REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ilu pracowników może zatrudnić kosmetyczka rozliczając się w formie karty podatkowej

Świadczę usługi kosmetyczne i rozliczam się w formie karty podatkowej. Chciałabym zatrudnić więcej osób. Ilu pracowników mogę zatrudnić, by nie stracić prawa rozliczania się w formie karty podatkowej? Chciałabym zatrudnić pięciu pracowników świadczących usługi kosmetyczne, a ponadto sprzątaczkę i osobę przyjmującą zlecenia.

Zasady powrotu do karty podatkowej z opodatkowania wg skali podatkowej

Prowadzę działalność w zakresie usług kosmetycznych. Korzystam w 2010 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej. Chciałabym w roku przyszłym zrezygnować z tej formy opodatkowania i prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, a za rok znowu wrócić do opodatkowania w formie karty podatkowej. Czy takie zmiany są możliwe w świetle przepisów podatkowych?

Limity zatrudnienia przy sprzedaży żwiru z gospodarstwa rolnego opodatkowanej kartą podatkową

Prowadzę gospodarstwo rolne oraz działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży żwiru pochodzącego z tego gospodarstwa. Aktualnie działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ale zamierzam zmienić formę opodatkowania tej działalności na kartę podatkową. Czy ilość zatrudnionych pracowników w gospodarstwie rolnym ma znaczenie dla określenia limitów zatrudnienia przy opodatkowaniu sprzedaży żwiru w formie karty podatkowej?

Jak poprawnie przygotować dokumentacje aplikacyjną na doradztwo i udział w targach w lubuskim

W ramach ogłoszonego konkursu przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup specjalistycznych usług doradczych świadczonych przez zewnętrzne podmioty oraz na udział w targach i misjach gospodarczych zarówno na terenie kraju jak i za granicą. Wszystko to możliwe jest w ramach działania 2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubuskiego.

REKLAMA

Unijne pieniądze na promocję regionalnych produktów w łódzkim

Już niedługa rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem wsparcia na promocję marek i regionalnych produktów. Pieniądze te będą dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Zmiana godzin pracy ZUS

4 maja 2010 r. ZUS będzie pracował nie dłużej niż do godziny 15.00.

Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym w okresie od 21 listopada 2009 r. do 9 kwietnia 2010 r. Na okres od 18 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. zawarliśmy z nią umowę zlecenia. Pracownica zachorowała 24 marca 2010 r. i lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie do 31 marca 2010 r. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?

Korzystanie z usług specjalistycznych nie wyklucza opodatkowania w formie karty podatkowej

Podatnicy mogą rozliczać się w formie karty podatkowej jeżeli (oprócz prowadzenia odpowiedniego rodzaju działalności) przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Wyjątkiem są tzw. usługi specjalistyczne, korzystanie z których nie wyłącza opodatkowania kartą podatkową. Co to są te usługi specjalistyczne?

REKLAMA

Budżet projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projektodawca przedstawia zakładane koszty projektu we wniosku o dofinansowanie projektu w formie budżetu zadaniowego. W artykule przedstawię główne zasady dotyczące konstruowania takiego budżetu na potrzeby aplikowania o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ubezpieczenia w firmie

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własną działalność, powinien mieć na uwadze nie tylko potencjalne zyski, ale też ryzyko poniesienia strat, które to w jego przypadku jest dość znaczne. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w związku z którymi może on ponieść straty. Do zdarzeń, które mogą spowodować straty zaliczyć można kradzież, włamanie pożar, powódź, huragan ale też wyrządzenie szkody osobie trzeciej w związku z prowadzoną działalnością.

Fundusze unijne na „kapitał ludzki” – część III

Oprócz dokumentów programowych, szeregu wytycznych i innych dokumentów określających zasady ubiegania się o dofinansowanie z PO Kapitał Ludzki, dokumentacji konkursowej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę.

