i podejmuje prace remontowe. Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik ma prawo skorzystać z ulgi na zabytki za rok 2022. Posiadanie zezwolenia konserwatora zabytków oraz faktur VAT, dokumentujących wydatki, są kluczowym warunkiem do otrzymania zwrotu podatkowego.
Według Krajowej Informacji Skarbowej podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w budynkach wpisanych do ewidencji zabytków mają prawo do odliczenia 50% wydatków na prace budowlane związane z odnową zabytków.
REKLAMA
REKLAMA