REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga na dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga prorodzinna - w przypadku dzieci pełnoletnich uczących się

Ulgi prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu rocznym PIT przysługuje także w przypadku dzieci pełnoletnich (do ukończenia przez nie 25. roku życia). Jednym z warunków skorzystania z ulgi na pełnoletnie dziecko jest nauka dziecka w szkole.

Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym PIT

Dzięki uldze podatkowej na dziecko możesz płacić mniejszy podatek. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla ciebie i jak z niej skorzystać w rocznym rozliczeniu PIT.

Ulga na dziecko 2021/2022 - jak rozliczyć?

Ulga na dziecko (zwana też ulgą prorodzinna) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jest najpopularniejszą ulgą podatkową. Jak rozliczyć ulgę na dziecko w rocznym zeznaniu PIT za 2021 rok?

Ulga prorodzinna na niepełnosprawne dziecko - bez limitu dochodu od 2020 r.

Już od 2020 r. skorzystanie z ulgi prorodzinne (ulgi na dziecko) ma być możliwe bez względu na kwotę dochodów osiąganych przez rodziców. Taka możliwość miałaby miejsce w przypadku małoletnich dzieci, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

REKLAMA

WSA: Sporadyczne kontakty z dzieckiem nie uprawniają do ulgi prorodzinnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie podkreślił, iż o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nie świadczy tylko sam fakt jej posiadania, czy spełniania obowiązku alimentacyjnego, ani sporadyczne kontakty z dzieckiem. Jeżeli władza rodzicielska nie jest wykonywana, to podatnik nie nabywa prawa do ulgi.

Ulga na dziecko w przypadku braku porozumienia rodziców

Ustawodawca dał rodzicom możliwość wyboru, w jaki sposób dokonają podziału ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko). Przy czym, odliczona kwota nie może przekroczyć rocznego limitu ulgi. W przypadku natomiast braku porozumienia rodziców co do podziału ulgi, odliczenie przysługuje w częściach równych.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) w rozliczeniu PIT w 2019 r.

Ulga prorodzinna (ulga na dziecko) jest ulgą podatkową, z której korzysta najwięcej podatników. Ministerstwo Finansów przygotowało broszurę informacyjną, szczegółowo wyjaśniającą zasady stosowania tej ulgi. Broszura dotyczy zeznań rocznych PIT składanych w roku 2019 (za rok 2018).

Ulga na dziecko i wspólne rozliczenie PIT w przypadku samotnych i rozwiedzionych rodziców

Skargi napływające do Rzecznika Praw Obywatelskich ujawniają istotne problemy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które regulują korzystanie z tzw. ulgi prorodzinnej oraz z preferencyjnej formy rozliczenia dla rodzica mającego status osoby samotnie wychowującej dziecko. Nie jest jasne, który z rozwiedzionych rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w PIT. Warunkiem wspólnego rozliczeni z samotnie wychowywanym dzieckiem jest brak jakiegokolwiek wsparcia drugiego rodzica. RPO wystąpił 4 czerwca 2018 r. z pytaniami w tej sprawie do minister finansów Teresy Czerwińskiej.

REKLAMA

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko w 2018 r.?

Czy samo posiadanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z ulgi na dziecko? Jaka jest wysokość odliczenia w 2018 r.?

Limit dochodów dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej w PIT za 2017 r.

W zeznaniu podatkowym PIT za 2017 r. podatnik ma prawo do uwzględnienia ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko), nawet w przypadku gdy w 2017 r. dziecko było pełnoletnie i uzyskało dochody. Przy czym, dochody te muszą mieścić się w określonym ustawowo limicie.

Ulga na dziecko – rodzice w separacji

W przypadku rodziców w separacji ale posiadających władzę rodzicielską nad dzieckiem organy podatkowe podtrzymują swoje stanowisko, że ulga prorodzinna co do zasady przysługuje obojgu w granicach przysługującego na dziecko limitu. Kwotę ulgi tacy rodzice mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Jednak jeżeli tylko jeden rodzic faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to z prawa odliczenia całości ulgi na dziecko może skorzystać tylko ten rodzic.

