REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Turbosprężarka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

Zapchany filtr powietrza a turbo. Jak działa ta zależność?

Zapchany filtr powietrza a turbo, czyli dziś opowiemy o tym, jak osadnik warty kilka złotych potrafi uszkodzić osprzęt za kilka tysięcy.

Dlaczego diesel głośno pracuje?

Dlaczego diesel głośno pracuje? To pytanie, które pojawia się na wielu moto-forach. Czy głośna praca diesla oznacza poważną usterkę? Sprawdźmy.

Wyciek oleju z turbosprężarki

Wycieki oleju z turbosprężarki świadczą przede wszystkim o stanie doładowania. Ich pojawienie się powinno oznaczać ingerencję mechanika.

REKLAMA

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach?

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? Silniki wysokoprężne uwielbiają intensywną eksploatację. Czy mimo wszystko da się nimi jeździć w mieście?

Uszkodzona gruszka turbiny: objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Turbosprężarka to nie tylko zestaw dwóch wirników. To także gruszka, a właściwie zawór podciśnieniowy. Element ten podlega usterkom. A dziś opowiemy o tym, jak rozpoznać że jest uszkodzona gruszka turbiny.

Uszkodzona turbina: objawy, na które musisz zwrócić uwagę!

Doładowanie powoli staje się rynkowym standardem. A to oznacza, że każdy kierowca prędzej lub później będzie dotknięty takim problemem jak uszkodzona turbina. Objawy awarii są jednak dość oczywiste.

Silnik 1.2 Turbo Toyota - awarie, problemy, opinie

W roku 2015 Japończycy wkroczyli do segmentu małolitrażowych, doładowanych benzyniaków. Zrobili to jednak w swoim stylu, który wyraża przede wszystkim wysoka dawka nowych technologii.

REKLAMA

Elektroniczne sterowanie turbosprężarką - awaryjne czy trwałe?

Elektronika odgrywa decydującą rolę we współczesnych samochodach. Decyduje nie tylko o pracy modułów komfortowych, ale też silnika czy doładowania. Jak działa elektroniczne sterowanie turbosprężarką?

Elektryczna turbosprężarka - ekowynalazek ze sporymi zaletami

Pomysł wydaje się dość prosty. Producenci postanowili zrezygnować z napędzania łopatek turbiny gazami wydechowymi. Ich miejsce zajął bowiem silnik elektryczny. Jakie zalety daje takie rozwiązanie i kiedy e-turbo może się stać standardem na rynku? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – różnice

Producenci samochodów stosują w silnikach różne rodzaje turbosprężarek - Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo. Co kryje się pod tymi nazwami?

Jakie elementy silnika są najbardziej narażone na zatarcie?

Żywotność poszczególnych podzespołów silnika zależy w największym stopniu od jakości ich smarowania. Gdy w układzie brakuje oleju lub ma on zmienione właściwości to nietrudno o zatarcie silnika. Które elementy motoru są najbardziej narażone na zacieranie?

Zapieczone kierownice turbosprężarki - przyczyny

Problemy z zapiekającymi się kierownicami turbiny, potocznie nazywanymi łopatkami, mają wiele przyczyn. Większość wynika z zaniechań serwisowych samochodu i nieprawidłowej jego eksploatacji. Naprawa uszkodzonej turbosprężarki jest kosztowna.

Ferrari z turbosprężarką: nowa California T!

Ferrari California T to pierwsze Ferrari od czasów modelu F40 wyposażone w silnik z turbodoładowaniem. Czy to oznacza kres wysokoobrotowych jednostek z Maranello?

Downsizing według Renault - nowe silniki z turbo

Moda na silniki o małej pojemności skokowej i turbodoładowaniu rozwija się w szybkim tempie. Renault już przedstawia swoje kolejne plany w zakresie downsizingu.

Gaszenie silnika z turbosprężarką - potencjalne problemy

Gaszenie silnika z turbiną wymaga pewnych świadomych zachowań. Niewłaściwa eksploatacja silników turbodoładowanych niesie za sobą ryzyko kosztownych napraw.

Uszkodzona turbosprężarka - objawy cz. II

Jakie są objawy uszkodzonej turbosprężarki? Symptomy niesprawnej turbosprężarki są bardzo zróżnicowane. Niejednokrotnie są mylnie przypisywane awariom innych podzespołów silnika. Przedstawiamy drugą część artykułu.

Uszkodzona turbosprężarka - objawy cz. I

Objawy uszkodzonej turbosprężarki mogą być pokrewne z innymi awariami, dlatego warto obserwować zachowanie własnego pojazdu. Koszt naprawy turbiny lub jej wymiany jest duży.

Intercooler – co to jest? Jaką pełni funkcję?

Intercooler według technicznej nomenklatury to międzystopniowa chłodnica powietrza. Mało osób zdaje sobie sprawę z jego roli i funkcji. Korzyści z jego posiadania są jednak duże.

Dlaczego psuje się turbosprężarka?

