REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tuning

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oklejanie lamp folią PPF a przepisy. Kierowca może dostać mandat? Samochód przejdzie przegląd?

Oklejanie lamp folią PPF to czasami sposób na ochronę reflektora przed uszkodzeniem, a czasami efektowne przyciemnienie jego klosza. Czy taka modyfikacja jest jednak legalna? W grze pojawia się utrata dowodu rejestracyjnego i nawet 3000 zł mandatu.

Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

Standardowe Volvo w stylu Polestar. Teraz nawet 50 KM więcej!

Fabryczne programy sterujące pracą silnika mogą oznaczać przyrost nawet 50 KM i 50 Nm. Teraz Volvo przygotowało ofertę promocyjną na pakiety Polestar. Modyfikacja stała się bowiem o 30 proc. tańsza.

Kultowe silniki japońskich marek

Kultowe japońskie silniki nie bez powodów zdobyły na świecie rzesze fanów, którzy doceniają nie tylko ich niezawodność, ale również dużą podatność na modyfikacje. Oto lista kilku jednostek napędowych, które są obiektami marzeń wielu motoryzacyjnych maniaków.

REKLAMA

Ruszyła tegoroczna Bitwa Królów Harley-Davidson

Bitwa Królów Harley-Davidson to globalny konkurs w którym biorą udział dealerzy z całego świata. Zasady są proste - motocykl musi być nietuzinkowy i jedyny w swoim rodzaju. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział 6 salonów z Polski.

Mugen Civic Type R concept

Mugen Civic Type R to concept zaprezentowany przez japońskiego tunera. Czy oprócz groźnie wyglądających spojlerów Mugen zaproponował więcej zmian dla gorącego Type R?

Dodatkowe oświetlenie, za które można stracić dowód rejestracyjny

Przerabianie reflektorów halogenowych na ksenonowe, bądź wymiana żarówek na tzw. niebieskie ksenony to częsty powód zatrzymania przez policjanta dowodu rejestracyjnego. Jakie oświetlenie auta jest w Polsce nielegalne?

Chiptuning - co to jest i jak go wykonać?

Tuning samochodu to w uproszczeniu ulepszanie jego szeroko pojętych osiągów (podnoszenie dynamiki, poprawa właściwości trakcyjnych oraz wzrost wydajności układu hamulcowego). Ale to nie wszystko, z czym wiąże się coraz popularniejszy Chiptuning?

REKLAMA

Wyciągarka samochodowa - co należy o niej wiedzieć?

Wyciągarka samochodowa to urządzenie, które wydaję się być nieodzownym elementem wchodzącym w skład wyposażenia samochodu terenowego. Są jednak osoby, które podważają jej znaczenie twierdząc, że obniża trwałość auta. Postanowiliśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów wyciągarki, na które warto zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Nowe BMW M5 z G-Power

Niemiecka firma tuningowa G-Power zaprezentowało własną wizję najnowszego BMW M5 Bi-Tronik III. Po modyfikacjach silnika i układu wydechowego osiągnięto moc 640 KM.

Czym jest porting głowicy? Co dzięki niemu uzyskamy?

Kierowcy poszukujący możliwości zwiększenia mocy silnika swojego samochodu sięgają po różne metody modyfikacji. Jedną z nich jest porting. Na czym on polega i kiedy opłaca się inwestycja w taką operację? Podstawowe zagadnienia przedstawimy w poniższym artykule.

Abarth 695 Assetto Corsa

Producent obok Punto Scorpione pokaże na salonie samochodowym w Bolonii ekstremalną wersję swojego miejskiego malucha – model 695 Assetto Corse. To już kolejny Fiat 500 przygotowany przez nadwornego tunera Fiata.

Abarth Punto Scorpione

Na zbliżającym się salonie w Bolonii Abarth ma zamiar zaprezentować specjalną wersję modelu Punto – edycję Scorpione.