Ulga na dziecko (prorodzinna) w rozliczeniu za 2017 rok

Jak prawidłowo rozliczyć ulgę na dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za 2017 rok wyjaśniają eksperci z Ministerstwa Finansów. Kto i ile może odliczyć? Co w sytuacji, gdy brakuje podatku, od którego można odliczyć ulgę? Kiedy traci się prawo do ulgi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo poniżej.

Jak skorzystać z ulgi na dziecko w rozliczeniu PIT w 2018 r.?

Niektórzy podatnicy dokonujący rozliczenia rocznego PIT w 2018 r. (za rok 2017) mogą skorzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na dziecko. Komu przysługuje ulga i w jakiej wysokości oraz jak prawidłowo dokonać rozliczenia?

Czy limit uprawniający do ulgi prorodzinnej obejmuje zagraniczne dochody rodziców

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, przy określaniu czy limit do zastosowania ulgi prorodzinnej nie został przekroczony uwzględnić trzeba dochody każdego z małżonków uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie ma przy tym znaczenia jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.

Podział ulgi prorodzinnej między rozwiedzionymi rodzicami

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje podatnikom prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. W przypadku gdy podatnikami są rodzice po rozwodzie, wówczas mogą oni odliczyć od podatku ulgę w częściach równych lub według proporcji ustalonej przez siebie. Brak porozumienia co do proporcji ulgi powoduje zastosowanie ulgi w częściach równych dla każdego z rodziców.

Ulga na dziecko - korzyść nawet, gdy brakuje podatku do odliczenia

Ulga prorodzinna, zwana powszechnie ulgą "na dziecko" jest najpopularniejszą ulgą w PIT. Resort finansów ocenia, że korzysta z niej blisko 4,5 mln podatników PIT. Warto wiedzieć, że z ulgi mogą korzystać także rodzice po rozwodzie, a także podatnicy, których kwota podatku jest niższa niż wysokość ulgi. W tym ostatnim przypadku o kwocie zwrotu decydują zapłacone składki ZUS i składki zdrowotne.

Ulga na dzieci przysługuje rodzicom faktycznie wykonującym władzę rodzicielską

Władza rodzicielska obejmuje przede wszystkim obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka. Dlatego też ulga na dzieci przysługuje tym rodzicom, którzy faktycznie sprawują pieczę nad osobą i majątkiem dziecka. Jeżeli więc władza rodzicielska przysługuje formalnie obojgu rodzicom, a tylko jeden z rodziców faktycznie ją wykonuje, to z odliczenia całości kwoty może skorzystać tylko ten rodzic.

Ulga na dziecko za 2016 rok – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ulga prorodzinna, zwana potocznie „ulgą na dziecko” jest nadal najpowszechniej wykorzystywaną i dającą największą korzyść ulgą podatkową w PIT. Przedstawiamy zasady wykorzystania tej razem z wyjaśnieniami ekspertów z Ministerstwa Finansów.

Ulga prorodzinna na niepełnosprawne dziecko z tytułu sprawowania nad nim opieki

Do skorzystania z ulgi prorodzinnej uprawnione są osoby, które wykonują obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności utrzymując je, a ponadto zapewniając stałą lub długotrwałą opiekę lub pomoc innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stale współdziałając na co dzień w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Zasiłki rodzinne i ulgi na dziecko tylko dla legalnych imigrantów

Wielka Brytania ma prawo przyznawać zasiłki rodzinne i ulgi podatkowe na dziecko tylko tym osobom, które mają prawo pobytu w tym kraju. Tak orzekł 14 czerwca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ulga na dziecko a wykonywanie władzy rodzicielskiej

Prawo do ulgi prorodzinnej, jak wynika z regulacji zawartych w ustawie o PIT, przysługuje rodzicowi, który w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Dla nabycia praw do ulgi na dziecko nie wystarczy zatem tylko i wyłącznie posiadanie władzy rodzicielskiej, ale prawo takie daje dopiero wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Ulga na dziecko tylko przy faktycznej opiece nad dzieckiem

Tylko ten podatnik, który faktycznie zajmuje się potomstwem, skorzysta w całości z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu rocznym – potwierdza katowicka izba. Według ekspertów to duża zmiana u fiskusa.

