REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenia na życie - opłata likwidacyjna

Opłata likwidacyjna ww ubezpieczeniach na życie wynosi często od kilkudziesięciu do nawet 100% zainwestowanego kapitału. Z tego powodu kwestii tzw. opłat likwidacyjnych w polisolokatach uważnie przyjrzał się Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak obciążyć podwykonawcę kosztami ubezpieczenia - refaktura, faktura ZW, czy nota obciążeniowa

Jako wykonawca inwestycji zostałem obciążony przez inwestora kosztami polisy ubezpieczeniowej na podstawie faktury ze stawką „ZW”. Z kolei ja zawarłem odrębną polisę i ubezpieczyłem podwykonawcę. Czy chcąc przenieść na podwykonawcę koszty polisy poprzez ich refakturowanie, mogę zastosować stawkę „ZW”? Czy bezpieczniej wystąpić o zwrot kosztów, wystawiając notę obciążeniową?

Wyższe odszkodowania z ubezpieczenia OC samochodu

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że kwoty odszkodowań wypłaconych z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w 2014 roku wzrosły o ponad 374 mln złotych. Do tak dużego zwiększenia się kwot rekompensat przyczyniło się między innymi to, że osoby poszkodowane coraz częściej decydują się wstąpić na drogę sądową. Nie bez znaczenia jest również możliwość ubiegania się o zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby.

Platforma Usług Elektronicznych dla ubezpieczonych i płatników

Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to całodobowy dostęp do informacji zapisanych na koncie w ZUS, m.in. informacji o składkach na koncie, ubezpieczeniach. Mogą z niej korzystać ubezpieczeni, płatnicy składek i świadczeniobiorcy. Profil założyło już ok. 1,3 mln osób.

REKLAMA

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część II

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Ubezpieczenie w Anglii a leczenie w Polsce - część I

Zjawisko emigracji zarobkowej w unijno-europejskiej rzeczywistości stało się czymś codziennym i oczywistym. Tysiące osób, mających trudności ze zdobyciem środków utrzymania w kraju ojczystym, szukają szans na wyższe zarobki, a co za tym idzie życia na wyższym poziomie, za granicą. Emigracja zarobkowa nie ominęła również Polski. Kraje Europy Zachodniej stały się celem tysięcy naszych rodaków, dla których polskie realia okazały się niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do godnego i dostatniego życia.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego

Jestem dealerem prowadzącym salon sprzedaży nowych samochodów. Aby uatrakcyjnić swoją sprzedaż dodatkowo świadczę usługi agencji ubezpieczeniowej, umożliwiając klientom zawarcie umów ubezpieczenia nabytych samochodów na miejscu, w salonie. Z zakładami ubezpieczeń roz­liczam się z zawartych umów na podstawie raportu w następnym miesiącu. Płatność za usługi po­średnictwa ubezpieczeniowego otrzymuję najczęściej po 30 lub 45 dniach od przekazania raportu wraz z fakturą i pozostałą dokumentacją. Kiedy powstaje obowiązek wykazania tych płatności dla celów VAT?

Projekt zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych

Zmiana sposobu ubezpieczeń rolnych zakładająca połączenie ryzyk klimatycznych występujących w rolnictwie w jeden pakiet i opłacanie składek z dopłat bezpośrednich - to cel projektu noweli ustawy o ubezpieczeniach rolnych, który złożyli w Sejmie posłowie PSL.

REKLAMA

Zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej od 1 stycznia 2016 r.

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która została uchwalona 11 września br., poprawia sytuację osób ubezpieczonych oraz zakładów ubezpieczeniowych. Nowe regulacje opierają się na przepisach europejskich w tej dziedzinie (dyrektywa Wypłacalność II z 2009 r.) oraz zastępują ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Nowelizacja wchodzi w życie na początku 2016 r.

Projekt zmian w ubezpieczeniach grupowych

Posłowie zaakceptowali projekt zmian w przepisach ubezpieczeniowych, który określa nowe zasady zawierania ubezpieczeń grupowych, m.in. grupowych pracowniczych ubezpieczeń na życie.

