REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Udziały w spółce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zbycie udziałów w spółce z o.o. – obowiązki informacyjne i rejestrowe

Przepisy polskiego prawa nakładają na strony umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. szereg obowiązków. Mogą to być obowiązki natury korporacyjnej, co może przejawiać się np. koniecznością uzyskania zgody zgromadzenia wspólników na zbycie udziałów, w przypadku gdy umowa spółki tak stanowi.

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za udziały - skutki podatkowe

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wypłacone w ratach wynagrodzenie dla wspólnika za zbyte udziały przychodem spółki?

Rozłożenie na raty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie spowoduje po stronie spółki powstania przychodu z tytułu nieodpłatnych albo częściowo odpłatnych świadczeń. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 stycznia 2016 r., IBPB-1-2/4510-5/16/JW.

Zmiana zasad opodatkowania przychodów ze zbycia udziałów, akcji czy innych papierów wartościowych

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym do osób fizycznych dokonana ustawą z dnia 9 października 2015 r. (opublikowaną w Dz. U. 2015. poz. 1932 z dnia 23 listopada 2015 r.) wprowadziła istotną zmianę w zakresie zasad opodatkowania, a zasadniczo w zakresie momentu powstania przychodu do opodatkowania ze zbycia akcji, udziałów czy papierów wartościowych przez osoby fizyczne.

REKLAMA

Czy udział podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział jednostki zależnej

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w spółce zagranicznej będącej jednostką zależną. Jednocześnie spółka i jej jednostka zależna posiadają udziały w zagranicznej spółce spełniającej kryteria uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną. Czy udział naszej spółki w zagranicznej spółce kontrolowanej może zostać pomniejszony o udział naszej jednostki zależnej w tej spółce, skoro jednostka zależna posiada - podobnie jak nasza spółka - prawo do udziału w zysku zagranicznej spółki kontrolowanej?

Udziały w zagranicznej spółce prowadzącej rzeczywistą działalność w UE - brak opodatkowania CIT i PIT

Nasza spółka z o.o. posiada udziały w niewielkiej spółce zagranicznej z siedzibą w jednym z państw członkowskich UE, która niedawno rozpoczęła działalność. Spółka ta podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w kraju siedziby. Nasza księgowa stwierdziła, że nie będziemy musieli prowadzić rejestru i ewidencji dla tej spółki, gdyż spółka zagraniczna prowadzi rzeczywistą działalność, a tym samym nie mają do niej zastosowania przepisy o opodatkowaniu w Polsce dochodu zagranicznych spółkach kontrolowanych. Czy księgowa ma rację?

Agio przy aporcie do spółki - skutki podatkowe

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny orzekł, że podatku CIT nie należy naliczać. Jednocześnie zastrzegł, że ubiegłoroczna zmiana przepisów może mieć wpływ na określanie przychodu obecnie.

Jak ustalić koszt uzyskania przychodów w razie umorzenia udziałów objętych w spółce w wyniku wymiany udziałów

Objąłem udziały w spółce z o.o. w wyniku wymiany udziałów. Część moich udziałów ma zostać umorzona. Umorzenie zostanie przeprowadzone w początkowych miesiącach 2015 r. Czy rozliczając podatkowo to umorzenie, jako koszt uzyskania przychodów będę mógł uwzględnić wydatki poniesione przeze mnie na nabycie udziałów przekazanych spółce nabywającej w ramach wymiany udziałów? Podobno od 2015 r. jest to możliwe.

REKLAMA

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za aport

Wniosłem aportem patent na innowacyjne rozwiązanie techniczne do spółki z o.o. Wiem, że nie muszę płacić podatku dochodowego od przychodu z tytułu objęcia udziałów w tej spółce na dzień wniesienia aportu, jednak podatek ten będę musiał zapłacić najdalej z upływem okresu pięciu lat od wniesienia tego aportu. Czy będę miał prawo ustalić koszty uzyskania tego przychodu na potrzeby rozliczenia PIT?

Co jest kosztem przy sprzedaży akcji lub udziałów, gdy zaistniał aport lub przekształcenie spółki

Sądy mają nowy kłopot: co jest kosztem przy sprzedaży akcji lub udziałów, gdy po drodze był jeszcze aport i przekształcenie spółki. Co wyrok, to inny wniosek. Gdyby chodziło o zwykły zakup, a następnie sprzedaż akcji lub udziałów, nie byłoby problemu z ustaleniem kosztów. Ale podatnicy chcą po drodze wnosić je do innej spółki, potem tę przekształcać i dopiero na końcu decydować się na sprzedaż (bądź przymusowe umorzenie). Takie transakcje wymykają się spod regulacji o PIT i CIT – ustawodawca ich po prostu nie przewidział.

Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

Opracowałem innowacyjne rozwiązanie techniczne, które opatentowałem. Niedawno otrzymałem propozycję wniesienia aportem mojego patentu do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów. Spółka wdroży rozwiązanie techniczne objęte patentem do zastosowań komercyjnych. Czy na dzień wniesienia patentu aportem do spółki powstanie u mnie przychód, od którego będę musiał zapłacić podatek dochodowy?

DIVIDEND - dywidenda

IFK poleca: Dla kogo rejestr spółek zagranicznych

Od 1 stycznia 2015 r. polscy przedsiębiorcy zostali zobowiązani m.in. do prowadzenia rejestru zagranicznych spółek, w których posiadają udziały. Nowy obowiązek jest związany z opodatkowaniem tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych. Z nową regulacją powinni jednak zapoznać się wszyscy podatnicy mający udziały w spółkach zagranicznych. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że w rejestrze są ujmowane nie tylko spółki, które stanowią tak zwane zagraniczne spółki kontrolowane.

Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mogą żądać wyłączenia wspólnika?

Wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość wyłączenia ze spółki innego wspólnika w przypadku spełnienia warunków określonych w Kodeksie spółek handlowych. O uprawnieniu do wyłączenia wspólnika decyduje m.in. suma udziałów posiadanych przez wspólników żądających wyłączenia ze spółki. Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Moment powstania przychodu w PIT z tytułu sprzedaży udziałów

W przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o., za które płatność nastąpi w ratach przychód podatkowy z tego tytułu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT, powstaje w dacie, w której określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może on domagać się jej zapłaty (w dacie wymagalności płatności raty).

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

REKLAMA