Niezwykły Nissan Juke R

Prezentacji „zwykłej” wersji crossovera Nissana towarzyszyły duże emocje. Jest to bowiem jedno z aut, które albo się kocha, albo nienawidzi. Teraz Nissan poszedł o krok dalej i zaprezentował Juke’a w wersji R – najszybszego crossovera na świecie.

Panda Abarth w przygotowaniu

Fiat powoli szykuje się do wprowadzenia następcy produkowanego od 2003 r. Fiata Pandy. Wraz z nowym modelem, włoski producent chce zaoferować swoich klientom usportowioną wersję auta, stworzoną wspólnie ze swoim stałym współpracownikiem i nadwornym tunerem – Abarthem.

Bentley Continental GT ONYX

ONYX Cars po raz kolejny wzięło na warsztat Bentleya Continentala GT. Tym razem styliści tunera postanowili nieco zmienić formułę modyfikacji. Dzięki temu Brytyjczyk miał się stać bardziej agresywny. Najwięcej zmian znajdziemy pod maską. Z seryjnych 550 KM moc wzrosła aż do 660 KM! Jako ze osiągi uległy znacznej poprawie, należało również zmodyfikować układ zawieszenia, nieco go obniżając i usztywniając. Wnętrze także nie pozostało seryjne.

Mercedes SLS 63 Supersport GT

Kicherer jako pierwszy wziął na swój warsztat Mercedesa SLS AMG w wersji Roadster, oferując 2 poziomy modyfikacji. Pierwszy z nich przewiduje nowy układ wydechowy, bardziej sportowy filtr powietrza i przeprogramowanie jednostki sterującej, w wyniku czego seryjne 571 KM zmienia się w 630 KM. Drugi poziom przewiduje dodatkowo montaż sportowych katalizatorów, co skutkuje wzrostem mocy o kolejne 20 KM. Tak przygotowany 650-konny SLS AMG Roadster przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 3.5 sekundy. Wiele uwagi poświęcono również tuningowi i tak niemal doskonałego już nadwozia. Bolid zaopatrzony został w agresywnie wystylizowane nadwozie oraz ekskluzywnie wykończone wnętrze. Samochód wyposażono również w inteligentny system Front Up, mający chronić przód samochodu przed zarysowaniami. Efekt końcowy oceńcie sami.

Flokowanie wnętrza samochodu - czy zrobię to sam?

Flokowanie deski rozdzielczej stosowane w samochodach rajdowych jest z powodzeniem aplikowane także w autach cywilnych. Nadaje wnętrzu sportowy charakter, a jeżeli zastosujemy nietypowe kolory – także indywidualizm. Czy flokowanie zlecić profesjonalnej firmie, a może warto zrobić to samemu?

Tablica rejestracyjna w innym miejscu niż fabryczne

Tylne tablice rejestracyjne niektórych aut są umieszczone nie na zderzaku, lecz na pokrywie bagażnika. Czy przeniesienie tablicy na zderzak jest zgodne z prawem? Czy możemy w ten sposób "stuningować" samochód?

Jak poprawić skuteczność hamulców?

Skutecznie działający układ hamulcowy ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo - zarówno nasze, jak i pozostałych użytkowników dróg. Warto dbać o jego kondycję, a nawet pokusić się o modyfikacje, które mogą skrócić drogę hamowania.

Saleen: amerykańscy twórcy supersamochodów

Firma Saleen Incorporated została założona w 1983 roku jako zwieńczenie kariery wyścigowej Steve’a Saleena. Dziś jest to jedna z najsłynniejszych amerykańskich firm produkującej sportowe części i montująca super-samochody.

Tuning mechaniczny i chip-tuning: na czym polega, czy daje przyrost mocy?

Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje. A modyfikacji, tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest masa. Począwszy od prostych zmian oprogramowania silnika czyli chip-tuningu, przez bardziej skomplikowane modyfikacje mechaniczne, aż po fanaberię jaką jest system podtlenku azotu (NOS).

