REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zamknięte prywatne szkoły i przedszkola - czy płacić czesne?

Rodzice dzieci, które uczęszczają do prywatnych szkół i przedszkoli coraz częściej skarżą się, że w czasie epidemii, gdy dzieci są w domach, nadal trzeba płacić czesne. Argumentują to w ten sposób: dziecko nie chodzi do szkoły czy przedszkola, rodzic nie chce płacić. Rozumowanie to na pierwszy rzut oka wydaje się logiczne. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.

Przerwa wielkanocna w szkołach 2020

W związku z pandemią koronawirusa szkoły prowadzą obecnie nauczanie zdalne. Kiedy się zacznie ile będzie trwała wiosenna przerwa świąteczna? Prezentujemy informację MEN.

Czy egzamin ósmoklasisty i matury powinny zostać odwołane?

ZNP apeluje do rządu o odwołanie egzaminów kończących podstawówkę oraz matur. Terminy egzaminów coraz bliżej a rząd trzyma maturzystów i ósmoklasistów w niepewności.

Wniosek o sfinansowanie sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli

Od 1 kwietnia 2020 r. gminy oraz powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli, którzy nie mają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Przeznaczono na ten cel 186 milionów złotych.

REKLAMA

Pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli - pytania i odpowiedzi

Od 1 kwietnia wszystkie gminy oraz powiaty, wskazane w dokumentacji konkursowej, mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków. Przeznaczono na to 186 milionów złotych.

Koronawirus. Nowe rozwiązania ułatwiające naukę zdalną

MEN wprowadza nowe rozwiązania dotyczące nauki zdalnej. Zobacz najistotniejsze zmiany zawarte w nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Koronawirus. Nauczanie zdalne - poradnik MEN dla szkół

Jak koordynować naukę zdalną, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorach i nauczycielach, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać? MEN opublikował na swojej stronie poradnik dla szkół.

Koronawirus. Od 25 marca 2020 r. szkoły mają obowiązek zdalnego nauczania

25 marca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej, które reguluje nauczanie zdalne w związku z pandemią koronawirusa. Teraz szkoły mają obowiązek realizowania podstawy programowej oraz mogą wystawiać oceny uczniom.

REKLAMA

Koronawirus. Nauczanie zdalne - od 25 marca 2020 r. można wystawiać oceny

Ograniczenie pracy szkół ze względu na epidemię koronawirusa zostało przedłużone do 10 kwietnia. Zgodnie z nowym rozporządzeniem MEN od 25 marca nauczyciele mogą już realizować podstawę programową oraz wystawiać oceny.

Dotowanie niesamorządowych przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych w okresie epidemii koronawirusa

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty ustalanie wysokości oraz przekazywanie z budżetów gmin i powiatów dotacji dla niesamorządowych przedszkoli, szkół i placówek powinno co do zasady odbywać się na dotychczasowych zasadach, zawartych w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Wyjątkiem są niektóre niepubliczne szkoły oraz placówki.

Koronawirus. Obowiązek realizowania podstawy programowej od 25 marca 2020 r.

Z dniem 25 marca 2020 r. wejdzie w życie rozporządzenie MEN regulujące nauczanie zdalne. Od tego momentu nauczyciele będą zobowiązani realizować odstawę programową. Szkoły mają być zamknięte do 10 kwietnia.

Koronawirus. Nauczanie zdalne – wynagrodzenie nauczycieli

W związku z pandemią koronawirusa od 16 marca 2020 r. szkoły i inne placówki oświatowe są zamknięte. Nauczyciele mają pracować z uczniami w formie kształcenia na odległość. Jakie pensje otrzymają za ten okres?

Premier ogłosił stan epidemii. Placówki oświatowe zamknięte do świąt Wielkanocnych

Wprowadzamy dziś stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki; podjęliśmy też decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiejnocy - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Koronawirus. Co z egzaminem ósmoklasisty?

W związku z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem do 25 marca 2020 roku szkoły są zamknięte. W najbliższych dniach prawdopodobnie zapadnie decyzja o wydłużeniu tego terminu. Co z egzaminem ósmoklasisty?

Koronawirus: Nauczanie zdalne a ocenianie uczniów

Zaledwie kilka dni szkoły prowadzą naukę w systemie zdalnym, a już wybuchł konflikt między nauczycielami, uczniami i rodzicami. Ci pierwsi, postępując nie do końca zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, zarzucają uczniów pracami domowymi. Ci drudzy nie pozostają im dłużni. Jak powinna wyglądać edukacja w czasach koronawirusa?

Czynności pomiędzy MOPS a szkołą - opodatkowanie VAT

Miejski ośrodek pomocy społecznej wykorzystuje w swej działalności pojazd specjalistyczny - bus przeznaczony do przewozu osób niepełnosprawnych. Przy jego użyciu świadczy głównie usługi transportu osób niepełnosprawnych zamieszkujących teren gminy na zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Wykorzystuje go także (nieodpłatnie) do dowozu dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy do szkół. Okazjonalnie bus jest udostępniany (odpłatnie) placówkom oświatowym w celu dowozu uczniów na różnego rodzaju konkursy, imprezy, wycieczki. Czy takie odpłatne udostępnianie busa wraz kierowcą na rzecz jednostek oświatowych będących jednostkami budżetowymi gminy stanowi usługę podlegającą opodatkowaniu VAT?