Loteria promocyjna wymaga zezwolenia

Prowadzę księgowość niedużej hurtowni artykułów pościelowych. Mój szef postanowił, że wśród klientów, którzy w pierwszym półroczu bieżącego roku dokonają zakupów powyżej określonej kwoty, zostanie rozlosowana nagroda w formie wycieczki do Tunezji dla dwóch osób. Ogłoszenie w tej sprawie już od dwóch tygodni wisi w naszej hurtowni, a na wystawionych fakturach dział handlowy przybija dużą pieczątkę informującą odbiorców o promocji. Wczoraj jeden z klientów zapytał w jaki sposób załatwiliśmy pozwolenie na zorganizowanie loterii, czym zarówno szefa jak i mnie wprawił w zdumienie. Żadne z nas nie traktowało tej formy promocji sprzedaży jako loterii. Poproszę o informację czy rzeczywiście to co robimy należy zakwalifikować jako zorganizowanie loterii oraz jakie są skutki podatkowe?

Dotacje dla małych i średnich przedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.3 RPO WL

W ramach unijnego budżetu, część środków przeznaczono na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w regionach. W województwie lubelskim przedsiębiorcy mogą starać się dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Dotacje dla mikroprzedsiębiorstw w województwie lubelskim – Działanie 1.1 RPO WL

Przedsiębiorstwa rozpoczynające funkcjonowanie na konkurencyjnym rynku często zmuszone są do ponoszenia znacznych nakładów finansowych związanych z realizacją nowych inwestycji. Sytuacja ta dotyka zwłaszcza mikroprzedsiębiorców. W odpowiedzi na ich potrzeby, Unia Europejska przygotowała specjalny mechanizm finansowy.

Dotacje dla dolnośląskich mikroprzedsiębiorców - działanie 1.1, schemat 1.1.E

Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą prowadzącym działalność na obszarze Dolnego Śląska i chcesz pozyskać fundusze na realizacje swojej nowej inwestycji ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdują się podstawowe informacje, których znajomość jest niezbędna do aplikowania o środki unijne.

Dostosowanie lubelskich firm do wymogów ochrony środowiska– Działanie 1.3 RPO WL

W dzisiejszych czasach tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz możliwościami jakie stwarzają odnawialne źródła energii niemal codziennie wypełniają czołówki stron gazet. Unia Europejska mając na uwadze szczególne znaczenie powyższych kwestii zdecydowała o przeznaczeniu specjalnej puli środków dla przedsiębiorców na ten właśnie cel.

Wsparcie w rozwój e-usług w województwie kujawsko-pomorskim – Działanie 4.3 RPO WK-P

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby wykorzystać możliwości Internetu, aby zwiększyć konkurencyjność i rozwinąć działalność swojej firmy powinni zainteresować się możliwościami jakie oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dla kogo są środki unijne

Jednym z głównych celów polityki UE jest rozwój kapitału ludzkiego rozumiany przede wszystkim jako wzrost spójności społecznej. Skorzystać na tym może każdy.

Doradztwo dla MŚP w województwie lubelskim – działanie 1.7 RPO WL

Unia Europejska dofinansowuje zakup wyspecjalizowanych usług doradczych, które pozwolą na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw w województwie lubelskim.

Regulaminy przeprowadzania konkursu

Dotacje udzielane MSP współfinansowane ze środków europejskich są rozdzielane w ramach konkursów ogłaszanych przez Instytucje Wdrażające.

Problem kwalifikowalności w funduszach unijnych

Kwalifikowalność dotyczy zarówno projektu, jak i poszczególnych wydatków ponoszonych w ramach projektu. Fakt, że projekt kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza automatycznie, że wszystkie jego komponenty także kwalifikują się do refinansowania.

Efektywne czytanie dokumentacji konkursowej

Pozyskanie środków publicznych przez przedsiębiorstwo powinno zostać poprzedzone szczegółowym zapoznaniem się z kilkoma dokumentami.

Firmy spóźniają się z zapłatą faktur

Polskie firmy otrzymują rocznie około 15 tys. faktur, które potwierdzają zakup. Jednak obowiązujące metody pracy powodują, że duża ilość faktur nie zostaje zapłacona na czas.

