REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego

Nowe przepisy, dotyczące koordynacji zabezpieczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej, obowiązują od 1 maja. Wprowadzają one do polskiego ustawodawstwa rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Zmiana godzin pracy ZUS

4 maja 2010 r. ZUS będzie pracował nie dłużej niż do godziny 15.00.

Okresowa emerytura kapitałowa

Emerytury kapitałowe są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która jest właściwa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy od dodatku mieszkaniowego wypłaconego nauczycielowi za czas urlopu dla poratowania zdrowia trzeba opłacić składki

Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole korzysta obecnie z urlopu dla poratowania zdrowia. W tym czasie nadal będziemy mu wypłacać dodatek mieszkaniowy. Czy od tego dodatku musimy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nauczyciela i w jaki sposób?

REKLAMA

Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Zatrudnialiśmy pracownicę na umowę o pracę na czas określony. Pracownica dostarczyła zaświadczenie od lekarza, że jest w 7. miesiącu ciąży, dlatego przedłużyliśmy z nią umowę o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, jeżeli po porodzie ustanie jej zatrudnienie i nie będzie już naszym pracownikiem? Jeżeli tak, to jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o ten zasiłek?

Korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS do końca kwietnia

ZUS przypomina, że 30 kwietnia upływa termin weryfikacji i korekty dokumentów rozliczeniowych, złożonych w Zakładzie, a dotyczących ubiegłego roku.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematyka obejmuje m.in. kontrolę zwolnień lekarskich, zasady udzielania ulg w spłacie należności, rozliczenia świadczeń emerytalno-rentowych.

Emerytury obywatelskie - niskie składki i niskie świadczenie

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak proponuje wprowadzenie niewielkich, tzw. obywatelskich emerytur, które opierałyby się na niskiej, obowiązkowej i jednakowej dla wszystkich składce do ZUS. Polacy mogliby o tym zdecydować np. w referendum.

REKLAMA

Kontrola ZUS

ZUS może przeprowadzać u płatników składek kontrolę wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych. Kontrola może dotyczyć w zasadzie wykonywania wszelkich obowiązków związanych z opłacaniem składek.

Opłacanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych – instrukcja

Od 2010 r. na pracodawców został nałożony obowiązek odprowadzania do ZUS kolejnej składki – na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). W związku z wątpliwościami, jakie się z tym wiążą, przedstawiamy, jak ustalać obowiązek opłacania tej składki, jej wysokość i jak ją rozliczać w dokumentach ZUS.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Pod koniec ubiegłego roku wypłacono pierwsze tzw. kompensówki dla nauczycieli. Wysokość przeciętnego świadczenia wszystkich zaskoczyła. Wyniosła ona ponad półtora tys. zł.

Podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS RCA

Formularz ZUS RCA stanowi załącznik do formularza ZUS DRA – deklaracji rozliczeniowej. Na formularzu ZUS RCA płatnik sporządza raport miesięczny, raport korygujący, w którym rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Emerytura po emeryturze

Przyznanie emerytury po emeryturze dotyczy osób uprawnionych do emerytury wcześniejszej, czy też emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Korygowanie nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych osób ubezpieczonych

Korektę danych płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Zasady korygowania imiennych raportów miesięcznych

Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

Pracownicy strefy budżetowej poza III filarem emerytalnym

Pomimo stabilnej formy zatrudnienia i jasnej ścieżki kariery zawodowej, pracownicy strefy budżetowej mogą mieć jeden powód do niepokoju. To wysokość ich przyszłej emerytury - alarmują eksperci.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną, realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zakres działania, zadania i funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych co do zasady jest obowiązkiem płatnika i powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie należy mylić z wypadkiem przy pracy, nie są to bowiem pojęcia tożsame.

Wypadek przy pracy

Powstanie wypadku przy pracy pociąga za sobą poważne konsekwencje takie jak m. in. konieczność przeprowadzenia postępowania powypadkowego, w związku z czym warto wiedzieć jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy, czy też na równi z wypadkiem przy pracy.

Reklamacje ubezpieczonych dotyczące informacji o stanie konta ZUS

W przypadku, gdy po otrzymaniu informacji o stanie indywidualnego konta w ZUS ubezpieczony niebędący płatnikiem składek stwierdzi, że na jego koncie nie zostały zewidencjonowane wszystkie należne składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, obowiązuje niżej opisany tryb postępowania.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Do 30 maja br. trwa akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje szkolenia m.in. na temat zasad obejmowania ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym, zmian w Programie Płatnik oraz zasad wypełniania i przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Wcześniejsza emerytura

Nasza pracownica 30 grudnia 2008 r. ukończyła 55 lat. Ma udokumentowane 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych (5 lat studiów). Po studiach podjęła zatrudnienie, w którym w dalszym ciągu pozostaje. Od 1 stycznia 2008 r. dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność. W listopadzie 1999 r. przystąpiła do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Czy w 2011 r. może wystąpić o przyznanie jej prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Czy spadkobierca musi spłacić zadłużenie spadkodawcy z tytułu nieopłaconych składek

Dwa miesiące temu zmarł mój brat, który w spisanym testamencie uczynił mnie jedynym spadkobiercą. Między innymi przekazał mi swoją firmę. Okazało się, że pozostawił w ZUS nieopłacone składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Czy jeśli przyjmę spadek, będę musiał spłacić te zaległości?

Polacy przeciwni zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

74 proc. Polaków jest przeciw zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwiązanie takie popiera 20 proc. - wynika z sondażu CBOS. Zrównaniu wieku emerytalnego częściej sprzeciwiają się kobiety niż mężczyźni.

Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Zmieniliśmy regulamin wynagradzania. Pracownicy zatrudnieni przez naszą spółkę w fabryce artykułów chemicznych będą otrzymywać raz na kwartał, oprócz wynagrodzenia za pracę, środki czystości o wartości do 200 zł. Czy od tego rodzaju świadczeń trzeba opłacać składki?

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych ZUS

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zwiększa się grupa osób zwolnionych z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejne miesiące.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla płatników składek oraz osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Szkolenia dotyczą m.in. zasad obejmowania ubezpieczeniami oraz problematyki opłacania i rozliczania składek.

Nowe zasady zmniejszania emerytur/rent wojskowych

Od 9 marca 2010 r., jeżeli wojskowy emeryt/rencista pracuje, to wojskowy organ emerytalny może zmniejszyć wypłacaną emeryturę/rentę nie więcej niż o 25% jej wysokości.

Elektroniczne zapytania - nowa usługa ZUS

Na portalu internetowym e-Inspektorat.zus.pl dostępna jest nowa usługa elektronicznych zapytań w kwestiach emerytur pomostowych.

Prawo wyboru świadczenia emerytalnego

Uniemożliwienie uprawnionemu wyboru emerytury, z jakiej chce korzystać – mundurowej lub „cywilnej”, jest zgodne z Konstytucją RP.

Bezpłatne konsultacje ekspertów ZUS

13 kwietnia br. każdy zainteresowany może uzyskać informacje i pomoc w rozwiązaniu swoich problemów z dziedziny zasiłków, ubezpieczeń i składek oraz emerytur. Eksperci Centrali ZUS będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.

W którym kraju należy płacić składki za pracownika zatrudnionego w Polsce, który cyklicznie jest wysyłany do pracy za granicę

Nasza firma, która ma siedzibę w Polsce, zatrudniła pracownika, który przez 3 dni w tygodniu będzie pracował we Francji. Pracownik ten ma obywatelstwo polskie i mieszka w Polsce. Czy powinniśmy go zgłosić do ubezpieczeń we Francji, czy należy opłacać za niego składki zarówno w Polsce, jak i we Francji?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Obejmują one m.in. wprowadzenie do programu Płatnik.

Jednolite standardy umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek ZUS

Sytuacja finansowa przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek na ubezpieczenie społeczne, będzie oceniana według jednolitych standardów - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

Zmiany w ubezpieczeniu wypadkowym

Od 1 kwietnia 2010 r. określono w nowy sposób grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla poszczególnych grup działalności.

Czy składkę na FEP należy opłacać za pracownika, który nie uzyska emerytury pomostowej

Nasz pracownik, zatrudniony na stanowisku kierowcy karetki pogotowia, urodził się w 1951 r. Praca kierowcy karetki została przez nas umieszczona na liście prac o szczególnym charakterze (praca kierowców uprzywilejowanych pojazdów). Pracownik ten nie wykonywał jednak pracy w szczególnych warunkach ani w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r., dlatego nie uzyska prawa do emerytury pomostowej. Czy mimo to musimy za niego opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Nowy certyfikat ZUS do programu Płatnik

Od dzisiaj, 1 kwietnia, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego - powinni dokonać importu do programu Płatnik nowego certyfikatu ZUS.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

Jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?

Ustalenie czy zdarzenie w jakim uczestniczył pracownik jest wypadkiem przy pracy często budzi spory i wątpliwości. Ustalenie czy dane zdarzenie stanowi wypadek przy pracy należy do pracodawcy.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości

Polacy oszczędzanie na emeryturę odkładają na później. Aż 75 proc. społeczeństwa przyznaje, że poza odprowadzaniem obowiązkowej składki na ZUS i OFE, nie oszczędza dodatkowo na emeryturę - wynika z raportu „Emerytura po polsku”  firmy doradczej On Board PR Ecco Network opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA.

Wysyłanie elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych

Brak możliwości składania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych.

Zgłaszanie i wyrejestrowywanie z ubezpieczeń społecznych osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, w tym także zleceniobiorca (osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy należy do płatnika składek – zleceniodawcy.

Czy trzeba opłacić składki od rekompensaty wypłaconej w związku z likwidacją nagród jubileuszowych

W ramach oszczędności nasza firma postanowiła zrezygnować z wypłacania pracownikom nagród jubileuszowych. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, do tej pory pracownik miał prawo do nagrody po upływie każdych 5 lat pracy w zakładzie. Od kwoty nagrody nie odprowadzaliśmy składek na ZUS, ale pobieraliśmy zaliczkę na podatek dochodowy. Likwidacja nagród nastąpiła z końcem roku. Zarząd firmy podjął jednak decyzję, że osobom, którym taka nagroda przysługiwałaby w 2010 r., wypłaci tytułem rekompensaty jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości i na zasadach obowiązujących przy wypłacie nagród jubileuszowych. Czy od takich rekompensat trzeba opłacić składki na ZUS i pobrać zaliczkę na podatek?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców, a także osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, co do zasady stanowi przychód.

Minimalna emerytura dla każdego

Centrum im. Adama Smitha przygotowało dla rządu propozycje zmian w systemie emerytalnym, proponując upodobnienie go do systemu kanadyjskiego. Zgodnie z nim, każdy dostawałby emeryturę minimalną, a na resztę odkładał sam.

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. zasad ustalania prawa do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa oraz emerytur pomostowych.

Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu PIT

Jestem obywatelem USA, ale mieszkam w Polsce na podstawie karty stałego pobytu. Od grudnia 2008 roku otrzymuję emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki na konto banku w Polsce. Ale niestety emerytura jest częściowo wstrzymana na poczet podatku, ponieważ pracownicy banku nie wiedzą jaki dokładnie podatek powinni pobrać. W Polsce znajduje się centrum moich interesów życiowych i przebywam na terytorium RP prawie cały rok kalendarzowy. Jak powinna być opodatkowana ta emerytura?

REKLAMA