REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umiejętne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej (ulgi B+R) to szansa na realne oszczędności podatkowe i wsparcie inwestycji w innowacje. Dzięki temu narzędziu firmy mogą znacząco poprawić swoje wyniki finansowe, jednocześnie zwiększając budżet na rozwój nowych technologii i produktów. Kluczem do maksymalizacji korzyści jest precyzyjna dokumentacja i prawidłowe ujęcie wszystkich kwalifikowanych kosztów.
Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę?
Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.
Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.
REKLAMA
Stosowanie ulgi B+R w praktyce powoduje liczne wątpliwości. Uzyskanie interpretacji podatkowej w tym zakresie niekiedy nie jest łatwe.
REKLAMA
REKLAMA