REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie, Inwestycje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

600 mln złotych na inwestycje w średnich miastach

Pakiet dla średnich miast to jeden z projektów strategicznych realizujących rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ukierunkowany na wyrównanie szans rozwojowych wszystkich obszarów, w szczególności tych z największymi problemami społeczno-gospodarczymi. Pakiet opiera się na dwóch filarach: z jednej strony jest to wsparcie w podejmowaniu inwestycji publicznych, z drugiej zaś tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, w tym sektora MŚP.

Mieszkania do czterdziestu metrów kwadratowych rozchwytywane

Mieszkania o powierzchni do czterdziestu metrów kwadratowych sprzedają się deweloperom na pniu. Coraz częściej są to zakupy inwestycyjne.

Sejm uchwalił ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

"Zależy nam na zaawansowanych technologicznie inwestycjach, równomiernie lokalizowanych. Dlatego zmieniamy zasady działania Specjalnych Stref Ekonomicznych, tak by z efektów rozwoju gospodarczego Polski korzystali wszyscy obywatele" – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz o przyjętej dziś przez Sejm ustawie o wspieraniu nowych inwestycji. 

Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną - zwolnienia podatkowe na 10-15 lat

10 maja 2018 r. Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu nowych inwestycji, zgodnie z którą całe terytorium Polski stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zamiast obecnie istniejących 14 SSE. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.

REKLAMA

Trudności w znalezieniu generalnych wykonawców - kogo dotyczą?

Wybór generalnego wykonawcy to jedna z najważniejszych kwestii, związanych z planowaniem inwestycji. Czy problemy, które dotykają generalnych wykonawców przełożą się na ceny mieszkań?

Jakie wieżowce powstają w Warszawie?

W najbliższych latach w centrum Warszawy powstanie kilka wież biurowych. Które obiekty będą najwyższe? Jak zmieni się krajobraz miasta?

Ubezpieczenie autocasco (AC) dla motocykla

Ubezpieczenia autocasco (AC) zwykle kojarzą się z ofertą dotyczącą samochodów. Motocykliści powinni wiedzieć, że jednoślad także można ubezpieczyć przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Tym ubezpieczeniem obowiązkowo objęci są zarówno pracownicy, jak i zleceniobiorcy. Przysługują one w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Świadczenia te przysługują także, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw stwierdzonego wcześniej wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

REKLAMA

Działalność w specjalnych strefach ekonomicznych – zmiany 2018

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju od początku 2018 r. miały wejść w życie nowe przepisy, modyfikujące kryteria przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, a także zapewniające możliwość uzyskiwania pomocy na terenie całego kraju, nie tylko na terenach specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Prace nad ustawą o zasadach wspierania nowych inwestycji nie zostały jednak jeszcze zakończone. Nowe przepisy mają stanowić rozwiązanie alternatywne do SSE i można się spodziewać, że wejdą w życie w najbliższym czasie - najprawdopodobniej w trakcie 2018 roku.

Umowa o pomocy przy zbiorach zamiast umowy o dzieło

Uchwalona przez Sejm ustawa, dotycząca pomocy przy zbiorach, wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Z nowego rozwiązania będą mogli korzystać m.in. Ukraińcy.

Budowa obwodnicy powinna uwzględniać sytuację mieszkańców

Obwodnice z jednej strony uwalniają mieszkańców od ruchu tranzytowego, zmniejszają korki, smog i hałas w mieście. Z drugiej jednak strony planowane inwestycje często wzbudzają protesty mieszkańców. Z czego to wynika?

Artyści i twórcy z odrębnym systemem emerytalnym? RPO apeluje o wprowadzenie rozwiązania

Rzecznik Prawo Obywatelskich zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie prac nad osobnym systemem emerytalnym dla twórców i artystów, dostosowanym do specyfiki ich działalności. Rzecznik swój apel argumentuje koniecznością zapewnienia twórcom i artystom odpowiedniego poziom zabezpieczenia społecznego, którego na chwilę obecną nie mają. Adam Bodnar powołuje się także na odmowę przyznania renty rodzinnej dzieciom zmarłego twórcy.

Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego rodziny poszkodowanego

Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?

Klauzule arbitrażowe w BIT-ach sprzeczne z prawem unijnym

Wyrok Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 marca 2018 r., uznający za sprzeczne z prawem unijnym klauzule arbitrażowe zawarte w 196 umowach o wzajemnej ochronie inwestycji – tzw. BIT-ach zawartych przez państwa UE, jest historyczny i będzie miał liczne konsekwencje, w szczególności może z korzyścią dla Polski wpłynąć na 90 proc. sporów prowadzonych aktualnie przez Prokuratorię Generalną z inwestorami z państw członkowskich UE - powiedział PAP prezes Prokuratorii Generalnej prof. Leszek Bosek.

Milczące uznanie reklamacji przez instytucję finansową

"Nieudzielenie przed podmiot rynku finansowego odpowiedzi na reklamację skutkuje jej milczącym uznaniem, to jest rozpatrzeniem zgodnie z wolą klienta" - mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika w takiej sytuacji bank czy ubezpieczyciel tylko w wyjątkowych sytuacjach może kwestionować zasadność naszych roszczeń.

10 spraw, o których należy pamiętać negocjując umowę inwestycyjną z inwestorem

Każdy startup wraz ze swoim rozwojem potrzebuje dofinansowania. Pojawia się więc wówczas potrzeba dokapitalizowania, a więc potrzeba znalezienia inwestora. Kiedy pojawi się inwestor konieczne staje się wynegocjowanie z nim umowy. Taka umowa nazywana jest umową inwestycyjną. Jakie są tajniki umowy inwestycyjnej – o tym poniżej.

Identyfikator LEI - szansa czy utrudnienie?

LEI (Legal Entity Identifiler) to identyfikator alfanumeryczny, oparty na normie ISO 17442 stworzonej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Składa się z 20 znaków i ma na celu jednoznaczną identyfikację podmiotów prawnych uczestniczących w transakcji finansowej. Z czym wiąże się jego wprowadzenie i co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Kto może zyskać, a kto ma powody do obaw? Warto wiedzieć, zanim wystąpimy o kod LEI.

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

Nowe zasady dystrybucji ubezpieczeń jednak od października 2018 r

Senat jednogłośnie zaakceptował przesunięcie wejścia w życie przepisów wprowadzających nowe zasady dystrybucji ubezpieczeń na październik 2018 r. Celem nowelizacji jest zwiększenie ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia.

O czym należy pamiętać przy audycie prawnym?

Audyt prawny, zwany inaczej due dilligence lub legal due dilligence to proces zmierzający do sprawdzenia stanu prawnego podmiotu, w odniesieniu do którego planowana jest określona inwestycja. Audyt prawny dotyczy więc całego podmiotu (spółki, start-up’u) lub jego przedsiębiorstwa, aktywów, nieruchomości itp. Zwykle od jego wyników uzależnione jest to, czy dojdzie do inwestycji, czy też nie. Temat więc jest ważny i warto pamiętać o 5 podstawowych kwestiach, istotnych dla sprawnego i satysfakcjonującego przeprowadzenia takiego audytu.

Funkcjonariusz SOP tylko z ubezpieczeniem zdrowotnym

Funkcjonariusze SOP podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. ZUS opublikował informację dotyczącą zmian w opisie kodu tytułu ubezpieczenia.

Jakie „haczyki” znajdziemy w polisie AC?

Na rynku są dostępne różne ubezpieczenia autocasco (AC), dlatego z uwagą przyjrzeć się każdemu z nich. Na nabywców takich polis mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki.

Programy dofinansowania przedsiębiorstw w 2018 r.

