REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uchodźcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

UdSC: Status uchodźcy daje prawa zbliżone do praw polskich obywateli, a czasem - identyczne. Pieniądze na utrzymanie, dostęp do usług medycznych, zasiłki, edukacja

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o ochronę międzynarodową mają prawo do pewnych świadczeń - m.in. opieki medycznej. Natomiast po uzyskaniu statusu uchodźcy, przysługują im uprawnienia zbliżone do tych, które mają obywatele Polski - wyjaśnia Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. 

ZUS: Świadczenie wychowawcze dla ukraińskich dzieci. Na ile dzieci wypłacono 800 plus?

W 2022 r. ZUS wypłacił świadczenie wychowawcze dla ponad 514 tys. ukraińskich dzieci. W bieżącym roku 800 plus nadal jest wypłacane dla dzieci ukraińskich uchodźców. Ile jest uprawnionych do tego świadczenia?

Wyrok TSUE dot. uchodźców: nie ma obowiązku uznania automatycznie statusu uchodźcy przyznanego w innym państwie członkowskim

W dniu 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie skutków decyzji o nadaniu statusu uchodźcy - sprawa o sygnaturze C-753/22 przeciw Bundesrepublik Deutschland.

Sejm: Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom skierowana do komisji. Nie będzie 300 zł na start, 800 plus powiązane z obowiązkiem szkolnym

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wśród proponowanych zmian jest likwidacja 300 zł świadczenia „na start” i wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich i powiązanie go z 800 plus.

REKLAMA

Rada Ministrów: Uchodźcy z Ukrainy z mniejszym wsparciem finansowym ale za to z prawem pobytu do 30 września 2025 r.

Rząd zajmie się przepisami regulującymi pobyt w Polsce uchodźców z Ukrainy. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

ONZ: we wrześniu liczba uchodźców wyniosła rekordowe 114 milionów

Liczba uchodźców na świecie wyniosła we wrześniu 114 milionów, co oznacza, że wojny, prześladowania i przemoc zmusiły do opuszczenia domów rekordową liczbę ludzi - poinformował w oficjalnym komunikacie Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Młodzi i pracujący ukraińscy uchodźcy częściej planują zatrzymać się w Polsce na dłużej – badanie EWL i UW

Najnowsze wyniki badania „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, sygnalizują niezwykle interesujące trendy dotyczące ukraińskich uchodźców w Polsce.

KE daje Polsce na uchodźcę z Ukrainy 200 euro. Polska ma płacić 22 000 euro na uchodźcę w Paryżu

Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. 

REKLAMA

Legalny pobyt obywateli Ukrainy

Legalny pobyt obywateli Ukrainy - i określonych członków ich rodzin - którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie, zostanie przedłużony do 4 marca przyszłego roku - przekazał rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Zwolnienie z VAT i cła towarów dla uchodźców wojennych z Ukrainy i osób dotkniętych tą wojną

Komisja Europejska zwolniła z VAT i ceł towary przeznaczone dla uchodźców wojennych z Ukrainy i dla osób dotkniętych tą wojną. Te zwolnienia obowiązują w całym 2023 roku w 10 państwach UE (w tym w Polsce).

Minister Maląg: ponad 9 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę na Podkarpaciu

Ponad 9 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę na Podkarpaciu, a ponad 16 tys. firm założyli w Polce obywatele Ukrainy – przekazała podczas konferencji prasowej w Rzeszowie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ekspert: ukraiński biznes może przyczynić się do wzrostu polskiego PKB

Ukraiński biznes może przyczynić się do wzrostu polskiego PKB - ocenił szef śląskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Roman Dryps.

CBOS: 79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

79 proc. Polaków uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 16 proc.; 78 proc. Polaków popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj; przeciwnych temu jest 14 proc. badanych - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.

SG: w niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 22 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 22,7 tys.

W niedzielę 29 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 22 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 22,7 tys. - podała w poniedziałek na Twitterze straż graniczna.

SG: w czwartek 26 stycznia z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,4 tys.

W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 21,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 18,4 tys. - podała w piątek na Twitterze straż graniczna. 

RPO: Biedniejsze regiony płacą „Janosikowe” na bogatszych

System dopłat bogatszych samorządów na biedniejsze (Janosikowe) jest wadliwy do tego stopnia, że niekiedy wychodzi na odwrót. Warszawa wpłaciła 200 mln za dużo, gdyż schemat kompensacji nie uwzględnia narodowości ukraińskiej.