Awaria turbosprężarki oraz jej przyczyny to sprawy coraz częściej poruszane w świetle dzisiejszych silników spalinowych. Co sprawia, że turbosprężarki potrafią ulec zniszczeniu już po ok. 60 tys. km?

Koszt wymiany turbosprężarki w BMW 335i i Audi A4 2.0 TFSI

Jak duży jest koszt wymiany dwóch turbosprężarek w silniku benzynowym BMW? Czy dwie turbiny oznaczają dwa razy większy koszt niż w przypadku silnika pracującego z jedną turbosprężarką?

Rozbieganie silnika - co to jest i na czym polega?

Rozbieganie silnika to problem jaki spotkać może większość nowoczesnych turbodiesli. Z pozoru błaha awaria najczęściej kończy się zniszczeniem silnika. Na czym polega rozbieganie silnika?

Test BMW 328i xDrive: na drodze ku doskonałości

Najnowsza odsłona BMW 328i xDrive dysponuje silnikiem o zaledwie czterech cylindrach, ale dzięki m.in. turbosprężarce ma on moc aż 245KM. Czy model ten, mimo utraty dwóch cylindrów, nie zatracił sportowego ducha BMW? Jak sprawuje się napęd czterech kół xDrive?

Jak zregenerować turbinę w 1.9 TDI? cz. I

Silniki 1.9TDI są najbardziej popularne na naszych drogach. Wyeksploatowana turbina może odebrać przyjemność z jazdy turbo dieslem. Poniżej część pierwsza poradnika, w którym pokażemy jak samemu przeprowadzić regenerację turbiny w 1.9TDI.

Test Fiat Doblo: kanciaste jest piękne

Produkowany od 2000 roku Fiat Doblò jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i popularnych aut dostawczych, szczególnie w naszej części Europy i Ameryce Południowej. Prosty kształt zawsze był jego mocną stroną i dobrym rozwiązaniem dla podwyższenia funkcjonalności. Nowa wersja jest tego potwierdzeniem.

Test Opel Astra IV: Rodzinna konfrontacja

180 koni pod maską Astry GTC nie dziwi. W końcu tego się spodziewamy po aucie aspirującym do miana sportowego. Jednak ta sama moc w pięciodrzwiowej wersji przyspiesza tętno ojca rodziny. Sprawdzamy, czy słusznie.

Test Mercedes Vito 4x4: Bus do zadań specjalnych

Co zrobić, gdy trzeba przewieźć więcej, niż 5 osób? Kupić busa. A kiedy trzeba pojechać z nimi górską drogą, której prawie nie ma? Może pora nabyć SUV-a? Jednak obie opcje dotychczas wiązały się z pewnymi ograniczeniami.

Test Lancia Ypsilon: Maluchem do Premium

Lancia Ypsilon powstała w głowach ludzi, którzy chcieli stworzyć luksusowe auto dla mieszkańców europejskich metropolii. Spakowanie maksimum luksusu w tak małe nadwozie mogło udać się tylko Włochom. Przedstawiam na wskroś nowoczesną Lancię Ypsilon.

Silnik 4,4l Twin Turbo w BMW M5 - jak działa?

O wysokich parametrach nowego silnkia BMW M5 nie decydują tylko dwie turbosprężarki. Na czym polega tajemnica silnika S63TU?

Test Skoda Yeti: wersja miejska

Moda na SUVy trwa w najlepsze, jednak wielu klientów ma już świadomość, że auta takie jak Skoda Yeti to nie są terenówki. Duża część sprzedawanych w naszym kraju aut tego typu aut ma napęd wyłącznie na przód i benzynowy silnik. Właśnie taki egzemplarz tym razem trafił do redakcyjnego testu.

Konsekwencje jazdy na wysokich i niskich obrotach silnika

Każdy silnik spalinowy pracuje najefektywniej w określonym zakresie obrotów. Zarówno za wysokie jak i za niskie obroty są dla niego szkodliwe. Przedstawiamy jakie mogą być konsekwencje jazdy na niewłaściwych obrotach.

Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek

W produkowanych obecnie samochodach z silnikiem Diesla nie znajdziemy takiego, który nie miałby turbosprężarki. Dodatkowo większość koncernów, w swoich pojazdach, stosuje turbosprężarki o zmiennej geometrii łopatek.

Jakie są sposoby zwiększenia ciśnienia powietrza w układzie dolotowym?

Zwiększenie ciśnienia w kolektorze dolotowym to tzw. doładowanie. Dzięki wykorzystaniu właściwości sprężania powietrza w takiej samej jednostce objętości dostarczamy do cylindra większą masę tlenu. Jakie są sposoby na doładowanie silnika benzynowego i diesla? Czy można zwiększyć ciśnienie powietrza w układzie dolotowym silnika wolnossącego?