Ulga prorodzinna dla opiekunów prawnych i rodzin zastępczych

Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej w zeznaniu rocznym PIT, oprócz rodziców pełniących władzę rodzicielską, przysługuje także podatnikom sprawującym funkcję opiekuna prawnego nad dzieckiem lub pełniącym funkcję rodziny zastępczej. Dokumentami potwierdzającymi prawo do ulgi będą w tym przypadku zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka oraz, odpowiednio, odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowa zawarta między rodziną zastępczą a starostą.

Brak dochodów opodatkowanych w Polsce wg skali podatkowej pozbawia ulgi na dziecko

Jeżeli w danym roku podatkowym podatnik nie osiągnął dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali podatkowej (zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o PIT), nie ma obowiązku złożenia „zerowego” zeznania podatkowego za ten rok, a także nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej, także poprzez wykazanie zwrotu ulgi na formularzu PIT/UZ. Gdy ponadto żona podatnika nie osiągnęła żadnych dochodów, brak jest podstaw do preferencyjnego (wspólnego) rozliczenia się małżonków.

Jak wypełnić PIT/O za 2015 rok

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku muszą dołączyć do swojego rocznego zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, lub PIT-37) wypełniony załącznik (informację) PIT/O. Wyjątkiem są odliczenia wydatków mieszkaniowych, które trzeba wpisać do innego załącznika – PIT-D.

Ulga w PIT na dziecko pozamałżeńskie

W przypadku posiadania jednego dziecka, uprawniającego do uzyskania ulgi prorodzinnej (tj. małoletniego albo starszego ale uczącego się do ukończenia 25 lat albo dziecka otrzymującego zasiłek /dodatek/ pielęgnacyjny lub rentę socjalną), wychowywanego w związku nieformalnym rodzic dziecka może skorzystać z ulgi tylko jeżeli jego dochody nie przekroczyły w rozliczanym roku podatkowym kwoty 56 tys. zł. W przypadku małżeństw wychowujących jedno dziecko limit jest wyższy - 112 tys. zł ale dotyczy łącznych zarobków małżonków-rodziców.

Obniżenie dochodu o stratę z lat poprzednich przy uldze na dziecko

Czy przy obliczaniu wysokości dochodu małżonków, który ma wpływ na możliwość skorzystania z odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej (ulgi na jedno dziecko) można zastosować obniżenie dochodu o straty z lat poprzednich?

Zwrot podatku PIT dla dużych rodzin w ciągu 30 dni

Jak informuje Ministerstwo Finansów maksymalny czas zwrotu nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych, które rozliczą PIT roczny elektronicznie, wynosi tylko trzydzieści dni. Za szybkie wypłaty zwrotu podatku dla dużych rodzin będą odpowiadać naczelnicy urzędów, a pomoże w tym specjalne narzędzie informatyczne.

Jak obliczać limit dochodów dziecka uprawniający do ulgi prorodzinnej

Limit zarobków dziecka uprawniający rodziców do skorzystania z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu rocznym PIT należy liczyć jedynie po odjęciu kosztów uzyskania przychodu, a nie także składek ZUS – orzekł NSA.

W jakiej proporcji byli małżonkowie mogą korzystać z ulgi na dzieci

Jeżeli w stosunku do danego dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, i władza ta jest wykonywana przez obojga rodziców, to każdy z rodziców ma prawo do odliczenia, w granicach przysługującego na dziecko limitu. Kwotę tę rodzice dziecka mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Dotyczy to zarówno rodziców pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, jak i rodziców rozwiedzionych czy będących w separacji. Wskazane jest zatem porozumienie w tym względzie, co oznacza, że rodzice powinni wspólnie uzgodnić proporcje i sposób odliczania okresów wykonywania przez nich władzy rodzicielskiej, które będą stanowiły podstawę do skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Prawo do odliczenia od podatku (w PIT-36) 50% ulgi na dzieci

Podatnik prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą i rozlicza się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (PIT-36). Podatnik chciałby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej na swoje dzieci. Zainteresowany jest osobą rozwiedzioną, posiada troje dzieci – dwoje małoletnich i jedno pełnoletnie studiujące dziecko. Czy przysługuje mu prawo do odliczenia od podatku 50% ulgi na dzieci?