Praca dla uchodźców z Ukrainy w mniejszych miejscowościach?

30 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy na mocy specustawy znalazło już pracę na Pomorzu Zachodnim. W opinii ekspertów rynek pracy bardzo dobrze przyjął nowych pracowników. Pojawia się jednak kilka problemów np. stłoczenie osób z Ukrainy w dużych miastach, gdy dochodowa praca czeka na nich w mniejszych miejscowościach.

Polska gotowa na kolejną falę uchodźców [WYWIAD]

- Spodziewamy się, że trzeba będzie udzielić obywatelom Ukrainy doraźnego schronienia, w przypadku np. przerwania dostaw prądu, dużych mrozów itp. Większość Ukraińców chce jednak pozostać u siebie w kraju - uważa Agnieszka Ścigaj, minister, członek Rady Ministrów.

Rząd: system pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony

System pomocy uchodźcom z Ukrainy będzie uszczelniony. Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy regulującej wsparcie dla Ukraińców – poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł PiS Paweł Szefernaker.

Uchodźcy zapłacą za zakwaterowanie

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Proponowana regulacja zakłada m.in. uszczelnienie systemu świadczeń i pokrywanie przez uchodźców części kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Kraje Europy środkowej chcą, aby KE finansowała ochronę zewnętrznej granicy UE

Ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Węgier, Słowacji i Czech powiedzieli w czwartek w Pradze, że będą domagać się od Komisji Europejskiej finansowania wzmożonej kontroli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Policjanci i żołnierze tych państw wspólnie kontrolują granicę węgiersko-serbską.

Kolejna fala uchodźców z Ukrainy?

Od flauty po kolejny gwałtowny napływ uchodźców – takie scenariusze leżą na stole i do nich szykują się rządzący. Na razie nacisk jest kładziony na pomoc w Ukrainie. Ślemy tam łóżka, ubrania i leki.

Rynek e-commerce w 2022 roku

E-commerce w 2022 roku: Wojna, inflacja, kryzys energetyczny odcisnęły swoje piętno na sprzedaży internetowej. Nie tylko zmieniły się ceny czy popularność poszczególnych kategorii produktowych, ale też z roku na rok ewoluuje sposób podejmowania decyzji zakupowych

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - nowelizacja. Zgodnie z projektem uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Obowiązkowe stanie się wnioskowanie o PESEL. Zmiany mają też uszczelnić system świadczeń.

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia uchodźców wojennych

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia - weryfikuje, czy nie dochodzi do wyzysku osób z Ukrainy, które będąc w trudnej sytuacji życiowej, musiały podjąć pracę.

Diia.pl - dokument potwierdzający legalny pobyt uchodźców z Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, do Polski masowo zaczęli przybywać obywatele Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Aby uregulować kwestię ich przemieszczania się w ramach strefy Schengen i przekraczania granicy zewnętrznej UE, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało Komisji Europejskiej zgłoszenie tymczasowo wykorzystywanego dokumentu Diia.pl, jako poświadczającego legalność pobytu w Polsce.

Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu

Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.

Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie

Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.

Napływ uchodźców z Ukrainy zapewnia w Polsce wzrost obrotów handlowych

Napływ uchodźców z Ukrainy zapewnia w Polsce wzrost obrotów handlowych, a przeciętny krajowy konsument zapewne ogranicza wydatki ze względu na spadającą realną siłę nabywczą dochodów oraz wysoką niepewność- stwierdzili eksperci PKO BP w komentarzu do środowych danych GUS.

Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki

Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchamia specjalną rundę naboru w programie szkoleniowym. Dzięki temu firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń, co przyczyni się do zdobywania przez nich nowych umiejętności, zawodów.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja wprowadza pierwszy pakiet rozwiązań systemowych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy zaadaptować się w Polsce.

Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy

Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

PKO BP: niższe ryzyko narastania presji płacowej

Majowe dane o wynagrodzeniach okazały się niższe od rynkowych oczekiwań po raz pierwszy od stycznia, można to interpretować jako obniżenie ryzyka narastania presji płacowej w gospodarce narodowej - ocenili analitycy PKO BP.

RPO: bezpłatny webinar dla przedstawicieli NGO, wolontariuszy i innych osób pomagających uchodźcom wojennym z Ukrainy

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich zapraszają na dwuczęściowy webinar w dniu 22 czerwca 2022 r.