W roku 2018 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych programów dofinansowania działalności, m.in. takich jak: Inteligentny Rozwój (POIR), Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) czy Polska Wschodnia (POPW). Prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości dofinansowania w ramach poszczególnych programów oraz harmonogramy naboru wniosków.

Polisy OC: jakie są główne „grzechy” ubezpieczycieli?

Podczas likwidacji szkód z obowiązkowego OC, wciąż dochodzi do nadużyć. Rzecznik Finansowy konkretnie wskazał niewłaściwe praktyki ubezpieczycieli.

Rolnicze ubezpieczenie społeczne wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w 2018 r.

Prezes KRUS ogłosił wysokość miesięczne składki na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie jaka będzie obowiązywać w I kwartale 2018 r. Kwota jaką przyjdzie zapłacić rolnikom wyniesie 42,00 zł miesięcznie.

Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia

Potrzeby inwestycyjne gmin mają być zaspokojone na dziesięciolecia, a to za sprawą ustawy inwestycyjnej.

Fundusze na inwestycje związane z ochroną środowiska 2018

Ministerstwo Rozwoju opublikowało harmonogram konkursów na 2018 rok w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? Czy można odpowiadać za jego nieświadome popełnienie?

Większa ochrona klientów ubezpieczeń od 1 stycznia 2018 r.

Prezydent podpisał ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Wyjazd autem na Ukrainę - formalności i dokumenty

Podróż samochodem na Ukrainę jest bardzo popularnym sposobem transportu. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przekroczeniem granicy, należy odpowiednio się przygotować i skompletować niezbędne dokumenty.

Zwolnienia podatkowe dla nowych inwestycji

Zamiast obecnie funkcjonujących specjalnych strefach ekonomicznych będzie funkcjonowała jedna strefa, obejmująca teren całej Polski. Przedsiębiorcy z całego kraju będą mogli liczyć na wsparcie dla nowych inwestycji, które udzielane będzie w formie zwolnienia podatkowego oraz usług świadczonych przez podmioty zarządzające poszczególnymi obszarami kraju.

Większa ochrona klientów zawierających umowy ubezpieczenia od 2018 roku

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, sprzedawca ubezpieczeń ma określić – na podstawie uzyskanych od klienta informacji – jego wymagania i potrzeby oraz podać mu w zrozumiałej formie obiektywne informacje o produkcie ubezpieczeniowym - tak wynika z projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ma obowiązywać od 2018 roku.

Obligacje hybrydowe

Czym są obligacje hybrydowe, co je wyróżnia od innych typów długu a także jakie są ryzyka po stronie obligatariuszy - m.in. na te pytania odpowiedzi udziela Grzegorz Namiotkiewicz, partner zarządzający w kancelarii Clifford Chance.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)

Praktyka zawierania umów ubezpieczeniowych pokazuje, że w większości przypadków klient przed zawarciem umowy nie zapoznaje się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Zmiana minimalnej wielkości mieszkania od 2018 r.

We wtorek podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Żuchowski przedstawił informację nt. projektu nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od 1 stycznia 2018 r. najmniejsze mieszkania mają liczyć 25 metrów kwadratowych, a nie tak jak obecnie - 24,1 m kw.

Zmiany w zasadach wspierania nowych inwestycji

Ruszyły konsultacje projektu ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Ma utworzyć nowy instrument wsparcia dla inwestorów oraz jest realizacją jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – Kapitału dla Rozwoju.

Koszty podatkowe przy zaniechanej inwestycji

W celu rozwoju przedsiębiorstwa i zwiększenia jego dochodów firmy decydują się na dokonywanie wielu inwestycji. Niekiedy jednak w wyniku zmiany koncepcji rozwoju firmy, czy też zmniejszenia dostępnych środków pieniężnych firmy zmuszone są do rezygnacji z ich wykonania. Czy wydatki poniesione na inwestycję, której później zaniechano, mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu?

Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski?

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych obecnie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Jak tłumaczył wcześniej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma to w realny sposób zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach kraju. Resort chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

Maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r.