Roliczenie ulgi prorodzinnej w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko

Czy rodzic, który w całości łoży na utrzymanie pełnoletniego syna, mieszka z nim, dba o jego wszystkie potrzeby (od naukowych po zdrowotne), w skrócie dba o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka może rozliczyć podatek na preferencyjnych zasadach jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, o której mowa w art. 6 ust. 4 ustawie o podatku dochodowym? Jakie znaczenie mają tutaj dochody syna? Co jeśli drugi rodzic wciąż ma prawa rodzicielskie, ale nie ingeruje w wychowanie dziecka?

Ulga na dziecko a dochody rozwiedzionego rodzica przekraczające 56 000 zł

Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na jedno małoletnie dziecko, w przypadku, gdy rozwiedziony rodzic wykonujący władzę rodzicielską przekroczył dochód w wysokości 56 000 zł? Czy sytuacja zmieni się gdy drugi rodzic, pomimo bycia uprawnionym do odliczeń z tytułu wychowywania dziecka, nie korzysta z ulgi na dziecko z uwagi na zbyt niską wysokość osiąganych dochodów?

Ulga na dziecko w przypadku studenta dorabiającego za granicą

Prawa do skorzystania z ulgi na dziecko nie tracą rodzice studenta, który dorabiał wyłącznie za granicą. Żeby utracić prawo do ulgi prorodzinnej konieczne jest także uzyskanie dochodu w Polsce. I nie ma tutaj znaczenia, że student zarobił za granicą więcej niż wynosi obowiązująca obecnie kwota wolna od podatku.

Ulga prorodzinna przysługuje na dzieci uczące się lub studiujące do ukończenia 25. roku życia

Czy za córkę urodzoną w sierpniu 1990 r., która będzie w 2016 r. na ostatnim roku nauki (studia magisterskie – po ukończonych w 2014 r. studiach licencjackich) podatnikowi przysługuje ulga prorodzinna za cały 2015 i 2016 rok – dziecko jest na utrzymaniu podatnika (nie pracuje, nie jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy)? Zdaniem podatnika ulga powinna przysługiwać za cały 2015 r. i do końca miesiąca roku 2016, w którym córka obroni pracę magisterską.

Ulga na dzieci dotyczy tylko niepracujących studentów

Mam dwóch synów, już dorosłych. Jeden z nich (lat 22) ukończył w czerwcu studia licencjackie, a w październiku podjął naukę na studiach magisterskich. Drugi natomiast (lat 24) we wrześniu skończył studia magisterskie i podjął od listopada pracę. Przez te dwa miesiące zarobi jednak ponad 3 tys. zł. Mam w związku z tym pytania o ulgę na dzieci: czy za młodszego syna mogę odliczyć również kwoty za miesiące wakacyjne, kiedy nie był studentem? I czy za starszego mam prawo skorzystać z ulgi za miesiące, w których nie zarabiał wcale i to my z mężem musieliśmy go utrzymywać – zastanawia się pani Halina.

Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać rodzice pełniący władzę rodzicielską

W przypadku gdy podatnik wykonywał w roku podatkowym władzę rodzicielską, to po spełnieniu pozostałych warunków, ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców. Fakt pozostawania w związku małżeńskim bądź jego brak nie wpływa na sposób rozliczenia ulgi prorodzinnej. Ulga dotyczy bowiem rodziców danego dziecka. Inaczej jest w przypadku opiekunów prawnych dziecka lub rodziców zastępczych, gdyż jak wskazuje art. 27f ust. 4 ustawy o PIT osoby te muszą pozostawać w związku małżeńskim aby mogły łącznie skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Czy ulga na dzieci zostanie zlikwidowana?

Obecnie nie ma planów likwidacji ulg na dzieci, w związku z pomysłem wprowadzenia 500-złotowego dodatku na drugie i kolejne dziecko - poinformował współtwórca programu gospodarczego PiS, poseł Henryk Kowalczyk.

Ulgi podatkowe na dzieci i świadczenia rodzinne w UE w 2015 roku - Polska poniżej średniej

Średnia bezpośredniej pomocy państw Unii Europejskiej w zakresie ulg podatkowych na dzieci i świadczeń rodzinnych wynosi 9 819 zł rocznie, ale w rzeczywistości aż 60 % państw UE nie osiąga tej wartości. W tym zestawieniu Polska plasuje się dopiero na 24. miejscu z kwotą 2 224 zł – wynika z raportu „Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE” przygotowanego przez PwC.