Koronawirus: Wynagrodzenie nauczyciela wykonującego pracę zdalnie

Z informacji udzielonych przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego wynika, że wynagrodzenie nauczycieli pracujących zdalnie będzie się różnić od wynagrodzeń nauczycieli pozostających w gotowości do pracy.

Koronawirus: Czy szkoły będą zamknięte dłużej niż do 25 marca 2020 r?

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski odniósł się do możliwego wydłużenia zawieszenia działalności szkół, przedszkoli i innych placówek. Czy jesteśmy przygotowani na taki scenariusz?

Koronawirus: Nauczanie zdalne w szkołach

Nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje szkoły na nauczanie zdalne. W najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Koronawirus: Sytuacja nauczycieli oraz innych pracowników przedszkoli, szkół i placówek - informacja MEN

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w przedszkolach, szkołach i w większości placówek. Zawieszenie zajęć nie zwalnia jednak pracowników tych jednostek z obowiązku świadczenia pracy. Czy pracownicy muszą przychodzić do szkoły, jak ma być rozliczane ich wynagrodzenie? Na te i inne pytania odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Koronawirus: organizacja pracy nauczycieli podczas zawieszenia zajęć

Czy nauczyciele powinni w okresie zawieszenia zajęć przebywać w szkołach? ZNP zwróciło uwagę Ministerstwu Edukacji, że rozporządzenie w tej sprawie jest nieprecyzyjne. MEN wyjaśnia.

ZNP: nie wiadomo, czy nauczyciele mają przychodzić do szkoły w czasie zawieszenia zajęć

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę na nieścisłości w rozporządzeniu dotyczącym zawieszenia funkcjonowania szkół i przedszkoli z powodu koronawirusa. Zdaniem ZNP potrzebna jest pilna nowelizacja rozporządzenia, ponieważ stosowane są różne interpretacje - w niektórych placówkach dyrektorzy nakazali nauczycielom przychodzić do szkoły.

Koronawirus: Miejsce świadczenia pracy przez pracowników administracji i obsługi szkolnej

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność przedstawiła swoje stanowisko co do miejsca i rodzaju pracy administracji i obsługi szkolnej podczas zawieszenia zajęć. Szkoły są zamknięte ze względu na zagrożenie epidemiologiczne koronawirusem.

Koronawirus: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli

W związku z pandemią koronawirusa zawieszono zajęcia w szkołach. Jakie wynagrodzenia otrzymają nauczyciele? Czy przysługuje im wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe? Prezentujemy stanowisko Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Koronawirus: Materiały dla nauczycieli do prowadzenia lekcji online

Tematy na każdy dzień i przedmiot, ale i propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów i ze szkół podstawowych i średnich. Wszystko to jest dostępne na specjalnej stronie udostępnionej przez ministerstwo www.gov.pl/zdalnelekcje.

Koronawirus: jak zorganizować lekcje online

W związku z epidemią koronawirusa zamknięto szkoły. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało poradnik jak zorganizować zajęcia zdalnie.

Koronawirus: Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach - najważniejsze informacje

W związku z profilaktyką zakażeń koronawirusem w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych zawieszane są zajęcia. MEN przygotował odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w związku z tym pytania a także wyjaśnia kwestie dotyczące zasiłku, pracy zdalnej oraz zajęć na uczelniach wyższych.

Od 16 marca 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce będą zamknięte

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z zagrożeniem koronawirusem rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych. Na jak długo zamknięte będą szkoły?

Ubezpieczenie imprezy od koronawirusa - czy jest możliwe?

Czy specjalistyczne ubezpieczenia umożliwiają odzyskanie kosztów poniesionych w związku z odwołaniem imprezy z powodu koronawirusa? Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zarażenie w trakcie imprezy?

Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane

Władze Poznania zdecydowały, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

Profilaktyka zakażenia koronawirusem w szkołach - informacja GIS

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Niepełnoletni absolwenci szkół branżowych będą mogli uczyć się jak dorośli

Niepełnoletni absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w liceach dla dorosłych – wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej dotyczącego przyjmowania do szkół dla dorosłych. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Koronawirus: Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły a prawo do zasiłku opiekuńczego

W wypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły rodzice mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego. Zobacz, w jakich sytuacjach przysługuje Ci zasiłek.

Zalecenia dla dyrektorów szkół i przedszkoli w związku z koronawirusem

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z pojawieniem się w Europie koronawirusa. Zobacz, jak zadbać o zdrowie uczniów i podopiecznych.

mLegitymacja, czyli legitymacja szkolna w smartfonie

Uczniowie niemal 4500 szkół mogą już korzystać z mLegitymacji. Jak działa i czy możesz ją mieć w swojej szkole?