Senat: Komisje za przyjęciem bez poprawek nowelizacji o pomocy obywatelom z Ukrainy

Senackie komisje na połączonym posiedzeniu zarekomendowały przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowela wprowadza rozwiązania systemowe związane m.in. ze zwiększeniem możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.

PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy

Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny

1/3 uchodźców zamierza zostać w Polsce przez co najmniej trzy lata

– Około 30 proc. wszystkich uchodźców wstępnie deklaruje chęć pozostania w Polsce na najbliższe trzy lata. Niektórzy po prostu nie mają dokąd wracać – mówi Artem Zozulia, prezes zarządu Fundacji Ukraina. Podkreśla, że organizacje pozarządowe nie są w stanie dalej same dźwigać ciężaru, jaki wiąże się z pomocą ukraińskim uchodźcom. Potrzebne im są wsparcie i długofalowe plany działań pomocowych, m.in. w zakresie integracji w Polsce, rozpoczęciu pracy zarobkowej czy znalezieniu pomocy psychologicznej.

Rząd: powstanie system ułatwiający kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami

Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera

Co czwarty uchodźca z Ukrainy w wieku produkcyjnym podjął pracę

W bazie PESEL mamy zarejestrowanych 400 tys. osób z Ukrainy w wieku produkcyjnym; co czwarta osoba, legalnie pracuje już w Polsce - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Matura z angielskiego: zadania dotyczące pizzerii na łodzi i ślubów

Zadania, które mieli do wykonania maturzyści na pisemnym egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym, dotyczyły m.in. historii londyńskiego domu towarowego Harrods, nietypowej pizzerii na łodzi i ceremonii ślubnych

Prezydent podpisał nowelę wydłużającą termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Regulacja pozwoli też samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych

W Kielcach od 1 maja będzie działał jeden punkt nadawania uchodźcom numeru PESEL

Od 1 maja w Kielcach przestanie działać jeden z punktów nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy. "Znacznie mniej osób stara się o nadanie numeru PESEL, dlatego do ich obsługi wystarczy jeden punkt przy ulicy Szymanowskiego" – powiedziała PAP wiceprezydent Kielc Agata Wojda.

Mieszkanie dla uchodźcy. Czy użyczenie jest lepsze od najmu?

Użyczenie mieszkania uchodźcom z Ukrainy oznacza brak opłat czynszowych, ale nie wyklucza ponoszenia części kosztów przez osoby korzystające z gościny. Użyczenie mieszkania uchodźcy powinno zostać udokumentowane pisemną umową, bo to może np. pomóc w uzyskaniu świadczenia przewidzianego przez rząd. Ustawodawca wprowadził przepisy, które chronią osoby użyczające mieszkanie dla Ukraińców. Pojawiła się jednak też dodatkowa sankcja karna.

Wiceszef MSWiA: mam nadzieję, że na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjmie zmianę do tzw. specustawy pomocowej

Dziś po raz kolejny przedstawimy nowelizację tzw. ustawy pomocowej; mam nadzieję, że rząd przyjmie przepis dotyczący przedłużenia o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń m.in. na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

ZBP: prawno-bankowy poradnik dla uchodźców z Ukrainy (wersja polska i ukraińska)

Związek Banków Polskich stworzył prawno-bankowy poradnik dla uchodźców z Ukrainy. Kompendium ma na celu uporządkowanie informacji i ułatwienie rozpoczęcia pobytu uchodźcom z Ukrainy.

Ponad 2,2 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w województwie lubuskim

Do połowy kwietnia ponad 2,2 tys. uchodźców znalazło pracę w woj. lubuskim na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W tej grupie jest około 1,8 tys. kobiet – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.

Praca dla uchodźczyń z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

Blisko 40 uchodźczyń z Ukrainy zatrudniono w białostockich szkołach i przedszkolach w ramach programu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Asystenci nauczycieli mają pomagać ukraińskim dzieciom w kontaktach z nauczycielami.

Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy

Jak przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obywatele Ukrainy mają już swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, do podjęcia pracy nie potrzebują żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

Wysoki popyt na pracowników z obszaru HoReCa

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost liczby wolnych miejsc pracy w branży HoReCa. Przedsiębiorcy z tego sektora praktycznie każdego dnia poszukują kandydatów na etat w hotelu, restauracji, barze, kawiarni czy firmie cateringowej.

REKLAMA