REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Blisko 81 tys. - tyle pozwów rozwodowych wpłynęło w 2023 r. do sądów okręgowych w całej Polsce. Czy to więcej niż w 2022 r.? Czy pandemia rzeczywiście zwiększyła liczbę rozwodów w Polsce?
Do zatrudnienia obywatela Ukrainy w Polsce nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Pracodawca powinien przede wszystkim upewnić się, że Ukrainiec, którego chce przyjąć do pracy ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.
Psycholog z Ukrainy - nie ma prawa wykonywać zawodu w Polsce, podczas gdy wśród uchodźców wojennych z Ukrainy stale utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na opiekę psychologiczną. Psychologom z Ukrainy łatwiej dotrzeć do osób, pochodzącym z ich środowiska, o takiej samej narodowości i języku.
Minister Siekierski podkreśla złożoność sytuacji na rynku cukru w Polsce, jednocześnie wskazując na pozytywne kroki w dialogu z rolnikami. Problemy z eksportem cukru oraz rosnąca konkurencja cukru ukraińskiego stanowią wyzwanie dla polskiego rolnictwa. Jednocześnie, zawieszenie protestu w Medyce i podpisane porozumienie z rolnikami stanowią krok ku rozwiązaniu długoterminowych problemów sektora.
REKLAMA
Adwokaci specjalizujący się w sprawach rodzinnych nadali temu zjawisku nawet własne określenie - świąteczna alienacja rodzicielska. To dowodzi, że nie są to sytuacje o charakterze epizodów, ale poważny problem społeczny.
Czy rozwodzący się rodzice mogą ustalić z kim dziecko będzie spędzało Święta Bożego Narodzenia? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?
Jak napisać pozew rozwodowy? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz przykładowy pozew.
Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała 4 grudnia 2023 r. w liście do spikera Izby Reprezentantów Mike'a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.
REKLAMA
Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje.
Czym jest mediacja? Jakich kwestii rozwodowych może dotyczyć? Co powinni o niej wiedzieć małżonkowie? Prezentujemy najważniejsze informacje.
Powodem protestów polskich przewoźników na granicy z Ukrainą są przyczyny leżące, albo po stronie ukraińskiej, albo po stronie UE - podkreślił w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że oczekiwanie, aby polski rząd przerwał protest są niezgodne z demokratycznymi zasadami.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Komisja Europejska przedstawiła 8 listopada 2023 r. sprawozdanie ze stanu przygotowań Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z tym państwem.
„Praktyczny przewodnik po procedurach udzielania zamówień publicznych w Ukrainie” przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki przekazane w ramach organizowanej zbiórki internetowej na rzecz Ukrainy nie stanowią przychodu podatkowego dla organizatora zbiórki w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka nie może zaliczyć strat wynikłych z niewydanego towaru do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ strata nie jest definitywna, nie wynika wyłącznie z okoliczności niezależnych od podatnika, a także nie jest wystarczająco udokumentowana.
Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.
Przepisy określają warunki, jakie powinni spełnić wdowa i wdowiec, aby mogli otrzymać rentę rodzinną. Czy prawo takie przysługuje również rozwiedzionym małżonkom? Odpowiadmy.
Uczestnik PPK, pozostający w związku małżeńskim, powinien pamiętać, że – jeśli z małżonkiem łączy go wspólność majątkowa – środki gromadzone przez niego w ramach PPK mogą nie być wyłącznie jego własnością. Mogą należeć bowiem do majątku wspólnego małżonków, co oznacza, że w razie rozwodu część z nich przypaść może jego byłemu małżonkowi.
Dyrektor KIS stwierdził, że pobyt w Polsce ponad 183 dni nie gwarantuje automatycznego statusu rezydenta podatkowego, jeżeli główne centrum interesów życiowych wnioskodawcy pozostaje poza granicami kraju.
Ukraina, podobnie jak Polska, jest dużym producentem żywności, ale z powodu sytuacji wojennej, w większości nieprzetworzonej - mówi prezes PAIH Paweł Kurtasz. Według niego polskie firmy powinny dostarczać na rynek ukraiński żywność przetworzoną.
Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?
Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".
Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.
Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.
Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna mieszkania na rzecz obywatelki Ukrainy zamieszkałej w Polsce, przenosząca całość spółdzielczego prawa do lokalu z majątku wspólnego małżonków na jej majątek osobisty, jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że nabycie środków pieniężnych przez wnioskodawczynię od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy. Ustawa o podatku od spadków i darowizn ściśle określa rodzaje czynności, które podlegają temu podatkowi, umowa depozytu nieprawidłowego nie jest wśród nich.
