REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Ubezpieczenie chorobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie pielęgnacyjne 2017

Od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie waloryzowana proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na jakiej zasadzie będzie przebiegała waloryzacja świadczenia i kto może je otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składki ZUS w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Osoba, która ma ustalone prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu stosunku pracy i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej działalności.

Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z „wakacji” ubezpieczeniowych oraz kredytu podatkowego na preferencyjnych zasadach.

Praca za granicą - gdzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne

Podleganie ustawodawstwu innego państwa członkowskiego UE z tytułu zabezpieczeń społecznych w związku z wykonywaną na jego terenie pracą w oparciu o umowę o pracę wyłącza obowiązek odprowadzania składek do ZUS. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy na terenie Polski prowadzona jest przez ów pracownika działalność gospodarcza.

System ubezpieczeń społecznych jako nowy przedmiot szkolny

Od 1 kwietnia 2014 roku system ubezpieczeń społecznych funkcjonuje na zmienionych zasadach. Mamy możliwość decydowania o tym, gdzie ma być odprowadzana część naszej składki emerytalnej. Możemy wybrać pomiędzy ZUS-em a OFE. Zainteresowanie tą zmianą jest jednak znikome (wpłynęło niecałe 60 tysięcy wniosków). Stąd też ZUS postanowił wprowadzić w szkołach pilotażowy program nauczania o systemie ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Powołanie do zarządu bez składek ZUS

Powołanie do wykonywania obowiązków członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi oddzielnej podstawy objęcia ubezpieczeniem społecznym. Nie istnieje zatem obowiązek uiszczania z tego tytułu składek ZUS.

Umowa zlecenia - składki po zmianach

Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym rządowego projektu ozusowania umów zleceń apeluje o wydłużenie vacatio legis z 3 do 12 miesięcy. Dąży także do wprowadzenia rocznego zamiast miesięcznego limitu składek odprowadzanych od umów zleceń. Jakie zmiany

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2014 r.

Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się na cały rok składkowy. Nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r., dlatego należy ją zastosować do składek należnych za kwiecień.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

Na wybór pomiędzy ZUS a OFE mamy czas od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jest to pierwsze tzw. okienko transferowe, w którym możemy wybrać, czy chcemy pozostać w OFE, czy zmienić fundusz, czy korzystać tylko z ZUS. Na wybór – ZUS czy OFE mamy więc 4 miesiące.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku może budzić liczne wątpliwości. Jakie są najczęstsze błędy podczas ustalania podstawy wymiaru zasiłku?

Pakiety medyczne dla pracowników - kiedy bez składek ZUS

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie jest wliczana wartość pakietu (ubezpieczenia) medycznego udostępnionego pracownikowi, w części sfinansowanej przez pracodawcę. Warunkiem jest jednak, by takie świadczenie pracodawcy dla pracownika wynikało z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu, a także, by pracownik współfinansował to świadczenie (choćby symboliczną złotówką).

Szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego" - 14 kwietnia 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego", które odbędzie się 14 kwietnia 2014 r. w Warszawie.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Współmałżonek pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudniony przez drugiego ze współmałżonków na podstawie odpłatnej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 marca 2014 r.

OFE, czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Jeżeli chcesz, aby część twojej składki emerytalnej trafiała do OFE, masz czas do 31 lipca 2014 r. by złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Jeżeli nie złożysz takiego oświadczenia, twoje składki, które dotąd trafiały do OFE, będą ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie w ZUS.

Zmiana kodów tytułów ubezpieczeń od 1 kwietnia 2014 r.

Z początkiem kwietnia 2014 r. zaczynają obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia. Wprowadzenie nowych kodów związane jest z koniecznością weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej w świetle unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Wyłączenia składkowe w interpretacjach ZUS-u

Wykładnia przepisów przez ZUS w niektórych sytuacjach budzi kontrowersję. Właściwe zastosowanie przepisów dotyczących zwolnień składkowych przez przedsiębiorcę ma zaś kluczowe znaczenie i może przynieść znaczne oszczędności. Jak ZUS interpretuje wyłączenia składkowe?

Zasiłki chorobowe służb mundurowych - zmiany

Zasiłki chorobowe służb mundurowych ulegają poważnym zmianom jeszcze w tym roku. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje m.in. obniżenie o 20 proc. wysokości uposażenia otrzymywanego w okresie choroby. W ten sposób przyjęte zostały rozwiązania analogiczne do obowiązujących w powszechnym systemie ubezpieczeń.