Firmy negatywnie oceniają pracę z fakturami

Ponad 40 proc. polskich firm narzeka na konieczność pracy z fakturami - wynika z Ogólnopolskiego Badania Obiegu Faktur Kosztowych, zrealizowanego przez firmę Kolibro przy wsparciu merytorycznym konsultantów ObiegFaktur.pl.

Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp), pozwala ocenić w jakim stopniu firma jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania wobec dostawców oraz innych wierzycieli np. banku kredytującego.

Karta podatkowa - stawki

Stawki karty podatkowej ustalane są kwotowo. Przedsiębiorca na karcie płaci stałą kwotę co miesiąc i ma spokój.

Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy

W ostatnich latach pojawiło się wiele tekstów omawiających miary ekonomicznej oceny firmy. Zarówno autorzy polscy jak i zagraniczni na ogół bardzo profesjonalnie traktują temat i podręczniki te bywają kopalniami wiedzy o wskaźnikach, miernikach ekonomicznych oraz o ich zastosowaniu. Paradoksalnie, w małych i średnich firmach mało się wykorzystuje opisaną tam wiedzę.

Czy świadcząc usługi konserwatorskie można rozliczać się w formie karty podatkowej


Chciałbym rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług konserwacji dzieł sztuki. Chodzi tu m.in. o konserwację ołtarzy, obrazów i malowideł w kościołach ale także i o inne prace mające na celu konserwację obrazów i innych przedmiotów artystycznych. Czy mogę wybrać kartę podatkową jako formę opodatkowania tej działalności?

Rezygnacja i inne przypadki utraty statusu "kartowicza"

Czasem trzeba zrezygnować z płacenia karty podatkowej. Przykładowo: firma się rozrasta, przybywa pracowników i nie można już utrzymać wymaganych kartą limitów zatrudnienia. Warto też wiedzieć kiedy grozi nam utrata prawa do rozliczania się w formie karty bez naszej woli.

Działalność gospodarcza a KRUS

Z datą od 24 sierpnia 2005 r. zostały dokonane zmiany dotyczące warunków, jakie muszą być spełnione do pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności. Składka ubezpieczenia KRUS dla rolnika prowadzącego dodatkowo działalność gospodarczą ustalana jest w wyższej wysokości (dwukrotność stawki).

Dokumentacja na wsparcie elektronicznego biznesu - działanie 8.2 POIG

Aplikując o środki unijne na wsparcie elektronicznego biznesu w ramach działania 8.2 POIG musimy pamiętać, że podczas oceny naszej dokumentacji możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie lub poprawienie.

Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie z Unii Europejskiej to szansa dla przedsiębiorców, którzy marzą o założeniu własnego biznesu, ale nie mają na to środków.

Innowacyjność marketingowa - poddziałanie 4.5.1 POIG

Wśród kryteriów oceny, którym podlega dokumentacja aplikacyjna, dodatkowo premiowane będą projekty zakładające wdrożenie innowacyjnych rozwiązań marketingowych oraz organizacyjnych. Czym jest innowacyjność marketingowa i organizacyjna i jak zdobyć dodatkowe punkty i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE?

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we wschodnich województwach Polski - skorzystaj z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Dokumenty do wniosku o środki na e-biznes. Działanie 8.1 POIG

Podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej badana jest poprawność przygotowania nie tylko wniosku o dofinansowanie, ale także dodatkowych dokumentów, stanowiących załączniki do wniosku. Od jakości przygotowania dodatkowej dokumentacji, prawdziwości podanych informacji czy realności przyjętych założeń może zależeć przyznanie wsparcia unijnego.

Przejście zakładu pracy między spółkami tej samej grupy kapitałowej

Aby można było mówić o przejściu zakładu do spółki należącej do tej samej grupy kapitałowej co przejmowany zakład, musi m.in. dojść do faktycznego zatrudnienia pracowników oraz korzystania z urządzeń potrzebnych do kontynuowania działalności wykonywanej przez poprzednika.

