REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Konferencja „Innowacje - wyzwania dla sektora ubezpieczeń”

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konferencji „Innowacje - wyzwania dla sektora ubezpieczeń”, która odbędzie się 20 października 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

Sklepiki szkolne bez niezdrowego jedzenia

Tzw. śmieciowe jedzenie zniknie ze szkół. Będzie to możliwe dzięki wchodzącej w życie 1 września br. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W ramach wyprawki szkolnej do 770 zł dofinansowania

O wsparcie na zakup podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna” mogą starać się rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami, w tym również uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. W ich przypadku program nie zakłada progu dochodowego. Mogą oni liczyć nawet na 770 zł dofinansowania. Zakup takich pomocy przez szkoły jest też wspierany w ramach dotacji celowej.

REKLAMA

Zdrowe jedzenie w szkołach od 1 września 2015 r.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od września z półek sklepików szkolnych ma zniknąć niezdrowe jedzenie. Nie będą więc w nich dostępne chipsy, batony, napoje gazowane i słodzone.

Cena darmowego podręcznika

Ile kosztuje darmowy podręcznik? Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina rodzicom o tym, iż szkoła nie może żądać od rodzica kwoty większej niż ta, która wynika z przepisów.

Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.

Koniec wakacji: kierowco uważaj na dzieci

Zbliżając się do przejść dla pieszych czy szkół, kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na dzieci znajdujące się w ich pobliżu. W przeciwieństwie do dorosłych, ich zachowania są bardziej gwałtowne a świadomość niebezpieczeństwa dużo niższa.

REKLAMA

Jak klasyfikujemy opłatę za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej?

Opłatę za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej pobierane przez placówkę oświatową, np. szkołę, kwalifikuje się w § 069 „Wpływy z różnych opłat”.

Zmiany prawne dotyczące reklamacji m.in. usług ubezpieczeniowych

Sejm przyjął ustawę o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Nowe przepisy regulują m.in. sposoby reklamacji składanych przez osoby fizyczne w zakresie usług ubezpieczeniowych czy bankowych.

Jakie korzyści wynikają z bezpośredniej likwidacji szkód?

Bezpośrednia likwidacja szkód działa Polsce od niedawna. Na czym polega nowa usługa? Jakie korzyści niesie?

Ubezpieczenie auta uzależnione od stylu jazdy kierowcy

Link4 chce wyceniać wysokość składki ubezpieczeniowej samochodowej w zależności od stylu jazdy kierowcy. Ten ostatni będzie oceniany za pomocą aplikacji stworzonej przez firmę forDrivers.

Zamiar likwidacji szkoły - zawiadomienie rodziców

Organ prowadzący szkołę musi udowodnić, iż dokonał zawiadomienia o zamiarze likwidacji szkoły w terminie. W jaki zatem sposób należy zawiadomić rodziców o zamiarze likwidacji?

Jak dużo zarabiają firmy ubezpieczeniowe?

Polska Izba Ubezpieczeń podała wyniki działalności firm ubezpieczeniowych za 2014 rok. Choć jest to branża przynosząca zyski, ich wysokość jest mocno uzależniona od tego na jakich polisach dane firmy koncentrowały swą działalność.

Koszt ubezpieczenia podróży dla całej rodziny - porównanie cen polis

Podróż wakacyjną warto ubezpieczyć, zabezpieczając tym samym jej uczestnikom odpowiedni poziom leczenia przy niskim udziale kosztów własnych. Zrezygnowanie z polisy może sporo kosztować, bowiem koszty opieki medycznej potrafią sięgnąć kilkuset tysięcy złotych!

Od 1 września 2015 r. zdrowe jedzenie w szkołach

Z dniem 1 września 2015 r., czyli z początkiem nowego roku szkolnego, wejdzie w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zgodnie z którą firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.

Rząd zajmie się problemem polisolokat

Ministerstwo Finansów ma rozwiązać problem polisolokat, które firmy ubezpieczeniowe wykorzystywały w sposób niekorzystny dla klientów, m.in. poprzez zawieranie w umowach zapisów o wycofaniu się z umowy, co powodowało stratę prawie wszystkich oszczędności.