Otrzymanie darowizny od bliskich za granicą może rodzić wiele wątpliwości podatkowych. W tym artykule skupimy się na interpretacji indywidualnej dotyczącej otrzymania darowizny od matki z Ukrainy przez osobę mieszkającą w Polsce, z uwzględnieniem stanu faktycznego oraz wyjaśnień Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Choć często mówi się o powrocie do nazwiska panieńskiego, to prawo to przysługuje każdemu z małżonków, który przy ślubie zmienił swoje dotychczasowe nazwisko.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż 50% udziałów w lokalu użytkowym, nabytego wspólnie z byłą małżonką i przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie generować przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Po orzeczeniu rozwodu i ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej przychód ten zostanie rozdzielony równo między współwłaścicielami.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zwolnienie z podatku dochodowego dla świadczeń pieniężnych wypłacanych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie dotyczy wynagrodzenia za usługi świadczone na podstawie umów zawartych z jednostkami samorządu terytorialnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że matka może rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT-37 na każde z dzieci w całości, tj. 100% za wszystkie miesiące roku 2022. Stan faktyczny, w którym matka jest głównym opiekunem dzieci, pełni wszystkie obowiązki związane z ich wychowaniem i zapewnia im potrzeby, uzasadnia takie rozliczenie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że rekompensaty za mienie pozostawione poza granicami Polski nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS potwierdził, że ulga prorodzinna przysługiwała rodzicowi, który posiadał władzę rodzicielską i wyłącznie faktycznie ją wykonywał.
W artykule omawiamy kwestię rekompensaty za mienie pozostawione na kresach. Decyzją wojewody potwierdzono uprawnienie do rekompensaty oraz wskazano wysokość świadczenia pieniężnego. Istotną informacją jest interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), która wyjaśnia, że wypłata rekompensaty nie podlega opodatkowaniu ani obowiązkowi złożenia zeznania. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi szczegółami w artykule.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej na Ukrainie przez rezydenta Polski. Z tytułu działalności zarejestrowanej na Ukrainie wnioskodawca rozliczał się i opłacał podatek zgodnie z przepisami podatkowymi na Ukrainie.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym odliczenia VAT związanego z projektem rozwoju mieszkalnictwa socjalnego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swoim stanowisku stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją projektu. Artykuł omawia szczegóły interpretacji KIS.
Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?
Dyrektor Krajowa Informacja Skarbowa wydał interpretację dotyczącą opodatkowania środków przekazywanych przez małżonka na zaspokojenie potrzeb rodziny w ustroju rozdzielności majątkowej. W odpowiedzi na zapytanie osoby fizycznej, organ stwierdził, że takie środki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśniamy, jakie było uzasadnienie takiego stanowiska dyrektora KIS.
Dyrektor Informacji Informacji Skarbowej potwierdził, że nabycie nieruchomości na podstawie umowy o podział majątku wspólnego małżonków z obowiązkiem spłat oraz sprzedaż tej nieruchomości nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ani od nabycia nieruchomości, ani od sprzedaży jednej z działek.
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
KIS potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości, która nastąpiła po upływie 5 lat od jej nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W świetle interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB2-3.4015.12.2023.2.JKU), środki pieniężne zebrane w ramach zbiórki internetowej, które mają zostać przekazane na pomoc Ukrainie, nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Organ podatkowy potwierdził, że organizator zbiórki nie jest jej beneficjentem, a zatem nie nabywa środków na własność.
Czy byli małżonkowie dziedziczą po sobie? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym.
Obywatelka Ukrainy, zamieszkująca na stałe w Polsce, oczekuje na darowiznę pieniężną od matki i babki, które mieszkają na Ukrainie. Wartość darowizny wynosić ma aż 150 000 USD. Czy ta darowizna będzie opodatkowana w Polsce?
Czy sprzedaż mieszkania otrzymanego w wyniku podziału majątku wspólnego po rozwodzie wiąże się z obowiązkiem podatkowym? Według Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedź brzmi nie. Sprzedaż takiego mieszkania nie generuje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli od nabycia nieruchomości minęło ponad pięć lat.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą prawa do ulgi prorodzinnej dla samotnie wychowującego rodzica. Według KIS, jeśli tylko jeden z rodziców faktycznie wykonuje władzę rodzicielską, to tylko temu rodzicowi przysługuje prawo do pełnej ulgi prorodzinnej.
Urlop okolicznościowy to dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi między innymi w przypadku śmierci członka rodziny. Czy rozwiedziony pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci ojca lub matki byłego małżonka? Wyjaśniamy.
Jak rozwód wpływa na prawa rodzicielskie? Czy sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu małżonkom? Jakie są aktualne przepisy?
REKLAMA