REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Ubezpieczenie chorobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ewidencja zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Zapłata wynagrodzenia, składek ZUS, zasiłków finansowanych ze środków ZUS, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ujmowana jest w księgach rachunkowych jednostki na podstawie wyciągu bankowego. Prezentujemy przykład prawidłowej ewidencji księgowej zapłaty składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej - korpus służby cywilnej.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w jednostce budżetowej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego w państwowej jednostce budżetowej? Prześledźmy to na przykładzie korpusu służby cywilnej.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Umowa zlecenia a ubezpieczenie społeczne

W ramach umowy zlecenia częstokroć nie wiadomo czy osoby wykonujące tego typu umowę podlegają ubezpieczeniom społecznym – emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu. Jakie są obowiązkowe, a jakie dobrowolne ubezpieczenia społeczne przy umowie zlecenia?

REKLAMA

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE

Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania?

REKLAMA

Reforma systemu emerytalnego

Proponowana reforma systemu emerytalnego budzi wiele kontrowersji, także w środowisku polityków. Jak oceniane są proponowane zmiany w OFE?

Rozliczanie okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim

Rozliczania okresu przebywania zleceniobiorcy na zwolnieniu lekarskim dokonuje się na podstawie określonych zasad. Czy okresy przerwy z powodu choroby należy wykazać w dokumentach składanych do ZUS i dokonać pomniejszenia podstawy wymiaru składek z tytułu wykonywania umowy zlecenia?

Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Ustalenia płatnika zasiłków w danym roku dokonuje się do dnia 30 listopada roku poprzedniego i według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Oznacza to, iż ustalić płatników zasiłków w 2014 roku należy dokonać do dnia 30 listopada 2013 roku.

ZUS Rp-7 – 4 najczęstsze błędy

Jednym z dokumentów, na podstawie którego ustala się wysokość emerytury i renty, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, sporządzane na druku ZUS Rp-7. Błędne informacje w wystawianym przez pracodawcę druku Rp-7 mogą spowodować nadpłatę lub niedopłatę świadczenia należnego ubezpieczonemu.

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne

Ewidencja księgowa składek na ubezpieczenia społeczne powinna być zgodna z listami płac, rachunkami od umów zleceń oraz odzwierciedlać dane wykazane na deklaracjach rozliczeniowych do ZUS, które są składane w comiesięcznych okresach, w terminie do 5 każdego miesiąca.

Składki od imprez masowych dofinansowanych z ZFŚS

Obsługa zakładowego funduszu świadczeń socjalnych byłych pracowników placówek oświaty, emerytów i rencistów prowadzi zespół ekonomiczno - administracyjny. Związki zawodowe uznały, iż korzystanie ze zbiorowych świadczeń powinno być dofinansowane w równym stopniu. Czy takie dofinansowanie do tych świadczeń podlega oskładkowaniu ZUS?

Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jednym z warunków przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowe objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Przystąpienie do do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego co do zasady nie może nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.

Kto będzie płatnikiem zasiłków od 2014 r.

Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także ich wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub ZUS. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2014 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2013 r.

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.

Jak stosować nowe formularze i kody ubezpieczeniowe

Od listopada 2013 r. obowiązują zmienione wzory druków ubezpieczeniowych – zgłoszeniowych i rozliczeniowych, a także niektóre kody wykorzystywane przy wypełnianiu tych dokumentów. Jest to związane przede wszystkim z wprowadzeniem nowych uprawnień rodzicielskich. Osobna grupa zmian wynika z wprowadzenia pól do wykazania należnych składek według wszystkich źródeł ich finansowania.

Zleceniobiorca równolegle na etacie - jakie ubezpieczenia

Zleceniobiorca może być równolegle zatrudniony na etacie. Zawieranie umów zlecenia z osobami, które są zatrudnione w innej firmie, może być bardzo korzystne dla zleceniodawcy. Do jakich ubezpieczeń płatnik musi zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego równolegle na etat?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

W związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia, zmianie ulegnie wysokość preferencyjnych składek ZUS w 2014 r. dla nowych firm. Automatycznie podwyższeniu ulegnie też podstawa wymiaru niektórych składek ubezpieczeniowych pracowników, co skutkuje wzrostem zobowiązań pracodawców z tytułu tych składek wobec organu rentowego. Jakie dokładnie skutki finansowe dla pracodawców będzie mieś wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2014 roku?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku

Znana jest już wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników w 2014 roku. Sejm uchwalił bowiem nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, która zakłada opłacanie w 2014 roku składek zdrowotnych przez rolników, na zasadach analogicznych do tych, które obowiązywały w 2012 i 2013 roku.