MEN: szkoły powinny stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i GIS

W związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa w krajach europejskich Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby szkoły w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego stosowały się do wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jednocześnie MEN przypomina, że dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo uczniów a podejmowane działania powinny być adekwatne do sytuacji.

Samorządy utrudniają prywatnym szkołom i przedszkolom ubieganie się o dotacje

Samorządy długo dokonują rejestracji prywatnych przedszkoli i szkół. Tym samym utrudniają nowym właścicielom ubieganie się o dotacje.

Przerwa w działalności instalacji OZE bardziej kosztowna od naprawy awarii

Przestój w działalności instalacji OZE powoduje znacznie wyższe straty niż koszt naprawy samej awarii. Na szczęście rynek ubezpieczeniowy wypracował odpowiednie rozwiązanie pozwalające wytwórcom energii zabezpieczyć się na taki wypadek. Decydując się na ubezpieczenie, warto pamiętać również o zabezpieczeniu całej infrastruktury oraz odpowiedzialności cywilnej.

Audyt ubezpieczeniowy pozwala zminimalizować ryzyko szkód

Przedsiębiorcy, którzy chcą ubezpieczyć swoje mienie, muszą najpierw dokładnie ocenić grożące im ryzyka, sprawdzić stan swoich zabezpieczeń oraz oszacować rozmiar potencjalnych szkód. Pomoc w przeprowadzeniu analizy oferują zarówno brokerzy, jak i towarzystwa ubezpieczeń.

5 rzeczy, które warto wiedzieć o ubezpieczeniach rolnych

Ubezpieczenia rolno-spożywcze nadal nie cieszą się popularnością, mimo że opłata składki stanowi o wiele mniejszy wydatek od likwidacji szkód.

Ubezpieczenie dla babci i dziadka - jak wybrać i na co uważać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty dopasowane do potrzeb praktycznie wszystkich grup społecznych – uczniów, rodziców, pracowników czy przedsiębiorców. Z okazji Dnia Babci i Dziadka eksperci ubezpieczeniowi z ANG Spółdzielni sprawdzili, czy tak samo wygląda oferta dla seniorów. Czy istnieją produkty ubezpieczeniowe specjalnie dopasowane do potrzeb osób starszych?

Ferie zimowe - ubezpieczenia od nieprzewidzianych zdarzeń

Ferie zimowe to często czas wyjazdu na narty do miejscowości położonych w kraju i za granicą. Jakie nieprzewidziane zdarzenia mogą wiązać się z takim wyjazdem? O jakich ubezpieczeniach warto pomyśleć przed podróżą?

Ferie zimowe 2020: Przerwa w nauce dla 4,6 mln uczniów

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w czasie ferii zimowych wolne od zajęć będzie miało 4,6 mln uczniów. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach nastąpi między 11 stycznia a 23 lutego 2020 r.

Ferie zimowe 2020: co przed feriami zimowymi można załatwić przez internet?

Ministerstwo Cyfryzacji informuje rodziców co przed feriami zimowym w 2020 r. mogą załatwić przez internet. Bezpieczny autobus i mLegitymacja to tylko niektóre e-usługi!

Ferie zimowe 2020: Internetowa baza danych o wypoczynku

Rodzice mogą on-line sprawdzić czy wypoczynek zorganizowany dla ich dzieci jest legalny. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną internetową bazę danych o wypoczynku.

Czy dodatek stażowy należy się osobie będącej jednocześnie dyrektorem gminnego żłobka i gminnej szkoły

Dyrektor szkoły podstawowej zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela pobiera dodatek stażowy w wysokości 20%. Od października sprawuje jednocześnie funkcję dyrektora żłobka, gdzie został zatrudniony na mocy przepisów o pracownikach samorządowych. Czy w żłobku również powinien otrzymywać dodatek 20-proc. stażowy, jeśli obie placówki należą do tej samej gminy?

Akcja "Razem na Święta" 2019 r.

W roku 2019 ponad 6,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji "Razem na Święta". Celem tej akcji jest pomoc innym, kształtowanie wspólnot oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

5 najczęstszych wypadków w Święta - jak się przed nimi uchronić?

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, iż nieprzyjemne sytuacje mogą przytrafić się nam również w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, jakie wypadki najczęściej zdarzają się w tym czasie i jak się przed nimi chronić.

Fuzje i przejęcia pod ochroną ubezpieczycieli

Liczba fuzji i przejęć z udziałem polskich podmiotów oraz wartość tych transakcji wzrasta. Choć większość zagrożeń związanych z takim procesem mieści się w pojęciu ryzyka biznesowego, to od skutków niektórych nieprzewidzianych sytuacji można się ubezpieczyć. Podstawowym zabezpieczeniem jest ubezpieczenie zapewnień i oświadczeń.

Dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół

Czy w uchwale w sprawie regulaminu przyznawania nauczycielom dodatków oraz innych składników wynagrodzenia rada gminy może zobowiązać wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do corocznego zabezpieczenia w budżecie określonej, minimalnej wysokości środków finansowych przeznaczanych na dodatki motywacyjne dla nauczycieli i dyrektorów szkół?

REKLAMA