Wady i zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe coraz częściej montowane są nawet w samochodach popularnych – klasy średniej. Niższy bok opony zdecydowanie poprawia wygląd auta, ale nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie, komfort i trwałość zawieszenia. Czy w ostatecznym rozrachunku opony niskoprofilowe mają więcej zalet czy wad?

Spojler

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

Spojler

Spoiler (lub spojler) - od angielskiego "spoil" czyli "psuć" to elementy wpływające na aerodynamikę danego pojazdu, a których celem jest zwiększenie siły dociskającej pojazd do nawierzchni, poprawiając jego właściwości trakcyjne.

Skoda na tuningowym zlocie GTI

Zlot GTI-Treffen to święto dla miłośników tuningu z całej Europy. W tym roku marka Skoda zaprezentuje na nim między innymi koncepcyjną rajdową Fabię RS 2000, stworzoną specjalnie na tą okazję.

Jak korzystać ze świateł dodatkowych pojazdu (długich, przeciwmgłowych itp.)

Wielu kierowców montuje w swoich pojazdach dodatkowe światła, nie przewidziane przez ich konstruktorów i producentów auta. Teoretycznie światła te mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drodze. Często w praktyce znacznie je ograniczają.

Alfa Romeo JTD: montaż zaworu blow off w Dieslu – opis krok po kroku


Zawór blow off najczęściej montowany jest w typowo mocnych sportowych samochodach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć w swojej Alfie Romeo JTD charakterystyczne syczenie.

Czy tuning elektroniczny jest bezpieczny dla silników?


Wielu właścicieli nowoczesnych aut z silnikami turbodoładowanymi decyduje się na tzw CHIP, czyli na tuning elektroniczny. Zmieniają oprogramowanie jednostki sterującej silnikiem, przez co rośnie moc i moment obrotowy. Tylko czy to bezpieczne? Czy silnik wytrzyma? Co zresztą auta?

Jak najtaniej zwiększyć osiągi auta?

Najtańsze konie mechaniczne to te uzyskane dzięki zmniejszeniu wagi auta. Lżejszy samochód lepiej przyspiesza, szybciej reaguje na ruchy kierownicą i lepiej hamuje. Kuracja odchudzająca często daje lepsze efekty niż zakup drogich tuningowych części.

Mercedes W203: montaż diodowych żarówek podświetlenia tablicy rejestracyjnej

Diodowe podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest coraz częściej spotykane w nowych samochodach. W poradniku tym, pokażemy, w jaki sposób zamontować takie podświetlenie w naszym Mercedesie.

Audi A3 8L: zwiększenie mocy


Poradnik ten jest przeznaczony dla osób, które nie mają możliwości zwiększenia mocy, po tak zwanym kabelku. Powodem tego jest np. to, że ECU posiada kości tylko do odczytu.

Jak zmniejszyć masę sportowego samochodu?


Obniżenie masy pojazdu przygotowywanego do startu w sportach motorowych to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesną poprawę osiągów i prowadzenia samochodu. Co najważniejsze, wiele takich modyfikacji da się wykonać niewielkim kosztem.

Jak poprawić rozkład masy w sportowym samochodzie?


Bardzo duży wpływ na prowadzenie sportowego samochodu ma rozkład masy. Jeżeli uda nam się go zoptymalizować, możemy osiągać lepsze wyniki bez ponoszenia dużych kosztów modyfikacji.

Jak modyfikować układ kierowniczy do sportu?


Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych zasad skutecznej jazdy sportowej jest umiejętność szybkiego kręcenia kierownicą. W jaki sposób można uczynić układ kierowniczy bardziej bezpośrednim?

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza

Otwory wentylacyjne i wloty powietrza stosowane są w samochodach w różnych celach, między innymi dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji, ale też np. dla zwiększenia siły docisku. Podpowiadamy, jak to działa.