Składki ZUS w 2014 r.

Wyższe wynagrodzenie minimalne w 2014 r. oznacza wyższe składki ZUS dla nowych firm za okres dwóch lat od ich założenia. Podstawa wymiaru składek ZUS wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O ile wzrosły składki ZUS dla pozostałych przedsiębiorców?

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Najważniejsze zmiany w prawie we wrześniu 2013 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które weszły w życie we wrześniu 2013 r., z zakresu regulacji dotyczących ubezpieczeń społecznych, ewidencji instrumentów finansowych
i podatku akcyzowego, a także ostatnio publikowane orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 roku

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzających zmiany w zakresie ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Jakie prawa i obowiązki ma płatnik składek podczas kontroli ZUS

Obowiązujące przepisy nie wskazują, jak często ZUS powinien kontrolować płatników. W praktyce częstotliwość kontroli jest wyznaczana wymaganiami skutecznego dochodzenia należności z tytułu składek. Swoboda organów w zakresie czasu trwania, częstotliwości i sposobu przeprowadzania postępowania kontrolnego jest jednak znacznie ograniczona.

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Umowa zlecenie z małżonkiem lub innym członkiem rodziny

Czy członkowie rodziny przedsiębiorcy, pomagający w prowadzeniu tej działalności, podlegają obowiązkowi zgłoszenia do ZUS jako osoby współpracujące, czy też mogą być zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zdarza się, że ta sama osoba jest zatrudniona w różnych formach (np. umowa o pracę, zlecenie) u dwóch lub więcej podmiotów, a być może prowadzi też działalność gospodarczą. Taka sytuacja to tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. W takim przypadku należy ustalić przede wszystkim, z jakiego tytułu składki będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Przedsiębiorcy i zleceniobiorcy sprawujący opiekę nad dziećmi mogą od 1 września 2013 r. skorzystać z rozwiązań analogicznych do tych przysługujących pracownikom na mocy przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopu wychowawczego. Z budżetu państwa będą za te osoby płacone składki emerytalno-rentowe przez okres do 3 lat, nie później niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

Składki za zleceniobiorcę w okresie zawieszenia jego działalności gospodarczej

Umowa zlecenia jest stosowana na szeroko rozumianym rynku pracy niemal tak często jak sama umowa o pracę. Powszechne jej stosowanie, może jednak budzić pewne wątpliwości. Jakie składki opłacić za osobę wykonującą zlecenie w okresie zawieszenia własnej działalności gospodarczej?

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych ulegnie zmianie definicja „osób prowadzących pozarolniczą działalność”.

Składki dla rolników wychowujących dziecko z budżetu państwa

Szerszej grupie osób rezygnujących z pracy w związku z opieką nad dzieckiem będą opłacane z budżetu państwa składki emerytalne i rentowe. Będą to zatrudnieni na umowę - zlecenie, prowadzący firmy, a także osoby dotąd nieubezpieczone lub ubezpieczone w KRUS.

Zasady ustalania emerytur - wyrok TK

Zasady ustalania emerytur to przedmiot rozstrzygnięcia TK.  Art. 21 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie, w jakim nie ma zastosowania do osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę, przyznaną na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 stycznia 1990 r. w sprawie wcześniejszych emerytur dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 67 ust. 2 Konstytucji.

Emerytury 2014 r.

Emerytury w 2014 r. niewiele wzrosną. Wskaźnik waloryzacji pozostanie na ustawowym minimum 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wobec tego podwyżka emerytury wyniesie od 34 gr do 1,24 zł dziennie.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia?

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź najważniejsze informacje.

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

System emerytalny - raport

System emerytalny od reformy w 1999 r. pierwszy raz został poddany przeglądowi. Z raportu jasno wynika, że konieczna jest gruntowa reforma otwartych funduszy emerytalnych.

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

Umowa zlecenia bez wynagrodzenia a bezpłatna służba zdrowia

Umowa zlecenia może stanowić jedyny tytuł ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Wówczas ubezpieczenie zleceniobiorcy upoważnia do bezpłatnej służby zdrowia. Czy brak wypłacenia wynagrodzenia uniemożliwia pracownikowi korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej?

Wynagrodzenie brutto a wynagrodzenie netto

W umowie o pracę pracodawca podaje wynagrodzenie brutto. Czy jest ono równoznaczne z tym, ile pracownik faktycznie zarobi? Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto? Jak obliczyć wynagrodzenie netto?

REKLAMA