Limity zatrudnienia przedsiębiorcy na karcie podatkowej

Podatnicy rozliczający działalność gospodarczą w formie karty podatkowej muszą pamiętać, by nie przekraczać limitów zatrudnienia przewidzianych dla danego rodzaju działalności. Naruszenie tego wymogu grozi utratą prawa do karty podatkowej.

Kto może płacić podatek w formie karty podatkowej

Nie ma prostszej formy opodatkowania dochodów firmy niż karta podatkowa. Kartę mogą płacić zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i ci działający w formie spółki cywilnej. Ale trzeba spełnić szereg warunków, by móc skorzystać z dobrodziejstw tej formy opodatkowania.

Przedsiębiorca na karcie podatkowej - co może, a czego nie

Płacąc podatek w formie karty podatkowej masz szereg obowiązków ale również trochę uprawnień. Warto je znać, by nie popaść w konflikt z urzędem skarbowym albo w razie tego konfliktu móc się skutecznie bronić.

Informacje przedstawiane przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis

PFRON informuje, iż z dniem 5 kwietnia 2010 r. powstał obowiązek przedstawiania przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis bądź pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie informacji niezbędnych do udzielenia pomocy, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Więcej czasu na złożenie wniosków związanych z dotacjami na e-biznes

Okres przeznaczony na złożenie wniosków dotyczących unijnych dotacji będzie dłuższy. Tegoroczny nabór na popularne dotacje na e-biznes w ramach działania 8.1 ma być konkursem zamkniętym i trwać nawet dwa-trzy miesiące. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, bo takie rozwiązanie oznaczałoby, że rośnie szansa na to, iż pieniądze przypadną najlepszym projektom.

Sklep spożywczy - franczyza

Franczyza to sposób na własny biznes, w oparciu o pomysł organizatora przedsięwzięcia. W oparciu o znane logo łatwiej często prowadzić sklep, czy inne przedsięwzięcie gospodarcze. Minusem są z pewnością większe koszty - franczyzodawcy trzeba płacić stałą opłatę za pomysł i know how.

Sklep spożywczy - pomysł

Można powiedzieć, że otwarcie sklepu spożywczego to nie jest dobry pomysł. Biorąc pod uwagę fakt, że w dobie wolnego rynku prawie na każdym rogu działają już małe prywatne sklepy, większe sieciowe lub super- i hipermarkety. Niemniej cały czas w tej branży jest miejsce na nowe biznesy.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Premia regulaminowa zasadniczo nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu pracowniczego tytułu do ubezpieczenia chorobowego.

Reklama na biletach


Reklama na biletach komunikacji publicznej również może być atrakcyjna. Oczywiście odbiorcami reklamy są tylko pasażerowie (inaczej niż w przypadku reklamy z tyłu autobusu). Jeżeli należą do Twojego rynku docelowego, dlaczego miałbyś rezygnować z tej możliwości?

Artykuły promocyjne w prasie

Artykuły promocyjne, w przeciwieństwie do reklamy w formie bezpośredniej, bliższe są zwykłym artykułom redakcyjnym. Świadczy o tym zarówno ich forma, jak i treść. Czy zamieszczenie artykułu promocyjnego jest lepsze od ogłoszenia reklamowego?

Skuteczność reklamy

Aby reklama odniosła skutek musisz kierować się pewnymi zasadami. Przeprowadzono badania, aby odkryć, w jaki sposób ludzie czytają treści reklam.

Wsparcie ze strony firm consultingowych

Usystematyzowanie działań, wskazanie odpowiednich kierunków rozwoju i organizowanie kanałów sprzedaży to zaledwie kilka działań, z powodu których firmy decydują się na współpracę z doradcami biznesowymi.

Jak opracować slogan reklamowy

Slogany odgrywają w reklamach dużą rolę. Postaraj się opracować firmowy slogan, który ściśle wiąże się z tym, co robisz, i jest jednocześnie błyskotliwy.

REKLAMA