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Fundusz Pracy opłaca pracodawca zatrudniający pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy?

Program "ZUS dla Ciebie" w internecie

Nowa seria programu "ZUS dla Ciebie" odbędzie się nie w telewizji, a w internecie na portalu Onet.pl. Program wskazuje ubezpieczonym, przedsiębiorcom oraz emerytom i rencistom sprawy, które mogą w załatwić w ZUS.

Wyniki badania „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwanie”

Zgodnie z wynikami badania „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwanie” co piąty pracownik w Polsce ma zapewnioną przez pracodawcę opiekę zdrowotną. Dlaczego profilaktyka zdrowotna w zakładzie pracy jest tak ważna?

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001.

ZUS wydał komunikat dla płatników składek w sprawie nowej wersji programu Płatnik 10.01.001. Sprawdź, co zostało zmienione w programie i skąd można pobrać nową wersję.

Oszczędzanie na emeryturę - ubezpieczenie na życie

Oszczędzanie na emeryturę w ramach ubezpieczeń na życie jest w Polsce mało popularne. Średnia składka roczna ubezpieczenia na życie na jedną osobę wynosi zaledwie 25% średniej unijnej.

Polisy na życie opłacane przez pracodawców

W Polsce około 80% programów ubezpieczeń na życie stanowią ubezpieczenia finansowane przez samych pracowników. Wyróżnia to Polskę na tle innych krajów Europy Centralnej. Przeważają tam programy sponsorowane. To pracodawca opłaca składkę wynikającą z polisy na życie.

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem - ubezpieczenie społeczne

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, która spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym powinna złożyć w tym celu określone oświadczenia woli.

Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Zakres ubezpieczeń i sposób opodatkowania zależy od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Bezpłatna umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, a osoba ją wykonująca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. Poniższy artykuł wyjaśnia kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz w jak dokonać zgłoszenia.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za nianię

Czy każdy z nas wie kto zwolniony jest z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych i na jakiej podstawie? Poniżej przedstawione zostały przepisy na podstawie których płatnik zwolniony został z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.

Rozliczanie składek za nianię

Czy każda osoba zatrudniająca nianię wie kto ma obowiązek rozliczenia składki za nianię, w jaki sposób składki powinny być rozliczone i w jakim terminie? Poniższy artykuł podaje przykłady i wyjaśnia procedurę rozliczenia składek za nianię.

Procedury ubezpieczenia niań

Czy procedury związane z legalnym zatrudnieniem niani są bardzo skomplikowane? W artykule przedstawione zostały niezbędne kroki, jakie muszą zostać podjęte, aby ubezpieczyć swoją nianię.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niani

Zgodnie z głównym celem ubezpieczenia zdrowotnego jakim jest zapewnienie pracownikom kompleksowej ochrony zdrowotnej poniżej wyjaśnione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek i ich wysokość.

Zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niani

Ubezpieczenia społeczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników, którzy pozbawieni zostali możliwości zarobku tymczasowo lub na stałe. Poniżej przedstawione zostały zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki na ubezpieczenia społeczne niani

Zastanawiasz się co stanowi podstawę składki na ubezpieczenia społeczne dla niań i jakie przepisy to regulują? Poniżej przedstawione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek oraz ich wysokość.

Ubezpieczenia społeczne niani oraz okres ich trwania

Czy zatrudnienie osoby do opieki nad Twoim dzieckiem będzie wiązało się z wysokimi kosztami? Wcale nie musi tak być. Za nianie zatrudnione legalnie ZUS będzie odprowadzał składki.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Odpowiedzialność zarządcy drogi a powierzenie odśnieżania osobie trzeciej

Czy zawsze powierzenie czynności związanych z odśnieżaniem firmie, która profesjonalnie zajmuje się tego typu czynnościami zwalnia zarządcę drogi z odpowiedzialność za skutki wypadku na oblodzonym chodniku?

Ubezpieczenie mienia powiatu

Ponieważ powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu, a zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością (art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym t.j.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595) wybór ubezpieczenia tegoż mienia ma niezwykle istotne znaczenie.