Nowy rok składkowy - nowa wysokość składki wypadkowej

1 kwietnia 2014 r. rozpocznie się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie on trwał do 31 marca 2015 r. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

Szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego" 25 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozlicz wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego", które odbędzie się 25 marca 2014 r. w Warszawie.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z konkretnymi konsekwencjami prawnymi. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym ulegają zmianie, gdy funkcjonowanie spółki wspomagane jest działalnością osoby bliskiej. 

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Składki ZUS od umów zlecenie

Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu

Prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobom, które nie spełniają warunków do objęcia tymi ubezpieczeniami obowiązkowo. Jeśli okres dobrowolnego objęcia tymi ubezpieczeniami będzie przekraczał 10 lat, nie będzie obowiązywać gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Składki ZUS od umów zleceń

Umowy zlecenia mają być obłożone składkami emerytalnymi i rentowymi od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga. 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zasiłek chorobowy – odebranie świadczenia

Zasiłek chorobowy, a właściwie możliwość odebrania tego świadczenia, stała się przedmiotem oceny Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z dnia 25 lutego 2014 r. TK stwierdził, że zasiłek chorobowy może zostać odebrany. Podstawę odebrania zasiłku chorobowego stanowi wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego.

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Minimalne wynagrodzenie za pracę a inne świadczenia pracownika

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma bezpośredni wpływ na wysokość innych świadczeń należnych pracownikowi. W 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1680 zł brutto. Jaki wpływ ma wzrost wysokości wynagrodzenia minimalnego na inne świadczenia pracownika?

Umowa zlecenia – oskładkowanie

Umowa zlecenia to jedna z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, mianowicie w oskładkowaniu umów zlecenia, które mają wejść w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. Założeniem projektu jest pełne oskładkowanie umowy zlecenia.

Jak zrezygnować z OFE?

Jak zrezygnować z OFE? W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wątpliwości związanych z OFE i emeryturami. Czym jest OFE i czy naprawdę mamy możliwość rezygnacji z Otwartego Funduszu Emerytalnego. Poniższy artykuł wyjaśni kilka istotnych kwestii

Nowa aktualizacja programu PŁATNIK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż od 20 lutego 2014 r. został udostępniony pakiet aktualizacyjny programu PŁATNIK do wersji 9.01.001B.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Składki na ubezpieczenia społeczne w 2014 r.

W 2014 r. obowiązują wyższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Wzrost składek jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższego prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja emerytur w 2014 roku

Coroczna waloryzacja emerytur rozumiana jest jako mechanizm, który pozwala przystosować wysokość świadczeń emerytalnych do rosnących kosztów utrzymania oraz rosnących zarobków. Waloryzacja emerytur w 2014 roku spowoduje, że emerytury i renty wzrosną o 1,6%.

Zasiłek chorobowy prokuratora/sędziego

W piątek – 24 stycznia 2014 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana likwiduje przywileje w zakresie zasiłku chorobowego. Nowelizacja obniża zasiłek chorobowy prokuratorów i sędziów ze 100 do 80% wynagrodzenia.

Kiedy mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców?

10 dnia każdego miesiąca mija termin zapłaty składek ZUS dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Od 2014r. przedsiębiorcy muszą zapłacić składki ZUS w nowej, wyższej kwocie. Opłacenie składek w dotychczasowej wysokości może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pod warunkiem, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Jakie są szczególne zasady wypłacania zasiłku opiekuńczego?

Składki na ubezpieczenia rolnika prowadzącego działalność gospodarczą

Rolnik zamierzający rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej może odprowadzać składki na ubezpieczenia do KRUS. Jedynie w przypadku przekroczenia wymaganych limitów musi opłacać składki do ZUS. Kiedy rolnik powinien rozpocząć opłacanie składek?

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2014 r

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

ZUS czy KRUS?

ZUS czy KRUS? Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca

Przystąpienie w trakcie miesiąca do ubezpieczenia chorobowego po zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie powoduje obniżenia podstawy wymiaru składki. Ubezpieczony powinien zapłacić składkę od podstawy wymiaru w wysokości określonej dla składek emerytalnej i rentowej.

Ewidencja naliczenia składek z ubezpieczenia społecznego poza służbą cywilną

W jednostce budżetowej rozrachunki z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych ewidencjonuje się na koncie 229 „Pozostałe rozrachunki publicznoprawne”. W jaki sposób tego dokonać?

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

REKLAMA