Debiut nowego BMW M6

Nowa wersja BMW M6 oznaczona symbolem F12 (coupe) i F13 (kabriolet) wraca na rynek w zupełnie nowej postaci. W parze z dynamicznie zaprojektowanym nadwoziem idą nowoczesne rozwiązania techniczne, zastosowane w najnowszym bawarskim Gran Turismo.

Czym jest i do czego służy turbo timer?

Turbo timer jest urządzeniem stosowanym w celu przedłużenia żywotności silnika i jego podzespołów. W poradniku przedstawiamy na czym polega zasada działania turbo timera.

Test Renault Megane Coupe Monaco GP: Auto dla pewnych siebie

Renault Megane Coupe w wersji Monaco GP zostało przygotowane dla klientów, którzy uważają, że standardowe Megane Coupe jest zbyt popularne, a Megane RS za szybkie lub za drogie. W teście redakcyjnym sprawdziliśmy, ile sportowej tradycji Renault udało się spakować do kompaktowego Megane.

Nowy silnik Opla w wersji LPG

Opel postanowił poszerzyć paletę silników o turbodoładowany silnik 1.4 ecoFLEX zasilany LPG.

Gama silnikowa nowej BMW serii 3

Najnowsze wcielenie BMW serii 3 o symbolu F30, ma wyraźnie sportowy charakter. W gamie silnikowej dostępnych jest siedem silników, z których każdy wyposażony jest w turbodoładowanie.

Podrasowany Hyundai Genenesis Coupe

Gdy kilka lat temu rozpoczęła się ofensywa koreańskich producentów na europejski rynek, mało kto wróżył im spektakularny sukces. Dziś nikt już nie lekceważy produktów z Dalekiego Wschodu. Hyundai wprowadza do oferty odświeżoną i ulepszoną wersję sportowego modelu Genesis Coupe.

Ford B-Max czyli Fiesta w wersji XL

Ford Focus B-Max oparty na tej samej płycie podłogowej co obecna Fiesta, ma pełnić rolę małego vana pokroju Opla Merivy.

Nowy silnik Forda - 1.0 Ecoboost

Zaostrzające się normy emisji spalin w sposób kluczowy wpływają na rozwój nowoczesnych technologii w motoryzacji, kreując nowe trendy na rynku samochodowych. Wielkie koncerny walcząc o jak najefektywniejsze wykorzystanie paliwa w produkowanych przez siebie silnikach, starają się wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania w ich budowie. Najlepszym tego przykładem jest nowy silnik Forda 1.0 Ecoboost.

Diesel BMW o mocy 381 KM

Co jakiś czas powraca temat wprowadzenia do oferty przez BMW mocarnego, potrójnie doładowanego silnika diesla. Bardzo możliwe, że nowy motor zostanie zaprezentowany już podczas salonu samochodowego w Genewie.

Fordowski silnik Ecoboost 1.6

Silniki z rodziny Ecoboost są jednymi z najnowszych i najbardziej wydajnych jednostek napędowych, skonstruowanych w myśl down-sizingu. Konstrukcja ta jest dziełem inżynierów z europejskich oddziałów Forda, jednak Ecoboost montowany ma być do aut sprzedawanych na całym świecie.

Mini Countryman John Cooper Works WRC

Inżynierowie BMW Motorsport we współpracy z ekspertami z Prodrive zbudowali na bazie Mini Countryman rajdówkę zgodną z najnowszymi przepisami FIA. Auto ma moc 310 KM, waży około 1200 kg i ma napęd na cztery koła.

Podwójnie doładowany diesel Opla

Najmocniejszy diesel w ofercie Opla trafi do modelu Insignia. Jednostka wyposażona jest w dwie turbosprężarki, osiąga moc 200 KM i 400 Nm momentu obrotowego.

Audi A1 Sportback 2012

Na początku 2012 roku na rynku pojawi się Audi A1 Sportback, który ma być bardziej praktyczny niż model A1 za sprawą pary dodatkowych drzwi.

Panoramiczna szyba w nowej Astrze GTC

Nowy Opel Astra GTC będzie dostępny z panoramiczną przednią szybą . Rozwiązanie to zapewnia lepszą widoczność i optycznie powiększa wnętrze auta.

Używany Opel Astra H: solidny i oszczędny

Największym konkurentem Astry H pozostaje Volkswagen Golf V. Podczas debiutu Opla Astry III generacji we Frankfurcie w 2003 roku stała się poważnym rywalem dla popularnego modelu Volkswagena.

Nowe silniki w BMW Serii 5

W gamie silnikowej najnowszego BMW Serii 5 debiutują trzy nowe wersje silnikowe. Wszystkie mają pojemność dwóch litrów. Dwie z nich to nowoczesne, turbodoładowane jednostki benzynowe, a trzecia to czterocylindrowy diesel.

Test Mazda3 MPS: Generator endorfin

Czekolada czy Mazda3 MPS? Co ma wspólnego jedno z drugim? Otóż i Mazda, i "Milka" podnoszą poziom endorfin. Okazuje się też, że Mazda3 MPS jest niewiele droższa czekolady.

REKLAMA