Minister Rolnictwa zaproponował maksymalne sumy ubezpieczeń dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2018 r. Sprawdź jakie stawki mogą obowiązywać w 2018 r.

Ukraina w procesie przemian: Inwestorzy przed nowymi wyzwaniami - seminarium

Eksperci z Rödl & Partner i czołowych organizacji biznesowych zapraszają na polsko-ukraińskie seminarium, podczas którego opowiedzą o aspektach prowadzenia biznesu u naszych wschodnich sąsiadów. Seminarium odbędzie się 17 października 2017 r. w Warszawie. Infor.pl jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 2018 r.

Rada Ministrów określiła wysokość dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W 2018 r. państwo dopłaci do składek 65 %, co stanowi maksymalną kwotę, zgodnie z wytycznymi UE.

Zwiększenie ochrony inwestorów indywidualnych od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. firmy z sektora finansowego będą musiały tworzyć dokumenty zawierające kluczowe informacje o produktach i przekazywać je klientom przed zawarciem umowy. Za nieprzestrzeganie przepisów będą groziły kary w wysokości ponad 21 mln zł.

Szkoda spowodowana przez obcokrajowca. Kto zapłaci, a kto nie zapłaci za szkodę?

Nasze drogi są coraz lepsze i coraz częściej uczęszczane przez obcokrajowców zarówno ze wschodu jak i z zachodu. Po głównych polskich drogach porusza się więc sporo zagranicznych aut, co powoduje, że spore jest też ryzyko kolizji z obcokrajowcem.

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w nieruchomości komercyjne?

Przy zakupie nieruchomości komercyjnych kluczowe znaczenie ma wnikliwa analiza jej stanu prawnego i faktycznego. To dzięki niej kupujący uniknie ewentualnych trudności i bezpiecznie sfinalizuje transakcję. Inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię pierwokupu, praw i roszczeń obciążających nieruchomość, narodowości nabywcy, a także zgód i pozwoleń na użytkowanie budynków. Nie bez znaczenia pozostaje również weryfikacja aspektów ograniczających swobodę nabywcy wobec nieruchomości, związana z ochroną środowiska oraz zabytków.

Polska w czołówce pod względem transakcji fuzji i przejęć

W pierwszym półroczu tego roku w całym regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej zawarto 473 transakcji fuzji i przejęć na łączną kwotę 19,9 mld USD. Oznacza to, że transakcji było 27,8% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W pierwszej trójce krajów pod względem liczby transakcji znalazły się: Czechy, Polska i Węgry.

Polska Strefa Inwestycji – jednolity obszar inwestycyjny

Ministerstwo Rozwoju zapowiada zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Polska Strefa Inwestycji, bo tak będzie nazywał się jednolity obszar inwestycyjny, umożliwi staranie się o ulgi inwestycyjne, w każdej gminie niezależnie od jej wielkości.

Od 2018 r. dłuższy okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmianę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja zakłada wydłużenie o rok okresu preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców.

730 mln euro dla sektora naukowo-badawczego - podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisano umowy kredytowe

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy podpisane zostały stosowne umowy z EBI. Dzięki temu Polska otrzyma 730 mln euro dla sektora naukowo-badawczego. Sektor energetyczna także otrzyma środki na inwestycje (250 mln euro).

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

Kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody?

Jak ubezpieczyć auto przy kredycie lub leasingu?

Osoby fizyczne i prawne korzystające z takich wariantów finansowania auta, na pewno nie unikną kosztów ubezpieczenia. W tym kontekście chodzi nie tylko o obowiązkowe OC. Zwykle okazuje się, że nieodzowny jest też zakup polisy autocasco. Z myślą o kredytobiorcach i leasingobiorcach, porównywarka Ubea.pl wyjaśnia ważne aspekty ubezpieczania samochodów objętych leasingiem lub kredytem.

REKLAMA