Lubuskie szkoły bez higieny pracy umysłowej

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, iż żadna ze skontrolowanych szkół w województwie lubuskim nie zorganizowała uczniom zajęć z pełnym uwzględnieniem zasad higieny pracy umysłowej. Wszystkie podejmowane działania okazały się w mniejszym lub większym stopniu niewystarczające.

Wspólne przejazdy - ABC kierowcy

Użyczanie wolnych miejsc w samochodzie podróżnym staje się coraz popularniejsze. O czym kierowca powinien pamiętać decydując się zabranie dodatkowych osób do auta?

Gmina musi bezpłatnie dowieźć niepełnosprawnego ucznia do szkoły

Zgodnie z przepisami kształceniem specjalnym obejmuje się m. in. dzieci i młodzież niepełnosprawną, wymagającą stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność. Gmina ma obowiązek zapewnić temu uczniowi bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższej szkoły.

"Wyprawka szkolna" - rodzice mogą otrzymać od 175 do 770 zł

Jak podaje MEN z "Wyprawki szkolnej" będzie mogło skorzystać 227 tys. uczniów. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy uczniom, kolejna edycja programu ma objąć uczniów III klasy szkoły podstawowej, III klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, IV klasy technikum oraz uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Wyprawka szkolna 2015/2016 r.

W roku 2015/2016 z programu Wyprawka szkolna skorzysta ok. 227 tys. uczniów, w tym ok. 105 tys. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy nauczycielowi przysługuje urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem placówki nieferyjnej i od 1 maja 2015 r. zgodnie z orzeczeniem lekarskim powinnam powstrzymać się od pracy w celu poratowania zdrowia przez okres 6 miesięcy. Dyrektor szkoły poinformował mnie, że nie mam prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż zmieniły się przepisy w tym zakresie i wymagany okres zatrudnienia uprawniający do skorzystania z tego urlopu wynosi 7 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze. Czy tak jest w rzeczywistości?

RPO: zbyt wiele szkół w prywatnych rękach może godzić w Konstytucję

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na fakt, iż coraz więcej samorządów rozważa przekazanie szkół podmiotom prywatnym. Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich, takie zmiany, jeżeli dotyczą znaczącej części placówek oświatowych na terenie gminy lub powiatu, mogą zagrozić realizacji konstytucyjnych praw i wolności obywateli.

Ubezpieczenia dla firm transportowych

Przedsiębiorstwa transportowe przewożące zazwyczaj ładunki o dużej wartości mogą skorzystać z różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych skierowanych właśnie do przewoźników.

Prawo o szkolnictwie wyższym po nowelizacji

Publikacja stanowi pierwszy na rynku wydawniczym komentarz do Prawa o szkolnictwie wyższym po największej od 2011 r. nowelizacji ustawy uchwalonej w dniu 11 lipca 2014 r. Jest to praktyczny komentarz, który prezentuje wykładnię wszystkich przepisów ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ze szczególnym uwzględnieniem nowych regulacji.

Podlimit sumy ubezpieczenia a wybór pełnomocnika w ubezpieczeniu ochrony prawnej

Czym jest podlimit sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniu ochrony prawnej i jak wpływa on na wybór pełnomocnika?

Bezpośrednia likwidacja szkód - Towarzystwo Ubezpieczeń Warta

Likwidacja szkody komunikacyjnej z własnej polisy to nowy standard na polskim rynku ubezpieczeń. Jak do niego podchodzi niemiecko-japońskie Towarzystwo Ubezpieczeń Warta?

Organizacja roku szkolnego

Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się 1 września każdego roku, a kończy 31 sierpnia następnego roku (art. 63 ustawy o systemie oświaty). Tym samym nie można utożsamiać „początku” lub „końca” roku szkolnego z początkiem lub końcem zajęć szkolnych. Organizacja roku szkolnego może zatem sprowadzać się jedynie do ustalenia szczegółowych zasad odbywania nauki i terminów przerw w pracy szkół i placówek z tytułu ferii szkolnych.

Organizacja tygodnia pracy

W zależności od warunków pracy szkoły, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu (§ 4 rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego).

Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

W roku 2000 pewien kierowca samochodu osobowego, zdecydował się na wyprzedzenie innego pojazdu na łuku drogi. Niestety stracił panowanie nad kierownicą, w efekcie czego uderzył w drzewo. Na miejscu zginął 38-letni pasażer, pozostawiając 6-letniego syna. Po 12 latach, syn ofiary zażądał od Ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do sądu.

Ubezpieczenie dla warsztatów samochodowych

Właściciele warsztatów samochodowych i autoryzowanych stacji obsługi muszą zdawać sobie sprawę, że uszkodzenie pojazdu klienta może przynieść przykre finansowe konsekwencje. Na rynku są ubezpieczenia skierowane właśnie do właścicieli warsztatów i salonów samochodowych.

Określenie liczby dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej

Analizując zmiany, jakie dokonały się w przepisach ustawy o systemie oświaty w 2014 r., warto również krótko zasygnalizować, że z dniem 1 września 2014 r. wszedł w życie zapis art. 61 ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty

Ochrona danych osobowych uczniów w związku z procesem rekrutacji

Przebieg postępowania rekrutacyjnego wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych.

Rekrutacja do przedszkoli, szkół i innych placówek

Rekrutacja uczniów do szkół została uregulowana w zapisach ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 stycznia 2013 r. (sygn. akt K 38/12).

Dyrektor odpowiedzialny za realizację kształcenia specjalnego

Za dostosowanie edukacji dla uczniów z niepełnosprawnością odpowiada dyrektor szkoły. Taki obowiązek przewiduje nowelizacja ustawy o systemie oświaty.

Szkody wyrządzone przez psa. Jak uchronić się przed kosztami?

Wielu posiadaczy zwierząt domowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że spoczywa na nich duża odpowiedzialność. Odpowiadają nie tylko za samego pupila, ale i za ewentualne wyrządzone przez niego szkody. Zdarza się, że szkody bywają bardzo kosztowne.

Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie.

Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Czy dotację oświatową można przeznaczyć na obsługę finansową działalności szkoły niepublicznej?

Utrata zaufania jako podstawa odwołania dyrektora szkoły

Czy utrata zaufania dla osoby pełniącej funkcję dyrektora szkoły, stanowi przypadek szczególnie uzasadniony będący podstawą jego odwołania?

Ubezpieczenie samochodu - jak uniknąć pułapek w umowie?

Ubezpieczenie samochodu to decyzja podejmowana zazwyczaj w trzech krokach: decyzja o rodzaju ubezpieczenia, przegląd dostępnych na rynku ofert i wybór tej najkorzystniejszej oraz podpisanie umowy. Decydując się na konkretne ubezpieczenie samochodu warto zapoznać się również z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dlaczego trzeba zwrócić na nie uwagę?

Zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków

Zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków to główny postulat obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Autorzy propozycji zmian domagają się powrotu do zasady, że to rodzice decydują, czy ich dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat.

Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury.

Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu chroni nas np. przed zalaniem przez sąsiada i innymi niespodziewanymi uszkodzeniami. Ubezpieczyć można cały dom – od podłogi, po dach. W praktyce, dobrze dobrane ubezpieczenie powinno obejmować ochroną tylko te elementy budynku, które tego faktycznie potrzebują. Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania? - radzi ekspert Gothaer TU S.A.

Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Czy wymiana pokrycia dachowego może być finansowana na podstawie art. 90 ust. 3d ustawy o systemie oświaty jako wydatek bieżący? Konieczna jest analiza pojęć modernizacji i remontu, aby określić sposób dotowania wskazanego przedsięwzięcia.

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Obecna oferta ubezpieczeniowa jest bardzo szeroka – możemy ubezpieczyć właściwie wszystko i na wypadek wszystkich zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania i jego wyposażenia powinien być spokojnym i przemyślanym. Jakie elementy warto wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Zmiany w ubezpieczeniach inwestycyjnych

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadzi udogodnienia dla konsumentów. Ubezpieczyciel w pierwszej kolejności będzie zobowiązany sprawdzić potrzeby swojego klienta oraz jego sytuację finansową. Dzięki temu ubezpieczenia inwestycyjne będą mniej ryzykowne.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest szokiem. Sytuacje gdy towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań po zmarłych - nie są nowością. Co robić w takiej sytuacji?

REKLAMA