Ulga na dziecko w PIT – rozwiedziony rodzic musi faktycznie zajmować się dzieckiem

Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej przysługującej na dziecko zgodnie z art. 27 f ustawy o PIT, rodzic w danym roku podatkowym powinien nie tylko posiadać władzę rodzicielską ale także faktycznie zajmować się dzieckiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku wydanym 5 maja 2015 r. o sygn. akt I SA/Gl 609/14.

Limit zarobków dziecka ustala się po odjęciu kosztów i odliczeń od dochodu

Praca dziecka, nawet ta wakacyjna, krótkookresowa może pozbawić rodziców korzyści podatkowych. Rodzice, którzy mają zamiar skorzystać z ulgi na dziecko lub wspólnego opodatkowania z samotnie wychowywanym dzieckiem muszą sprawdzić, czy zarobki ich pełnoletnich (do ukończenia 25 lat), uczących się dzieci nie przekroczyły kwoty 3089 zł netto w skali roku. Zdaniem sądów administracyjnych ustalając, czy przekroczony został ten limit trzeba od dochodów dziecka odjąć koszty uzyskania przychodów, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i inne dopuszczalne odliczenia od dochodu.

IFK poleca: Szybszy zwrot nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych

Duże rodziny, wychowujące trójkę i więcej dzieci, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku wynikający z rozliczenia ulgi na dzieci w deklaracji PIT. Na zwrot poczekają najwyżej miesiąc, a nie trzy miesiące.

Ulga na dziecko w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych pytań z zakresu rozliczania ulgi na dziecko w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie

Gdy obydwoje rozwiedzeni rodzice wykonywali władzę rodzicielską (nawet jeżeli wykonywanie władzy zostało ograniczone) przez cały rok, ulga przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych. Przy czym łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka. Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.

Kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Podatnicy wychowujący dzieci mogą korzystać z tzw. ulgi na dzieci. Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, oraz osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej.

Ulga na dzieci na nowych zasadach

Z początkiem 2015 r. weszły w życie przepisy rozszerzające zasady przyznawania ulgi podatkowej na dzieci. Nastąpiło m.in. podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Przeczytaj, jak odliczyć ulgę na dzieci od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi.

Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.

Kwoty odliczenia w ramach ulgi na dzieci od 2015 r. wynoszą na pierwsze i drugie dziecko – 1.112,04 zł, na trzecie – 2.000,04 zł, a na każde kolejne 2.700 zł. Z nowych kwot odliczeń można korzystać począwszy od rozliczenia rocznego PIT za rok 2014. W rozliczeniu podatkowym dokonywanym za rok 2015 kwoty odliczeń pozostają bez zmian.

Ulgi na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r. i za 2015 r.

Od początku 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o PIT, która zwiększa ulgi na dzieci. Dzięki nowym regulacjom już przy rozliczeniu za rok 2014 rodzice mogli odpisać o 332 zł więcej w przypadku trzeciego dziecka oraz o prawie 476 zł w przypadku czwartego i każdego kolejnego. Takie same kwoty i zasady odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej dotyczą również rozliczenia dochodów uzyskanych w 2015 roku.

Ulga na dziecko 2014/2015 - nowy formularz PIT/UZ

Minister Finansów wprowadził nowy wzór formularza podatkowego PIT/UZ. Formularz jest przeznaczony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku których kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu podatkowym, z uwagi na zbyt mały podatek. Ci podatnicy otrzymają z budżetu państwa kwotę, której nie mogli odliczyć.

Ulga na dziecko w 2015 i 2016 roku

Nowelizacja ustawy o PIT, która obowiązuje od 2015 r., podwyższa wysokość ulgi na dzieci. Już w rozliczeniu za 2014 r. rodzice mogli odpisać o 332 zł więcej w przypadku trzeciego dziecka oraz o prawie 476 zł w przypadku czwartego i każdego kolejnego. W 2016 r. zasady odliczania tej ulgi nie ulegają zmianie.

REKLAMA