1/4 mili - zmagania napędów (przód, tył, 4x4)


Przygotowując się do zmagań na 1/4 mili tuningujemy auta, wybieramy odpowiednie nadwozie i zastanawiamy się nad napędem. Jak wygląda podział na klasy w zawodach na 1/4 mili?

Felgi: polerować, malować czy chromować?


Jest kilka sposobów na poprawę wyglądu naszych felg. Możemy je wypolerować, pomalować lub pochromować. Niektóre z tych czynności możemy wykonać samemu, inne trzeba zlecić specjaliście.

Felga: polerowanie, malowanie czy chromowanie?

Nie od dziś wiadomo, że chromowane elementy auta stały się pewnego rodzaju wyznacznikiem prestiżu. Auta wyposażone w pakiety chromowanych dodatków i chromowane felgi, błyszczą i zwracają na siebie uwagę. A jak wygląda sytuacja, kiedy sami chcielibyśmy dodać swojemu pojazdowi troszkę blasku, a przy tym zaoszczędzić?

Tuning bez konsekwencji - ulepszaj auto zgodnie z prawem

Poprawianie wyglądu seryjnego auta, czyli tuning, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Czy możemy w pojeździe modyfikować wszystko bez konsekwencji przy kontroli drogowej?

Wirtualny Tuning - o co w tym wszystkim chodzi?

Każdy zarażony bakcylem tuningu, przed zainwestowaniem w przeróbki swojego auta, chciałby zobaczyć czy efekt końcowy warty będzie nakładu pracy i gotówki. Taką możliwość daje nam wirtualny tuning. Co to takiego?

Jak zamontować spojler lub listwę?


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy spoiler/listwa, które chcemy wybrać pasują do naszego modelu auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i montaż elementów na aucie.

W poszukiwaniu mocy - Tuning silnika

Na co warto wydać pieniądze, żeby poprawić osiągi naszego auta? Diabeł tkwi w szczegółach, o których warto wiedzieć tuningując silnik.

Montaż progów - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy progi, które chcemy zamontować, pasują do kształtu nadwozia naszego auta. Uzależnione od tego jest poprawne dopasowanie i trwały montaż elementów na aucie.

Montaż brewki reflektora - zrób to sam


Przed przygotowaniem do montażu, warto upewnić się czy brewki, które chcemy wybrać, pasują do kształtu naszego reflektora. Uzależniony jest od tego poprawny montaż brewki na reflektorze i długotrwały efekt.

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 2


Zapraszam do drugiej części poradnika dotyczącego obklejania szyb folią. Mamy już przygotowane wcześniej (cz.1) kawałki folii odpowiadające kształtem do naszych szyb. Czas przejść do meritum.

Techniki driftingu cz.1.


Wszyscy profesjonalni zawodnicy driftingowych zmagań wiedzą, że nie wystarczy zaciągnąć hamulec ręczny i cieszyć się efektem. Na torze trzeba pokazać prawdziwe umiejętności oraz techniki pozwalające na jak najbardziej efektowny i długi kontrolowany poślizg.

Przyciemnianie szyb - zrób to sam cz. 1

Przyciemnianie szyb samochodowych to nie tylko ładny efekt wizualny ale większe bezpieczeństwo i skuteczność działania klimatyzacji. Czy można to zrobić samemu?

Turbina - bezpiecznie i z głową


Wiele osób tuningujących swoje auta, tuning mechaniczny zaczyna od ożywienia swojego silnika. Czy do każdego silnika można zamontować turbinę? Czy sama sprężarka zapewni trwałość i bezpieczeństwo dla naszego silnika?

Seat Toledo II: montaż chromowanych ramek w zegarach

W wielu nowych samochodach montowane są chromowane elementy w zegarach. Nadają one ładniejszego wyglądu i cieszą oko właściciela. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu zamontować sobie takie ramki.

REKLAMA