Odpowiedzialność cywilna zarządcy drogi i jego ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta

Ponieważ to na zarządcy drogi spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ruchu na podlegającej mu drodze, zobowiązany jest on szereg czynności, których niedopełnienie skutkować może odpowiedzialnością cywilną, za szkody powstałe w skutek zaniedbań. Do takich czynności zaliczyć należy odpowiednie oznakowanie drogi informujące o występującym zagrożeniu dla bezpieczeństwa ruchu związanym z występowaniem dzikich zwierząt.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (Dz. U. nr 34, poz. 173, dalej jako ustawa o odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych) pojawiły się ubezpieczenia od odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządcy nieruchomości

Zawarcie umowy o zarządzanie nieruchomością z licencjonowanym zarządcą nieruchomości podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej jakkolwiek znacznie ogranicza, to nie wyłącza odpowiedzialności deliktowej właściciela nieruchomości.

Ubezpieczenia grupowe pracowników w jednostkach samorządu terytorialnego a przepisy ustawy o finansach publicznych

Kwestia dopuszczalności oraz skutków zawarcia przez jednostki sektora finansów publicznych (a w tym także przez jednostki samorządu terytorialnego) umów ubezpieczenia grupowego pracowników budzi wiele kontrowersji, których źródłem są przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r., Nr 157, poz. 1240 ze zm. dalej jako ustawa o finansach publicznych).

Czym jest Elektroniczny System Weryfikacji Świadczeń?

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Składki na ubezpieczenia dla osób sprawujących opiekę zapłaci państwo

Składki na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe dla  sprawujących opiekę nad dzieckiem i z tego tytułu rezygnujących z dotychczasowej aktywności zawodowej opłaci budżet państwa. Składki te finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Składka rentowa zgodna z konstytucją - wyrok TK

Składka rentowa jest zgodna z konstytucją. Tak dnia 15 lipca 2013 r. w swoim wyroku uznał Trybunał Konstytucyjny. Ustawa podwyższająca składki na ubezpieczenie rentowe w części opłacanej przez pracodawcę jest zgodna z konstytucją.

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zacznie się 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. będzie trwał nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

Jakie obowiązki wiążą się z opłacaniem składki na ubezpieczenie na życie pracowników

Nasza firma prowadzi pracownicze ubezpieczenie grupowe na życie, w którego ramach dofinansowuje składkę pracownikom w wysokości 10 zł. Przedmiotowe dofinansowanie jest opodatkowane, nieodprowadzane są natomiast składki na ubezpieczenia społeczne. Czy dofinansowanie trzeba oskładkować? Jeżeli tak to, czy należy zrobić to wstecz i oskładkować wszystkie kwoty dofinansowań, czy też można rozpocząć odprowadzanie składek od najbliższego okresu naliczania wynagrodzeń i odprowadzania składek? – pyta Czytelniczka z Łodzi.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia

Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Co zrobić, by ubezpieczyciel uwzględnił cały zakres powstałej szkody?

Ubezpieczony powinien aktywnie uczestniczyć w procesie likwidacji szkody. Nie należy również biernie oczekiwać na przybycie rzeczoznawcy, jeżeli niepodjęcie działań może przyczynić się do powiększenia szkody. Sprawdź co zrobić, by ubezpieczyciel uwzględnił całą szkodę.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą, mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej

Od stycznia nowego roku pracownik nie może zarabiać mniej niż 1317 zł brutto. To o 41 zł więcej niż w 2009 r. Ten wzrost przełoży się nie tylko na wyższą kwotę netto pensji, ale i na podwyższenie dodatku za pracę w nocy, kwoty wolnej od potrąceń i minimalnej podstawy zasiłku chorobowego. A to jeszcze nie jest pełna lista świadczeń, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę i które tym samym wzrastają od 1 stycznia 2010 r.

Ubezpieczenie grupowe na życie a wypłata świadczenia

Ubezpieczenie to jeden z nielicznych elementów który ochrania nas lub naszą rodzinę w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Jaka może być wysokość świadczeń? Kiedy wypłata zostaje wstrzymana?

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

REKLAMA